ARABA GERİYE ASILIYOR

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ARABA GERİYE ASILIYOR

İleti turuncuklu » 20 Ağu 2007, 22:28

Selam arkadaşlar..91  favoritim var.2,5 ay önce aldım..arabayı ilk aldığımda çok yakıyordu ama düz yoldo  160 ı basıyordu..fişek gibiydi..ama rampa çıkarken bunalıyordu..çok yakıyo diye servise götürdüm..yanlış buji seçimi ve sibob ayarları kaymış dediler..bujiler 3 ayak buji çıktı..bunları söktüler ve tek ayak buji taktılar...araba şimdi rampada bunalmıyor ama 5. viteste 110 geçmiyor...arabaya arkadan asılan sanki bişey var..araba gitmiyor.bi ara araba rahatlıyor ama 200 m sonra yine aynışey (biri asılıyor gibi) OLUYOR..
    lütfen bana birisi yardımcı olsun ve akıl versin arkadaşlar...bu arabanın sorunu nedir,,herkesi selamlıyorum....

turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alwaysloser » 20 Ağu 2007, 22:35

çok ilgnç avans ayarıyla oynamış olmasınlar olabilir ya benim aklıma bişede gelmiyo walla
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti silverline93 » 20 Ağu 2007, 23:47

bence arkadaşın sorunu distiribütör iç kayıpları ile alakalı şöyle bir tanımlama ve yorum yapacak olursak :

FAVORİTLERİN VE GENEL ANLAMDA BAZI BU SINIF ARAÇLARDA 1990 SONRASI KULLANILAN ATEŞLEME SİSTEMİ ENDÜKTİF VERİCİLİ ELEKTRONİK ATEŞLEME SİSTEMİDİR YANİ MOTOR ÇALIŞIR DURUMDA VE ARAÇ HAREKET HALİNDEYKEN İLK OLARAK MARŞLA MOTOR DÖNMEYE BAŞLADIĞINDA SİNYAL JENARATÖRÜNDE GERİLİM OLUŞUR TRANSİSTÖR DEVRESİNDE TRANSİSTÖRÜN BEYİZ UCUNA KUMANDA EDEREK TRANSİSTÖRÜ YALITKAN DURUMA GETİRİR PRİMER DEVREDEN GEÇEN AKIM KESİLDİĞİNDE SEKONDER DEVREDE YÜKSEK GERİLİM OLUŞUR TEVZİ TERTİBATI İLE SIRASI GELEN BUJİYE GÖNDERİLİR BUJİDE KIVILCIM ÇAKAR...

SONUÇ OLARAK:

SENİN ARABANDAKİ SORUN EĞER BUJİLER DEĞİŞTİKTEN SONRA OLMAYA BAŞLAMIŞSA ŞAYET BUJİLER İLE TEVZİ MAKARASI ARASINDA BİR UYUŞMAZLIK SÖZ KONUSUDUR YANİ YA TEVZİ GEÇ DAĞITIYOR YADA BUJİLER GEÇ ÇAKIYOR ALT DEVİRLERDE BUNU HİSSEDEMEZSİN ÇÜNKÜ ARAÇ SİRKULASYONU ZAYIFTIR ANCAK YÜKSEK DEVİRLERDE ARAÇLAR SERİLİĞİNİ YİTİRİR BİRDE SABAH ÇALIŞTIRMALARDA BENZİNDEYLKEN TABİKİ MARŞ ZOR ALIYORSA BU SORUN KESİNLİK KAZANIR ...

BİRDE AKLINDA BULUNDURMAN GEREKEN ŞEYDE BOBİNLERDİR ÇÜNKÜ BOBİNLER FARADAY PRENSİBİNE GÖRE MOTOR DEVRİNDEN ETKİLENİRLER SORUN BURDAN DA KAYNAKLANIYYOR OLABİLİR...

inşallah yardımcı olabilmişimdir.
silverline93
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti turuncuklu » 21 Ağu 2007, 10:13

sağolasın kardeş...açıklama zahmetin de bulunman bile yeter..bu açıklamalarını servise ileteyim....problem aynen dediğin gibi yüksek viteste oluyor...teşekkürler....
turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 21 Ağu 2007, 12:05

Eğer ki 90 km/s' ye ulaştığınızda 5. vitese atıp da hızlanıyorsanız, yüksek süratlere çıkmaması normal çünkü Favorit' in 5 .vites oranı tamamen ekonomi düşünülerek çok uzun oraalı olarak seçilmiştir. Düşük olan tork nedeniyle de bu viteste hızlanma hemen hemen hiç olmaz.

Sorununuzla ilgili olarak da, en azından kendiniz gözle de olsa, buji kablolarını iyice kontrol edin. Dediğiniz gibi bir sorun benim de başıma gelmişti ve buji kablolarını değiştirerek sorunu çözmüştüm.

Bundan başka olarak da, avans ayarı, supap ayarı gibi ayarlar gidişi çok etkiler. En önemlisi de distribütörün içinde bulunan manyetik makarayı(sanayide distribütör beyni de denilebilir) kontrol ettirin. Değişmesi gerekiyorsa da kesinlikle orijinali ile değiştirin.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti turuncuklu » 21 Ağu 2007, 19:27

Sevgili sainz, araba ilk aldığımda 3. viteste 100 diyordu..bujiler değişti,sibob ayarları yenilendi araba 2. viteste bağırıyor ama hız almıyor, ancak 3 e takarsan hız artırıyor..5 . vitestede ancak 110 diyor,gitmiyor..dediklerini bir yaptırayım bakalım ne olacak yine görüşürüz.herkese selam....
turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir