Sağa ve Sola dönüşte çat çat sesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Sağa ve Sola dönüşte çat çat sesi

İleti ozantavsan » 20 Arl 2011, 21:27

Ne olduysa bu akşam oldu.Araca binice içimi bir huzursuzluk kapladı.Park yerinden geri geri çıkarkende çok tedirgindim.6 kilometre mesafe sonrası bir yere uğradım.Aracı çalıştırıp tekrar yola koyuldum.
Sanırım yine bir sorun çıkacağı malum olmuşta huzursuz olmuşum.

Ana yoldan sağa dönerken çat çat metal sesi geldi.Birde sola doğru döner gibi yaptım yine aynı ses.
Durdum fenerle tekerlekleri inceledim.Görünürde birşey yok.Yola devam ettim.Ama direksiyon titriyor.Elinin altında sağa sola hareket yapıyor.Ön tekerler biraz sarsıntılı gidiyor.5 kilometre daha gittim.Durdum ,ustamı aradım.

Dedim durum böyle böyle.Ustam akstandır abi dedi.Yolda bırakırmı beni dedim.Eve götürürmü ?
Çok yavaş git ,her an yolda bırakabilir.Yolda kalırsan aracı hareket ettiremezsin dedi.

Bende yavaş yavaş ilerleyerek ve uzun yoldan sağa sola dönüşü keskin olmayan yoldan eve varabildim.Yalnız park ederken zor oldu biraz sağ çaaattt ,biraz soll çatt.Şimdi birşey kopacak derken park ettim.Bakalım sabah nasıl götüreceğim sanayiye.

Sabah erkenden ustama gideceğim.

Sizin başınızada geldimi ? Bunun sebebi nedir ?

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti mustklc » 20 Arl 2011, 21:34

salıncak burçları ya da aks olabilir. mutlaka ustaya göster. aksin yağı akmış mı altını kontrol et.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti alwaysloser » 20 Arl 2011, 21:37

direksiyon kutusuda olabilir dicem ama tekerleklerden geliyor ses diyorsunuz
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti ozantavsan » 20 Arl 2011, 21:52

Sesin neren geldiğini kestiremiyorum.tam şağ sol veya orta sağ solda çat sesi geliyor.
Düz giderken veya hafif dönüşlerde ses yok.Yoldan ara yollara dönüşler köşelerde biraz çevirince ses var.

Tekere yakın körükler ikiye ayrılmış.Sağ tekerde de sol tekerde de tekere yakın körükler patlak.Elini değdirince simsiyah oldu parmağım.Ama öyle akışkan vıcık değil.Aks yağı nerededir .Aks nerdedir onu da bilmiyorum.

Direksiyon kutusu denen kısım tekerlere doğru yatay metal uçları körüklü .Tam ortası direksiyon mili ile irtibatlı ksım değilmi?

Direksiyon mili tekerlere doğru dümdüz metalmi ,benimki her iki taraftada biraz hafif yay şekli var.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozantavsan » 20 Arl 2011, 22:19

Bu resim herşeyi anlatıyor sanırım.
Eklentiler
aksAKTARMA ORGANLARI.jpg
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti önder38 » 20 Arl 2011, 22:29

dış akslardan biri veya ikisi birden bozulmuş tahminen. akslar direksiyon döndüğünde de motor gücünü tekere iletebilen tekerin hemen dibinde bulunan bilyalı düzenektir. düz giderken ses yapmayıp özellikle dönerken yapmaları bilyaların yuvasında ileri geri hareketindendir. körüklerinin patlaması ile hem yağı boşalan hemde içine pislik giden akslar paslanma ve bilya yuvalarının bozulması ile ses yapabilirler. tamiri mümkündür, tornacılar bozulan yeri doldurur ama uzun ömürlü olmaz. parça değişimi ile sorun çözülür.
FABİA TDI Sedan
Kullanıcı avatarı
önder38
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Kayseri
Arabanız: Fabia TDI

İleti jawacı » 20 Arl 2011, 22:31

sanırım aks körükleri uzun zamandır patlak olduğu için akslar yağsız kaldı. rotillerde bozulup sardıysa kitlemiş olabilir. ozan şu resmi nasıl yükledin, bi anlatsana. biraz önce www.imagevenue.com dan yükledim, ama bir türlü açmadı.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 94 favorit lx

İleti ozantavsan » 20 Arl 2011, 22:46

jawacı yazdı:sanırım aks körükleri uzun zamandır patlak olduğu için akslar yağsız kaldı. rotillerde bozulup sardıysa kitlemiş olabilir. ozan şu resmi nasıl yükledin, bi anlatsana. biraz önce http://www.imagevenue.com dan yükledim, ama bir türlü açmadı.

Yükleyeceğin resmi başka bir siteden alıyorsan , önce kendi bilgisayarına kaydet.
Sonra aşağıdaki

Bir veya daha fazla dosya eklemek istiyorsanız alttaki açıklamaları doldurun.
Dosya adı: Dosya yorumu: Gözattan Bilgisayarına kaydettiğin resmin olduğu sürücü ve klasöre git.Resim dosyasını seç.
Sonra Dosya Ekle butonuna bas.
Mesaj yazdığımız bölüme yazacaklarını yaz ve Gönder butonuna bas.

Resimi eklerken çözünürlüğü forumun kriterlerine uygun değilse yardımcı bir yazılım ile resmi uygun boyuta getirip dene.MNesela resmin 1440x900 , yardımcı programla 800x600 yap ve ekle.Bunun için sahibinden.com'um bir programı var onu kullanıyorum.

Google'a Sahibinden.com photo studio yaz ve proıgramı bilgisayarına indir.Kullanımı çok basit ve pratik.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti jawacı » 20 Arl 2011, 22:49

eyvallah sağol, biraz kurcalayayım.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Arabanız: 94 favorit lx

İleti ozantavsan » 21 Arl 2011, 11:51

Sol yanın acıyor dostlar.Sabah sabah 220 TL harcadım.

Sağ ve sol akslar değişti. 120 TL
Sağ ve sol rot başları değişti 30 TL
Ustaya 30 TL
Rot Balans + Teker sibobları 40 TL

-------------------------------------------------------
220 TL Sıkışmış .............................

Resim eklerim sonra.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sainz » 21 Arl 2011, 14:19

Geçmiş olsun.
Allah ' tan ses yaparak ikaz etmiş akslar seni. Beni hiç ikaz etmemişti sağ-ön aks ve tam manevra yaparken yerinden çıkıp sokağın ortasında bırakıvermişti beni.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti ozantavsan » 21 Arl 2011, 16:05

Sağol ,Sainz

Allahtan ses yaptı.Yoksa kesin kalırdım.O akşamda içime doğmuştu sanki ağır ağır gidiyordum.
Sabah sanayiye giderken zorlandım.Dönemeçlerde direksiyonu fazla kırmamaya çalıştığımdan dönüşler zorlu oldu.
Dörtlü sinyalleri yakıp ağı ağır gittim.20-30 km hız arası.Böylelikle arkamdakilerden ne bir korna duydum ,ne bir sellektör yapan gördüm.Kulaklarımda çınlamadı ,yani küfürde yemedim.Dörtlüleri gören tampona yaklaşmadan solladı geçti.Zaten hep sağdan ve yolun en kenarından ilerledim.

Buna da şükür kazasız belasız sorunu bulup hallettik.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hsynaslan0010 » 21 Arl 2011, 17:32

ozan agbi gecmiş olsun dün dişci bugunde skodan arza yaptı yani araba sizin orda sorun yok deme park
hsynaslan0010
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hüseyin aslan
Arabanız: favorit 135

İleti ozantavsan » 21 Arl 2011, 18:06

gördüm 10 AT'yi...Yazdım park cezasını..................
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mataramasukoy » 21 Arl 2011, 19:57

geçmiş olsun öncelikle .. siz aracı özel serviste yaptırdınız sanırım bende salıncakları değiştrecem ama sırf onlara 250 tl dedi servisi
mataramasukoy
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: AD
Nereden: İzmir
Arabanız: skoda fabia special

İleti bekocan » 21 Arl 2011, 22:57

geçmiş olsun
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

İleti phenomx3 » 23 Arl 2011, 18:13

ozantavsan yazdı:Ne olduysa bu akşam oldu.Araca binice içimi bir huzursuzluk kapladı.Park yerinden geri geri çıkarkende çok tedirgindim.6 kilometre mesafe sonrası bir yere uğradım.Aracı çalıştırıp tekrar yola koyuldum.
Sanırım yine bir sorun çıkacağı malum olmuşta huzursuz olmuşum.

Ana yoldan sağa dönerken çat çat metal sesi geldi.Birde sola doğru döner gibi yaptım yine aynı ses.
Durdum fenerle tekerlekleri inceledim.Görünürde birşey yok.Yola devam ettim.Ama direksiyon titriyor.Elinin altında sağa sola hareket yapıyor.Ön tekerler biraz sarsıntılı gidiyor.5 kilometre daha gittim.Durdum ,ustamı aradım.

Dedim durum böyle böyle.Ustam akstandır abi dedi.Yolda bırakırmı beni dedim.Eve götürürmü ?
Çok yavaş git ,her an yolda bırakabilir.Yolda kalırsan aracı hareket ettiremezsin dedi.

Bende yavaş yavaş ilerleyerek ve uzun yoldan sağa sola dönüşü keskin olmayan yoldan eve varabildim.Yalnız park ederken zor oldu biraz sağ çaaattt ,biraz soll çatt.Şimdi birşey kopacak derken park ettim.Bakalım sabah nasıl götüreceğim sanayiye.

Sabah erkenden ustama gideceğim.

Sizin başınızada geldimi ? Bunun sebebi nedir ?

Geçmiş olsun Ozan bey,

Benim araç ta sola dönüşlerde aynı sesi yapmaya başlamıştı. Bugün gösterdim çok hafif şu anda değişmesen de olur dedi usta (ama ben değişeceğim) aracı rot balansçıya gösterdik, sağ rotil değişecek ve direksiyon kutusunda da boşluk var dediler. Sol rotil geçen sene değişmişti şimdi de sağ. Ama direksiyon kutusu hakikaten çukurlarda lıkır lıkır ses yapıyoro boşluğu hissediyorum, tıkırtı burcunu değiştim 1,5 ay önce o usta bu seni bayaa idare eder demişti. Orjinalini burada bi parçacı 300tl dedi Lostar kardeşimiz 471tl demişti çin malı 95-120 tl arası ama nasıl güvenilir bilmiyorum keşke sorunum aks başları olsaydı sadece. Lıkırtıya katlanırsan böyle bin dediler bugün bi sıkıntı olurmu dedim, bişey olmaz dediler ama kafam karışık.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti ozantavsan » 23 Arl 2011, 23:12

Aracımı özel serviste yaptırmadım.10 Yıldır tüm araçlarıma bakan bir ustam var.
Malzemeleri aldım usta değiştirdi.

Yalnız şu varki Rot Balanstan memnun kalmadım.Araçta yine hafiften sağa sola kaynma var.
Direksiyon 50-60 kilometre hız altında titiriyor.Eskiden hiç oynama hissetmezdim.
Eskiye göre bir tuhaflık var.Tuhaflığı bulamadım.İçim rahat değil o yüzden.
Rot balansçı tekerler demişti.Değiştirsem çok para tutacak.En az 400 TL.İyi lastik 500 TL.
Taksitle alsam desem bu zamanda ekstra masraf.
Öbür yandan canın bu 4 teker üzerinde.Araçta en önemli bölüm tekerler bence.
Ne yapmalı bilemedim.Yakın zamanda araca harcadığım para 500 Tl'yi geçti.
Gerçi bu masraflar hep olması gerekenlerdi.

Genel bakımı için
yağ değişim , yağ filitresi , hava filitresi , Bujiler , buji kabloları , sıvı genleşme kabı , antifiriz , termostat
kalorifer musluğu

Pasta , cila , küflü bölgelere boya rötuş

Sonrasında devir daim , contası , plastik borusu

Sağ ve sol aks , sağ ve sol rot başları , rot balans

Daha elime ulaşmayan yeni lpg mikser

Daha sonra alacağım tel örgülü lpg hortumu , tekli lpg ayar vanası..
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Sonraki

Favorit & Forman