zincir değişimi ve başıma gelen sorun. ayar oldum yaw

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

zincir değişimi ve başıma gelen sorun. ayar oldum yaw

İleti fatih usta » 11 May 2012, 20:24

arkadaşlar dün arabanın zincirini değiştirdim ben yaparım edasıyla . sağ taraftan devirdaim uğultusu gibi bir ses geliyor kafayı yiyecem ustaya sordum zincirden diyor ama ben tam taktım eksiksiz oldu. çalışması değişti sarsıntı ses kalmadı ama uğultu başladı . v kayışını söktüm devirdaim veya şarjdan değil ne anlamadım ama eski zincir fabrikanın taktığıydı. acayip bolalmıştı yenisi tam gergin duruyor.orjinal aldım 45 tl vedim zincire. ama ses var başına gelen varmı böyle bir ses.

Kullanıcı avatarı
fatih usta
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Ankara
Arabanız: favorit 135 l

İleti PİCK-UP » 11 May 2012, 21:22

aklıma gelen devirdaim pompası araç çalışırken devirdaim 'i ellerseniz hafiften bir vibrasyon titreşim yapar.

hissedersiniz öyle bir durum varsa devir daim pompasıda degişecek malesef yada ses rahatsız etmiyorsa

öyle sürmeye devam edeceksiniz...
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti AhmetH » 11 May 2012, 21:34

Büyük dişlinin üzerine oturan distribütörü çeviren dişliyi doğru taktınız mı ?

benim usta sandığım adam zamanında bunu ters takmış. distribütörü 1 cm lik yere temas ederek döndürmesi gerekiyorken dişlinin 2-3 mm lik tırnak kadar yerinde çalışıyormuş ve oraları yemek üzereydi iyice parlatmış.

eğer siz ters taktıysanız şu anda o aşamadasınız.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti alwaysloser » 12 May 2012, 10:12

belkide bilyalardan geliyordur zincir sesi varken o uğultuyu duymuyorsunuzdur şimdi ortaya çıktı

forya değişiecek sanırım
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Arabanız: renault 21 concorde

İleti dominik » 13 May 2012, 09:24

Aynen belki tekerlek bilyelerinden de geliyor olabilir arac hizlandikca ses artiyorsa ama en iyisi bir rot balansciya gidip tekerler ses yapiyor mu bi test ettir
alamandan saşma,japonu aşma.türk atasözü araç için (bana göre biçok dalı da kapsar)
dominik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: halil demir
Arabanız: fabia 2001 101bg 16v

İleti forman37 » 13 May 2012, 09:47

rot'cuda aracı kaldırıp tekerleklerı yuksek suratla cevırttır bılyalar bozuksa hemen bellı eder zaten.
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti fatih usta » 13 May 2012, 10:02

devirdaim değil kayışı söktüm baktım distribütör ü çeviren dişli olabilir ama çıktığı gibi taktım eminim . boşta basınca sağ alttan 1500 2000 devir arası yapıyor tekerlek bilyası değil ama mevlüt ün dediği gibi zincir sesinden duymamış olabilirim . skoda cı ya gösterdim ses yok dedi anlamadım ama zincirden sonra avans ayarı sibop ayarı hep değişti acayip sarkmıştı zincir yenisi gergindi bağayı . distiribütör ü ceviren küçük dişli olabilir bakacağım
Kullanıcı avatarı
fatih usta
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti forman37 » 13 May 2012, 10:07

eger zıncırden sonra oldu ıse bıdaha sokup kontol edılıcek gıbı gorunuyo .fatıh usta
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti AhmetH » 13 May 2012, 10:16

fatih usta yazdı:devirdaim değil kayışı söktüm baktım distribütör ü çeviren dişli olabilir ama çıktığı gibi taktım eminim . boşta basınca sağ alttan 1500 2000 devir arası yapıyor tekerlek bilyası değil ama mevlüt ün dediği gibi zincir sesinden duymamış olabilirim . skoda cı ya gösterdim ses yok dedi anlamadım ama zincirden sonra avans ayarı sibop ayarı hep değişti acayip sarkmıştı zincir yenisi gergindi bağayı . distiribütör ü ceviren küçük dişli olabilir bakacağım

iki türlüde giriyor iki türlüde çalışıyor çünkü ama biri tam olması gerektiği gibi birinde ucundan çalışıyor.

bakmak için yan kapağı karteri yeniden indirmeyi göze alıyorsanız bütün contaları yenilemeniz lazım, ben bu conta işi yüzünden yolda kaldım, o yan kapakta basınçlı yağın geçtiği bir delik var özellikle onun orda contanın kırık olmaması lazım, üstüne güzel bir sıvı conta ile destekleme lazım şu kırmızı sista ile değil.

ama o ses bende de vardı böyle sanki yatak sarmışsında onun sesi gibi belli devirde gelip gidiyor.
hatta ben o conta sorunu olunca sanayiye yağ akıta akıta hatta yağ ışığı bir süre yanarken gittim. dedim heralde yatak falan sardık onun sesi olsa gerek.

hiç bişey çıkmadı aksine ses şimdi gitti heralde az bişey saldı gene kendini
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti alwaysloser » 13 May 2012, 10:32

senteyle alakalı bir durum olabilirmi

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti fatih usta » 13 May 2012, 15:17

sente olamaz 1 diş kaçsa araba eminim takır takır ses yapar . yan kapağa dikkat etmedim yağ geçtiği yere gerekirse sökerim yine . mustafa domurcuk arkadaşımız face ye zincir resimi atmış aynısı gibi taktım . motor kulağının cıvatasını geri takmak zor yoksa zincir yolay iş . sanayideyiz şükür. bakalım gitmezse sökERİM YİNE
Kullanıcı avatarı
fatih usta
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti fatih usta » 16 May 2012, 20:54

evet arkadaşlar bugun söktüm zinciri 1993 2000 yılları arası skoda servisinde çalışmış favorit motorunu ezbere bilen bir usta buldum arkadaşımın arkadaşı sağ olsun lift te geldi baktı her şey normal dedi birde baktı senin sente kaçmış dedi yaw nasıl olur tam taktım dedim . 1 diş kaçık mış arabada sarsıntılı çalışma vardı saat gibi oldu zaten 1 diş tam belli etmiyor sökülünce çıktı . zinciri ceviren dişlilerin üstünde nokta lar var onlar gösterdi karşılıklı denk getirdi motoru çevirdi zincirin dişlerini saydı taktı .adam işi biliyor maaşallah . ben çıkan zinciri orj sandım değilmiş benden önce söken senteyi atlak takmış. 0 km favoritler bile 50000 de ses yapmaya başlamış kesin değişmiştir dedi usta .
Kullanıcı avatarı
fatih usta
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blues84 » 16 May 2012, 21:17

Şimdi yakıtta azalma ve çekişte artma görmeniz gerekir. Çok önemli bir ayar o.
Kullanıcı avatarı
blues84
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Edirne
Arabanız: Favorit 135 L

İleti alwaysloser » 16 May 2012, 21:33

fatih usta yazdı:evet arkadaşlar bugun söktüm zinciri 1993 2000 yılları arası skoda servisinde çalışmış favorit motorunu ezbere bilen bir usta buldum arkadaşımın arkadaşı sağ olsun lift te geldi baktı her şey normal dedi birde baktı senin sente kaçmış dedi yaw nasıl olur tam taktım dedim . 1 diş kaçık mış arabada sarsıntılı çalışma vardı saat gibi oldu zaten 1 diş tam belli etmiyor sökülünce çıktı . zinciri ceviren dişlilerin üstünde nokta lar var onlar gösterdi karşılıklı denk getirdi motoru çevirdi zincirin dişlerini saydı taktı .adam işi biliyor maaşallah . ben çıkan zinciri orj sandım değilmiş benden önce söken senteyi atlak takmış. 0 km favoritler bile 50000 de ses yapmaya başlamış kesin değişmiştir dedi usta .

ben demiştim ama :d

alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti fatih usta » 16 May 2012, 21:48

ewet adam resmen ayarladı gözümün önünde hatta dedim ayarı bozdu sağlam dı araba diye . marşa basınca senteyi bozdu siboplar eğilir dedim ama eğilen ben oldum çekiş aynı ama çok rahat çalışıyor araba . mevlüt arkadaşımızı kutluyor çıkan zincir takımını ona hediye ediyorum iyi günlerde kullanın .:)
Kullanıcı avatarı
fatih usta
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alwaysloser » 16 May 2012, 21:51

fatih usta yazdı:ewet adam resmen ayarladı gözümün önünde hatta dedim ayarı bozdu sağlam dı araba diye . marşa basınca senteyi bozdu siboplar eğilir dedim ama eğilen ben oldum çekiş aynı ama çok rahat çalışıyor araba . mevlüt arkadaşımızı kutluyor çıkan zincir takımını ona hediye ediyorum iyi günlerde kullanın .:)

allah razı olsun abi ben kurban bayramının 3 , günü yenilemiştim
benim ustada 20 yıldır sadece favo forman bakar yetkili servisten gelme adam neler anlatıyor showrooma çekerdik bunları mumlarını silerdik benzinle diyor ... bu adama gözüm kapalı emanet ediyorum arabayı

alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AhmetH » 17 May 2012, 01:49

evet sente olayı dişlerdeki noktalardan ve zincir üzerindeki rengi değişik bakladan sayılıyordu.
işe giriştiğinize göre bildiğinizi düşünmüştüm :oops:

seneler önce opel forumlarına takılırdım, üyenin biri debriyajım ayırmıyor cart curt ses geliyor diye ortalığı kasıp kavurduydu en sonunda şanzımanı indir demeye başladı herkes..
iki üç gün sonra ortaya çıktı ki paspas biraz kaymışta debriyajın altına geliyormuş :D

bazı işlerde en akla gelmeyen şeyler en baş nedenler oluyor.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti yolcu72 » 17 May 2012, 10:02

fatih usta yazdı:evet arkadaşlar bugun söktüm zinciri 1993 2000 yılları arası skoda servisinde çalışmış favorit motorunu ezbere bilen bir usta buldum arkadaşımın arkadaşı sağ olsun lift te geldi baktı her şey normal dedi birde baktı senin sente kaçmış dedi yaw nasıl olur tam taktım dedim . 1 diş kaçık mış arabada sarsıntılı çalışma vardı saat gibi oldu zaten 1 diş tam belli etmiyor sökülünce çıktı . zinciri ceviren dişlilerin üstünde nokta lar var onlar gösterdi karşılıklı denk getirdi motoru çevirdi zincirin dişlerini saydı taktı .adam işi biliyor maaşallah . ben çıkan zinciri orj sandım değilmiş benden önce söken senteyi atlak takmış. 0 km favoritler bile 50000 de ses yapmaya başlamış kesin değişmiştir dedi usta .

Fatih kardeşim Bu usta arkadaşın dükkanı filan varmı lazım olunca ona gidelim malum iyi anlayan usta fazla yok.
yolcu72
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kemal
Arabanız: skoda favorit

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir