FAZLA YAKIT HARCAMASI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FAZLA YAKIT HARCAMASI

İleti 35muri35 » 04 Nis 2012, 21:47

İyi günler arkadaşlar aracım favorit 135 LT aracım şu anda 32 krş yakmaktadır.aracı gaz ayarı için gazcıya götürdüm,ayar yaptı şimdi yakıtın düşer dedi, fakat aynı sanki hiçbirşey yapılmamış gibi tamircim subop ayarı yaptı yine aynı,bujiler değişti,aynı en sonunda şunu fark ettim hava filitresinin üzerindeki kapağı iyice bastırınca arabanın deviri yükseliyor sanki hava alıyor bu fazla yakıt yakmasına neden olurmu çok iyi skoda ustası izmirden tavsiye edecek arkadaşım varmıdır.tşk.normal yakıt km de ne kadar olmalı sizce...

Kullanıcı avatarı
35muri35
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: murat aktaş
Nereden: İzmir
Arabanız: skoda favoirt

İleti forman37 » 04 Nis 2012, 22:07

ustune bastıgınızda rolentının yukselmesının sebebı : kapa basınca mıkserın delıklerının hava almasını engellıyosunuz buda aracın dırek yakıta abanmasını sağlıyosunuz. hava alamadığı ıcın yukselıyo dıyelım kapagı sokun elınızle mıkserın ustunu kapatın arac çalısır elınızı çekınce stop eder :) mantık .. aracın zıncırınıde kontrol ettırın sente atlatabılıyo bazen bunlar
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti bekocan » 05 Nis 2012, 19:31

forman37 yazdı:ustune bastıgınızda rolentının yukselmesının sebebı : kapa basınca mıkserın delıklerının hava almasını engellıyosunuz buda aracın dırek yakıta abanmasını sağlıyosunuz. hava alamadığı ıcın yukselıyo dıyelım kapagı sokun elınızle mıkserın ustunu kapatın arac çalısır elınızı çekınce stop eder :) mantık .. aracın zıncırınıde kontrol ettırın sente atlatabılıyo bazen bunlar

sen hiç sente atmış motor gördünmü
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

İleti bekocan » 05 Nis 2012, 19:33

35muri35 yazdı:İyi günler arkadaşlar aracım favorit 135 LT aracım şu anda 32 krş yakmaktadır.aracı gaz ayarı için gazcıya götürdüm,ayar yaptı şimdi yakıtın düşer dedi, fakat aynı sanki hiçbirşey yapılmamış gibi tamircim subop ayarı yaptı yine aynı,bujiler değişti,aynı en sonunda şunu fark ettim hava filitresinin üzerindeki kapağı iyice bastırınca arabanın deviri yükseliyor sanki hava alıyor bu fazla yakıt yakmasına neden olurmu çok iyi skoda ustası izmirden tavsiye edecek arkadaşım varmıdır.tşk.normal yakıt km de ne kadar olmalı sizce...

forumu hiç gezmeden hiç bakmadan direk yakıt sıkıntınızı konu açarak belitmişsiniz
bu konu ile ilğili birton başlık var hiç mi bakmıyorsunuz konu başlıklarına
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti 35muri35 » 05 Nis 2012, 21:57

Bekocan bey bilgilendirmeniz tşk. Diğer konu başlıklarına baktım burada yazmadığım daha işlemler yapıldı mesela orj. eksantirik takıldı eski hali 1 diş kayıkmış araba gaz yemiyordu ve sersem çalışıyordu sabahları çok zor (çok uzun marşa basmak gerekiyordu) çalışıyordu.şakır şakır avan vuruyordu daha çok yakıyordu.velasıl kelam yeniden subop ayarı yapldı,hava filitersi içindeki termostad değişti,mikser değişti farklı mikser takıldı,buları yapmış olupta aynı bu şekilde problemle karşılaşmış arkadaşlarımızın olabileceğini düşündüğüm için formdaki arkadaşlarıma soru açma gereği duydum yardımlarınız içinde tşk. ederim.
Kullanıcı avatarı
35muri35
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti forman37 » 05 Nis 2012, 22:02

sente atmıs arac gordum :) merak etmeyın ben 12 yıldır bu ısın ıcındeyım ;)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti jawacı » 05 Nis 2012, 22:16

araç karbüratörün altından hava alıyor. bu yüzden hava filtresinin kapağına yanlara doğru bastırınca motor devri değişiyor. takozu değiştirmek gerek, ama soğuk hava girişini biraz kapatarak ( deneme- yanılma yöntemiyle, biraz kapatıp deneyerek,olmadı biraz daha kapatarak ) dengeleyebilirsin. yakıtında bu dengeyi bulunca düşer.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Arabanız: 94 favorit lx

İleti 35muri35 » 05 Nis 2012, 22:51

Murat bey vermiş olduğunuz bilgiler için tşk. ederim en kısa zamanda bunu deneyeceğim....

"BİLGİ PAYLAŞILDIKCA DEĞERLİDİR"...
Kullanıcı avatarı
35muri35
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti bekocan » 06 Nis 2012, 09:50

forman37 yazdı:sente atmıs arac gordum :) merak etmeyın ben 12 yıldır bu ısın ıcındeyım ;)

sente nasıl atmış bizleride bilğilendirirsen en azından birşeyler öğreniriz sente nasıl atıyor nasıl gördün
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti bekocan » 06 Nis 2012, 10:08

35muri35 yazdı:Bekocan bey bilgilendirmeniz tşk. Diğer konu başlıklarına baktım burada yazmadığım daha işlemler yapıldı mesela orj. eksantirik takıldı eski hali 1 diş kayıkmış araba gaz yemiyordu ve sersem çalışıyordu sabahları çok zor (çok uzun marşa basmak gerekiyordu) çalışıyordu.şakır şakır avan vuruyordu daha çok yakıyordu.velasıl kelam yeniden subop ayarı yapldı,hava filitersi içindeki termostad değişti,mikser değişti farklı mikser takıldı,buları yapmış olupta aynı bu şekilde problemle karşılaşmış arkadaşlarımızın olabileceğini düşündüğüm için formdaki arkadaşlarıma soru açma gereği duydum yardımlarınız içinde tşk. ederim.

yanlış anlama konu başlıkları birden fazla olduğundan bazı konuları kaçırıyoruz cevap yazamıyoruz aynı konu üzerinde çok fazla başlık var hanisine yardımcı olalım veya yardım alalım
bütün arkadaşlara söylüyorum yakıt problemi şöyledir
aracınızın elektrik aksamı (dsbratör ve kapağı buji ve kabloları avans otamatiği makara ) yeni ise
baskı balata yeni ise
triger zinciri yeni ise
gaz ayarı yapmışsınız bilğisayarda hala fazla yakıyorsa
gaz beyini yeni ise
aracı düşük devir yüksek fites kullanıyorsanız
otamatik cikle geç açabilir(bu tamamen kış şartlarıyla alakalı)
manifolt kaçırmıyor ise
ve hala fazla yakıyor diyorsanız
AYARLATMAK İÇİN HİÇBİR USTAYA ĞİTMEYİN
zaten herşey ayarlı vaziyettedir zaten yani fazla kurcalatmayın
yapacağınız tek şey şudur
motor gerçek ısısına geldiğinde yani 2 sefer faz açıp kapandığında
direksiyon başına bir kişi gececek aracı 4500 devirde sabitleyecek gaz pedalını
sende gaz deposunda ki kapatma vanasını kapatarak 4500 deviri yakalaycaksın
burada gaz pedalını sabitleyen kişi hiç oynatmayacak 4500 devirde sabit tutarken sen tamamen kapatarak 4500 deviri sen depo üzerindeki vanayla ayarlayacaksın
zaten bu ayar vana tamamen kapatmaya yakın yerde tutturuluyor
bu şekilde yapın bakın gerçekten yakıtın düştüğünü ğöreceksiniz
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti DEDİM » 08 Nis 2012, 19:51

sayın bekocan arkadasım sen bunları yaptınmı yaptıysan yakıtın ne kadar düştü.10 tl ile kaç km gidebiliyorsun deponu fülledikten sonra yukarda anlattıklarını uyguladınmı uyguladısan yakıtın ne kada düştü.bunlarıda yazarsan sevınırım.ben ne yaptıysam 28 krs dan asagıya düşüremıyorum.baskı balatam yeni distribitör yeni karbüratörümü yeni temızlettim.adaptasyonu yapıldı.gaz yememe gibi bir sıkıntısı yok.sabahları (seytan kulagına kursun)tek marsda alıyor.yokuslarda bayılma yok viteslerim normal olarak hızlandıkca degiştiriyorum.devirlide kullanmam.en fazla hızım 100 km dir.ama ne yaptırdıysam ne yaptıysam yakıtımı bir türlü düşüremedim.

İMRENİYORUM.neden mi benım aracım 18 krs 19 krs yakıyor diyenlere ya yalan söylüyorlar yada ankarada usta kalmadı gercekten :( :( :(
DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: HASAN KIRAÇ
Arabanız: favorit 135 L

İleti yabani » 08 Nis 2012, 21:01

Şehiriçi 18 krş. yakmak için 100km'de 7,6 Lt gaz (2,36 TL Ankara fiyatı) yakmak gerekir ki, bu rakama şehiriçinde ulaşmak imkansızdır. ancak şehirlerarası yolculukta ulaşılabilir. Ama yok ben bunu şehiriçinde yakıyorum diyen varsa birde şehirdışında ne kadar yaktığını yazsın. Şehiriçinde yaktığını zanneden arkadaşlar ancak (ankara için) istanbul yolu/konya yolu gibi akan/durmayan trafikte yakabilir ki bu trafik şehiriçi sayılmaz. Şehiriçi trafik (Ankara için) Kızılay'dır/Dikmen'dir/Yıldız'dır/Ulus'tur vs.

Şehirdışında 28krş yakıyorsanız 12lt/100km'ye denk gelir, bu fazladır. Şehiriçi dersek normal, herikisi karışık dersek hızlanmalarınızı biraz daha sakin yapıp birde öyle ölçün derim.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti bekocan » 08 Nis 2012, 22:16

DEDİM yazdı:sayın bekocan arkadasım sen bunları yaptınmı yaptıysan yakıtın ne kadar düştü.10 tl ile kaç km gidebiliyorsun deponu fülledikten sonra yukarda anlattıklarını uyguladınmı uyguladısan yakıtın ne kada düştü.bunlarıda yazarsan sevınırım.ben ne yaptıysam 28 krs dan asagıya düşüremıyorum.baskı balatam yeni distribitör yeni karbüratörümü yeni temızlettim.adaptasyonu yapıldı.gaz yememe gibi bir sıkıntısı yok.sabahları (seytan kulagına kursun)tek marsda alıyor.yokuslarda bayılma yok viteslerim normal olarak hızlandıkca degiştiriyorum.devirlide kullanmam.en fazla hızım 100 km dir.ama ne yaptırdıysam ne yaptıysam yakıtımı bir türlü düşüremedim.

İMRENİYORUM.neden mi benım aracım 18 krs 19 krs yakıyor diyenlere ya yalan söylüyorlar yada ankarada usta kalmadı gercekten :( :( :(

bu ayarı yapmadan önce 2400 Tl den alınan gaz ile km başına 303 Tl çıkıyordu ankara içi
anlattığım ayardan sonra şehir içi şehir içi km başına 227 Tl çıkıyor yaptığım mesafeler hep kısa mesafeler olduğu halde bence çok ğüzel oldu
uzun yolda kaç yakar artık bilmiyorum
birazda havalar ısındı tabi ki ama bu kadar etki edeceğine inanmıyorum
burada anlatmıtım
favorit-forman/yakit-tasarrufu-icin-tuyo-t28624.html
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti DEDİM » 08 Nis 2012, 22:29

iyi diyorsunuzda ben yinede yakıtın bu kadar düşecegine inanmıyorum.ben neler yapmadım ki benım favoma 18-19 kurus yakıyorum diyenlerde bana göre yalan söylüyorlar.tamam 1300 cc bir motor az akar cok kacar diyorlar hep ama cok yakan cok kacanımı az yakan yokuslarda bayılanımı makul sizce.bakalım mevlut ustayla telefonla konustuk.sordum oda cok yakıyorsun dedi.yarın sabah için randevulastık.bakalım hayırlısı konuyla ilgili yaptıklarını yazarım.
DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

İleti bekocan » 08 Nis 2012, 22:48

DEDİM yazdı:iyi diyorsunuzda ben yinede yakıtın bu kadar düşecegine inanmıyorum.ben neler yapmadım ki benım favoma 18-19 kurus yakıyorum diyenlerde bana göre yalan söylüyorlar.tamam 1300 cc bir motor az akar cok kacar diyorlar hep ama cok yakan cok kacanımı az yakan yokuslarda bayılanımı makul sizce.bakalım mevlut ustayla telefonla konustuk.sordum oda cok yakıyorsun dedi.yarın sabah için randevulastık.bakalım hayırlısı konuyla ilgili yaptıklarını yazarım.

tüm ayarların iyi ise bayılma olmaz
nereye ğidersen git hangi bilğisayara ayarlatırsan ayarlat depo üzerindeki vanayı dediğim gibi yapılmassa çok yakarsınız elbette herşey çok etkili ama şu an en ömenlisi bu çıktı
mevlüt ustaya ayarlattığınızda sonucunuzu bekliyoruz
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ozantavsan » 09 Nis 2012, 10:47

Bekocan senin uygulamayı yetkililere teknik açıdan sordum.Sakıncalarınıda sordum.Cevap bekliyorum.
Bende kapatmaya yakın bırakmıştım gidişte sorun yok.biraz daha kısmayı deneyeceğim.

Lpg bağlantı şeması (BRC)

http://www.2a-engineering.com/tr/pdf/LPGOTOGAZ.pdf

Görsel anlatım
http://www.sistemotogaz.com.tr/dosyalar/sequent.pdf
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti ozantavsan » 09 Nis 2012, 18:35

Sakınca açısından birşey yazmadılar.Sadece aracın boşta çalışmasında yakıt tüketimi farklıdır , yükte sarfiyatı farklıdır demişler.Tavsiye etmiyoruz demişler.

Sarfiyat farkını bizde biliyoruz.Ben acaba gaz akışı veya regülatörde az lpg nedeni ile oluşabilecek sorun varsa öğrenelim diye yazmıştım.Böyle birşeyden bahsetmemişler.

Ne yapıyormuşuz ?? Deniyormuşuz ?
Deneyelim sarfiyatımızı paylaşalım.
Bekocan durumlar nasıl yakıtta ?
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti DEDİM » 09 Nis 2012, 19:56

YOK YOOKKKK....sehir içinde 0.28 kurus yakıyor tekleme cekmeme gaz yememe gibi bir sıkıntım da yok allah ne versede basıyorum ibrem 150 yi gördü en son denemem de.ben bu 0.18-0.19 kurus yakıyor diyenlere bir anlam veremıyorum.nasıl oluyorda bu kadar az yakabiliyorlar halen anlamıs degilim.yalan söylemek için neden araclarını bahene ediyorlar.cıksınlar mertce delikanlıca arkadasım benım aracım sunu yakıyor desinler.araclarının arkasına saklanmasınlar bunda utanılacak bir sey de yok kimsenın de karısma hakkı yok.benım aracım üstüne basa basa söylüyorum 0.28 kurus yakıyor.
DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir