Nurtopu gibi conta sorunum varmış

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Nurtopu gibi conta sorunum varmış

İleti hakan48 » 13 Mar 2012, 14:15

ozantavsan yazdı:Hakan bey , az önce tork anahtarı ile ilgili bir araştırma yaptım.
İçimi bir korkudur aldı.Ben aracımı ustama emanet ettim.O da rektefiyeciye götürüp hallettirecek.Rektefiyecide tork anahtarı varmı bilmiyorum.Varsa uygun sıkma torkunu bildiğinide sanmıyorum.Benimde gidip görme şansım yok.
Özellikle ustayı arayıpta tork anahtarı ile 17-20 nm 90 derece sıkılacak desem sanırım içinden sen çok biliyorsun der.Nasıl sıkacaklar bilmiyorum ama inşallah sonunda benim canım sıkılmaz.

Serviste yaptırmıyorum çünkü güvenilir değil ve davranışlarını beğenmiyorum.Fiyatıda ayrı konu.
En son Hüseyin arkadaşımız serviste yaptırdı.Conta değişmi iyide araç düzgün çalışmıyordu.Servisten çıkan bir araç böyle olmamılydı.Sonra beraber buluşarak servisin yapması gerekli ayarları biz yaptık.Yapmaması gerekenleride biz düzelttik.Şimdi sorunsuz bindiğini söylüyor.

Umarım conta değişim sonrası tekrar sorun yapmaz üzülmem ,sinirlenmem umarım.

Avrupa Araç Grubuna Bakan Biri Açılı Sıkabilir. İllaki Açılı Tork OLması Gerekmez, Teknik Bilgisi Olup Açı Derecelerini Bilmesi Yeterli. Açılı Sıktığı Zaman Yaklaşık 10 KG Tekabül Eder, Normal 10 Kg İle Sıkıldığında Aracın Bloku Çatlar, Civataların esneme payı Olduğundan Dolayı Açılı Sıkılmazsa Tekrar Conta Yakar İlerleyen Dönemde, Opel Yada Fiat Groupuna Bakan Birinede Yaptırabilirdiniz Aslında , Bulunduğunuz Yerde Skodacı Yok Sanırım, Açılı Sıkıldığı Zaman Subap Ayarı Sorunuda Ortadan Kalkar, Civatalar Gevşemeyeceğinden Subaplar Sıkmaz Yada Gevşemez. Sadece Contanın Oturmasına Bağlı Olarak 1 Kez 20.000 Km Sonra Subap Ayarı Yaptırırsınız.

hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti ozantavsan » 13 Mar 2012, 14:30

Cevap için teşekkürler Hakan Bey ,

Skoda servisi ile ilgili görüşümü paylaşmıştım.Bir servis var ama yetkili servisliği elinden alınmış.Şu an özel servis geçiyor.Önünden geçmem o ayrı konu.Ben aracımı 10 yıldır araçlarıma bakan ustama bırakıyorum.
O gerekeni yapıyor.Onunla ilgisi olamayan onarımlar bile bırakırım o götürür yaptırır.Yolda kalsan mesafe gözetmez gelir.Hakkı neyse onu alır.Güvenilir ve dürüstür.

Conta değişimi için ona bıraktım.O da rektefiyeciye götürecekti.Acelem yok dedim düzgün olsun güzelce yaptır dedim.Ne zaman oldu gel derse gideceğim.

İşlem sonrası sorun olup olmayacağını yaşayıp göreceğiz.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti hakan48 » 13 Mar 2012, 15:12

Aldıktan Sonra Kapagı 500 Km Sonra Tekrar Sıktırırsın Sorun Olmaz, Ama Mutlaka Sıktırın,
Dereceli Sıkılsa Gerek Olmuyor AMa Normal Sıkıncada Tekrar Sıktırdığınızda Pek Sorun Yaşamazsınız.
Sorunsuz Sürüşler Dilerim, Bu Arada Aracın Radyatörünüde Kontrol Ettirmenizde Fayda Var Bakır Radyatörler Var, Daha Geniş Kanala Sahip Onlardan Taktırmanız Lpg li Araclarda Özellikle Conta Sorununa Kesin Çözümdür.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti sainz » 13 Mar 2012, 15:36

ozantavsan yazdı:...Termostat açmadığında biraz zarar gördü conta sanırım.
Yinede erken teşhis sayılır.Zira yağa su karışmadı ,aracın çalışmasını aksatmadı ,sadece su eksiltiyordu.
İşlemler bitsin ne kadar tuttuğunu paylaşırım.

Ozan bu ilk conta değişimi mi aracın?
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti ozantavsan » 13 Mar 2012, 15:57

Benim ilk conta değişimim.Aldığımda sanırım contası yeniydi.Eski sahibi bir açıklama yapmamıştı.Benim ustam conta yeni demişti.

Akşam aracımın eski sahibi Turgut10 'un mesajlarını inceledim.
Araç olarak 93 Skoda L yazmış
Sonra 94 GLX Beyaz yazmış.Ben aracı ondan aldım 94 GLX ama kırmızı.Bir anlam veremedim.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sainz » 13 Mar 2012, 18:35

ozantavsan yazdı:Benim ilk conta değişimim...

Bana kalırsa contadaki sıkıntının o hararet yaptığı dönemle alakası yok. Benim araç da hiç hararet yapmamıştı ancak 130.000km' deyken artık conta contalık vasfını yitirdiği için değiştirmiştim.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti AhmetH » 14 Mar 2012, 15:50

evet teknik kitaptan veriler geliyor

silindir kapak saplamaları

1.aşama = 17 to 20 Nm veya 13 to 15 lbf ft
2.aşama = 90 derece sıkma
3.aşama = 90 derece sıkma

silindir kapak somunları

rondelası olanlar 26 Nm veya 19 lbf ft
rondelası olmayanlar 24 Nm veya 18 lbf ft

Külbütör(piyano) saplamaları torku(4 tane olan)

30 Nm yada 22 lbf ft

saplamaların sıkma sırası ;

saat yönünde dönerek 1. sıkılacak olan motora önden bakarken tam orta alt saplama.

bunlardan 10 tane var.

4 somunun sıkma sırası ise ;

ilki ortada sola yakın duran sonra orta sağa yakın olan, sonra sol en dış sol , sonra sağ en dış

yani saat yönü gibi düşünülecek.

Külbütör silindir kapağına önce takılacakmış 4 somuna 30 Nm basın. 2 kapak saplaması da tutuyormuş ancak onlar o aşamada torklanmayacak.

bu şekilde kapak takılınca torklama başlayacak önce saplamalar akabinde somunlar.

Tüm somunlar saplamalar ve karşılıkları tertemiz olacak ve motor yağı ile yağlanacak.

Bundan sonra supap ayarı yapılıp birdaha ellenmeyecek.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti ozantavsan » 15 Mar 2012, 01:32

Aracım pazaertesi gününden bugüne sanayideydi.Hasta olduğum için çarşamba günü işe gidemdim.
Yorgan döşek yatarken usta aradı aracı getireyim dedi.Israr edince eve kadar getirdi.Sonra ben onu sanayiye bıraktım.Durumum kötü olduğundan aracın çalılması vesairesine hiç dikkat etmedim.Zaten eve zor geldim.

Aracın motor durumu iyiymiş.
Silindir kapağı zaten yeniymiş.Orjinali değilmiş ama muadilinin en iyisi demiş rektefiyeci.Sanırım vikadır.
Conta yağ ve su kanalarından deforme olmaya pistonlara su almaya başlamış.
Ustam normal conta takmamış.Aracı lpgli kullandığımdan buna uygun conta aramış.Contayı bulamadığından aracın hazır olması gecikmiş.
Şimdi araçta lpg'ye uygun conta var.Eskisi Temac marka siyahtı.Bu ise pasparlak metali andıran birşey.Resmini çektim yarın koyarım buraya.
Subapları emme ve egzos 0,25 ayarlamış.1000 kilometre sonrası hem kapağı sıkalım hemde subaplar alışsın 0,20 ayarlayalım dedi.

Tüm bu işemler 240 TL tuttu.Az buçuk izlenimim aracın daha güzel çalıştığı yönünde.Gaza tepkisi atikliği artmış gibi.Ayrıca aynadan kontrol ettiğimde egzostan gelen beyaz dumanı göremedim.Belki karışan su nedeniyle eskiye göre fazla beyaz duman vardı.

Yarın iyi olurda işe gidebilirsem aracımla gideceğim.O zaman anlarım durumunu.Temiz işçilik yapılmış gördüğüm kadarıyla.Silindir kapağı cillop gibi olmuş.İlk defa taşlanmış oldu.

Arka teker bilyaları değiştirelim ses yapıyor dedi ustam.Haftaya gel değiştirelim dedi.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti PİCK-UP » 15 Mar 2012, 15:08

hadi hayrlı olsun. bizim serviste 2 tane vika üst kapak sibop kesmiş yatıyordu köşede vikalar sakat demişti usta.

kardes te olabilir sorun çıkarmıyor dediler ama yinede işte kullandıgımız için aracı çek malı taktık....

çok fark ediyor çalışışı aracın torku dik rampalarda tırmanışı tekrar hayrlı ugurlu olsun güle güle kullanın...
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti ozantavsan » 15 Mar 2012, 17:16

Fotolarım
Eklentiler
conta140312-1417.jpg
conta140312-1416.jpg