gaz mikseri sorun ve çözümü

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

gaz mikseri sorun ve çözümü

İleti Abdulkadir OĞUZ » 17 Nis 2013, 09:25

Vedat, bu kadar bakıma rağmen araban km.de 45 krş.yakıyorsa satmakta haklısın. Bence senin arabanın eksantrik zinciri tam ayarlı takılmamış olabilir? Bu zincirin tam ayarlı takılması çok önemli, bunun ayarını bilen iyi bir ustaya göstersen belki sorun çözülür. İyi günler.

Abdulkadir OĞUZ
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdulkadir OĞUZ
Nereden: Hatay
Arabanız: 1990 Mod.Skoda Favorit

İleti ozantavsan » 17 Nis 2013, 12:57

Favorit çıkma karbüratör üst kapağı bulunabilirmi ? Bulursak fiyatı kaçtır ?
Veya hangi aracın karbüratör üst kapağı uyabilir ?

Üst kapağın değme sorunu için karbüratör üst kapağın kalıbını çıkarmaya çalışıyorum.Polyester ile sağlam bir kapak yapabilirsem orta kısmını yüksek tutup değmeyi önlemeye çalışacağım.

Aliminyum folyo ile kapak içini kapladım.Böylelikle iç kısmın şekli çıkmış oldu.Üzerine gazeteleri şerit gibi kesip tutkallayıp yapıştırdım.Folyo sayesinde gazeteler kapağa yapışmadı ve çıkarması kolay oldu.
3 kat gazete şeridi dösedim.

Orta kısım için şöyle yaptım.Eski hava filitremin orta duvarındaki delikli metal şeridi söktüm.Orta kısım çapında ayarladım.Kenarlarına tutkallı gazete ile 3 -4 kat kaplama yaptım.Üst kısmıda aynı şekilde kapladım.
Polyester işi olursa orta kısmın içi delikli metal kalacak.

Hepsi kuruduktan sonra kalıbı çıkardım.En son mısır nişastası,tutkal,biraz yağ,biraz su ile yaptığım karışımı biraz daha sertleşmesi için üzerlerine sürdüm.Kurumaya bıraktım tekrar.

Oto boyacılardan polyester , macun ,cam elyafı almam gerek ki işlem bitsin.
Eklentiler
sahibinden_006.jpg
sahibinden_005.jpg
sahibinden_004.jpg
sahibinden_003.jpg
sahibinden_001.jpg
sahibinden_002.jpg
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti PİCK-UP » 17 Nis 2013, 14:33

komple 100tl çıkma tüp takılmamış benzinli favoritten çıkma.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti ozantavsan » 17 Nis 2013, 14:41

Karbüratör üst kapak mı ? Öyleyse üst plastik kapak içinpahalı.......
Yoksa komple haznemi ? Anlayamadım.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti esesefesi26 » 17 Nis 2013, 15:33

arkadaşlar bende denedim boru salma işini gerçekten çalışması ve çekişi süper oldu benzinde kullanıyormuşum gibi ama yakıt iki kat arttı kendi aracında uygulayıp memnun olan arkadaşlar boruyu saldıktan sonra gaz ayarı yaptırmalımıyız şu an 35 krş yakıyor aracım düşürebilirmiyim diye hevesle yaptım olmadı çok canım sıkıldı bu işe :(
esesefesi26
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Eskişehir
Arabanız: skoda favorit

İleti fatih usta » 17 Nis 2013, 15:39

Gaz ayarı yapılacak tabi ben yaptıktan sonra gaz vana sini bayağı kıstım çünkü fazla gaz çekiyor aynı gaz ayarı nasıl yapıyorsa öyle yapılmalı
Kullanıcı avatarı
fatih usta
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Ankara
Arabanız: favorit 135 l

İleti esesefesi26 » 17 Nis 2013, 15:46

teşekkürler fatih ustam ben hiç ellememiştim gaz ayarını birde öyle deneyeyim hafta sonu bakarız artık ;)
esesefesi26
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Eskişehir
Arabanız: skoda favorit

İleti ozantavsan » 17 Nis 2013, 22:38

araştırıken şunu buldum.

http://nivaturkiye.com/nivaForum/index.php?topic=1234.0 adresinden alıntıdır.

Şöyle : " arkadaşlar ben bu işi geçen yaz başında yapmıştım.aslında sıkıntı benzindeyken ortaya çıkıyordu.3500-4000 devirde kasma yapıyor ve daha da devirlenmiyordu.lpg ye dair sistemdeki parçaları ayırdım, lpg mikserini çıkartınca benzindeki sorun sona ermişti..hatta forumda motor bölümünde, çekişte sorun başlıklı yazıdaki arkadaşlarında lpg mikseri sebebiyle sorun yaşadıklarını tahmin ediyordum.her neyse..lpg mikserini takmadan lpg ile çalıştırmak ancak boru ile oluyor.borunun karbiratördeki derinliği çok önemli maalesef...eğer boruya gerekli kavisi verip, diffüzöre kadar, yani boğazın iyice daraldığı yere kadar indirebilirseniz sonuç mükemmel oluyor...yüzde yirmi, otuz civarı yakıttan tasarruf ediyor ve çekiş daha dinamik oluyor.lpg de mikserli olanlara duyurulur...yani karbiratörlülere, enjektörlüler kapsam dışı..."

Bu da yaprak mikser dedikleri şey : http://www.cimenlpg.com/
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yagmurunoglu » 18 Nis 2013, 16:58

Abdulkadir OĞUZ yazdı:Vedat, bu kadar bakıma rağmen araban km.de 45 krş.yakıyorsa satmakta haklısın. Bence senin arabanın eksantrik zinciri tam ayarlı takılmamış olabilir? Bu zincirin tam ayarlı takılması çok önemli, bunun ayarını bilen iyi bir ustaya göstersen belki sorun çözülür. İyi günler.

Abdulkadir iletini okuyunca aklıma geldi!aracımı bakıma götürdüğümde usta bu aracın triger zincirinin ses yaptığını ve 10000 km sonra değiştirmemiz gerektiğini söylemişti.gerçekten zincirin sesi baya bi geliyor.acaba aracımdaki tek yakıt sorunu bu mu? şimdi bu işte bize nereden baksan 300 tl'ye patlayacak.bıktım vallahi yaa!!! ne yapacağımı şaşırdım...
Kullanıcı avatarı
yagmurunoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: vedat yağmuroğlu
Arabanız: formen

İleti ozantavsan » 18 Nis 2013, 17:13

Benim araçta kışın şehiriçi 15 litre lpg tüketiyor.Yani 40 kuruş.
Araçta tek yapmadığım işlem zincir değişimi kaldı.
Geri kalan tüm işlemlerde yakıt gram oynamadı.
Zincirde sente atlanmışsa araç yine sorunsuz çalışablir ama yakıt fazla olur.
300 tl bulacağını sanmam.Favorti ve formanın orjinal zinciri 60 tl civarı.
Gerisi işçilik.Ben ustama yaptırsam 150 lirayı geçmez sanırım.
Üst kapak conta değişimi için herşey dahil 230 tl vermiştim.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti tarık » 18 Nis 2013, 19:36

Ozan kardeşim arcında yağ yakma varmı ben sekman attırdım yağ yakmaya devam ediyor tamam yağ yakar ama beniki aşırı 500km 1lt yağ Yakıttan çok nekadar yağ yaktığını hesaplıyorum :) buji temizlemekden bıktım benim yakıt sornum bundan sanırım ustaya zincirden olmasın dedim yok olmaz belli eder dedi. benim araçda şehir içi 10 ile 12 lt lpg yakıyor.
tarık
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: koymatlı
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: favorid 135 lx

İleti ozantavsan » 19 Nis 2013, 07:24

Yağ yakma sorunum yok.Bujileride kendim değiştiririm.Bugüne kadar her zaman temiz olarak söktüm eskileri.
Buji uçlarını kontrol ederim.Sağlıklı ateşleme gösteriyor her zaman söktüklerim.
Benim anlamadığım yapılan hiçbirşeyin yakıta etki etmemesi.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti murat-e » 19 Nis 2013, 09:41

Ozan TAVSAN bey, LPG ile ilgili baya bir çalışma yapmışsınız çogunu okudum,size bir soru sormak isterim.
Motorun ihtiyaç duyduğu LPG miktarını hesaplamak mümkünmü?
http://www.gentekelektronik.com.tr/urun ... metre.html
Linkte gözüken ayar vanalı debimetreyi hortum üzerine monte edersek ihtiyaç
duyulan LPG miktarını buradan ayarlıyabilirmiyiz?
Teknik olarak faydası olurmu?
Kullanıcı avatarı
murat-e
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: felicia

İleti ozantavsan » 21 Nis 2013, 22:17

KArbüratörün çektiği havaya göre hava yakıt karışımını en verimli hazırlayan mikser mevcut şu an.
Duymuşsunuzdur BRC *** Mikser http://www.lpggazayar.com/lpg-mikser-propane-carburator/

Ayrıca aşağıda mikserler ile ilgili bilgi ve araçta lpg ayarının nasıl yapılmasını anlatan bilgi var.

http://profflpg.com/gaz-ayar/karburatorlu-araclarda-kullanilan-mikser-cesitleri

"Ülkemizde halen kullanılmakta olan karbüratörlü araçların hemen hepsi LPG dönüşümünü tamamlamış durumdadır. Gerek yaşları gerekse karbüratörlü araçların LPG ayarlarının tam olarak yapılamaması nedeni ile bu araçların yakıt tüketimleri farbrika ortalamalarının oldukça üzerinde olmaktadır"

http://profflpg.com/gaz-ayar/gaz-ayari-nasil-yapilir
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Ömer Fatin » 21 Nis 2013, 23:27

Ozan bey B l o s mikseri çok önceleri yine sizin açmış olduğunuz bir konuda görmüş ve denemeyi kafaya koymuştum ama o sıralar fiyatları yüksek bir rakamlardaydı. Şuan incelediğimde uygulanabilir fiyat aralığında ve Ülkemizde bulunabilir olduğunu düşünüyorum.

Bana sistemin çalışma şekli çok mantıklı gelmekte. Bu sebeple sanırım yakında uygulayacağım aracıma.
1998 Skoda Felicia 1.3 GLX Combi
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Fatin
Nereden: Bolu
Arabanız: 98 Felicia GLX Combi

İleti aspendos10 » 08 Oca 2014, 21:33

Arkadaslar bu gaz mikserinden boru sokma olayi baya aklima yatti fakat benim aklima bir baska cozum olabilecek birsey geldi.gaz girisini direkt olaran benzin hortumuna baglarsak ne olur.arac calisirmi ne kadar randumanli olur.
aspendos10
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: volkan eren
Arabanız: forman

İleti SKDFORMAN » 20 Oca 2014, 21:22

Arkadaşlar bende yeni Forman LX aldım. Araçtan biraz anlarım. Eskidende bu aracın 60bin km de olanını kullanmıştım. Benimde başıma conta yakma, zincir sesi, LPG de rolantide sapma, su eksiltme gibi olaylar gelmişti.

Allaha şükür yeni aldığım araç ne yağ ne su eksiltiyor. Şimdilik bi problem gözükmüyor.

Bu skodaların ortak sorunu bunlar. Hepsinde oluyor. Bir arkadaş sıfır motor yaptırmış ve antalyaya gitmişti. Antalya sıcağına dayanamayan araba geldiğinde yine conta yakmıştı. En sonunda tofaş fanı taktırıp sorunu çözmüştü. Bu araçlar rusyanın soğuğunda kullanıldığından bizim ülkeye gelince +45C de conta yakıyor :)

Fatih ustanın bahsettiği yöntem ilgimi çekti. 60binde fısır fısır olan eski arabamda bile bu rolanti sapması oluyordu lpg de. Bende gıcık oluyordum. Ben saat gibi çalışmasını istiyorum.

Şimdi yeni aldığım araçta bu yöntemi mutlaka deniyeceğim. Tabi mikseri sökmeden olmaz. Mikseri söküp 10mm çapında delik deldirmek gerekecek veya yeni bir mikser alıp deldirilebilir. Umarım olumlu sonuçlar alırım.

Forumda yazılanlara bakınca bu aracada benim fazla binmemem gerektiğini düşündüm resmen. Neredeyse tüm favorit forman kullanıcıları, conta yakıyo, zincirden ses geliyor, rolantide sapma oluyor diye yorumlarda bulunuyor. Artık bu şikayetler klişe olmuş resmen :)

Neyse, syglarımla. herkeze kolay gelsin.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti aspendos10 » 20 Oca 2014, 22:50

Ben calistiramadim nerde hata yaptim bilmiyorum ama calismadi
aspendos10
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: volkan eren