93 Model favoritim ve lavato gaz sistemi?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

93 Model favoritim ve lavato gaz sistemi?

İleti erdogan2734 » 02 Mar 2012, 11:17

Arkadaşlar geçen gün 93 model yeşil favorit aldım diyerek konu açmıştım. Hepiniz iyi dilekleriniz sundunuz Allah razı olsun. Benim şimdiki sıkıntım şu şekilde. Arkadaşlar hayatımda tüplü araba kullanmadım. Tabi anamın karnından da direk arabayla çıkmadımda. Şimdi abilerim arabayı aldığım gün hiç sıkıntı olmadı aldım getirdim ve evin önüne koydum. Ertesi gün çok karyağdığı için bir iki defa deneyip çalıştıramadıktan sonra 2 gün hiç kımıldatmadım. Dün biraz işim vardı bir kaç abinin tavsiyesiyle önce tüpün beynine sıcak su döktüm ardında da kontağı 3 defa açıp kapadım.(Tavsiye üzerine tüpün gidiş sesini duymam gerektiğini sölediler) İlk marş basmamla araç çalıştı. İşimi hallettim tüp aldım geldim arabayı bıraktım. Sabah yine kar yağdı ama hava iyiydi alıp çıkayım dedim çok uğraştım ama olmadı. Sebep ne olabilr neyi yanlış yapıyorum bu benim kendi paramla aldığım ilk arabam soğumak ta istemiyorum ne olur yardım edin.?
iyi günler cevaplarınızı bekliyorum...

erdogan2734
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erdoğan hallaç
Nereden: Ankara
Arabanız: favorit 93

İleti forman37 » 02 Mar 2012, 11:24

aracı LPG de ıse hava soğuksa kontagı 5-6 sefer acıp tık sesını duyun kapatın tekrarlayın bunu sonra ayağınızı hafıf gaza dokunarak marsa basın çalısmasında bı sıkıntı olucağını sanmıyorum cunkı herkes aynısını yapıyo tek marsta alıyo :) hayırlı olsun tekrardan
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti ekrem bey » 02 Mar 2012, 11:44

Bence mümkünse bu mevsimde ilk çalışmaları benzinle yapmalı.neden derseniz gaz soğukta fayda etmiyo helede bizim araçlarda hemde karbüratör benzini unutmamış olur:)))
Kullanıcı avatarı
ekrem bey
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ekrem(Tekniker)
Arabanız: 93 favorit 135 lx

İleti forman37 » 02 Mar 2012, 11:46

dedığı gıbı ya aksamları aracı benzıne alıcaksınız yada dedığım gıbı yapıcaksınız :) arada benzını gormesı gerekıyo tabı unutmamak lazım .
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti erdogan2734 » 02 Mar 2012, 12:16

Ya ben aracı yeni aldığım için daha önce benzinde çalışıp çalımadığınıda sormadım. Acaba benzin alıp çalıştırsam araç yanmaz demi? Hortum falan delik olur filan ne olur ne olmaz. Çok bilgisizim bu konuda arabaya sadece binenlerdenim. Ama bundan sonra işallah öğrencem. Bu arada tık sesını duyup yapıyodum. Bugun tık sesı gelıp gıdıyodu onuda anlamadım. Yanı marrsa bastıgımda tık sesı gelıp gıdıyo.? Bırazdan bı tanıdık abım var onunla beraber gıdıp bakıcam. işllah çözerim olayı.
erdogan2734
CLASSIC
CLASSIC

İleti forman37 » 02 Mar 2012, 12:21

aracı benzınden calıstırmayı deneyın dedığınız gıbı bı sıkıntıda olabılır hortum vs. arkadasınız kapu acıkken kontrol edın sız çalıstırın calısır durumda hortumlara falan bakın gozle gorulen ı kacak varmı yokmu eğer yoksa benzınde çalıssın bıraz .
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti sukruyildirim » 02 Mar 2012, 13:04

merhaba , Aynı sorunu dün akşam yaşayanlardan biride benim.2 gündür yatıyordu araba , marş basmasına ragmen araba calismadi.Benzin ciklesinden benzin takviye ederek calistirmak zorunda kaldım ve anladımki arabayı akşamdan benzinde bırakmak.Bu sabah test ettiğimde benzinde sorunsuz çalıştı.
sukruyildirim
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Şükrü YILDIRIM
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Favorit

İleti ekrem bey » 02 Mar 2012, 13:11

Benzinde denerken hortumlara dikkat edin ancak diyafram çok önemli malum eksozun üstünde ben 2gün sonra farkettim damlattığını Allah muhafaza iyi gözlemleyin...iyi sürüşler
Kullanıcı avatarı
ekrem bey
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ekrem(Tekniker)
Arabanız: 93 favorit 135 lx

İleti erdogan2734 » 02 Mar 2012, 18:31

Arkadaşlar resimde gördüğünüz sistem var benm araçta. marşa basıp çalıştırdığımda tam marş esnasında baştaki ışık sonüyor böle tık diye bir ses geliyor. Hatta gelip gidiyor. Bundan dolayı aracın çalışmadığını düşünüyorum ne dersiniz?
araca gaz yeni aldım gaz tarafı doluluk oranı 2 adet led yanıyor ama en baştaki kısımdaki ışık ynıp sönüyor sürekli marş esnasında.
Eklentiler
spa0168smalluh1.jpg
tüp beyni
spa0168smalluh1.jpg (7.56 KiB) 1014 defa görüntülendi
erdogan2734
CLASSIC
CLASSIC

İleti volg » 02 Mar 2012, 19:08

tık sesi gelip gitmesi normaldir.işikta öyle olu.benim ramses kit takılı o da aynı yapıyor tık sesini ve ışığı.aracın hemen çalışmasını beklememek lazım gazda :) selamlar
volg
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: skoda favorit 135 LX

İleti bekocan » 02 Mar 2012, 20:04

erdogan2734 yazdı:Arkadaşlar resimde gördüğünüz sistem var benm araçta. marşa basıp çalıştırdığımda tam marş esnasında baştaki ışık sonüyor böle tık diye bir ses geliyor. Hatta gelip gidiyor. Bundan dolayı aracın çalışmadığını düşünüyorum ne dersiniz?
araca gaz yeni aldım gaz tarafı doluluk oranı 2 adet led yanıyor ama en baştaki kısımdaki ışık ynıp sönüyor sürekli marş esnasında.

ilk çalıştırmalarda ki en önemli ayar beyinle alakalıdır
beyin üzerinde pilastik olmayan tornavida ağızlı vida vardır bu vidayı tamamen sık ve geri vidayı 2 tur aç
ne kadar açarsan o kadar rahat çalışır ama o kadarda çok yakar
önemli olan ilk çalıştırmalarda bu vidanın ne az ne çok olduğu yeri tespit etmektir
kontağı ilk açtığımızda bu vida açıklık oranına ğöre otomatikmen belirli miktarda karbratöre çalışabilmesi için gaz yollar çok açıksa çok az açıksa az yollar
elbette az veya çok olmayacak neyse o olacak
bu oran normalde vidayı tam sıktığımızdan sonra 1 tam tur ile 2.5 tur tam olarak açmakla ayarlanabilmekte
ilk çalıştırmalarda aç kapa aç kapa olmaz bir bile medin 2 . seferde motor çalışır eksi 20 de bile gaz donmadı Ankarada
ben şu şekilde uygulama yapıyorum araçla biryerden geldiğimde park ettikten sonra kontaktan motoru durdurmuyorum
secici anahtarı orta kademeye alıyorum gaz ventilleri gazı kesince beyin içerisinde kalan yakıtıda bu şekilde boşaltmış oluyoruz bu şekilde beyin içerisinde gaz kalmayacağından donmada olmayacaktır
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Arabanız: 93 favorit

İleti erdogan2734 » 02 Mar 2012, 20:39

Bekocan yazdığın yazıyı kopyalayıp sakladım ilgine çok teşekkür ederim. Akşam eve dönüşte aracı çalıştırabildim. Sonrada benzine aldım bıraktım yarın sabah çalışacak işallah diye umuyorum iyi geceler.
teşekkürler tekrar....
erdogan2734
CLASSIC
CLASSIC

İleti bekocan » 05 Mar 2012, 19:48

erdogan2734 yazdı:Bekocan yazdığın yazıyı kopyalayıp sakladım ilgine çok teşekkür ederim. Akşam eve dönüşte aracı çalıştırabildim. Sonrada benzine aldım bıraktım yarın sabah çalışacak işallah diye umuyorum iyi geceler.
teşekkürler tekrar....

bu havalarda bile gazda çok rahat çalışır araç yeterki akün bitik olmasın
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Arabanız: 93 favorit

İleti bozkurt_51 » 10 Mar 2012, 19:58

arkadaşım hava çok soğuken sabahları ilk çalıştırma da lpg de zor çalışabillir veya çalışıyım derken akünü zayıflatabilir.en güzeli aracı akşam stop ederken benzine alıp benzinde çalışır durumda stop etmen.sabah ta benzinde çalıştırıp sonra gaza geçirirsin.sabah sabah arabam çalışmadı diye canın sıkılmamış olur.
Her lafa verilecek bir cevabım vardır.Lakin ; bir lafa bakarım ,laf mı diye? Birde adama bakarım , adam mı diye ?
Kullanıcı avatarı
bozkurt_51
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: alpaslan baba
Arabanız: favorit 136L

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir