Sağa ve Sola dönüşte çat çat sesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Sağa ve Sola dönüşte çat çat sesi

İleti jawacı » 24 Arl 2011, 00:10

lastiklerin çok aşınmış değilse sarsıntı yüzünden değiştirmene gerek yok. sarsıntı bozuk balans ayarı veya ayarsız olmasından. 50-60 km hızda titriyorsa sorun bu. lastiklere balans ayarı yaptır. ayrıca o eski rot-balansçıya da gitme.

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 94 favorit lx

İleti ozantavsan » 24 Arl 2011, 00:38

jawacı yazdı:lastiklerin çok aşınmış değilse sarsıntı yüzünden değiştirmene gerek yok. sarsıntı bozuk balans ayarı veya ayarsız olmasından. 50-60 km hızda titriyorsa sorun bu. lastiklere balans ayarı yaptır. ayrıca o eski rot-balansçıya da gitme.

Bendeki lastikler Maxxiss Çin işi lastik.Aracı aldığımca bu markayı görünce o an bile hemen değiştirmek istemiştim.
Ama maddiyat el vermemişti.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti PİCK-UP » 24 Arl 2011, 07:48

valla canınızdan önemli değil bence değiştirin bende geçen yağmurlarda bir kaza atlattım.

aracın lastikleri hep çin işi önler starmax arkalar ceat hep ertesi gün 4 tane lassa atracta aldım kafam rahat

dokun yapışıyor araç. 105*4=420tl ye 3 ay erteleme 12 ay taksitle aldım memnunum. tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti sainz » 24 Arl 2011, 20:32

PİCK-UP yazdı:...4 tane lassa atracta aldım... ...105*4=420tl ye...

Güle güle kullan.

1- Lassa Atracta' dan memnun musun gerçekten? 4 mevsim denilen türden midir bunlar?
2- "Geçenlerde" derken bu fiyata alalı ne kadar zaman oldu?
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti rasyonel » 24 Arl 2011, 22:18

bendede çekme problemi var ön takımda rotiller ve sanzıman takozu değişti rot ayarı yaptırdım araç felaket sola çekiyor direksiyonu 5 derece kadar sağ yapınca düz istikamette ilerleyebiliyorum lastiklerim yeni hava basınçları kontrol edildi yeni sizce rot ayarı mı düzgün yapılmamıştır acaba yada başka bir problemmi olabilir?
rasyonel
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: burak orta
Nereden: Sakarya
Arabanız: felicia

İleti baraküda » 24 Arl 2011, 22:20

aks kafası gitmiş hocam senin.....
baraküda
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hakan kayıkçı
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: skoda forman

İleti phenomx3 » 24 Arl 2011, 22:29

Ben de atracta kullanıyorum tam bir yıl oldu çok ta memnunum. almadan önce bayaa bi incelemiştim. atractayı lassanın sitesinden inceleyin bir de brıdgestone b 330 evoyu sitesinden inceleyin çok benzediğini göreceksiniz. Ben daha önce lastik fabrikasında çalıştığım için biliyorum lastikte kullanılan malzeme aynı fakat desen değişiyor. Ben goodyear'da çalıştım, üretimden gelen pişmeye hazır lastiklerden biri bir kalıba diğeri bir kalıba giriyordu, birinden fulda diğerinden goodyear çıkıyordu ve kalıba koyan kişi bunu fulda bunu goodyear diye de ayırmıyordu özellikle gözlemleyip sormuştum. üretimdeki arkadaşlara da sordum iki marka için farklı mı yapılıyor diye; biz ebada göre üretiyoruz marka ayrımı yok demişlerdi. Tüber denen bu üretim kısmında lastiği meydana getiren parçalar birleştirilir ve pişmesi için fırın kısmına gönderilir. lassa ve bridgestone için de burada çalışan arkadaşıma sordum o da aynı şeyi söyledi marka ayrımı yaparak üretmiyoruz ebat olarak üretiyoruz sadece pişerken desen değişiyor demişti. zaten incelerseniz iki markada da birbiriyle aynı kategorideki ürünlerin özellik ve desenlerine bakın ne kadar benziyor. http://www.lassa.com.tr/lastikler/lasti ... 20-ATRACTA
http://www.lassa.com.tr/lastikler/lasti ... PETUS_REVO http://www.bridgestone.com.tr/Urunler/614211/
http://www.bridgestone.com.tr/Urunler/519845/
bir de lastiğin üretilişi ile ilgili video var. http://www.youtube.com/watch?v=lS0wUgXliD4
bişey daha söyliyeyim; Lastik fabrikasında bize ders verirlerken şu da söylenmişti. ''Lastik fabrikadan çıktığında tam olarak pişmesini tamamlamamıştır. otomobilinize takıldıktan sonra da kullanım sırasında pişmeye devam eder ve tamamlar''. Çok ilginç gelmişti bana ama böyleymiş.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti ozantavsan » 25 Arl 2011, 14:17

Lastikleri değiştirmeyi düşünüyorum.Her zamnki gibi uygun olsun , fiyatıda uygun olsun,kalitesi iyi olsun diyerek bir araştırma çabasına girdim.Ama bir türlü karar veremedim.

Michelin ,Bridgestone,Pirelli,GoodYear,Continental,Lassa vs......

Çevremde kimi diyor şehiriçi kullanıyorsun senede en fazla 5000-6000 km yol yapıyorsun pahalı birşey almana gerek yok.Ben aynı kanıda değilim.Dün pirellinin yan ürünü lastik söylediler.Kipada görmüşler tanesi 90 TL.
Başı F ile başlıyorduda markayı hatırlamıyoruz dediler.Fulda olmasın dedim bilmiyorlar.

Kimisi Petlas al dedi.Ne yapacağım bilmem.O kadar para vereceksek iyi birşey almalı.

Diğer bir konu ise lastik ebadı.Bizim favolar orjinali 165/70/R13 lastik kullanıyor.
Ben aldığımda üzerinde Maxis 175/70/R13 vardı.Halen bunları kullanıyorum.
Yeni alacağım lastiği orjinali ile aynı olsun istiyorum 165/70/R13.
bu olmayacaksa karşılığı 170/65/R13 deniyor.

Bayramdan bayram şehirdışı çıkarım .O mesafede kısa mesafe .Yakıt tasarrufu açısından orjinal lastiğini düşünüyorum.

yakıtı biraz daha düşürmek için lpg mixeri bile değiştiriyorum.Varsın lastiklerde orjinal olsun.Onunda tasarrufa katkısı olsun.

Sizce lastik seçimi hangi marka öncelikli olsun ?
Aracımın orjinal ebadı mı olsun ?
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti phenomx3 » 25 Arl 2011, 15:55

orjinali takmanda fayda var. ama 175 olsun istiyorsan 165 70 13 'ün karşılığı bir tek 175 65 13 ben araştırmıştım ama sonra orjinal ebat taktım. çok marka var piyasada ve herkes farklı söylüyor insanın kafası karışıyor. Ben daha önce de yazdım, brıdgestone B330 alacaktım ama bizim ebatta bulamayınca atracta aldım aynı fabrika malı ve aynı bantta üretiliyor diye öğrenmiştim ve carrfourda da kampanya vardı Aralık 2010 da. Tüm lastiklerde %20 indirim varmış bir de perşembe günleri %5 plus para veriyor gittim bi perşembe günü ve toplam %25 indirimle 12 taksit aldım lastikleri :D Son taksidi bu ay ödedim. adet fiyatı 96 tl idi indirimle 72 tl oldu. Önce tarihi bayaa geçmiş lastiklermi acaba indirime girdi diye düşündüm ama aldığım lastikler eylül 2010 üretimiydi. Pirellinin yan ürünü olan lastik ''ceat spider'', FULDA ise goodyear üretimi, ayrıca dunlop, debica,ve sava yı da goodyear pazarlıyor ama üretiyormu bilmiyorum. starmax petlasın ürünü ayrıca hankook'u da petlas pazarlıyor Türkiyede. Hankook da bayaa iyi diyorlar.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ozantavsan » 26 Arl 2011, 19:53

Bugün Balıkesirde lastik bayilerini telefonla arayarak fiyat aldım.

Michelin 165/70/R13 = 135 TL

Petlas PT 311 165/70/R13 Peşin 90 TL. Kredi Kartına : 100 TL.

Birde araştırmalarımda dikkatimi çeken GoodRich var.Michelin'in ürettiği yan ürünmüş.
Benjamin Franklin tarafından 1870 lerde kurulmuş.130 yıllık mazisi olan bir firmaymış.Şu an Michelin almış sanırım.

BF Goodrich Touring : 100 TL internet fiyatı

Continental ContiEcoContact 3 165/70R13 79T : 127 TL
internet fiyatı

Ne alacağıma karar vermek çok zor.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti murat öner » 27 Arl 2011, 15:10

brıstone b330 evo 175 r 13 dört mevsim için ideal..yol tutuşu mükemmel..bu yaz aldım..4 adet peşinden izine ..zonguldak*malatya 2500 km yol tepti..ıslakta perfonması çok iyi..ben de de arabayı al
dıgım da örjinal ebat lastıkler vardı..yakıtta yüzde 2....3 civarı artış oldu.. hepsi o kadar ...
murat öner
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: murat0644
Nereden: Zonguldak
Arabanız: felicia lx 96

İleti AhmetH » 27 Arl 2011, 17:05

istatistiki bir amaç için soruyorum

aks kafalarını RUBY mi yoksa VİKA mı taktınız yoksa başka bir marka mı
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti AhmetH » 27 Arl 2011, 17:17

bu arada B330 evo var bizimkinin üzerinde 2007 yazı taktırmıştım.

şu anda dişleri var ama lastiğin çoğu yeri çatlak çatlak oldu.. ayrıca çok sertleştiler(belki mevsim kış ondan) motor biraz güçlü olsa muhtemelen ilk üç vites patinaj çekerim.

özetle iş yaptı ama her zaman olduğu gibi dişleri bitiremeden bitirdiğim bir lastik oldu. Hele takıldığı ilk an ve ilk yıl aracı tanıyamadım 175/70 takmanın avanajı ile gayet yumşak gayet konforlu olmuştu. tavsiye ederim.

bu arada ;

fabrikadan üstünde gelen matador (1998-2003)
modelini hatırlamadığım bridgestone (2003-2007)
bridgestone b330 evo (2007- halen)
eğer fikrimi değiştiren birşey olmazsa muhtemelen bundan sonra michelin takacağım bunuda belirtmek isterim.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti ozantavsan » 27 Arl 2011, 18:09

Rot başı olarak Vika vardı.Mecburen vika taktırdık.
Orjinali nedir ? Bekleyecek bir parça olsaydı Vika haricinde en iyisini taktırırdım.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AhmetH » 27 Arl 2011, 20:26

GKN sanırım yada Löbro bunlar orijinal kalitesinde.

ruby vika dan daha kalitesiz ama genelde ruby satıp işçilikten kazanırlar.

atıyorum vika 30tl ise ruby 20tl dir.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti phenomx3 » 28 Arl 2011, 18:58

Ben de aks başı ve rotil değişeceğim iki parçacıya telefonla sordum taivan malı dediler ve orjinal yok dediler. geçen sene sol rotil değişti usta kendisi aldırmıştı malzemeleri ne marka olduğuna bakmadım muhtemelen çin malıydı şu ana kadar bi sıkıntı yok ama!!? aks başı fiyatına parçacının biri 35 diğeri 40 dedi.
İlgilenen bilmek isteyen varsa; baskı balata fiyatı da sormuştum Allahtan baskıda sorun yok dediler. Fiyat SAKS marka 170 LUK marka 190Tl imiş. çin malı 80 Tl.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Önceki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir