BU ARIZA İNSANA ARAÇ SATTIRIR.. SABRIN SONU GELİYOR

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

BU ARIZA İNSANA ARAÇ SATTIRIR.. SABRIN SONU GELİYOR

İleti İbrahim ALDEMİR » 09 Nis 2012, 15:53

Herkese sleam ve saygılar arkadaşlar..

Pazar günü Aracımı güneşli bir alana çekip karburatörü ele aldım, arkadaşlarımızın ikazları doğrultusunda elden geçirdim problem olmadığını gördüm. bu esnada meraklı bir skoda forman,ı olan nakliyeci bir genç yanımda durdu abi ne yapıorsun dedi, bende anlattım durumu, arızayı bulmaya çalışıyorum dedim. Abi anlıyorsan benim gazda çekişim çok düşük hemde yakıyor bi baksan dedi, tabi hemen atladım konuya, ayarları fazla açık zengin karışımdan araç boğuluyor düzelttim. ama bu arada, dedim şu karburatörünü benim araçta bir deneyelim, sağolsun kabul etti, denedim aynı arıza devam. benim araba yine ilk gaza basmada stop ediyor. hemen arcın karburatörünü bağladım, yerin gaz buharlaştırıcı beyni aldım elime, söktüm gaz kısmını diyafram çok yağlı ve pislik içindeydi, temizledim, yırtık varmı diye baktım , yok, ama diyafram, çok yorgun görünüyordu, biraz deforme olmuş, hatta sünmüş, aklıma şu geldi, diyafram sünmüş ise gaza basıpta vakumlama başladığında levyeyi hemen çekemeyeceğinden, ilk anda yeterli gaz gönderemez, ve zayıf karışımdan stop eder, pazar olduğu için diyafram alma şansım yok beyni temizleyip topladım, gaz ayar plastik vidayı iyice açtım biraz düzeldi ama yetmedi, vakumlama şiddetini artırmak için çaresiz hava emiş ağzını koli bandı ile biraz daha küçültmek zorunda kaldım, şu anda sırça parmagım zor giriyor. araba düzeldi ancak, şimdide araç sadece 3 te 1 oranında gaz yiyor, daha fazla basınca hava yetersiz geldiğinden, araç kesintili çalışıyor, ama en azından şu anda yığılma yapmıyor, hemen diyaframı değişeceğim.
benim aracım, eskiden, hava emiş ağzının tam yarısından bantlanmıştı ve inanın gazda 150 km yi çok rahat görüyordu, benzinli kadar seriydi o keyife (serilik anlamında) alışmış biri olarakta bu sürüş bana yetmez.
ilgi gösteren zahmet verip cevap ve öneri yazan tüm arkadaşlarımıza sevgi ve hürmetler.

Emniyet kemeri, kask ve benzeri güvenlik ekipmanları insana hayatta bir yada iki kere lazım olur, umarım o zamanda kask başınızda emniyet kemeri belinizde olur...
Kullanıcı avatarı
İbrahim ALDEMİR
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim aldemir
Nereden: Trabzon
Arabanız: favorit 135 L 1992 Beyaz

İleti AhmetH » 09 Nis 2012, 16:05

Geçmiş olsun arızıyayı güzel tehşis etmişsiniz fikirlerimizle paralel doğrultuda çıkmış.

çatal ayar vidam dibe dayanıp artık ayar almaz zamana gelince diyaframımı bende değiştiriyorum ancak artık diyafram bulamaz oldum herifler 100tl ye buharlaştırıcı satmaya bakıyor umarım siz bulursunuz.

birde biliyorsunuz ufak bir filitre var buharlaştırıcıya yakın boruların üzerinde belki metrik 19-20 boyutlarında büyükçe bir tapa altında. bunuda değiştirin derim. üzerinde sim boyutlu toplaşmış metal pisliğine hayret edersiniz.

iyi günler iyi forumlar :)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti İbrahim ALDEMİR » 10 Nis 2012, 09:02

AhmetH yazdı:Geçmiş olsun arızıyayı güzel tehşis etmişsiniz fikirlerimizle paralel doğrultuda çıkmış.

çatal ayar vidam dibe dayanıp artık ayar almaz zamana gelince diyaframımı bende değiştiriyorum ancak artık diyafram bulamaz oldum herifler 100tl ye buharlaştırıcı satmaya bakıyor umarım siz bulursunuz.

birde biliyorsunuz ufak bir filitre var buharlaştırıcıya yakın boruların üzerinde belki metrik 19-20 boyutlarında büyükçe bir tapa altında. bunuda değiştirin derim. üzerinde sim boyutlu toplaşmış metal pisliğine hayret edersiniz.

iyi günler iyi forumlar :)

evet hocam, aslında lpg buharlaştırıcısına ilk önce bakmam gerekirdi, ancak takdir edersinizki, 3 saat önce sorunsuz çalışan bir aracın, beyninin bir anda bozulması pekde olası görülmez, ancak geriye doğru düşünüp olayın sağlamasını daha mantıklı yapabiliyorum,
araç karburatör takozu yırtılınca aracım bozulmuş, ve tamirci, karburatör ayarlarını, lpg ayarlarını, gaz kesici selenoid valfleri, distribitörü hep ayarlamış ve tabiki havayı azaltmak için hava emiş ağzını oldukça daraltmış,
arkadaşımda 220 km yolu tabi o şekilde gelmiş. tabi başka yerden hava kaçagı olmayınca araç lpg diyaframına normalin üstünde bir vakumlama yaparak onu sündürmüştür, çünkü
bundan 3 ay kadar önce lpg buharlaştırıcımı, temizleyip tekrar takmıştım ve çok sağlıklı görünüyordu, 3 ayda sadece 5 km mesafedeki işime gidip geldim.

paylaşımda bulunan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim
Emniyet kemeri, kask ve benzeri güvenlik ekipmanları insana hayatta bir yada iki kere lazım olur, umarım o zamanda kask başınızda emniyet kemeri belinizde olur...
Kullanıcı avatarı
İbrahim ALDEMİR
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ibrahim aldemir
Nereden: Trabzon
Arabanız: favorit 135 L 1992 Beyaz

İleti firarim19 » 11 Nis 2012, 19:43

ya çok zevkli bir konuydu gerçekten film gibi sonunu merak ediyorum :)
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti sainz » 12 Nis 2012, 08:35

firarim19 yazdı:ya çok zevkli bir konuydu gerçekten film gibi sonunu merak ediyorum :)

E sorun çözülmüş ya işte!;)
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti Ozkantnc » 12 Haz 2016, 22:25

Konu çok eski ama aynı arızayı benim arabada yaptı ibrahim aldemire nasıl ulaşıcaz hallettimi acaba ve nasıl
Ozkantnc
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Özkan tunç
Arabanız: Skoda favorit

Önceki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir