Yeni Tek Boğaz Mikserimi Taktım..

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yeni Tek Boğaz Mikserimi Taktım..

İleti bekocan » 13 Oca 2012, 22:52

ozantavsan yazdı:İşten eve geldim..

Sürüş esnasındaki eskiye göre farklılıklar.

* Araç tek marşta çalıştı. (eskidende çalıştırırdım)
* 1. vitese takıp kalkışta araç çok seri olmuş.
* 2. vites hızlanma devir alma süper olmuş.
* Gaza basarken aracın sesi çoookkk hoşşş olmuşşşş
* Önde giden aracı yakalamak için bastım.Basmamla arkasındaydım.
* Araç daha sessiz çalışıyor.
* Düşük devir yüksek vites hızlanma denemesi yaptım.50 km hızla giderken boşa attım.Bir süre sonra devir 1000'i gösterdiğinde ve araç epey yavaşladığında 4. vitese taktım.Gaza hızlı basmadım , normal şekilde basarken süper hızlandı.Bu deneme maksatlı bir hareketti.Normalde uygun devir ve vites kullanırım.
* Eski mikserle araç hızlanırken uygun hızı alamıyor gibi hissederdim.Şimdi yeni mikserle o his ortadan kalktı.Bastığım kadar yol aldığımı hissettim.

Vidyolarıda ekledim.Ayrıca lpg borusunun üzerinde sarılı bir şamrel göreceksiniz.İçinde Neodium mıkantıslar var.
Bunlar bilgisayarların harddisklerinin içindeki kuvvetli mıknatıslar.ikisi birbirini çektimi elle ayırmak çok zor.Borunun altında 1 tane hemen hizasında üstte bir tane daha var.Birbirilerini çekecek şekilde.ben 6 adet mıknatıs kullandım.

Yakıt tasarrufu sağlar , yakıtın hidro karbonlarını daha verimli hale getirir.Daha iyi yanma sağlanır filan falan deniyor.Bende denedim.Çekişi arttırdı filanda söyleniyor.Testleri yapayım ,yakıttaki durumu tam analiz edeyim.
Sonrasında mıknatısları söküpte devam edeceğim aynı ayarlarla.Yakıtta artma olursa demek mıknatıs işe yarıyor.

Montaj sonrası ilk vidyom http://youtu.be/A8nE8ZXRmYY

Sonrasındaki vidyo http://youtu.be/ncLtnAllzQM
-----------------------

bu mikserin orta oksijen girişi gerçekten 3cm mi çapı ölçüp baktınmı??? sanki büyük gibi.

Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

İleti ozantavsan » 14 Oca 2012, 00:56

Evet Bekocan.Çap tamı tamına 32mm.Plastikten sonra ağız aliminyum ve aşağıya doğru meyilli.Bu seni yanıltmasın
Boğaz tam 32 mm.

Ve bu akşam misafirlik vardı.

* Araçta 4 yetişkin + 2 çocuk vardı.Toplam kilo 65+96+60+80+20+20=341 Kilo
1 .vites kalıp 2 ye atarken sola dönüş yapıp çok dik bir yokuşu tırmandık.
Sonra biraz yavaşlayıp 2. bir yokuş çıktık.Ben 2 ye attıktan sonra 3. vitese atamadan araç çoktan yokuşu bir hamlede çıkmıştı.O kadar keyiflendimki.Araç dolu ve böyle bir yokuşu ancak 1. vites çıkardım.2. vitese atsam bile araç kesin 1'e düş derdi.Yokuşun dikliğinden aracın burnunu görebildik .

Dönüşte 5 yetişkin ve 3 çocuk olduk.Benim favo banamısın demedi yine.Valla günden güne şaşırtıyor beni.
Binenler aracın ne kadar düzgün çalıştığı ,hiç bir yerinden ses gelmediğini ,kendi eski araçları olduğunu ve böyle çalışmadığını söylüyorlar.Benzinli sanıp lpg'de deyince şaşıranlarda var.

Eskiden araca bir kaç kişi bindiğinde çekişte biraz düşerdi.Bu akşam 5 yetişkin + 3 çocuk ile bile düşüş olmadı.

Bu farklılıklar çok güzel ve keyif verici.Ama bakalım yakıt olayı nereye gelecek.Yakıtta düşerse süper olacak.

Düşünüyorum araç bu kadar rahat gidiyorsa fazla gazmı harcıyor diye.

Tüm varsayımları elden geçiriyorum.

* Gaz ayarı fazla açık değil. LPG ayar istasyonunda bilgisayarlada ayarlattım.Eski kullanım ayarınıda bildiğimden lpg beyni ve lpg ayar vanası ayarı eskiye yakın sayılır.

* Eskiden gaza fazla basardım hızlansın diye.Şimdi çok çok çok az dokunuyorum.
1. viteste toparlaması bile hoş değildi.Şimdi hemen atik şekilde fırlıyor.

* 2. viteste 2500-3000 devir arasını bulunca 3. vitese geçerim.Ama bu arada araç fazla hız kazanmazdı ve araç bu devirden önce vites değiştirisem bağırmaz ama fazla yola dönmezdi bu hız. Şimdi 2. vites 2500 devre kadar gaza dokunuyorum araç alıyor başını gidiyor sonra 3 devam sonra 4 .
Vites geçişleri uzadı ve araç artık hıza dönüyor.Yokuşlar düz gibi gelmeye başladı.Dolu olması fark etmiyor.

* bu kullanım esnasında raç eskisi gibi bağırmıyor.Motor sesi bile gelmiyor.Gelen ses sadece karbüratör emiş sesi.

* araç kalkışlarda ,vites değişimlerinde ,düşük devir kullanımda eskiye göre akıcı ve hiçbir sarsıntı yok.
Eskiden kullandığım araçlar gibi.

* Benzinde kullanırken vites değişiminde ayağımı debriyajdan kaldırıken araç öne doğru hafif kendini atar ve ufak vbir ses gelirdi motor yerinde öne atılınca.LPG de bu olmazdı.Mikser değişim sonrası benzinde olduğu gibi motor öne ivmeleniyor.Motor takozlarından fark ediyorum.

* vE eskiden araçtan gelmeyen ses tatlı bir açık filitre sesine benzer ses.Gaza dokundukça INNNNN vites değişim INNNNN sırf bu ses için yola ize gidilir.

Bunlar 2 gündeki aracımda mikser değişimi sonucu hissettiğim farklılıklar.EEE nolmuş sonuç önemli diye bilirsiniz.

Bu değişimi niye yaptım ? Öncelikle aracıma ne yaptıysam yakıt sarfiyatının bana göre fazla gelmesi.Tasarruf yapmak az yakmak.

Aracın daha iyi ve performanslı çalışması için. Performans olayı tamam diyorum.Bugüne kadar aradığım performansı bu mikser ile yakaladım.

Ama geriye en önemli şey yakıt tasarruf kaldı. Bunun için sizi biraz bekleteceğim.Depom dolu olduğundan bitmesini bekleyeceğim.Bittikten sonra biraz lpg alıp deneyeceğim.Sonra biraz daha .En son yine tam dolu depo deneyeceğim.Elde ettiğim sonuçlar eskiden az ise ne mutlu ki çok mühim bir sorunu çözmüş olacağız.Belki yakıt sorunu olan arkadaşlarımızın sorunuda çözülecek.

Yok yakıt aynı çıkarsa diyeceğim ki aracım artık istediğim gibi kaçıyor.Bunda da problem yok. Bilakis artısı var.

Ama yakıt eskiye göre fazla veya uçuk bir rakam çıkmışsa yine üzülmem.Yine lpg ayarı yaptırırım.Farklı bir yerde ayarlatırım.Olmadı her zaman kendim ayarlıyordum aynısını yaparım.El emeği nasıl olsa kendimin.

Yakıt ölçümleriyle görüşmek üzere.İyi Akşamlar.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti bekocan » 14 Oca 2012, 11:27

yüzünden ğülücükler açılıyor yazılarında
aynı dert bendede var araç ivmelenmiyor sanki birisi arkadan çekiyor gibi anlaşılan o ki anormal yakmıyorsa senin araç fatura miksere çıkacak gibi
bende kafama ğöre agzı 32 mm çapında bir mikser yapayım o zaman
eğer ki yakıtında azalma veya çoğalma yoksa burada ki olay şu çıkıyor gelen oksijen miktarı ile emilen lpg oranı %80 dengeleniyor ve mikser ağzı gaz çıkış biçimi ilede lpg ve oksijen tam karıştırılmış oluyor
senden ricam mikserin içinden gaz yollarını net ğörterebileceğin bir foto istiyorum dahaönceden normel mikserlerde bilirsin delik delik gaz akardı senin mikserde sanki 3 adet 1/2 milim genişliğinde aralık var gibi.
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ozantavsan » 14 Oca 2012, 11:55

Bekocan ,gülück saçmak ne demek.Ağzım kulaklarıma varıyor.

Mikser ağzında 3 yarık var.Hepsi eşit uzunlukta.ince kanal.

Foto üzerine çizmeye çalıştım.Araç evde olduğundan tekrar çekemedim.

ilk fotoda işaretlediğim yer mikserdeki ufak deliğin altına kalıyor.
Eklentiler
karb22.jpg
mikser gaz kanal.jpg
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hsynaslan0010 » 14 Oca 2012, 15:29

ozan abi az masraf etmişim gibi bide sıfır gaz sistemimi deyiştitcen bana yazdıklarını okudukca ilk gaz taktıgım halleri yazıyormuşun gibi geliyor yada sadece mikserimi deyiştirsem :shock: valla kafam karışmaya başladı
ozan abi benım mikser nasıl cift girişlimi :)
hsynaslan0010
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hüseyin aslan
Arabanız: favorit 135

İleti ozantavsan » 14 Oca 2012, 15:37

Malesef Hüseyin benim eski mikserle aynı seninki.
Olmadı sanada alırız..... benim yakıt filan bir hesaplansın.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hsynaslan0010 » 14 Oca 2012, 15:44

ozan abi yaa valla iyice niyetlendim şimdi bu tek girişli mikser işine şu contanın parasını ödeyimde bi bakarız olmmassa alıcaz artık bitane kendimize cok para tutmuyor zaten nelere verdik paraları bu kadar deyiştircekse verrim abi :?
hsynaslan0010
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hüseyin aslan
Arabanız: favorit 135

İleti ozantavsan » 14 Oca 2012, 16:25

Biraz düze çık , o zaman mikser işinide yaparız.
Bak benim lastikler değişecek bir kaç ay erteledim.Bir düze çıkalım sırayla yapıcaz artık.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti okansazak » 15 Oca 2012, 15:04

ozan abi hayırlısı olsun güle güle kullan. bende skodayı çok fazla kullanmıyorum. fakat ne kadara mal oldu bu uygulama bilgilendirirmisin ? ayrıca benim skodanın ikinci boğaz da açmıyor. vakit bulduğum zaman hem karburatörü temizliyeceğim, hemde yaptığın uygulamayı bende uygulamak isterim. çalışmalarında başarılar dilerim.
okansazak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Okan SAZAK
Nereden: İzmir
Arabanız: Favorit 1

İleti ozantavsan » 15 Oca 2012, 16:50

Kargosu dahil 65 TL'ye geldi.Yurtdışı 20-25 TL'si kargo gerisi mikserin
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti okansazak » 15 Oca 2012, 17:03

peki bende tedarik etmek istiyorum. siparişi nereden verebiliriz?? yardımcı olabilirmisin?
okansazak
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 15 Oca 2012, 17:18

Okan , Ebayden alabilirsin linki aşağıda..Bende Ebay'den aldım.Ürün Polonyadan geliyor.

http://www.ebay.com/itm/LPG-MIXER-Pierb ... 33687070f0

30 mm olan var ekonomik yakıt için
32 mm olan var ben bundan aldım
34 mm genişlikte olan daha iyi performans için ama diğerlerinden fazla yakıyormuş.

Bir de LOW ve HIGH diye ayrılıyor.

LOW olan hava filitre kabini içinde kalıyor.
HIGH olan karbüratör hava kabinin altına takılıp karbüratör hava haznesi üzerine geçiriliyor.

Ben Hıgh olanı istemiştim satıcı LOW olanı göndermiş.Ama çok memnunum.Aracın performansı arttı.Yakıtı sonra öğreneceğim.

KArbüratör hava haznesi içine istiyorsan LOW 32 mm genişlikte olandan iste.Satıcıya belirt yalnız LOW 32 mm diye.Ve not düş Türkiye www.skodam.com .Ben belitmiştim arkadaşlarda lır diye
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti okansazak » 15 Oca 2012, 17:28

ödemeyi kredi kartı ile mi gercekleştiriyoruz peki
okansazak
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 15 Oca 2012, 17:45

Önce Ebay'e Üye oluyorsun.

Sonra http://www.paypal.com adresinede üyelik yapıyorsun.Burada kredi karını tanıtıyorsun.
Üye olduktan sonra hesapta sorun olup olmadığını yeyit için 1 seferlik 2$ çekilip tekrar hesabına iade ediliyor.
Site artık Türkçe.Alışverişin Türk Lirasına çevriliyor otomatik olarak.

Sonra Ebayden siparişini geçerken bu paypal üzerinden alışverişini tamamlıyorsun.

Son derece güvenli bir sistem.

Gelmesi 2-3 hafta arasını buluyor.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sainz » 15 Oca 2012, 19:51

ozantavsan yazdı:...araç eskisi gibi bağırmıyor.Motor sesi bile gelmiyor...

Burası önemli işte zira Favorit' in motorunda bir sıkıntı varsa, motor sesi artar.

Benim aracın bakımı, yağ değişimi, supap ayarı, ...vs. işleri geldi ve henüz 2000 d/d' de iken vites at dermişçesine bağırıyor. Vitesi atınca da çekmiyor. Demek gerçekten bir şeyler yanlıştı senin araçta da.

Bir de bugün ıslak yolda rampa yukarı 1. viteste rölanti seviyesinde ilerlerken gaza biraz fazla basınca arabanın pır pır pırrrr edip olduğu yerde kaldığını görünce bir de başıma debriyaj baskı-balata-bilya setinin çıktını anladım.:(

Neyse Ozan tekrar güle güle kullan.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti ozantavsan » 15 Oca 2012, 22:33

sainz yazdı:
ozantavsan yazdı:...araç eskisi gibi bağırmıyor.Motor sesi bile gelmiyor...

Burası önemli işte zira Favorit' in motorunda bir sıkıntı varsa, motor sesi artar.

Benim aracın bakımı, yağ değişimi, supap ayarı, ...vs. işleri geldi ve henüz 2000 d/d' de iken vites at dermişçesine bağırıyor. Vitesi atınca da çekmiyor. Demek gerçekten bir şeyler yanlıştı senin araçta da.

Bir de bugün ıslak yolda rampa yukarı 1. viteste rölanti seviyesinde ilerlerken gaza biraz fazla basınca arabanın pır pır pırrrr edip olduğu yerde kaldığını görünce bir de başıma debriyaj baskı-balata-bilya setinin çıktını anladım.:(

Neyse Ozan tekrar güle güle kullan.

Sainz , sabahları - derece soğukta bile aracın çalışma sesi değişti.Mikser değişim sonrası o ilk çalıştırmadaki hali bile değişti.Park ettiğim yerden her sabah geri vites çıkarım.Sonra 1. vites ile evin önüne doğru gelirim.Bu esnada motor biraz isteksiz gibi , hafif titrermil gibi gelirdi.

Şimdi geri vites taktıktan sonra ayağımı debriyajdan tam kaldırmıyorum.Kaldırınca hızla geri çıkıyor.. vitese taktığımdaysa gaza çok hızlı tepki veriyor.İsteksizsizlik hissi yok.Sonra 2. vitese attığındaysa eskiye göre daha fazla yol alıyor.Eskiden .viteste gaza dokunuca bağımaya başlardı fazla yol katetmeden 3'e atardım.

Şu an hissettiğim normal sağlıklı bir aracın çalıştığı şekilde davranmaya başladı benim favo.Yani sadece mikser ile bu değişiklik olabiliyormuş.

Hep derdim araca o kadar bakım , değişiklik ,ayar yapıyorum ama yakıt sarfiyatı hiç değişmiyor.Gözden kaçırdığımız birşey var.Bu çok basit birşey diyordum.Ben bu basit şeyi bulduğuma inanıyorum.

Sonuçta yakıt sarfiyatı öncelikle yakıt sistemi ,karbüratör ,ateşleme ve daha alt seviyedki etkileyen unsurlardan oluşuyor.

Ateşleme sistemimi tamamen sorunsuz duruma getirmiştim.
Subap ayarlarını ayarlamıştım.
Motor için kullandığım motorsilk mükemmel farklılıklar yaratmıştı.
Debriyaj setini yenilemiştim.
KArbüratörü kontrol ettirmiştim.
(tekerler değişecek.Değişince teker ebatı orjinaline dönecek bu da biraz daha rahatlatacak aracı.)

Burada en çnemli şey motora yakıtı veren kısımdı.LPg sistemimizdeki mikser.Değiştirince araç farkettimki araç sanki kullandığım 21 ay boyunca komadaydı da mikseri değiştirdiğm gün uyandı.Komadan çıktı.Hayata döndü.

LPG'de sarfiyatı kesinleştirdikten sonra benzinide deneyeceğim.

Benzinde şehiriçi 60 kuruş ölçtüm bir çok denememde.Böyle birşey olamaz diyordum.Kamyonmu bu diyordum.

Düşününce belki mikseri söküpte benzinde tekarar ölçüm yapsaydım 60 kuruştan çok çok aşağı çıkacaktı.
40 kuruş filan çıksa makul karşılardım.

İnanıyorumki bu mikser takılıyken benzinde ölçüm yaptığımda 60 kuruşu görmeyeceğim.Benzinde çalıştırınca egzostan çiğ benzin kokusu geliyordu ,göz yaşartıyordu.Daha benzinde çalıştırmadım ama kokununda azalacağını veya yok olacağını düşünüyorum.

Eski mikser yterli hava emilimi yaptırmadığından zengin karışım yaktırıyordu sanırım.LPG'de de fazla yakıt yaktırıyor ve alınan mesafesyide düşürüyordu.

Araçta bu kadar farktan sonra fazla yakacağınıu sanmıyorum.Ama gerçek ölçüm sonuçlarını almadan da şimdilik fazla birşey demiyorum.

Yarın depoyu doldurup gerçek ölçüme geçeceğim.Eğerki eski sarfiyat düşmüşse , sizlere müjdeyi verip mikserinizi değiştirmenizi şiddetle tavsiye edeceğim.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti bekocan » 16 Oca 2012, 22:20

bekliyoruz
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti yusuf01 » 17 Oca 2012, 02:06

karbiratörlü felicia' ya uyar mı bu mikser ?
yusuf01
CLASSIC
CLASSIC

ÖncekiSonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir