Favorit Motor Üfleme

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favorit Motor Üfleme

İleti MadloveR » 23 May 2012, 09:44

Arkadaşlar Merhaba
Benim favonun yağ kapağı düşmüş geçen hafta, yenisini alıp taktım. Fakat bugün kaputu açıp baktım gene atmış Allahtan bu sefer karter muhafazasında kalmış. Kapağı takmadan aracı çalıştırdım yağ dökülen yerden acayip bir üfleme var. Öyleki nerdeyse egzozdan daha şiddetli üflüyor. Aracın çekiş problemi, çalışma problemi, yağ yakma,su eksiltme gibi bir problemi yok. Motorun hava alan bir yeri yok. Yağ 15-40W Castrol. Bir iki ustayı aradım sordum getir segman atalım diyorlar. Yalnız başka bir sorunu daha var. Araç soğukken ilk çalıştırmada yağ lambası sönene kadar yatak vurma sesi gibi bir ses geliyor 5-6 saniye sonra yağ lambası sönünce seste kesiliyor. Sizce ne yapmam gerekiyor, segman attırayımmı yoksa bildiğiniz başka bir sıkıntı mı var? Yardımlarınızı bekliyorum.

Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti scania_seat_skoda » 23 May 2012, 21:18

aracınızın motoru belliki sıkıntılı,erken müdahale hayat kurtarır,motorunuzu söktürmeniz sizin yararınıza,misal şimdi 750 tutar,yarın arıza açtığında iki katına maalolur.motorunuzu yaptırmayı düşünürsenizde üzerinde segman attırmayın.indirip komple dağıttırın tüm conta ve keçeleri yenilensin.bu şekilde daha temiz ve sağlıklı olur.
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ufuk usta
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 2001 1.9 TDI octavia combi L&K 110 kw 6 vites

İleti AhmetH » 23 May 2012, 22:51

şu motor yağı katkıları ile süreci uzatabilirsiniz ama motorun rektefiye vakti gelmiş gibi duruyor bu anlattıklarınızdan.

varsa yapan bir kompresyon testi yaptırın derim.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti MadloveR » 24 May 2012, 08:08

Az önce ustaya gösterdim. Motorun bir şeyi yok yağ pompası değişecek dedi. Yağ kapağından bu kadar üfleme yapması normalmiş. Yerli marka araçlarda daha fazlaymış yağ kapağından üfleme. Yağ kapağına bir O'ring takıp sabitledi iyice. Müsait bir zamanda gel yağ pompanı değiştirelim dedi. Açıkçası bende motorunda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum çünkü daha bir kaç ay önce -20-25 derece soğuklarda araba 4 gün yatıp 5. gün sabah tek marşta zorlanmadan çalışıyordu. Performansında düşme yok, yağ, su eksiltmesi yok. Yorumlarınız için teşekkür ederim.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti MadloveR » 24 May 2012, 10:32

*** yazdı:araca oncelıkle 20/50 motor yagı kullanınınzx 10/470 ınce gelır
bu sorun ıcın ıyı ustalardan bılgı alnız
10/40 değil de 15/40 kullanıyorum ben ama bir de 20/50 yi deneyeceğim bakalım sıkıntı olursa kışa gene değiştiririm.
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Abdulkadir OĞUZ » 24 May 2012, 10:41

Ali kardeş, motor üflemesinin yağ pompası ile ne alakası var anlamadım. Usta niye yağ pompasını değiştirmek istiyor. Yağ pompası yağ pompalama yapmaz ise değiştirilir o zaman da yağ lambası yanar. Bence ustan yanılıyor.
Abdulkadir OĞUZ
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdulkadir OĞUZ
Nereden: Hatay
Arabanız: 1990 Mod.Skoda Favorit

İleti MadloveR » 24 May 2012, 14:54

Motor üflmesinden dolayı değil. Araba soğukken çalıştırdığımda yağ lambası sönene kadar yatak vurma sesi gibi bir ses geliyo, yağ lambası da biraz geç sönüyo bunun için yağ pompasını değiştirelim dedi. Üflemeyle ilgili bir sıkıntı olmadığını her arabanın az çok yağ kapağından üflediğini söyledi.
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Abdulkadir OĞUZ » 25 May 2012, 13:10

O zaman senin arabanın motor yağ pompası aşınmış demek ki. Usta o zaman haklı demek. Benim arabada 90 model acaba yağ pompasını bende mi değiştirsem. Şu ana kadar hiç değişmemiş. Yağ lambası motor çalışınca sönüyor. Bazen kendi kendime diyorum bu yağ pompası 22 yıllık acaba ömrü bitmiş midir.? Eksik yağlama yapabilir mi o zaman motor daha çabuk aşınır. Yorumlarınızı bekliyorum selamlar.
Abdulkadir OĞUZ
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdulkadir OĞUZ
Nereden: Hatay
Arabanız: 1990 Mod.Skoda Favorit

İleti MadloveR » 25 May 2012, 13:40

Abdulkadir OĞUZ yazdı:O zaman senin arabanın motor yağ pompası aşınmış demek ki. Usta o zaman haklı demek. Benim arabada 90 model acaba yağ pompasını bende mi değiştirsem. Şu ana kadar hiç değişmemiş. Yağ lambası motor çalışınca sönüyor. Bazen kendi kendime diyorum bu yağ pompası 22 yıllık acaba ömrü bitmiş midir.? Eksik yağlama yapabilir mi o zaman motor daha çabuk aşınır. Yorumlarınızı bekliyorum selamlar.

Yağlama yapmıyo değil de geç yapıyor benim araç. Yağ lambası geç sönüyor.
Ha bu arada kompresyon testine soktum aracı bu sabah ustamın da dediği gibi şu an bir sıkıntısı yok motorun. 215.000 de ama gayet iyi dediler.
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti elvis » 25 May 2012, 14:30

Bildiğim kadarıyla favoritlerde kapaktan üfleme yapıyor,bu da normal.zaten kapak orjinal ise motor soğukken açabiliyorsun,üfleme yapacağını hesap ederek de ısınınca kapak sıkılaşıp açılmaması için de kapağı ona göre yapılmış.Ayrıca kapağın yanından hava filtresinin arkasına giden bir de hortum var ki,kapaktan gelen basıncı direk karbüratöre gönderiyor.Bence ustalar bunu karıştırıyor,daha doğrusu yerli markalarla karıştırıyor.
elvis
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gürsel
Nereden: Bursa
Arabanız: 93 Bordo Favorit LX

İleti MadloveR » 25 May 2012, 15:59

Usta da bana öyle söyledi kapaktan üflemesi normal dedi. Yalnız 2 kez kapak atınca benim kafam karıştı o yüzden teste soktum çok şükür bir şey çıkmadı. Kapağa bir O'ring taktım gayet güzel oldu soğukken bile zor çıkıyor. yağ pompasını da bir ara değiştirim. Şu an çok büyük bir sıkıntısı yok.
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sainz » 25 May 2012, 16:20

MadloveR yazdı:Usta da bana öyle söyledi kapaktan üflemesi normal dedi. Yalnız 2 kez kapak atınca benim kafam karıştı o yüzden teste soktum çok şükür bir şey çıkmadı. Kapağa bir O'ring taktım gayet güzel oldu soğukken bile zor çıkıyor. yağ pompasını da bir ara değiştirim. Şu an çok büyük bir sıkıntısı yok.

Kapakta o-ring yok muydu ki?
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti MadloveR » 25 May 2012, 17:32

Yeni aldım capağı sadece bir lastic vardı capağa tacılan genede tam uturmuyudu. bende ring tactım. Bu arada clavye bzuc bazı arvler çımıyu cusura bacmayın.
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ERTAN26 » 25 May 2012, 21:11

senin aracın motoru bitik.bu kadar kapaktan üfleme yapmaz gerçek bir skoda ustasına git en kısa zamanda.
ERTAN26
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ERTAN
Nereden: Eskişehir
Arabanız: SKODA FAVORİT 135 L

İleti scania_seat_skoda » 25 May 2012, 21:20

yağ kapağınız laşkalaşmış sanırım.motor üflemesiyle kapak düşmez zaten.motorunuzun ana yatak barasında sorun olabilir.kol burcunuz boşalmış veya oynamışta olabilir,ne zaman ne şekilde başladı ses bilmiyorum gerci.karteri acılmışken ana yataklarınızı söktürüp aşınma varmı diye baktırmanızda fayda var.
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti MadloveR » 25 May 2012, 21:20

ERTAN26 yazdı:senin aracın motoru bitik.bu kadar kapaktan üfleme yapmaz gerçek bir skoda ustasına git en kısa zamanda.

Kompresyon testi yaptırdım bir sorun çıkmadı ayrıca birkaç ustaya da gösterdim hepsi normal dedi. Daha fazla kuruntu yapmama gerek yok sanırım.
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti scania_seat_skoda » 25 May 2012, 21:22

ali bey çalışmış olduğunuz turbo fabrikasında megan ve cılio turbosu üretilmektemidir?
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti MadloveR » 25 May 2012, 21:22

scania_seat_skoda yazdı:yağ kapağınız laşkalaşmış sanırım.motor üflemesiyle kapak düşmez zaten.motorunuzun ana yatak barasında sorun olabilir.kol burcunuz boşalmış veya oynamışta olabilir,ne zaman ne şekilde başladı ses bilmiyorum gerci.karteri acılmışken ana yataklarınızı söktürüp aşınma varmı diye baktırmanızda fayda var.

aynen öyle olmuş abi yağ kapağı laçkalaşmış. diğer soruna da dediğin şekilde baktıracağım.
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir