YAKITIM 40 KRŞ :(

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

YAKITIM 40 KRŞ :(

İleti perikentli » 01 Oca 2012, 10:35

ARKADAŞLAR ÖNCELİKLE HAYIRLI SENELER 1994 skoda favorit aldım almadan önce çok övdüler yakıtı düşük az yakar çok kaçar diye ama nedense bi yürlü yakıt düşmedi araç şehir içi 40krş a yaklaşıyor ve az bir rampa görünce çekişten düşüyor hız yapmam gerektiğinde araç düz yolda 140 km nin üzerine çıkmıyor hava filitresi sibob ayarı bujiler hhepsi bakımdan geçti ama yine aynı lütfen bana yardımcı olun

perikentli
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: m.koçer
Nereden: Nevşehir
Arabanız: skoda favorit

İleti ozantavsan » 01 Oca 2012, 15:18

Öncelikle aracın hayırlı olsun.Benim aracımda favorit 94 GLX.Dediklerine katılıyorum , az yakar çok kaçar derler.
Öncelikle aracını benzinde mi kullanıyordun lpgmi?

Benzinde 40 kuruş sarfiyat varsa normal.

LPG'de 40 kuruş ise fazla.

Aracımı tam tanıyıp forumumuzun yardımı ile güzel çalışır duruma getirmem 1 yılımı aldı.
Yakıt mevzusunu kafana takarsan benim gibi sürekli aracı dinlersin.Bu dinlemede artık takıntıya dönüşür.

Ateşleme sistemini elden geçirmişsin sanırım.Subap yarlarınıda motor soğukken 0,20 ayarlatmalısın.
Avans ayarını düzgün ayarlatnalısın.LPG de az birşey avans yüksek bırakılmalı.Önce benzinde avans tabancası ile ayarlanıp sonra lpg'de ayarlatırsan iyi olur.
Bu ayarlar sonrası lpg varsa cihazda güzelce ayarlat.Hava filitresini yenilediğin zamanda muhakkak ayarlat.
Aracın rolantisi lpg'de 900 civarı olsun.Ayarlatırken özellikle farları ve kalorifer aç ,rolanti bir miktar düşer.Bu düşme esnasında rolantiyi ayarlar.Sonra far ve kalorifer kapat.Rolanti 900-1000 devri geçmişse biraz düştür.
Böylece geceleri farları açınca veya kaloriferi açınca rolantin aşağılara düşmez.

Asıl önemli konu ise hava alma borusundaki termostatı iptal etmek.Bunu daha önce paylaşmıştık.
Konunun linkini vereyim.İnceler ona göre yaparsın.Ben bunu iptal etmeden önce lpg 60 kuruş yakıyordu kışın.İptal sonrası 30 kuruşa düşmüştü.Ayrıca zorlandığı yokuşu daha rahat tırmanmaya başlamıştı.Aracımı tanıyamamıştım.

post306763.html?hilit=hava%20alma%20termostat#p306763" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow

Bujilerini Brisk D15YC olarak kullanabilirsin orjinal bujisidir.LPg varsa buji tırnak aralığını benzinden bir kademe aşağıda kullanman fayda sağlayacaktır.
Bosch FR8DC kullanılır.Bunun tırnak aralığı 8 mm'dir. Bosch FR7DC kullanabilirsin.Ben Brisk D15YC kullanıyorum 2 yıldır. LPG'de ve benzinde 06 veya 07 mm tırnak aralığı kullanabilirsin.

Buji kablolarınıda muhakkak değiştir.Bu çok önemli.HAtta imkan varsa her yıl bakım esnasında yağını ,bujisini nasıl değiştiriyorsan buji kablolarınıda değiştir.

Aracın termostatınıda çok düşük dereceli kullanma.Düşük olursa motor ısınamayacak ve haliyle yakıt fazla yakacaktır.

Distiribütör kapağın eskiyse değiştir.Tevzi makaranıda değiştir.Ben Fordunkini kullanıyorum.Daha sağlam.
Distiribütör parçalarının belli zamanda yağlanması gerekiyor.Forumda yapılışı var.

Karbüratörün alt kısımlarından distiribütöre giren avans hortumumuz var.İnce bir hortum.Hortum yırtılmışsa veya yerinden çıkmışsa ,yerinde yoksa yenile.Aracın güce ihtiyaç duyduğu zaman hortum distirübütörden avans çekerek güç kazanır.Böylece yokuşta zorlanan aracın daha rahat toparlayacaktır.

Aracını çok kısa mesafelerde kullanıyorsan yakıt hesabın yüksek çıkar.FAzla yakarsın.Kışın hava soğuk aracı çalıştırdın kısa mesafe gittin.Motor ısnamadığından yakıtı tam yakamayacak ,yanmayan yakıt egzostan dışarı atılacak.Bu nedenle fazla yakacaksın.Kısa mesafe kullanmazsan o kadar para cebe kalır.

İşim evime 1,5 km.Sabah yayan giderim.Akşam eve gelir aracımı alır eşimi işten almaya giderim.Gidiş geliş toplam 13 kilometre.İşe gitsem kontak aç 1,5 km sonra stop et.Akşam işten çık kontak aç 1,5 km eve gel.
1 saat sonra kontak aç 13 km yap gel.Şimdi 1 depo lpg alıyorum ay başı , 1ay böylece yetiyor.
85 TL'ye ayı çıkıyorum.Şu an 25-30 kuruş arası lpg yakıyor.

Debriyaj baskı balatan sorunluysa kaçırıyorsa fazla yakıyor.Aracı aldığımda ilk işim değiştirmek oldu.Sach veya Luk taktırabilirsin.Bu yakıta etki ediyor.Debriyaj kaçırıyorsa gaza bastığında oluşan güç tekerlere tam iletilmiyor.
Sana alınan yol mesafesi olarak dönmüyor ve aracın fazla yakıyor.

Ön takımları kontrol ettir.Aks ve rotlar.BEn yeni değiştirdim.Fark ettimki 2. viteste fazla mesafe alamaz bağırırdı.
Sanırım akslar problemliydi o zamanlar ses filan yapmıyordu.Ama değişince araç rahatladı .Daha rahat yol alıyor.

Edindiğim tecrübeleri kısaca anlatmaya çalıştım.Allaha şükür aracım şu an en güzel şekilde çalışıyor.
Umarım sende sorunlarını halledersin.Allah Kazasız , Belasız , Masrafsız Kullanım Nasip Etsin.
Takıldığın yer olursa burada herkes yardımcı olur.Tekrar hayırlı olsun aracın.Çıkan sorunlar seni küstürmesin güzel araçtır.Kullanımı zevklidir.Başka raçlara benzemez.Tamiride kolaydır.Zaman geçtikçe kendin tamir edersin.Parçası ucuzdur.Rahat bulunur.Sadece ona iyi bak ,bakımlarını aksatma , sorun olunca hemen gider sorununu.Böyle yaparsan o da sana iyi bakacaktır.Vefakar ve cefakar davranacak yolda bırakmayacaktır.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti perikentli » 02 Oca 2012, 11:28

teşekkür ederim hepsini okudum ve ustama gözden geçirtecem ilgilendiğiniz için birkez daha teşekkürler
perikentli
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Pesimiststyle » 02 Oca 2012, 20:20

Arkadaşın yukarda anlattıkları gayet güzel fakat bunların hepsini nasıl yapacam diye illaki düşünmüşsündür. ben bile problemim olmadığı halde yukarıda yazılı destanı görünce arabaya hiçbişey yapmamışım dedim :) :)

benim kanaatım en ucuz olandan başlaman

lpg li ise aracın Özellikle;

1. önce bujilere bir baktır
2. hava filtresi bakımı (doğan slx filtresi çok güzel oluyor favorite çokta ucuz)
3. Mutlaka gaz ayarı yaptır.
4. aracın motorunun sıcaklığını korumasına yardımcı ol (termostad v.s.)

bunlardan verim alamazsan eğer pahalı olanlara geçersin

debriyaj balatası , disbritör vs..

kolay gelsin
.....:::::PesimistStyle:::::.....
Kullanıcı avatarı
Pesimiststyle
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: selcuk
Nereden: Antalya
Arabanız: Skoda Favorit 135 LX

İleti perikentli » 04 Oca 2012, 16:12

tşkrler
perikentli
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Abdulkadir OĞUZ » 06 Oca 2012, 22:26

Perikentli senin araba 40 krş.çok yakıyor. SKODA 1300 cc.lik motoru var. Motorun randımanı iyi ise çok ekonomiktir. Aracın yaktığını krş.olarak değilde 1 lt.gaz ile kaç km.yol gittiğini hesaplamak her zaman daha sağlıklıdır. Çünkü fiyat değişkendir. Her zaman 1 lt.gaz ile kaç km.gidildiğine bakmak en doğrusudur. Benim araba 1 lt.gaz ile şehiriçi 12 Km. şehirlerarası 16 Km.gitmektedir. Aracın yaktığı yakıt bir çok şeyle bağlantılıdır. kullacı, hava filtresi, bujiler, buji kabloları, endiksiyon bobinin gücü, distribötör bakımı, avans ayarı, sibop ayarları, termostat, motorun içindeki yağın kalitesi, lastik hava ayarları, frenlerin sıkıp sıkmadığı, debriyajın kaçırıp kaçırmadığı, el frenin iyi ayarlanması, eksantrik zincirinin doğru takılması, motor üst kapağının çok silinmemesi(Yani yanma odasının daraltılmaması.) ve iyi bir gaz ayarı. Araban hayırlı olsun zamanla arabanı tanıdıkça bu sorunlar kalmayacaktır. Anladığım kadarıyla yardımcı olmaya çalıştım. İyi günler.
Abdulkadir OĞUZ
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdulkadir OĞUZ
Nereden: Hatay
Arabanız: 1990 Mod.Skoda Favorit

İleti perikentli » 10 Oca 2012, 11:53

çok teşekkürler yardımcı oldun inanın arabam ful orjinal hani sigara içilmemiş derlerya aynen öyle boyasında falan bi sorun yok ilk sahibinden aldım ama bu yakıt meselesinden dolayı araçtan tiksindim satacam ama böyle bi temiz araba bulamam diye korkuyorum :)
perikentli
Yeni Üye
Yeni Üye

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir