LPG Beyninden ve Benzin Hortumundan Yakıt Kaçırıyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LPG Beyninden ve Benzin Hortumundan Yakıt Kaçırıyor

İleti Onur Erhan » 03 Şub 2012, 19:15

Öncelikle herkese selamlar. 91 model Skoda Favorit kullanıcısıyım, 10 gün gibi bir süreyle şehir dışına çıktım ve aracım kapı önünde atıl bir vaziyette kaldı. Dönüşümde çalıştırmak için çabaladığım ve çalıştırabildiğim aracım yaklaşık olarak 500 metre gibi bir vaziyette stop edip kaldı... Akabinde çalıştırmak için verdiğim uzun uğraşlara rağmen başarılı olamadım. Kaputu açıp bakmak geldi aklıma ve baktığımda LPG beyninden ince su sızıntısı şeklinde LPG akıyordu... İlk defa LPGli araç kullanmanın veröiş olduğu korkudan arabayı olduğu yere bıraktım. hiç değilse depodaki gaz bitsin diye düşündüm. Ertesi gün elimde bir şişe benzinle geldim ve o şekilde çalıştırmak istedim. Yine başaramadıktan sonra bu seferde benzinin motora giriş yaptığı bölümdeki hortumlardan marşa her basıldığında yukarı doğru benzin fırlatıyordu. Sonuç olarak yine çalışmadı... Sorunların kaynağının ne olduğunu anlamadığım gibi ne yapacağımıda bilemiyorum... Yardım edecek ve konu aslında bundan kaynaklanıyor diyebilecek olan kimse varmı.? Çok teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
Onur Erhan
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Onur Erhan Kalemer
Nereden: Kocaeli
Arabanız: Skoda Favorit 135L

İleti scania_seat_skoda » 03 Şub 2012, 19:40

verilmiş sadakanız varmış, derlerya bu laf şuan tam sizin için geçerli. sıcak motorda aracı benzine almış olsaydınız,şimdikinden daha kötü sonuçlarla karşılaşabilirdiniz.en yakın LPG tamircisine gidip,tüm sistemi yeni baştan yeniletmenizi tavsiye ederim.ziraa takas edecek bir arabanız kalamaya bilir.
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ufuk usta
Arabanız: 2001 1.9 TDI octavia combi L&K 110 kw 6 vites

İleti Onur Erhan » 03 Şub 2012, 20:08

Durum bu kadar vahimmi yani.? Kocaelinde ikamet ediyorum bende buralarda bildiğiniz gerçekten iyi skoda tanircisi varmı peki.? Bu arada LPG sistemim daha yeni sorun sadece bundan mı kaynaklanıyor. 4 ay oldu ben LPG taktıralı
Kullanıcı avatarı
Onur Erhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti felicia-dizel_ahmet » 03 Şub 2012, 21:06

Lpg li araç hiç kullanmadım. çok geçmiş olsun. sizin yerinize olsam aracın olduğu yere tamirci getirtirim.
felicia-dizel_ahmet
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Felicia 1.9D

İleti bekocan » 03 Şub 2012, 21:31

araçla az alakalı olsanız heyşeyi kontrol ederdiniz
kabut içinde herne zaman lpg kaçarsa kaçsın
kontağı kapattığınızda sızıntı durur sadece beyin üzerindeki ventil den sonra ki borudaski gaz kaçar okadar başka gaz kaçmaz
(ayrıca depo üzerindeki ventilde gazı keser o da kesmezise manuel olarak depo üzerindeki vana ile tamamen kapatabilirsin ) tek yapamayacağın şey şudur depo üzerindeki gaz basınç sibobu atarsa buna birşey yapamassın kendini ve başkalarını araç yakınlarında uzaklaştır yeter nolur nolmaz
ayrıca :benzin kullanmasanda benzin deposuna benzin koyman şarttır
depoda azda benzin olmassa benzin hortumu kurur ve çatlar haliyle benzin koysanda eyvah Allah mufaza yangın bunlar çok önemli
aracınıza gerekli sevgiyi veriniz ne kadar sevgi o kadar sizi yolda brakmaz
aracı gaz ile çalıştırma şimdilik benzin hortumu al ve kaput içindeki tüm benzin hattını yenile
marşa basmadan enson karbratöre bağlanan yerdeki hortumu sökerek agzınla emiş yap ve buraya kadar benzin gelsin hortumu yerine tak ve çalıştır
eğer çalışırsa gözün hortumlarda olsun kaçak varmı diye .
gaz için büyük bir çoğunluk beyine ğiren bakır boru ğiriş yerinden kırılmış veya çatlamıştın direk olarak gazcıya ğitmen lazım
geçmiş olsun
kolay gelsin
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

İleti Onur Erhan » 03 Şub 2012, 22:40

Sayın bekocan. Evet zaten kontağı kapattığımda gaz ve benzin kaçakları kesiliyor. Bu söylediğim olayların gerçekleşme sırası sadece marşa basıldığı anlarda. Arabamda zaten en az 2 litre benzin vardı, soğuk havalarda ne olur ne olmaz çalıştırmak amacı ile. Fakat söylediklerinizi göz önüne alıcam. Aracım şuan kapı önünde yatıyor, yarın ilk işim bir ustayı alıp aracın yanına getirmek olacak sanırım. Geçici süreyle ucuz araba alalım dedik ve başımıza gelen olaylara bakın... Sanırım tüm bu sorunlar kullanıcı kaynaklı değildir...?
Kullanıcı avatarı
Onur Erhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ERTAN26 » 04 Şub 2012, 12:04

ben 10 gün önce lastik benzin hortumlarını söktüm ve degiştirdim.5 tl.ve ayrıca ayda 2 defa mutlaka aracı benzine alırım depomda 30 tl lik benzin bulunur.ne olur olmaz.araç sevgi ister
ERTAN26
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ERTAN
Nereden: Eskişehir
Arabanız: SKODA FAVORİT 135 L

İleti Onur Erhan » 06 Şub 2012, 00:30

Arkadaşlar, belirttiğim sorunlar dahilinde verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim... Araçla alakanız olsa diyenler ve aracına sevgi gösterenler, kullandığınız araçlarda elbetteki ara sırada olsa arıza yapıyordur... Arabaya LPG taktıralı çok az bir zaman oldu, ve bu zamanın öncesine kadar araç sadece benzinli olarak kullanıldı. LPG'yi kullanalı 4 aylık bir süre oldu ve bu nedenle sizler kadar bilgim olamayabilir doğrudur... LPG konusu beni her zaman korkuttuğundan bu nedenle araçtan gelen gaz sızıntısı beni telaşlandırdı... .Benzin akıtma konusunu da hortumları değiştirerek giderdim... Sonraki hamlem LPG sistemini söktürmek oldu ve şuan yine eski kullanımına bağlı olarak kullanmaktayım. Yani ayda 2 kere ve ya günde 1 saat benzinle çalıştırayımda sorun yapmasın diye uğraşmayacağım. Sizlere kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
Onur Erhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti scania_seat_skoda » 06 Şub 2012, 00:35

en güzelini yaptırmışsınız ,umarım bundan sonra sorunsuz kullanırsınız aracınızı.
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ufuk usta
Arabanız: 2001 1.9 TDI octavia combi L&K 110 kw 6 vites

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir