Ayaklarım altı ıslak

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Ayaklarım altı ıslak

İleti ozantavsan » 17 Nis 2012, 18:16

Teşekkürler.Tahliye kısmına hiç dikkat etmemiştim.Tıkalıysa açayım.

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti ozantavsan » 18 Nis 2012, 09:00

Günaydın Arkadaşlar ,

kalorifer fanı iç kısmını kontrol ettim.Tıpa tabir edilen geçmeli bir lastik parçası vardı.Hatta az ilerisinde bir tane daha var.Kutunun içinde suyu dışarı tahliye edecek kısım yoktu.En öndeki tıpatı tamamen çıkardım.Buradan su aşağıya akıp gidecek.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti lkwdriver » 18 Nis 2012, 19:29

benim feliciada aynı sorun var ön camdan geldiğini söyledi usta yazın bakım yaptırınca camı söktürüceğim. zamanla fitillerin arasından geliyormuş.
Kullanıcı avatarı
lkwdriver
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: coşkun aytan
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: skoda felicia 1,9 glx

İleti selman » 18 Nis 2012, 22:30

meraba arkadaşlar benimde su problemi var fakat ben suyun arabanın içine nerden girdiğini biliyorum ama nasıl girdiğini anlamadım. hemen anlatayım ön cam sileceklerinin oraya 20 dakka falan su tutunca tam olarak fren pedalının karşısında iki büyük bi küçük tıpalar var. tam üstde olan küçük baş parmak kadar tıpanın içine su doluyor ve gideri yok. dolduktan sonra döşemeye doğru akmaya başlıyor ustalar ön silecekdeki ızgaraların giderlerini açtım dedi ama nafile ertesi gün yine dolmaya başladı su tutunca.
herkesin diline duştum yağmur yağınca su alıyor arabam ustaya nerden geldiğini dahi bulup söyledim ama bizim burda ustalar nerde anlayacak zaten hiç şaşırmadım bulamadıklarına. lütfen yardım komple ön ızgarayı mı değiştirsem acaba
selman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: saydın
Nereden: Manisa
Arabanız: fabia 2001 68bg

İleti selman » 18 Nis 2012, 22:35

su problemi yaşayan arkadaşlar ilk olarak döşemeleri koltukları sökmeden kaldırın. arkada ve önde toplam buyuk 8 tıpa var. galiba onların tanesi 50 kuruş serviste. benim arabada hepside sıcaktan erimişti hepsini ben taktım sakın döşemeciye falan para vermeyin.
arkadaşlar benim cam suyu deposu ya delik veya bilmediğim bişey var ustaya gitmeden sökebilirmiyim ben. yerini tarif edebilirmisiniz. suyu koyduğum gibi aşağı dökülmeye başlıyor acaba benim arabaya su girme nedeni burdan da olabilir mi
selman
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 19 Nis 2012, 08:51

Günaydın , cam su bidonunun akıtmasının bir kaç sebebi var.

1- Fıskiye motorunun bidona girdiği kısımdan sızdırabiliyor.Buradaki ortası delik lastikleri çıkarıp kontrol edin.
Etrafına bir iki tur teflon bant sarabilirsiniz.Üzerine akvaryumlarda kullanılan sıvı slikon sürüp yerine takın.Bir müdeet silikon kendini çeksin bekletin.

2- Fıskiye motorunun çıkıntısı , ortası delik lastik tıpanın ortasına girecek.Çıkıntısına teflon bant sarın.Fazla sarmayın orta deliği tam kapatacak ve motorun çıkıntısı içine zorlanmadan girecek.İmkan olursa taktıktan sonra etrafına silikon sürülebilir.

3- Motordan cama su taşıyan boruların geçtiği yerleri kontrol edin.Zamanla hortum ısıdan deforme olup akıtabiliyor.Ucu deforme olduysa biraz kesip takın.Taktıktan sonra ufak cırt plastiklerle sıkabilirsiniz.(cırt , aracın cant kapağı düşmesin diye taktığınızın ufağı)

4- cam suyu bidonundan hortum tek yönlü valfe giriyor.Hortumun geçtiği bu yerlere aynı işlemi yapım.Valfleri sökerseniz yönünü şaşırıp ters takmayın.Bidondan suyu alıp cama gönderecek ama su bidona geri dönmeyecek.Yani valfin bir ucundan ağzınızlşa üfleyin hava dışarı çıkıyorsa üflediğiniz kısım bidondan gelen kısa hortuma takılacak.Diğer uç cama suyu gönderen uzun hortuma.Buradaki bağlantıları sağlamlaştırın.

5- Bunlara rağmen motorlarda zamanla kaçırabiliyor.Altında metal kapak ,onun içindede lastik var.En iyisi yenisini almak.Yenisi 13 tl.2 adet motor bulunuyor motorda.

Yenisini almama rağmen kaçırdığını gördüm.ilk 4 maddeyi uygulayınca akıtma , bidonun boşalması derdi kalmadı.

Son ihtimal bidon delik.En iyisi bidonu sökünçekvalf kısmındaki hortumları sökün.Bidonu tutatn 2 vida var üstte zaten.
Evde içine suyu doldurun havaya kaldırıp nereden aktığını gözlemleyin.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti selman » 19 Nis 2012, 22:22

cevabınız için teşekürler. sanırım söksem herşey daha net olacak sökmek kolay mı usta gereklimi tekerin ordan sökülüyor diye duydum dogrumu. anlatabilir misiniz nerden sökeceğimi
selman
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 19 Nis 2012, 23:30

Sökmek çok kolay.Teker tarafı ile işin yok.Bidonun üst sağ kısmına bak.Metal bir parça bidonu tutuyor.2 tane vida ile kaportaya sabitli.Vidaları sökünce metal gevşiyor.Bidonu hafif sola yatırarak çıkarabilirsin.Hortumları ve motor elektirik kablolarını sökmeyi unutma.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sainz » 20 Nis 2012, 09:53

ozantavsan yazdı:Sökmek çok kolay.Teker tarafı ile işin yok.Bidonun üst sağ kısmına bak.Metal bir parça bidonu tutuyor.2 tane vida ile kaportaya sabitli.Vidaları sökünce metal gevşiyor.Bidonu hafif sola yatırarak çıkarabilirsin.Hortumları ve motor elektirik kablolarını sökmeyi unutma.

Ozan,

Selman' ın aracı Fabia yalnız.;)
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti ozantavsan » 20 Nis 2012, 15:28

Pardon , dikkat etmemiştim.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti selman » 20 Nis 2012, 21:51

arkadaşlar fabia daki bütün kronik sorunlar benim arabada var galiba ama en cok keyfimi kaçıran su alması. bi usta yokki tam olarak anlasa. cam su deposunu kendim nasıl çıkaracağım hala cevap bulamadım. depom ya delik yada başka sorunu var suyu dökünce depoya dolmadan asağı dökülüyor
selman
CLASSIC
CLASSIC

Önceki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir