YAĞ ÇUBUĞUNDA KÖPÜKLÜ YAĞ

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

YAĞ ÇUBUĞUNDA KÖPÜKLÜ YAĞ

İleti ramazanünlü » 14 Mar 2012, 12:52

yunusemre06 yazdı:ramazan bey meraba benim arabamda da aynı sorun var üst kapak contasını kendim değiştirmek istiyorum eğer detaylı bir şekilde anlatma şansınız varsa anlatabilirmisiniz çünkü bu güne kadar hangi ustaya gittiysem arabadan tam bir sonuç alamadım ve artık kendim yapmaya karar verdim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim bu form sayesinde arabamın bir çok yerini kendim onarabildim bunuda kesin yaparım

Bu işin olmassa olmazı tork anahtarı şimdi bu ne diyecek olursan kapak saplama vidalarını belli bi torkta olması gerekiyor onuda işte bu anahtarla yapıyorsun ondan sonrası basit sök tak o kadar zoru yok
1 karbüratörün üstündeki pilastigi alıyorsun
2 benzin hortumlarını ve varsa lpg hortumlarını söküyon
3 manifoltu söküyon 13 lokma
4 eksoz u söküyon
5 disbüratör kapagını ve tevzi makarasını alıyorsun ve oraya bi bez koy pislik falan dolmasın
6 külbüttör kapagını cıkar 10veya 11 anahtar
7 ve şimdi motor üst kapak saplama vidalarını işaretle veya numara ver her vidayı kendi yerine takacan bu cok önemli 10 tane saplama var zaten
8 10 alyanla sökmeye başla bunu şöyle tarif edeyim 5 üst 5 de alt tarafta vida var ortadan başlıyon üstün 3 ü altın 3 ü orta sadece 1 er diş ve ondan sonrası carpı işereti yapa yapa gidecen (unutma benzin pompasının üstündede vidalar var biri zaten alternötöre baglı onuda sökecen 13 anahtar )
9 sipoplarla oynama (sipop vidalarını sökmeye kalkma ve aynı zamanda sipop ittireceklerinide cıkarma onlar yerlerinde dursun karıştırma yoksa bide sipop ayarı yapmaya gidersin he yapacaksan yap o önemli degil )
10 kapak cıktı eski contanın temizle yenisinide kıres yagı ile bir güzel yagla ve tak yerine
11 biraz sibop ları yerlerine oturturken zorlanırsın hepsi o bitti
şimdi takmaya başlıyoroz önce orta vidalar sonra azar azar dengeli olmak şartıyla sıkıyoruz ve tork a geldi iş önce 30 ile hepsini sıkıyoz unutma daima orta vidalardan ve carpı işlemi yapa yapa gidiyoruz sonra 50 ile sonra 70 ile orjinal torku 90 ama ben kendiminkini 80 ile sıktım aradan birmüddet gecince yani binince tekrar kacta bıraktıysan torklarını sıkıyorsun unutma orta ve carp işeretiyle yoksa yoksa kapagı maf edersin aleminyum bunlar narin yani anlıcan

ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ramazan ünlü
Nereden: Uşak
Arabanız: skoda favorit

İleti forman37 » 14 Mar 2012, 12:55

ramazan abı olayı dırek anlatmıssın sımdı herkes sokmeye kalkarda toplayamazlarsa napcaz :D
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti ramazanünlü » 14 Mar 2012, 12:59

forman37 yazdı:torklarını almak demek : sılındır kapak cıvataları uzun oldugu ıcın bı sure sonra motorun sıcaklığınında etkısıyle uzama yapıcakır ve buda gevsemeye sebeb olucaktır. demek ıstemıskı ramazan ustamız bı sure sonra cıvataları tekrar sıktır. kontrol ettır :) subab ayarınıda ozaman yapıcak

evet bir müttet sonra nasıl oluyorsa gevşiyor işte bu kontrol cok önemli
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti forman37 » 14 Mar 2012, 13:01

aynen oyle abı .kapak toplandıktan sonra en onemlı kontrol bu
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti ramazanünlü » 14 Mar 2012, 13:04

amert2008 yazdı:tork almak ne demek ramazan bey... usta 1 hafta sonra tekrar sibop ayarı yapıcam getir dedi... aynı şey mi ?

şimdi meteller sıcagı görünce uzar ve buda gevşeme yapar işte o uzamasını ve tork denen şeyde sıkılıgın sabit olmasını saglamak yani dengelemek 10 civatadan 2 veya 3 tanesi uzarsa uzarda hem ve buda yine conta yanmasına sebeb olur kontrol cok önemli
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ramazanünlü » 14 Mar 2012, 13:12

forman37 yazdı:ramazan abı olayı dırek anlatmıssın sımdı herkes sokmeye kalkarda toplayamazlarsa napcaz :D

ya şimdi ben bunu anlattım ama desene durdugumuz yerde günaha girecez şimdi
bakın arkaşlar bu bana göre kolay ama size göre öyle olmayabilir siz yinede bu işi yapmadan önce şapkayı cıkarıp düşünün kendinize güvenemiyorsanız bu işe kalkışmayın eger benim yapabilecegim bişey varsa elimden geleni yaparım
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti forman37 » 14 Mar 2012, 14:53

ramazan abı adamsın adam :D gercekten oyle mıllet sımdı motorları sokmeye baslar toplayamazlar ellerınde kalır ondan sonra otur başında ağla :D bu manzaraları gormek ıstemıyoruz. baktınız elınız gıtmıyo hemen servıse
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti ramazanünlü » 14 Mar 2012, 16:34

forman37 yazdı:ramazan abı adamsın adam :D gercekten oyle mıllet sımdı motorları sokmeye baslar toplayamazlar ellerınde kalır ondan sonra otur başında ağla :D bu manzaraları gormek ıstemıyoruz. baktınız elınız gıtmıyo hemen servıse

ben bu iletiyi kaldırıyorum arkadaşlar kusura bakmayım dogru diyon eger durduk yerde vobel alacaz
demekki ne oluyormuş söylenen her dogru dogru olmuyormuş aslında kötü bi niyetim yoktu ama dediginde çok dogru
site yöneticilerine yazdım bu yazımı kaldırın diye
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti forman37 » 14 Mar 2012, 17:15

ramazan abı nıyetın ıyı guzel yardımcı oluyosun :) ama bakmıssın bırı cevap yazar ramazan bey aracı dağıttım ama toplayamadım :D falan uzuluruz :(
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti ramazanünlü » 14 Mar 2012, 17:17

forman37 yazdı:ramazan abı nıyetın ıyı guzel yardımcı oluyosun :) ama bakmıssın bırı cevap yazar ramazan bey aracı dağıttım ama toplayamadım :D falan uzuluruz :(

sende vurdukca vuruyon haaaaa
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti forman37 » 14 Mar 2012, 17:21

yok be abı kızma :D sen ben ozan usta falan oldumu bı servıs acar forumdakılerın arabalarından baskasına bakmayız :)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti ramazanünlü » 14 Mar 2012, 17:32

forman37 yazdı:yok be abı kızma :D sen ben ozan usta falan oldumu bı servıs acar forumdakılerın arabalarından baskasına bakmayız :)

olurmu dersinki ben böyle herşeyi anlatırsam herkes usta olacak bize kimse gelmez
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

Önceki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir