Yakıt hesabı ve sorum bir bakın

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yakıt hesabı ve sorum bir bakın

İleti cnrüni » 11 Mar 2012, 21:50

Edirnede üniversite öğrencisiyim değerli abilerim son gunlerde bu yakıt beni maf etti bir hesap yaptım bir bakın lütfen
Kasım Aralık ayı burada havalar guzeldi 2,30 dan 30 tl lik yakıt aldığımda 110 km gibi bir yol yapıyordum şehir içi
buda 30 tl ile 13 litre gaz = litrede 8,4 km yola tekabul etmekte

ocak ve subat ayı ise burada oldukça soğuk geçti bu dönemde zamda geldi gaza

Bugunlerde ise 2,75 ten 30 tl ye 11 litre gaz alıp 80 km gittim buda litrede 7,2 litre yakıta tekabul etmekte yani zamdan ötürü 2 litre kaybım var buda 15 km ye flan gelmekte 80+15 = 95 110-95 =15 km de kış şartlarına bağlamam gerekmekte bu durumda yani litrede 1,2 km daha az gitmekte arabam Sizce kış şartları litrede 1,2 km etki yaparmı 5gun evet bujileri hava filtresini filan değiştirdim bir etkisi olmadı gozle gorulen . Birde sabah arabayı çalıştırıp 2 km okula gidiyorum bununda etkisi olurmu ?

Bu şartlarda araba 2.75 tl alınan gaz ile km de 0.375 kuruş yakmakta ne diyorsunuz .

cnrüni
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: caner
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: favorit

İleti Kindred Brujah » 11 Mar 2012, 22:23

Açık konuşmak gerekirse gücenmeyin ama bir üniversite öğrencisinden beklenmeyecek derecede anlaşılmaz ve hatalı bir yazı yazmışsınız. Hele şu cümleyi gördükten sonra sorunun bende değil de yazıda olduğunu anladım "buda litrede 7,2 litre yakıta tekabul etmekte ", biraz daha anlaşılır yazsaydınız keşke. Sorunuzun anladığım kadarın cevap vereyim, sanırım son zamanlarda yakıtınız çok artmış bundan şikayetçisiniz, km başına 0.375 kuruş yakıyorsunuz, ve aracı kullanım tarzınız sabah çalıştırıp 2 kilometre okula gidip tekrar stop etmek şeklinde. Bu şekilde baktığımda, aracın motoru ısınamadan kapatmış oluyorsunuz, zaten bu kullanım tarzı fazladan +2 litre yakıt demek başlı başına, soğukları vs.. de hesaba katarsak, aracınızın 9-10 litre civarı benzin 11-12 litre civarıda lpg tüketimi olması lazım en az. 11 litre lpg kilometrede 11*2,75 = 30,25 kuruşa denk gelir. 12 litre'de 12*2,75 = 33 kuruş yani ortalama 32 diyelim biz. yaklaşık 5 kuruş fazla yakıyorsunuz ama tabi bunda aşırı soğuklarında payı vardır.

cnrüni yazdı:Edirnede üniversite öğrencisiyim değerli abilerim son gunlerde bu yakıt beni maf etti bir hesap yaptım bir bakın lütfen
Kasım Aralık ayı burada havalar guzeldi 2,30 dan 30 tl lik yakıt aldığımda 110 km gibi bir yol yapıyordum şehir içi

Bugunlerde ise 2,75 ten 30 tl ye 11 litre gaz alıp 80 km gittim buda litrede 7,2 litre yakıta tekabul etmekte yani zamdan ötürü 2 litre kaybım var buda 15 km ye flan gelmekte 80+15 = 95 110-95 =15 km de kış şartlarına bağlamam gerekmekte bu durumda yani litrede 1,2 km daha az gitmekte arabam Sizce kış şartları litrede 1,2 km etki yaparmı 5gun evet bujileri hava filtresini filan değiştirdim bir etkisi olmadı gozle gorulen . Birde sabah arabayı çalıştırıp 2 km okula gidiyorum bununda etkisi olurmu ?

Bu şartlarda araba 2.75 tl alınan gaz ile km de 0.375 kuruş yakmakta ne diyorsunuz .
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Anıl DOĞAN
Nereden: Ankara
Arabanız: Felicia 1.3 Glxi 2000

İleti yabani » 11 Mar 2012, 22:28

- 2 km yol gidiyorsunuz, araç ısınamıyor bile. Motor soğukken fazla yakması normal.
- Kış şartları, hava soğuk, hava soğukken tüm araçlar %20'ye varan oranda fazla yakar.
- Kış şartlarında LPG'li araçlar daha da bir fazla yakar. bunun sebebi ise lpg tankındaki lpg'nin de hava ile aynı sıcaklıkta olması, regülatörün 90 derecedeki motor suyuyla bile bu soğuk lpg'ye yeterli kaloriyi ekleyememesinden kaynaklanıyor.
yani söyleki: lpg diyelimki 70 dereceye ısıtıldığında verimli genleşme/yanma sağlanıyor. bu ise 90 derecelik motor suyu sıcaklığındayken ancak 25 derecedeki lpg regülatörden geçerken sağlanabiliyor. yani eklenen sıcaklık 45 derece olabiliyor, eh sizin orada hava 0 dereceyken o lpg motor sıcakken bile ancak 45 dereceye getirilebilir, yani yeterince genleşemez/verimli olamaz anlamına geliyor.

Yakıtınıza şimdilik normal gözüyle bakın ve havalar ısınana kadar masraf yapmayın, ak koyun kara koyun ancak havalar ısındıktan sonra belli olur.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti cnrüni » 11 Mar 2012, 22:32

Kindred Brujah yazdı:Açık konuşmak gerekirse gücenmeyin ama bir üniversite öğrencisinden beklenmeyecek derecede anlaşılmaz ve hatalı bir yazı yazmışsınız. Hele şu cümleyi gördükten sonra sorunun bende değil de yazıda olduğunu anladım "buda litrede 7,2 litre yakıta tekabul etmekte ", biraz daha anlaşılır yazsaydınız keşke. Sorunuzun anladığım kadarın cevap vereyim, sanırım son zamanlarda yakıtınız çok artmış bundan şikayetçisiniz, km başına 0.375 kuruş yakıyorsunuz, ve aracı kullanım tarzınız sabah çalıştırıp 2 kilometre okula gidip tekrar stop etmek şeklinde. Bu şekilde baktığımda, aracın motoru ısınamadan kapatmış oluyorsunuz, zaten bu kullanım tarzı fazladan +2 litre yakıt demek başlı başına, soğukları vs.. de hesaba katarsak, aracınızın 9-10 litre civarı benzin 11-12 litre civarıda lpg tüketimi olması lazım en az. 11 litre lpg kilometrede 11*2,75 = 30,25 kuruşa denk gelir. 12 litre'de 12*2,75 = 33 kuruş yani ortalama 32 diyelim biz. yaklaşık 5 kuruş fazla yakıyorsunuz ama tabi bunda aşırı soğuklarında payı vardır.

cnrüni yazdı:Edirnede üniversite öğrencisiyim değerli abilerim son gunlerde bu yakıt beni maf etti bir hesap yaptım bir bakın lütfen

7,2 km yol yerine yakıt yazmışım yanlışlıkla geri kalanı gayet açık sanırım
cnrüni
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: caner
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: favorit

İleti Kindred Brujah » 11 Mar 2012, 23:05

Evet şimdi böyle diyince tamamı anlamlı oldu, hani ben 100 km'de 7,2 litremi tüketti acaba diye düşündüm bi an ondan da anlamamış olabilirim :)

cnrüni yazdı:
Kindred Brujah yazdı:Açık konuşmak gerekirse gücenmeyin ama bir üniversite öğrencisinden beklenmeyecek derecede anlaşılmaz ve hatalı bir yazı yazmışsınız. Hele şu cümleyi gördükten sonra sorunun bende değil de yazıda olduğunu anladım "buda litrede 7,2 litre yakıta tekabul etmekte ", biraz daha anlaşılır yazsaydınız keşke. Sorunuzun anladığım kadarın cevap vereyim, sanırım son zamanlarda yakıtınız çok artmış bundan şikayetçisiniz, km başına 0.375 kuruş yakıyorsunuz, ve aracı kullanım tarzınız sabah çalıştırıp 2 kilometre okula gidip tekrar stop etmek şeklinde. Bu şekilde baktığımda, aracın motoru ısınamadan kapatmış oluyorsunuz, zaten bu kullanım tarzı fazladan +2 litre yakıt demek başlı başına, soğukları vs.. de hesaba katarsak, aracınızın 9-10 litre civarı benzin 11-12 litre civarıda lpg tüketimi olması lazım en az. 11 litre lpg kilometrede 11*2,75 = 30,25 kuruşa denk gelir. 12 litre'de 12*2,75 = 33 kuruş yani ortalama 32 diyelim biz. yaklaşık 5 kuruş fazla yakıyorsunuz ama tabi bunda aşırı soğuklarında payı vardır.

7,2 km yol yerine yakıt yazmışım yanlışlıkla geri kalanı gayet açık sanırım
The real problem is in the hearts and minds of men. It is not a problem of physics but of ethics. It is easier to denature plutonium than to denature the evil from the spirit of man.

-- Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Kindred Brujah
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Anıl DOĞAN
Arabanız: Felicia 1.3 Glxi 2000

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir