Ç A L I Ş M I Y O R ! ! !

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İleti amert2008 » 17 Oca 2012, 19:46

BUNDAN 50 GÜN ÖNCE SOĞUKLAR BAŞLAYINCA FAVORİT'İM ZOR ÇALIŞMAYA BAŞLADI. YANİ 3. HATTA 4. UZUN MARŞTA ÇALIŞMAYA BAŞLAMIŞTI. BENDE USTAMA GÖTÜRDÜM. GAZ BEYNİ TIKANMIŞ TEMİZLEDİM AMA SIKINTI ÇIKARABİLİR DEĞİŞMESİ LAZIM DEDİ. YAKLAŞIK 2 HAFTA ÖNCE YİNE AYNI SIKINTI BAŞGÖSTERDİ. ZOR ÇALIŞMAYA BAŞLADI. VE BUGÜN İKİ KERE FARKLI ARAÇLARDAN TAKVİYE YAPMAMA RAĞMEN ÇALIŞTIRAMADIM.

BAZI ARKADAŞLAR AKÜN ZAYIF DEĞİŞTİR DEDİ, BAZILARI GAZ BEYNİNİ DEĞİŞTİR DEDİ, BAZILARIDA DİNAMON ZAYIF GÜCÜ YETMİYOR DEDİ...

ŞİMDİYE KADAR ATEŞLEME YAPARAK ZORLA ÇALIŞAN ARABAM BUGÜN BİR KERE BİLE ATEŞLEME YAPMADI. HANİ ALIR GİBİ YAPARDA ALMAZYA AYNEN ÖYLE ÇALIŞTIRIYORDUM ARABAYI AMA BUGÜN HİÇ TIK YOKTU.

SİZCE BU ARABANIN NESİ VAR?

ŞİMDİ BU ARABAYI NASIL ÇALIŞTIRIRIM. ÇÜNKÜ ÇALIŞTIRIP SANAYİYE USTAYA GÖTÜRMEM LAZIM. ÇALIŞTIRAMAZSAM USTAYI BURAYA GETİRMEK LAZIM... BU ARADA BURALARDA 3 GÜNDÜR KAR VE SOĞUK VAR GERÇİ YURDUN HER TARAFINDA VAR DA NEYSE BİLGİ OLSUN DİYE SÖYLEYEYİM DEDİM...

SAYGILAR...

amert2008
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: favorit

İleti phenomx3 » 17 Oca 2012, 21:39

benzinde de çalışmıyormu? Gazda benim başıma gelmişti çalışmıyordu hatta kontağı açtığımda çat sesi hiç gelmiyordu,Niğdeden Nevşehire gidecektik benzinde gittim. Kapadokyadan dönüşe geçmeden önce arkadaşım kaputu bi aç ve kontağa bas dedi ve gaz bobinine şöyle bi dokundu tekrar kontağı kapatıp aç dedi ve o çat sesi geldi araç çalıştı. bobin arızalı olabilir dedi izindeydim ve dönüşte sanayide otogazcıya gittim bobini şu karşıkı dükkana git tamir ediyo dediler gittim o da dedi ki; abicim bak elektrikçi arkadaş var ona git bobine röle bağlıyor ben çok kişiyi gönderdim sende git taktır röleyi dedi ve sonra açıkladı. kontağı açtığında elektrik giden bütün parçalara ve gaz bobinine 12 volt sırayla gelir ve en son bobine gelir akün de zayıfsa bobine zayıf akım geldiğinden çalışmayabilir dedi ve ben o röleyi taktırdım sıkıntım geçti aküm zayıftı ve 3-4 ay sonra aküyü de değiştim daha aynı sıkıntıyı yaşamadım. araç gazda iken kontağı açınca çat sesi gelmiyorsa aynı sorun olabilir, çat sesi geliyorsa başka sıkıntı vardır konya soğuk yer beynin içindeki gaz da donup çalışmayabiliyormuş. Bu durumda benzinde çalıştırıp ısındıktan sonra gaza alman lazım ama benzinde çalışıyomu bişey yazmamışsın.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti amert2008 » 18 Oca 2012, 10:19

benzinde de çalışmıyor malesef... benim kontağı açınca tık sesi geliyor...ama ateşleme yapmıyor...
amert2008
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 18 Oca 2012, 10:41

Kontağı açıp marşa bastığında araçtan nasıl bir ses geliyor.
Ateşleme devresine giren ve çıkan kabloları kontrol ettinmi.

Distiribütörden bir kablo girer , 2 kabloda ateşleme bobinine gider , bir tanesi besleme sanırım.

Sonra buji kablolarını kontrol et.

Distiribütör kapağını sök , kapakta çatlak varmı bak.İçinde nem varsa çatlak olabilir.İçini kurut.
Tevzi makaranı kontrol et.
Distiribütör kapağını kapat.
Buji kablolarından birini buji tarafından çıkar.
Birisi marşa basarsen sen buji kablosunun ucunu motor bloğuna çok yakın tut.Milimetrik yakın olsun ama dokunmasın.
Arkadaş marşa basarken çıtı çıt ark atlamalı motora (şaseye)
Atlamıyorsa , çıtı çıt yapmıyorsa ateşleme yok demek.
Ateşleme bobinin sorunlu olabilir.
Yakınında başka araç varsa onun ateşleme bobini ile deneyebilirsin.
Sorun ateşlemedeyse büyük ihtimal ateşleme bobini çıkabilir.

Fiyatı en son aldığımda 25-30 liraydı..
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti orhanfoto » 18 Oca 2012, 11:03

eger kontagı actıgında göesterge ışıkları yanıyor fakat marş basmıyorsa akü kutup başlarında bi gevseklik olabilir veya sarj dinomosunun kömürlerimde bi problem olabilir eline cekiç gibi bir sey al bir aracın içine bir arkadışını oturt o kantaga basarken sende elindeki cekiçle hafif darbelerle sarj dinomosunun üzerini tıklat calışır büyük ihtimalle
orhanfoto
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: orhan taptil
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit 93 lx

İleti MadloveR » 18 Oca 2012, 11:49

distribitörden ateşleme beynine giden kabloyu kontrol et. eğer kablo sağlamsa ateşleme beynini kontrol ettir. senin sıkıntın gaz veya benzinle değil. sabaha kadar marşa bassan gene çalışmaz elektrik gelmiyor çünkü.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti oguz001973 » 18 Oca 2012, 20:23

kardeşim eğer geç çalışma sorunun benzinde de varsa sorunu boşuna ateşlemede ve aküde arama.sübap ayarı yaptır.havalar iyice soğuduğu için sübap yayları soğuktan büzülüyor ve motor soğukken tam kapanmıyor.bu da motorun çok geç çalışmasına sebep oluyor.sen durmadan marşa basarken akü zayıflıyor ve akünün voltajı düşünce de gaz ayıracını açamıyor ve gaz girişi kesiliyor.bu arada marş motoru da çok soğuklada aküyü hemen sıfırlar.bunu da unutma.dediğimi yaptır arabanın düzeldiğini göreceksin.aynısı geçen sene benim başıma geldi bi sibop ayarı yaptım araba tek marşta çalışıyor.
oguz001973
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: oğuz kalaycıoğlu
Nereden: İzmir
Arabanız: 1994 favorit

İleti alwaysloser » 18 Oca 2012, 20:33

ben buraya bi yorum yaptığımı hatırlıyorum ama şimdi yok sanki
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti ozantavsan » 19 Oca 2012, 00:54

amert2008 yazdı:BUNDAN 50 GÜN ÖNCE SOĞUKLAR BAŞLAYINCA FAVORİT'İM ZOR ÇALIŞMAYA BAŞLADI. YANİ 3. HATTA 4. UZUN MARŞTA ÇALIŞMAYA BAŞLAMIŞTI. BENDE USTAMA GÖTÜRDÜM. GAZ BEYNİ TIKANMIŞ TEMİZLEDİM AMA SIKINTI ÇIKARABİLİR DEĞİŞMESİ LAZIM DEDİ. YAKLAŞIK 2 HAFTA ÖNCE YİNE AYNI SIKINTI BAŞGÖSTERDİ. ZOR ÇALIŞMAYA BAŞLADI. VE BUGÜN İKİ KERE FARKLI ARAÇLARDAN TAKVİYE YAPMAMA RAĞMEN ÇALIŞTIRAMADIM.

BAZI ARKADAŞLAR AKÜN ZAYIF DEĞİŞTİR DEDİ, BAZILARI GAZ BEYNİNİ DEĞİŞTİR DEDİ, BAZILARIDA DİNAMON ZAYIF GÜCÜ YETMİYOR DEDİ...

ŞİMDİYE KADAR ATEŞLEME YAPARAK ZORLA ÇALIŞAN ARABAM BUGÜN BİR KERE BİLE ATEŞLEME YAPMADI. HANİ ALIR GİBİ YAPARDA ALMAZYA AYNEN ÖYLE ÇALIŞTIRIYORDUM ARABAYI AMA BUGÜN HİÇ TIK YOKTU.

ŞİMDİ BU ARABAYI NASIL ÇALIŞTIRIRIM. ÇÜNKÜ ÇALIŞTIRIP SANAYİYE USTAYA GÖTÜRMEM LAZIM. ÇALIŞTIRAMAZSAM USTAYI BURAYA GETİRMEK LAZIM... BU ARADA BURALARDA 3 GÜNDÜR KAR VE SOĞUK VAR GERÇİ YURDUN HER TARAFINDA VAR DA NEYSE BİLGİ OLSUN DİYE SÖYLEYEYİM DEDİM...

SAYGILAR...

[url=member/amert2008/]amert2008[/url] , sorun halen devam ediyormu ? Merak ediyoruz.

Aracın geç çalışması ile hiç çalışmaması farklı şeyler.Zira amert2008 farklı araçlardan takviye yapmasına rağmen aracını çalıştıramadığını yazmış.Aracın subap ayarı bozuk olsa bile geçde olsa muhakkak çalışır.Aracı çalıştırmak için zayıflayan aküye rağmen takviye yapıldığında araç çalışır.Takviye imkanı yoksa araç vurdurularak çalıştırılır.
Arkadaşımız en kısa sürede ateşleme bobinini kontrol etmelidir.Anladığımız kadarı ile aracı ateşleme yapmamaktadır.Ateşleme sonrası bujileri kontrol etmekte faydalı olur.Ateşlemede önceden fark edilmeyen bir sorun varsa bujilere de zarar vermiş olabilir.

Sorunun son hali ile ilgili bir haber bekliyoruz.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti desemon » 19 Oca 2012, 08:02

arabanın kontağı çevirdiğinde tık bile yapmıyorsa marş dinamosuna çekişle 10-15 defa tıkla sorun marş dinamosunda dır
desemon
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ö.Desem
Nereden: Bursa
Arabanız: 93 favorit 135L

İleti MadloveR » 19 Oca 2012, 10:05

ozantavsan yazdı:
amert2008 yazdı:BUNDAN 50 GÜN ÖNCE SOĞUKLAR BAŞLAYINCA FAVORİT'İM ZOR ÇALIŞMAYA BAŞLADI. YANİ 3. HATTA 4. UZUN MARŞTA ÇALIŞMAYA BAŞLAMIŞTI. BENDE USTAMA GÖTÜRDÜM. GAZ BEYNİ TIKANMIŞ TEMİZLEDİM AMA SIKINTI ÇIKARABİLİR DEĞİŞMESİ LAZIM DEDİ. YAKLAŞIK 2 HAFTA ÖNCE YİNE AYNI SIKINTI BAŞGÖSTERDİ. ZOR ÇALIŞMAYA BAŞLADI. VE BUGÜN İKİ KERE FARKLI ARAÇLARDAN TAKVİYE YAPMAMA RAĞMEN ÇALIŞTIRAMADIM.

SAYGILAR...

[url=member/amert2008/]amert2008[/url] , sorun halen devam ediyormu ? Merak ediyoruz.

Aracın geç çalışması ile hiç çalışmaması farklı şeyler.Zira amert2008 farklı araçlardan takviye yapmasına rağmen aracını çalıştıramadığını yazmış.Aracın subap ayarı bozuk olsa bile geçde olsa muhakkak çalışır.Aracı çalıştırmak için zayıflayan aküye rağmen takviye yapıldığında araç çalışır.Takviye imkanı yoksa araç vurdurularak çalıştırılır.
Arkadaşımız en kısa sürede ateşleme bobinini kontrol etmelidir.Anladığımız kadarı ile aracı ateşleme yapmamaktadır.Ateşleme sonrası bujileri kontrol etmekte faydalı olur.Ateşlemede önceden fark edilmeyen bir sorun varsa bujilere de zarar vermiş olabilir.

Sorunun son hali ile ilgili bir haber bekliyoruz.
aynen dediğim gibi araca elektrik gelmiyor dolayısıyla ateşleme yapmıyor. ben distribitörden ateşleme beynine giden kablo diye yanlış söyledim distribitörden bobine giden kablo olacak. sıkıntı bunda değilse ateşleme beyninde veya bobindedir büyük ihtimalle.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti FTS » 19 Oca 2012, 15:59

Aynı sorun benim başımada geldi. zar zor alıyordu. sonra bi gün markete gittim arabayı durdurdum. çalıştırmak istedim. tık dedi basmadı. denedim bi kaç sefer yine olmadı. marş motoruna baktırdım. dişlisi kırılmış döndürmemiş. nasıl oldu birden bilemedim. sonradanda basınca kısa devre yapıyordu. onuda nasıl anlarsın. marşa basarken gösterge ışıklarına bak. yağ vs. biraz soluyorsa sorun var demektir.marş motorunda aküden gelen kabloların takıldığı yere bak. sarı kablo olması lazım yanlış hatırlamıyorsam onun bağlandığı yerin marş motoru gövdesine temas etmemesi gerek. böyle bi sorunum olmuştu benimde. 2 gün uğraşmıştım. umarım yardımcı olurum

16 CBA 96

# Sen bizim suretimize değil, siretimize bak. #
Kullanıcı avatarı
FTS
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Furkan Surer
Nereden: Bursa
Arabanız: 1994 GLX

İleti amert2008 » 20 Oca 2012, 14:42

dün ustayı çağırdım... aracın her tarafı donmuş arkadaşlar... motor yağı, su bidonundaki su borulardaki sular hepsi donmuş...ılık suyu gaz beynine, motorun üst kapağına ve borulara döktü. bir süre sonra yine marşa bastık yine çalışmadı. halat taktık vurdurduk yine çalışmadı. sonra aracı güneşe doğru çevirip takviye yaptık... biraz bekledik motor biraz ısınınca takviyeyle zorla çalıştırdık. sonra tamamen ısınması için borulardaki suyla; yine motor, gaz beyni, radyatör ve boruları ısıtma işlemine devam ettik. araba kendine gelince gaz alıp sanayiye götürdük. sanayide 72 amperlik akü aldık ve taktık, yağı değiştirdik ve antifriz döktük. akşam eve gittim benzinde çalıştırıp 5-6 km gezdim. benzinde bıraktım. sabah kalktım arabaya bastım yine çalışmıyor... hava -18 derece... ustayı aradım usta ben bu arabayı çalıştırmam lazım sen tarif et ben yapayım dedim... oda kaputu açtığında kalorifer peteğine vidalı iki ucunda hortum olan mavi bi düzenek var dedi. ordaki mavi kapağın yanında 5gen bi vida gibi bişey var onu sağa doğru sonuna kadar sıkıştır dedi. sıkıştırdım. bastım. ikinci ya da üçüncüde araba çalıştı. sonra o vidayı eski haline getirdim ve işime gittim...

evet arkadaşlar olayları harfi harfine yazdım...
amert2008
CLASSIC
CLASSIC

İleti bekocan » 20 Oca 2012, 21:53

demekki burada suç sizde
akünüz iyi değilmiş
yağ büyük çoğunlukla 20 50
antifiriz kim bilir kaç
beyin deki gaz donabilir buna bir şey diyemem ama araç
diyerek araca kabahat buluyorsun
suçun kimde olduğu belli.
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

İleti MadloveR » 22 Oca 2012, 22:31

bekocan yazdı:demekki burada suç sizde
akünüz iyi değilmiş
yağ büyük çoğunlukla 20 50
antifiriz kim bilir kaç
beyin deki gaz donabilir buna bir şey diyemem ama araç
diyerek araca kabahat buluyorsun
suçun kimde olduğu belli.

aynen katılıyorum. bende konyadayım o soğuklarda iki günde bir kullandım arabayı. ilk marşta çalıştı. yağ 15w-40, yaz kış sürekli antifreezele kullanırım arabayı.
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti amert2008 » 22 Şub 2012, 10:09

sevgili bekocan... araba senin değil benim... ne demek suç sende... ben kimseye suç yüklemeye çalışmıyorum... kaldı ki size mi kaldı bunun sorgusu sizden mi aldım arabayı...:)))))) yine de teşekkür ederim...
amert2008
CLASSIC
CLASSIC

İleti erhan9999 » 22 Şub 2012, 10:33

benim tek düşüncem akü sadece tık ediorsa bence tek sorun aküdür benimde kar yağdı 4 -5 gün çalıştırmadım sonra çalıştımaya kalktım sadece tık dedi akü sonra aküyü takviyeyle çalışştırdım o gündür bügndür tekrar şarj olduğu içn sorunsuz çalışıyor :D

BiLeCikLi
Kullanıcı avatarı
erhan9999
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: eran bilecikli
Nereden: Bilecik
Arabanız: felicia

İleti bekocan » 22 Şub 2012, 19:29

amert2008 yazdı:sevgili bekocan... araba senin değil benim... ne demek suç sende... ben kimseye suç yüklemeye çalışmıyorum... kaldı ki size mi kaldı bunun sorgusu sizden mi aldım arabayı...:)))))) yine de teşekkür ederim...

abicim bu anormal yazıyı sen yazdın Ç A L I Ş M I Y O R ! ! !
sanki tüm bakımlarını ve elinden geleni yaptın da araçta hiç bulamadığın anormal bir ağrıza var gibi
diyorsun
araca antifiriz koymuyorsun hortumda donar beyinde donar ondan sonra Ç A L I Ş M I Y O R ! ! !
diyorsun bizim bu konuda nedememizi bekliyorsun
kendin zaten yazmışşın hortumlar dondu beyin dondu akü bitmiş ve değiştirmişşin
bunlar bir kimsenin yap demeysile mi yapıyorsun sen
bu aracı kullanıyorsan gerekli tüm bakımlarını elinden geldiğince sen yap
ewet sonra çalışmıyorsa Ç A L I Ş M I Y O R ! ! ! yaz
buradakiler herkes sana elinden geldiğince yardımcı olurlar zaten
yoksa bizene ne yaparsan aracına
sende değilse suc arabada ha ondada değil dersen bende
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE