Tuhaf bir elektirik sorunu yaşadım.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Tuhaf bir elektirik sorunu yaşadım.

İleti ozantavsan » 28 Mar 2012, 08:48

Bir kaç gündür tuhaf bir sorun peydah oldu.İlk önce bizim favoya binerken ve inerken çarpmaya başladı.
İlk hanım çarpıldı.Sonra ben neresi olduğu farketmeden çarpılmaya başladık.
El , kol ,kulak ,baş ,bacak ,diz .Dün akşam bagajı açmak için anahtarı soktuğumda öyle bir acıttıki ışık topu çıktı 2-3 cm çapında.

Diğer bir sorun devir göstergesi zıplamaya başladı.800 devir ile 1500 arası horon tepiyor.Aracın çalışmasında sıkıntı yok ,devir artmıyor o anda.Rolantide de yol alırkende horona devam.

Teypte motor sesi duyulmaya başladı.Bazen anlık bir artıyor ki müziği bastırıyor.

Arka sislerin düğmesine basıyorsun göstergesi yanmıyor.Ön sislerin düğmesini basılı bırakıp arkaların düğmesine basınca yanıyor.
Farlar açıkken bagaj kapağını açıp ,aşağı yukarı oynatırken arka sis göğüs gösterge yanmaya başlıyor ,sönükleşiyor.

Dün bizim favonun sigorta paneli şemasını yazıcıdan çıktı almıştım.Bu sabah elimde ölçü aleti ve 7,5 a , 15a sigortalarla işe başladım.

Önce sigorta kutusundaki sigortaları sökmeden kısa devre konumu ölçtüm.Sorun görünmüyor hepsi sağlam.
Sonra tek tek sigortaları söküp kontrol ettim.Sol baştaki sigortayı 1 kabul ettiğimizda 8. sigortanın bir bacağının üst kısım plastiği erimiş.Sigorta sağlam.

15 amperlik sigortaydı.Yenisini taktım.Elimdeki şemada 8. sigorta Temiz Hava Bloveri yazıyor.Bu nedir?
Bizde böyle bir bölüm olduğunu sanmıyorum.

Başka bir sigortanın bacağı panelde kaldı onuda yenisi ile değiştirdim.

Diğer sigortalar sağlam.Yalnız sigorta panelinde 3 adet 20a sigorta var.Elimdeki şemada 15 amper veya 7,5 amper sigortalar.

En son akü kutup başlarını söküp yeniden taktım.
Aracı çalıştırdım.Rolantide devir zıplamıyor .Farları açtım zıplama yok.Kaloriferi açtım zıplama yok.
Arka sisleri açtım zıplama yok.Arka sis gösterge lambasıda yanıyor artık.Yalnız arka sis düğmesine basınca röle sesi geldi.Ön sislere basınca böyle bir ses yok.Nedendir acaba?

Yol boyunca devir göstergem zıplamadı.Teypte en ufak parazit olmadı.

Sanırım sorun çözüldü.

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti firarim19 » 28 Mar 2012, 09:41

Bagaj kapağında soket benzeri sis lambaları vs için elektrik bağlantıları olması gerekir. Benim aracım L idi ancak glxlerde farlı olarak soket var bildiğim kadarıyla.

Bu soketteki temassızlıktan dolayı olabilir. Ya da yağış vs nedeni ile kısa devre yapmış olabilir. Burda mesele aracın tanıyıp takip etmekte ki görüdğüm kadarıyla siz böyle birisisiniz. Favorite 5 yıl binen biri olarak tecrubelerimi paylaşırım sizinle. Umarım tekrarlamaz.

Bu arada Sigorta kutusundaki sigortaların ve rolelerin hepsini çıkarıp ayaklarını ince zımpara ile temzilemenizde büyük fayda var. Zamanla ince oksit tabakası kaplanıyor çünkü...
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti ozantavsan » 28 Mar 2012, 10:10

sağol , bizim bagaj kapakları elektiriği alt modellerden farklı.Diğerlerinde teması sağlayan metal uçlarla elektirik bagaj kapağındaki lambalara aktarılıyor.
Bizde direkt kablo ile bağlatılı.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sainz » 28 Mar 2012, 14:20

firarim19 yazdı:Bagaj kapağında soket benzeri sis lambaları vs için elektrik bağlantıları olması gerekir. Benim aracım L idi ancak glxlerde farlı olarak soket var bildiğim kadarıyla...

ozantavsan yazdı:sağol , bizim bagaj kapakları elektiriği alt modellerden farklı.Diğerlerinde teması sağlayan metal uçlarla elektirik bagaj kapağındaki lambalara aktarılıyor.
Bizde direkt kablo ile bağlatılı.

Bu bahsettiğiniz 136L, LS serilerinde böyleydi. 135L' den itibaren komple kablolu yapıldı bagaj kapağına elektrik aktarımı.;)
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti fatih usta » 28 Mar 2012, 20:48

arka bagaj sorunu bende de vardı kapağı açınca arka sis lambası kızarıyordu göstergedeki bagaj şase almıyor bagaj kapagını acınca kabloların yanından bagaj kapagı ve araba gövdesine bir şase bağlayın sorun çözülür resim atayım isterseniz
Kullanıcı avatarı
fatih usta
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Ankara
Arabanız: favorit 135 l

İleti PİCK-UP » 28 Mar 2012, 23:01

fatih usta yazdı:arka bagaj sorunu bende de vardı kapağı açınca arka sis lambası kızarıyordu göstergedeki bagaj şase almıyor bagaj kapagını acınca kabloların yanından bagaj kapagı ve araba gövdesine bir şase bağlayın sorun çözülür resim atayım isterseniz

aynen katılıyorum şaseyle sorununuz var..
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti ozantavsan » 29 Mar 2012, 09:45

Sigortalarda veya rölede sorun vardı sanırım.Şu an hiçbir sorun kalmadı.Bagaj kapağı ile ilgili işlem yapmadım.
Artık kaldırınca sis göstergesi yanmıyor.2 sigorta değişimi ve 2 röleyi tekrar sök tak ile çözüldü.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sbalci » 29 Mar 2012, 09:56

bende de elektrik çarpması sorunu var arabadan inince kapıya dokunduğumda elektrik çarpıyor ne yapmamlz gerekir.
sbalci
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bursa
Arabanız: 95 favorit

İleti ozantavsan » 29 Mar 2012, 09:59

aracon altında şaseye bir zincir bağlayıp zemine doğru sarkıtmak lazım.Zincir yere değsin.İletken olması yeterli ince boyun zinciri bile olur.Araç üzerinde biriken statik elektirik böylece topraklanacaktır.Tankerlerin arkasında görürsün zincir.İşte nedeni statik elektiriği toprağa aktarmak içindir.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sbalci » 29 Mar 2012, 10:08

teşekkürler...