Kalorifer Sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Kalorifer Sorunu

İleti TAYRAN » 15 May 2012, 16:23

Arkadaşlar merhaba.
Benim kaloriferle iligili bir sorunum var. Kaloriferi soğuğa ayarladığımda yolda giderken dışardaki soğuk hava yerine sıcak hava geliyor, biyerde ayarımı var acaba ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılar...

TAYRAN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ERDOĞAN KANDEMİR
Nereden: Ankara
Arabanız: SKODA FORMEN LX 93

İleti sainz » 15 May 2012, 16:31

Siz soğuk konuma ayarlıyorsunuzdur ancak kalorifer musluğu soğuk ayara geçmiyordur. Musluğu kontrol etmekte/ettirmekte fayda var.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti TAYRAN » 15 May 2012, 18:35

Teşekkür ederim Uğur. Peki benim yapabileceğim birşey varmı.
TAYRAN
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 16 May 2012, 08:21

TAYRAN yazdı:Teşekkür ederim Uğur. Peki benim yapabileceğim birşey varmı.

Kaloriferi kaputu açıp içeriden açıp kapatabilirsin ancak şu anda o musluk neredeydi hatırlamıyorum maalesef.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ERTAN26 » 16 May 2012, 20:34

akünün sagındaki kalorifer petegi yanındaki bir tel var.içerden saga sola çevirince soguk sıcak oluyor.muhtemelen bu tel kopuk bi ustaya gidip teli degiştirin.
ERTAN26
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ERTAN
Nereden: Eskişehir
Arabanız: SKODA FAVORİT 135 L

İleti darkram » 17 May 2012, 07:25

akünün yanında petekte bir musluk var o arkaya doğru vaziyettedir onu öne çek öyle dene .....
darkram
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: skoda favorit 135 l 93

İleti elvis » 17 May 2012, 07:41

Termostat değerin yüksekse motor zaten çok sıcak olacaktır,artı havanın sıcaklığı,içeriye soğuk hava uflemesini çok beklememeliyiz.Ancak termostatın düşük değer olursa biraz olsun motor daha soğuk olacak dolayısıyla giren hava da biraz serin olur.
elvis
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gürsel
Nereden: Bursa
Arabanız: 93 Bordo Favorit LX

İleti TAYRAN » 18 May 2012, 16:59

elvis yazdı:Termostat değerin yüksekse motor zaten çok sıcak olacaktır,artı havanın sıcaklığı,içeriye soğuk hava uflemesini çok beklememeliyiz.Ancak termostatın düşük değer olursa biraz olsun motor daha soğuk olacak dolayısıyla giren hava da biraz serin olur.

Evet üzerindeki termostat 80 lik. Ben zaten araç dururken serin hava beklemiyorum, hareket halinde iken serin hava gelsin yeter.
TAYRAN
CLASSIC
CLASSIC

İleti fatih usta » 05 Arl 2012, 21:42

arkadaşlar bugun bir usta tavsiyesi ile kalorifer peteğini oldundan ters 'girişler yukarı doğru' taktım ısıtma acayip fark etti . anladım ki peteğe giren su hemen çıkmıyor ve rolantide de sıcak üfleme devam ediyor
Kullanıcı avatarı
fatih usta
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Arabanız: favorit 135 l

İleti MadloveR » 19 Arl 2012, 10:30

Arkadaşlar benim de bir sorum olacak.
Kaloriferi ilk çalıştırdığımda acayip bir ses geliyor. 1-2 dakika sonra ses kesiliyor. Bu sesi nasıl kesebilirim bilgisi olan var mı? Ayrıca kalorifer ısıtmıyor az sonra peteği de söküp bir temizleyeceğim Fatih ustanın dediği şekilde ters takalım bide sonuç ne olacak bakalım.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti sainz » 19 Arl 2012, 11:44

MadloveR yazdı:Arkadaşlar benim de bir sorum olacak.
Kaloriferi ilk çalıştırdığımda acayip bir ses geliyor. 1-2 dakika sonra ses kesiliyor. Bu sesi nasıl kesebilirim bilgisi olan var mı? Ayrıca kalorifer ısıtmıyor az sonra peteği de söküp bir temizleyeceğim Fatih ustanın dediği şekilde ters takalım bide sonuç ne olacak bakalım.

Hazır sökmüşken fanın yataklarını da yağlamanızı öneririm.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti MadloveR » 19 Arl 2012, 11:48

Abi fan yatakları dediğin yer tam olarak neresi? Kalorifer motorunun milinin döndüğü yataklar mı?
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti MadloveR » 19 Arl 2012, 13:29

Peteği söktüm temizleyip taktım ama sonuç hüsran, önceden ılık üflerdi şimdi yerli soğuk üflüyor. Hava kaldı petekte acaba o yüzden mi oldu?
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sainz » 19 Arl 2012, 14:35

MadloveR yazdı:Abi fan yatakları dediğin yer tam olarak neresi? Kalorifer motorunun milinin döndüğü yataklar mı?

Tam olarak hatırlamıyorum ama motorun çevirdiği pervanelerin yatakları işte.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti MadloveR » 19 Arl 2012, 14:59

sainz yazdı:
MadloveR yazdı:Abi fan yatakları dediğin yer tam olarak neresi? Kalorifer motorunun milinin döndüğü yataklar mı?

o sorunu hallettim. Yatakları ve mili yağladım ses kesildi. Bir de ısıtma sorununu çözebilirsem tamam olacak. Önceden ılık üflüyordu şimdi yerli soğuk üflüyor. Girişlerimi ters taktım diye baktım onlar da doğru.(sökerken girişleri ve hortumları numaralandırmıştım) Kalorifer hortumlarına bakıyorum sıcak, kalorifere dokunuyorum sıcak ama içeriye soğuk veriyor. Sanırım havasını iyi alamadım o yüzden oldu. Yarın biraz daha uğraşayım.
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sainz » 19 Arl 2012, 17:22

MadloveR yazdı:
sainz yazdı:

o sorunu hallettim. Yatakları ve mili yağladım ses kesildi. Bir de ısıtma sorununu çözebilirsem tamam olacak. Önceden ılık üflüyordu şimdi yerli soğuk üflüyor. Girişlerimi ters taktım diye baktım onlar da doğru.(sökerken girişleri ve hortumları numaralandırmıştım) Kalorifer hortumlarına bakıyorum sıcak, kalorifere dokunuyorum sıcak ama içeriye soğuk veriyor. Sanırım havasını iyi alamadım o yüzden oldu. Yarın biraz daha uğraşayım.

Girişteki musluğu kapalı olarak bırakmış olmayasın?
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti MadloveR » 19 Arl 2012, 21:51

Evet musluktanmış abi ama sanırım sökerken deforme olmuş takılan plastik kısmı o demir tam oturmuyor ucuna dolayısıyla içeriden kontrol edemiyorum. Açık konumda bıraktım şu an öyle peteğin de değişmesi lazım sanırım bir müsait olunca petek alıp değiştireceğim.
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti 257300 » 31 Arl 2012, 09:28

acil yardım!!! öncelikle kolay gelsin arkadaşlar bilgilerinizden çok faydalanıyorum teşşkürler ... benim sıkıntım da musluğun su kaçırması dün söktüm taktım ama yine farketmedi içinde kaç conta var bu contalar ayriyeten satılırmı birde benim kalorifer tam ısıtmıyor peteği temizlememin faydası olurmu nasıl temizlenir içerden bağlantısı varmı çekince çıkarmı biraz acemiyim yardımcı olursanız sevinirim
257300
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: murat çalışkan
Arabanız: skoda favorit silverline

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir