şanzımanlı marş motoru hakkında bilgisi olan varmı?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

şanzımanlı marş motoru hakkında bilgisi olan varmı?

İleti kaptanmagaraadami » 02 Oca 2012, 04:38

arkadaşlar herkese merhaba. marş motorumun yine burçları aşındı ve marş basmıyor. artık tamir için 50 -60 tl vermektense 120 tl'ye şanzımanlı marş motoru almayı düşünüyorum. 6 ayda bir burç yaptırıyorum.. fakat şanzımanlı marş motorunun elimdeki bosh marka eski marş motorundan farkı nedir? şanzımanlıda burç denen yüzük yerine rulman veya dişli mi var? bu daha az bakım maliyeti demek olabilir mi? şanzımanlı marş motorunda da eski tiplerdeki gibi kömür bulunur mu? konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

Kullanıcı avatarı
kaptanmagaraadami
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

İleti MadloveR » 02 Oca 2012, 08:43

yaklaşık 5 ay kadar önce ben de şanzımanlı marş dinamosu taktırdım gayet memnunum fakat çok fazla teknik bilgim yok.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti efekentli » 07 Oca 2012, 22:44

şanzımanlı marş motorları pahalıdır,genelde de yeni model araçlarda var.sen skodanın PAL marka olanını değilde BOSCH marka olanını bulabilirsen(ama iyi durumda olursa)bence en iyisi budur.illada almak istersen onlarda da kömür var.ve de herkes tamir edemez.
efekentli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Akduman
Nereden: Aydın
Arabanız: forman

İleti oguz001973 » 08 Oca 2012, 19:19

şanzumanlı dinamonun içinde fazladan bir dişli olduğu için güç 2 kat artıyor.daha küçük dinamo ile motor daha rahat çalıştırılabiliyor.ve akü ömrü içinde önemli bir faktör.özellikle aracını kısa mesafe kullananlar için ideal.
oguz001973
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: oğuz kalaycıoğlu
Nereden: İzmir
Arabanız: 1994 favorit

İleti kaptanmagaraadami » 09 Oca 2012, 02:58

cevaplar için teşekkür ederim. kışın akü ve marş motoru çok sıkıntı çıkarıyor. aküyü 72 amp. marş motorunu da şanzımanlısından almaya karar verdim.
Kullanıcı avatarı
kaptanmagaraadami
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Arabanız: 93 favorit

İleti Favocu » 09 Oca 2012, 07:00

Daha önce benim de marş motoru problemim olmuştu, sanayide bir marş motoru tamircisine gittim değiştirip şanzımanlı olanlardan almak istediğimi söylediğimde kesinlikle bulaşmamam gerektiğini kısa zamanda problem yaratabileceğini söyledi. Otomobilimin üzerindeki 20 yıllık orjinal büyük marş motorlarından, kömürlerini değiştirip güzelce temizleyip yerine taktı, yanlış hatırlamıyorsam 20-30 tl gibi bir ücreti oldu. Üzerindekinin daha çok uzun zaman dayanabileceğini söyledi. Oldukça zaman geçti henüz hiç problem yaşamadım.
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Favorit 135 L

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir