Uzun yola çıkmadan önce tavsiye :)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Uzun yola çıkmadan önce tavsiye :)

İleti erdogan2734 » 18 May 2012, 16:20

Sevgili arkadaşlar bundan 4 ay önce falan bende bir favorit sahibi oldum. Aracımı paylaşmıştım görmüşsünüzdür. Aracımın son zamanlarda çoğu eksiklerini gidderdim. Şu anda performans açısından iyi durumda. Bu arada Ankarada oturmaktayım ve hafta sonu Eskişehire gitmeyi düşünüyorum. Aracımla ilk defa uzun yol deneyimim olacak şimdi eskişehir ankara arası 240 km ama git gel yine 500 km yi bulacak. Yani bana aman kardeşim şuna dikkat et aman kardeşim gazını şurdan al şurdan sonra gaz bulamayabilirsin, gibisinden ve araçlarımızda hararet sıkıntısı var biliyorsunuz. Şu kadar git dinlen gibi tavsiyeleriniz olursa çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim...
Aracıma son bakım da yazlık müşür takdırmıştım.

erdogan2734
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erdoğan hallaç
Nereden: Ankara
Arabanız: favorit 93

İleti tuzsuz » 18 May 2012, 16:24

bence arabayı bırakın hızlı trenle gidin işin şakası bir yana trafik kurallarına uyun ve sağlam gidin sağlam gelin :) iyi yolculuklar.
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2005 Fabia special 1,4 101 HP

İleti ozantavsan » 18 May 2012, 17:00

Öncelikle hayırlı yolculuklar.Aracının bakımları tamsa korkacak birşeyin olmasın.
Araçta yağ eksiltme yoksa , su eksiltmiyorsa , termostat ve fan görevini yapıyorsa korkma.
Yola çıkmadan önce motor suyunu kontrol et.Yağ çubuğundan yağ seviyeni kontrol et.
Bagajda her ihtimale karşı 5 litrelik dolu bir damacana bulunsun.Ben öyle yaparım.Yolda ne ile karşılaşılacağı belli olmaz.Su aramaktansa bagajda olması iyidir.

Seyir halindeyken hararet göstergeni kontrol et.Aşırı bir hararet görürsen sağa çek ,aracı zorlama.

Aracın het yola gidecek cinsten bir araçtır.Bakımlıysa yolda bırakmaz.Ben aldıktan sonra çok rahat bir tatil geçirmiştim favoritimle.HEm aldığımda performansı iyi değildi.O haldeyken gittik ve kontağı kapattıktan sonra lpgde çalışmıyordu , benzinde çalıştırıp sonra lpgye geçiyordum.Bunlara rağmen çok zevkli bir kullanım verdi.Yolda sorun çıkarmadı.

Tekrar hayırlı yolculuklar..
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti erdogan2734 » 18 May 2012, 18:01

Sevgil Ozan
Tavsiyelerin için teşekkür ederim. Aslında şirket arcıyla çok yol yaptım daha geçen hafta Gaziantepden geldim.
Ama 2012 en kötüsü 2011 araçlar kaza olmadıkça yolda bırakmıyor. Yarın yola çıkmadan önce ilk olarak ustama gideceğim aracı göstereceğim bi sıkıntısı varsa baksın diye. Tavsiyelerinize uyacağım işallah rahatça gider geliriz.
Bu arada hızlı trenle gitmeyi bende düşündüm ama artık bi uzun yol yapayım diyorum işallah bir sorun çıkarmaz :) Aracım 25 ile 30 kurus arası yakıyor uzun yola bu ne kadar duser acaba?
erdogan2734
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 18 May 2012, 18:49

şehirdışı tahmini 18-20 kuruş filan yakar.Tabii 90 km sonrası yakıt sarfiyatının arttığınıda hesaba katmak gerek.
Favoyla yol yapmanın zevki başka.Çünkü favodan önce Hyundai Accentim vardı.Favo daha zevkli geldi.
Pek uzun yol ihtiyacım olmuyor ,şehiriçi kullanıyorum.Ama uzun yol yapmak istiyorum favomla.
En son denememde 20 kuruş yakmıştım ama 1 seneyi geçti.LPG 2 TL iken aracı ilk aldığımda şehirdışı 17 kuruş sarfiyatı vardı.Özellikle soğutma sisteminde sorun olmasın çok rahat gider gelirsin.
Dediğim gibi benim bagajda bugüne kadar yolda ihtiyacım olmamasına rağmen motor yağı ,su ,tornavida ,alet ,edavat , sigorta ,ampül , kablo , bulunur.Ne olur ne olmaz temkinli olmak lazım.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti erdogan2734 » 18 May 2012, 19:48

iyi bakalım...
İşallah kazasız belasız gider gelirim. Arabanın yağı yeni değişti osebeple sadece su alacağım bağaja zaten yağım yok fazla, alet erdavat var bende zaten 230 km yolum var tahmınen bir 50 tl yakarım dıye düşünüyorum bakalım hayırlısı. Bu arada benımde bundan önceki aracım accent era 2006 model. Sıfır almıştı abim bana ama gel görki battık ve satmak zorunda kaldık. 4 sene kullandım iyi araç ama istanbul gibi yerde çok yakıyordu. Valla şimdi favom var kendi paramla borç harç aldım allahım kaza bela göstermesin işallah. Hiç tüplü araç kullanmadım o sebeple ilk başlarda tuhaf geliyordu ama şimdi alıştım birazda az yakarsa benden iyisi yok :)
erdogan2734
CLASSIC
CLASSIC

İleti unknown1 » 18 May 2012, 23:36

unknown
unknown1
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: unknown
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: unknown

İleti ozantavsan » 18 May 2012, 23:45

Ne tesadüf , benimde ilk lpgli aracım.Hiç lpgli araca binmem derken alıştım gittim.İlk zamanlar yadırgadım.
Bazen benzin alıp 10-20 km yapıyorum değişik geliyor.Benzinde tadı başka favonun ,ama benzinde fazla yakıyor benimki.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti erdogan2734 » 19 May 2012, 08:42

Tüm tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim bugun ustama gidip aracı bi göstercem ondan sonra gazımı alıp çıkacağım yola işallah allahım kaza bela vermesin :)
erdogan2734
CLASSIC
CLASSIC

İleti ERTAN26 » 19 May 2012, 20:00

favo ya 500 km ne olur ya.aracın bakımlı ise yag yakmıyorsa.su eksiltme yoksa.fanın zamanında açıyorsa bas gaza ankara da al gazını sivrihisara gelmeden sagda şöferler fedarasyonu var gaz satar.atladın sinrihisarın içine gir az ileride gaz var atladın kaymazda var yoldan görünür.eskişehirede kadar gaz yok bi daha.hayırlı yolculuklar son olarak geçen sene ben sivrihisardan 33 tank fulledim ankara kayaşa gittim geldim.hayırlı yolculuklar
ERTAN26
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ERTAN
Nereden: Eskişehir
Arabanız: SKODA FAVORİT 135 L

İleti volkanvolcano » 20 May 2012, 00:31

Arkadaşım favoritle biz aydın diyarbakır(24 saat aralıksız kısa molalar hariç) 2 sefer yaptık üstüne diyarbakır erzurum bizdeki araç 93 model favo 135 L sen motorunu bilirsin zaten arabanın iyiyse zaten yağına suyuna tekerine ıvırına zıvırına bak arabayı fazla sıkıştırma 3 saatte bi yarım saat mola ver motor soğusun bunları yaparsan kutuplara kadar gidersin ilkin bende inanmadım ama araba 24 saat tıkır tıkır götürdü.
  • Erkekler büyümez oyuncakları büyür.
volkanvolcano
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: volkan volcano
Nereden: Aydın
Arabanız: skoda favorit

İleti erdogan2734 » 20 May 2012, 13:46

Arkadaşlar şükürler olsun araçta bir sıkıntı çıkmadı şu anda Kütahyadayım o kadar sardı ki yolculuk buraya kadar geldim. Eskişehire kadar hiç mola vermedim. 300 km yaptım yaklaşık 55 lira falan yaktı saat akşam 5 te dönücem işallah arabada bir sıkıntı yok yollar iyi allahım kaza bela vermesse işallah akşam 10 da falan ankarada olurum...
Tekrardan hepinize çok teşekkür ederim...
erdogan2734
CLASSIC
CLASSIC

İleti phenomx3 » 20 May 2012, 17:03

hayırlı yolculuklar dilerim. Arkadaşların da dediği gibi bakımlıysa aracınız sıkıntı yaşamazsınız. Ben 2010 yazında İzmitten Niğdeye durmadan 8 saatte gittim hiç sıkıntı yaşamadım. gelirken de durmadan 8 saatte geldim. oradada gezdiğimle beraber 2000 km yapmıştım hiç sıkıntı yaşamamıştım. Aracımın herşeyi tamdı. Şimdi de Düzceden geldim 1 saat oldu aracım 50TL ile 232 km yaptı 21.5 krş yakmış. şu anda eski durumunda değil ama genede iyi yakmış.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti sainz » 20 May 2012, 17:12

Vakt-i zamanında şöyle bir paylaşımım olmuştu forumda:

Her ihtimale karşı yanınıza yedek fan müşiri, bolca ve her değerdeki sigortalardan ve bir iki anahtar tornavida falan alın. Gözünüzü de hararet ibresinden ayırmayın.

Bir de küçük, etkili ama pek de akla gelmeyen iki adet ipucu:

1- Ola ki hararet yüksek seyrediyor, fan devreye girmiyor. Aracınızı güvenli bir yerde durdurun kaputu açın. Radyatörün altındaki fan müşirinin fişlerinden birisini çıkartın ve içindeki metal kısmı bir başka metale (mesela şarj dinamosunun vida uçlarından birisi) dokundurun.

Eğer bu durumda fan çalışmıyorsa sigortası atmış demektir. Sigortayı yenileyince çalışmaya başlayacaktır. Ancak sigortanın tekrar atma ihtimaline karşı temkinli olmalısınız. Sigortayı attıran neden tekrarlayabilir.

2- Ola ki hararet yüksek seyrediyor, fan devreye girmiyor. Aracınızı güvenli bir yerde durdurun kaputu açın. Radyatörün altındaki fan müşirinin fişlerinden birisini çıkartın ve içindeki metal kısmı bir başka metale (mesela şarj dinamosunun vida uçlarından birisi) dokundurun.

Bu durumda fanın pervanesi dönmeye başlıyorsa, müşir fana kumanda edemiyor demektir. Fan müşirinin üzerindeki, fişlerin takıldığı kısımları, ataş, iğne, ...vb. bir şeyle temas halinde olmasını sağlayın ve tekrar fişleri üzerine takın. Artık fanı direkt bağlamışsınızdır. Fan müşirden bağımsız olarak sürekli çalışacaktır. Bu en azından bir tamirciye veya servise kadar sizi götürebilir.

Yanımda yedek müşir var değiştirebilirim diyorsanız da fan müşirini sökebilmek için yanınızda 32 numara anahtar olması lazım.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!
Yalnız bu anlattıklarımı yaparken çok ısınmış bir motor ve ekipmanlarını bulacaksınız karşınızda. Ellerinizi yakmamak için çok dikkatli olun. Mümkünse eldiven tarzı bir şey giyin ellerinize.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti jawacı » 20 May 2012, 19:36

bir konu da sollama konusu. malum, favo 58-60 bg. gücünde. yolda kahramanlık yapmaya gelmez. haddimizi bilecez. yol bizim için uygunsa geçicez. altımızdaki roket değil. sonra üzülmeyelim Allah korusun.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 94 favorit lx

İleti semih10 » 20 May 2012, 20:19

herkese slm ben haftaiçi Akçay-Ankara gittim geldim hiçbir sıkıntı problem yaşamadım çıkmadan 1 gün önce de salıncak burçları,rot başları,rot kollarını değiştirdim yollarda artık süper walla bana büyük zevk verdi sadece yakıt almak için durdum durasım gelmedi o derece yani..;)
Konuşsam tesiri yok,sussam gönül razı değil...
Kullanıcı avatarı
semih10
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: semih turhal
Arabanız: Fiat Linea 1.3 Multijet Active

İleti erdogan2734 » 20 May 2012, 22:15

Arkadaşlar 608 km sonra eve geldim. Çok zevkli bir yolculuk oldu. Yukarda bir arkadaşımın dediği gibi bizim araçlar roket değil sollama yaparken dikkat etmek gerekli çünkü bazen devrini alamazsak araç bayılabiliyor. Rahat gittim geldim yaklaşık 145 tl gaz aldım şu anda 2 led yeşil yanıyor yaklaşık 0.200 kurus civarında yaktığını düşünüyorum. Dikkatimi çeken bir olay gaz fiyatlarının şehir dışında daha pahalı olması. Uzun yola çıkıcak arkadaşlara tavsiye benim tek eksiğim kısa farlarımın biraz güçsüz olmasıydı. Yola çıkmadan önce tüm bakımları yaptıralım gerçekten bu araçlar yolda bırakmaz artık yola çıkmaya korkmuyorum...
Tavsiye de bulunan arkadaşlarıma çok teşekkür ederim...
erdogan2734
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir