Canım çok sıkıldı alt kaportayı yamulttum

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Canım çok sıkıldı alt kaportayı yamulttum

İleti bariskavuncu » 11 Şub 2012, 20:27

Arkadaşlar bugün öğlenden sonra ses izolasyonu için aldığım bitüself malzemeyi kapı içlerine ve kaput altına döşemeye karar verdim. İşe başlamadan sol ön fren kampanasının saplamaları tıkırtı yapıyordu krikoyla kaldırıp lastiği çıkardım balataları tutan kampanayı çıkarıp tornacıya götürdüm. Tornacı milleri kaynakla doldurup tekrar traşlayıp yuvaya alıştırıcak. Tanıdık diye fiyat da sormadık. Adam işi bitirince 50 lira dedi vicdansız çok tav oldum çalıştığım işyerinin işlerini hep ona yaptırırız uygun yapar derken elliyi bayıldık. Yenisini alsam herhalde daha ucuza gelirdi. Neyse aldık malzememizi geldik arabanın başına birde ne göreyim bizim kriko arabanın altını yamutlmuş fren diski neredeyse yere değicek hemen transpaletle kaldırdım arabayı oda çok kaldırmıyor az ilerdeki salıncağın ordan vurdum kaldırdı fakat orasıda içe doğru çökmüş tabanda bombe yapmış. Sacda çürük yok nasıl oldu anlamadım. Bu krikoyu nerden vurucaz salıncak takozunamı koymalı arkadaşlar. Sacıda hafiften delimişiz. Gerçi arabanın altı kaynak olucaktı haftaya onuda hallederiz ama moralim bozuldu elliyemi yanayım tabanamı yanayım bilemedim.:( Üç kuruşluk iş yaptık beş liralık zarar açtık yaww. Bu arada ses izolasyonu feci oluyor. Arabanın kapısı bile model arabalar gibi kapanmaya başladı:idea: Selamlar, saygılar.

bariskavuncu
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Muğla

İleti felicia_3437 » 11 Şub 2012, 20:38

araca kırıko aracın orjınal kırıkosu ıse marşpıyerden vurulu kı sız buyuk ıhtımal lastık cilerin kirikosunu kulandınız onuda aynı yerden marş piyerden derğin denk geldiği noktadan vurusanız daha salıklı olur
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti Yamali3478 » 13 Şub 2012, 12:47

Alt takım Komple ne kadar'a yaptırıcan fiyat olarak bende de alt salıncaklarda çürüme var şase kopmuş salıncak işlem görmüyor ani kalkışlarda ani hızlanmalarda takk tuk ses veriyor ayrıca araba beşik gibi sallanıyor kaportacıya sordum bana 400 tl dedi alttan ve üstten kaynatacakmış ön iki yeri sağ sol salıncak kulaklarını bilmiyorum size ne kadar fiyat verdi_% bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim sayg_lar%
Yamali ! isyanlardaa !!!!!
Yamali3478
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: YAVUZ MUHAMMET ALİ BÖYÜKÖZKÖK
Arabanız: FAVORİT GLX 1994

İleti mustklc » 13 Şub 2012, 13:12

Tornacılar çok üçkağıtçı oluyor. 10 liraya salıncak burcu alıyorsun 20 liraya çakıyorlar tablaya. altı üstü prese koyup düğmesine basıyor. ne zaman işim onlara düşse gıcık kapıyorum, sinirleniyorum.

kriko işi sakat, bilenler bilir, ben de bir kere krikodan aracımı düşürmüştüm hala izi durur altta .az kaldı ayağıma düşüyordu. aracı krikoda bırakmamak lazım.

yanlış anlamazsanız bir de önerim olacak. elbette araçlarınızı çok seviyorsunuz. ancak bence çok da para harcamayın. ne zaman para harcamanız gerekse onu harcamaayıp bir kenara koyun, bakmışsınız ilerde bir üst modele geçecek kadar birikmiş.

zamanında ben de çok harcadım, sanayiye girince, millet elini ovuşturuyordu. şimdi harcadığım o paralara yanıyorum.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti bariskavuncu » 13 Şub 2012, 23:50

Yamali3478 yazdı:Alt takım Komple ne kadar'a yaptırıcan fiyat olarak bende de alt salıncaklarda çürüme var şase kopmuş salıncak işlem görmüyor ani kalkışlarda ani hızlanmalarda takk tuk ses veriyor ayrıca araba beşik gibi sallanıyor kaportacıya sordum bana 400 tl dedi alttan ve üstten kaynatacakmış ön iki yeri sağ sol salıncak kulaklarını bilmiyorum size ne kadar fiyat verdi_% bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim sayg_lar%
Bugün arabayı uzun zamandan beri yaptırmak istediğim eksikleri için benim tamirciye götürdüm. 1- Şanzımandan çatlak yada delik var şanzımanı söküp kaynak yaptırıcak
2- kartel contasından ve grank keçesinden yağ kaçırıyor bunları değiştirecek
3- sağ salıncak, sağ aks kafası sağ sol rot başları değişecek
4- önlere iki monreo amortisör aldım bunlar ve amortisör takoz ve bilyaları değişecek
5- motor gergi takozu değişecek motor titreme yapıyor
6- debriyaj teli çok sertleşti teli değişecek
7- geri vites müşürü değişecek
8- yağ ve yağ filtresi değişecek
Bunların hepsi için 250 tl işçilik istedi bana uygun geldi nerdeyse iki günlük işi var, bir günde bitiremez tahminim. Bunlardan sonra arabanın altında traverslerde boydan boya çatlak var, ben kendim koltukları ve döşemeyi söküp kaportacıya götürücem. Kaportacı 70 tl ye kaynatırım dedi. Eksozcu bir arkadaş var oda ben kaynatırım dedi tahminim eksozcu daha ucuza yapar. Sende öyle yap soy arabanın döşemesini bin içine birkaç yere dolaş bak nasıl fiyat aşağıya iniyor. Selamlar.
bariskavuncu
CLASSIC
CLASSIC

İleti bariskavuncu » 13 Şub 2012, 23:58

mustklc yazdı:Tornacılar çok üçkağıtçı oluyor. 10 liraya salıncak burcu alıyorsun 20 liraya çakıyorlar tablaya. altı üstü prese koyup düğmesine basıyor. ne zaman işim onlara düşse gıcık kapıyorum, sinirleniyorum.

kriko işi sakat, bilenler bilir, ben de bir kere krikodan aracımı düşürmüştüm hala izi durur altta .az kaldı ayağıma düşüyordu. aracı krikoda bırakmamak lazım.

yanlış anlamazsanız bir de önerim olacak. elbette araçlarınızı çok seviyorsunuz. ancak bence çok da para harcamayın. ne zaman para harcamanız gerekse onu harcamaayıp bir kenara koyun, bakmışsınız ilerde bir üst modele geçecek kadar birikmiş.

zamanında ben de çok harcadım, sanayiye girince, millet elini ovuşturuyordu. şimdi harcadığım o paralara yanıyorum.

Doğru söylüyorsunuz fakat üst modelinide alsak nihayetinde sıfır almadıktan sonra onunda masrafı çıkacak ki üst modellerde öyle ucuza pek kurtulunmuyor. Malum ikinci el alıncada mutlaka ilk masrafını göze alıp almak gerek. Bende arabayı alalı üç ay oldu yavaş yavaş önemli kısımlarını hallediyorum böyle. Önemli olan alırken temizini alıp az masrafla üç beş sene binmek. Selamlar.
bariskavuncu
CLASSIC
CLASSIC

İleti PİCK-UP » 13 Şub 2012, 23:58

geçmiş olsun... aracın marşpiyellerinde sivri olan çıkıntılı yerden kaldırın...
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti bariskavuncu » 14 Şub 2012, 00:01

PİCK-UP yazdı:geçmiş olsun... aracın marşpiyellerinde sivri olan çıkıntılı yerden kaldırın...

Teşekkür ederim. Aracı aldığımda bagajdaki krikonun araca gelen kısmı u şeklindeydi bende bu unun en uygun oturduğu yere vurdum krikoyu :) Bilmiyorum benim kriko orjinalmi değilmi?
bariskavuncu
CLASSIC
CLASSIC

İleti Yamali3478 » 14 Şub 2012, 12:55

bariskavuncu yazdı:
Yamali3478 yazdı:Alt takım Komple ne kadar'a yaptırıcan fiyat olarak bende de alt salıncaklarda çürüme var şase kopmuş salıncak işlem görmüyor ani kalkışlarda ani hızlanmalarda takk tuk ses veriyor ayrıca araba beşik gibi sallanıyor kaportacıya sordum bana 400 tl dedi alttan ve üstten kaynatacakmış ön iki yeri sağ sol salıncak kulaklarını bilmiyorum size ne kadar fiyat verdi_% bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim sayg_lar%
Bugün arabayı uzun zamandan beri yaptırmak istediğim eksikleri için benim tamirciye götürdüm. 1- Şanzımandan çatlak yada delik var şanzımanı söküp kaynak yaptırıcak
2- kartel contasından ve grank keçesinden yağ kaçırıyor bunları değiştirecek
3- sağ salıncak, sağ aks kafası sağ sol rot başları değişecek
4- önlere iki monreo amortisör aldım bunlar ve amortisör takoz ve bilyaları değişecek
5- motor gergi takozu değişecek motor titreme yapıyor
6- debriyaj teli çok sertleşti teli değişecek
7- geri vites müşürü değişecek
8- yağ ve yağ filtresi değişecek
Bunların hepsi için 250 tl işçilik istedi bana uygun geldi nerdeyse iki günlük işi var, bir günde bitiremez tahminim. Bunlardan sonra arabanın altında traverslerde boydan boya çatlak var, ben kendim koltukları ve döşemeyi söküp kaportacıya götürücem. Kaportacı 70 tl ye kaynatırım dedi. Eksozcu bir arkadaş var oda ben kaynatırım dedi tahminim eksozcu daha ucuza yapar. Sende öyle yap soy arabanın döşemesini bin içine birkaç yere dolaş bak nasıl fiyat aşağıya iniyor. Selamlar.

Teşekkürler en iyi cebime biraz para girdiginde ilk işim o olacak ve sıcak sıcak yazıcam zaten kaportacıya gittigimde döşemeciye gidecek döşemeler sökülecek fln diyordu en azından döşemeleri sökerim koyarım bidana sandalye öle götürürüm biraz zor olacak cukurlara ve sarsıntılardan dolayı denemek gerekir saygılar_*
Yamali ! isyanlardaa !!!!!
Yamali3478
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: YAVUZ MUHAMMET ALİ BÖYÜKÖZKÖK
Arabanız: FAVORİT GLX 1994

İleti hetepe » 14 Şub 2012, 13:43

Uzun süreli bekleyecekse kriko değil, sehpa yada o görevi yapabilecek birşey (stepne gibi) üzerinde bekletilmeli araç.
Ustaların eline bir düştün mü kolay kolay kurtulamazsın, iş bilseler sorun yok ama iş bilen de denk gelir mi bilmem...Fabiam sağolsun 2005 den beri kurtuldum ustalardan, benzinlikte yağ, vs değiştiriyorum o kadar...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir