Ön takım Sıkıntısı Yardım...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Ön takım Sıkıntısı Yardım...

İleti phenomx3 » 04 Haz 2012, 23:24

Arkadaşlar geçen sene başımdan geçen bi olaydan sonra ön düzenimde sıkıntılar başgöstermeye başlamıştı ve sonunda direksiyon kutusu ve sol dış aks başını değiştirdim.Geçen yaz İstanbula bi düğüne gitmiştim, gece düğünden sonra Sarıyerden Zeytinburnuna gidecektim ve aracı doğma büyüme İstanbullu olan yakınıma verdim bana yol tarif edeceğine sen kullan diye. çünkü İstanbulda ilk defa araç kullanıyordum ve yolu bilmiyordum. Sarıyerde ormanlık yolda süratli ve sert kullanımla gitmeye başladı ve neyapıyorsun yavaş demeye kalmadı sağa viraja gelirken öndeki aracı sollamaya çıktı karşıdan gelen araçla kafa kafaya gelmemek için solladığımız araca bi makas attı ve sağ tekerler yoldan çıktı langur lungur takır tukur ormana uçacakken toparladı ama aracın ön tarafını da gaaarçç diye sürttü herşey bi anda oldu oysa acemi de değil benden en az 15 sene tecrübeli birisiydi. Çok kızdım derdin ne ne yapıyorsun falan o da şaşkın ben ne yaptım yaa falan filan. Benim o güne kadar ön düzeninden tık ses gelmeyen 150 km hızda bile titremeyen aracımın Dieksiyon kutusu o günden sonra boşluk yapmaya, çukurlarda lakırtı yapmaya, Sola dönüşte tak tak tak ses yapmaya başladı o güne kadar bunlar hiç yoktu. Bunları niye anlattım;

Bu olaydan sonra direksiyon sola dönüşlerde çok rahat hatta aşırı rahat sanki bi kademe yerine iki kademe dönüyor gibi ama sağa dönüşte de sanki bişey direksiyonu çekiyor sağa dönme der gibiydi. Yeni direksiyon kutusu takıldıktan sonra da bu sorun değişmedi ve sola aşırı rahat çevrilirken tak tak sesi yine var Aks başı da değişti ama tak tak sesi yine yapıyor.. Direksiyon kutusundaki boşluk ve çukurlardaki lakırtılarla park ederken çıkan taklamalar kesildi zaten eski kutu iyice dağılmıştı ama yukarıda saydıklarım aynen devam ediyor. Ben salıncaklardan ve rotillerden şüpheleniyorum o darbede salıncaklar eğilip yamulmuş olabilirmi diyorum. Birde şu var Bu olaydan 2 hafta sonra aracım lastikçideyken o an orada bulunan bir kamyoncu aracımın sol ön tekerinin sola daha fazla dönük durduğunu söylemişti hakikaten baktığımda öyle olduğunu farkettim. Kaç sefer rot ayarına girdim kaç yere gösterdim başımdan geçen olayı anlattım bu olaydan ötürü bi sorun olmuşmudur diye ama kimse bişey bulamadı. sonuç hala aynı sola dönüşte tak tak tak ve aşırı rahatlık var aracımı park ediyorum bakıyorum so lteker sola biraz dönük duruyor gibi.
Bilgisi olan varsa yardım etsin lütfen salıncakları sağ sol değişsem mi diyorum Gerçi Aks başını ve direksiyon kutusunu değişen ustam ön düzende başka bişey yok dedi ama bu sıkıntı hala niye var artık kime göstersem diyorum.

Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti yolcu72 » 05 Haz 2012, 09:24

phenomx3 yazdı:Arkadaşlar geçen sene başımdan geçen bi olaydan sonra ön düzenimde sıkıntılar başgöstermeye başlamıştı ve sonunda direksiyon kutusu ve sol dış aks başını değiştirdim.Geçen yaz İstanbula bi düğüne gitmiştim, gece düğünden sonra Sarıyerden Zeytinburnuna gidecektim ve aracı doğma büyüme İstanbullu olan yakınıma verdim bana yol tarif edeceğine sen kullan diye. çünkü İstanbulda ilk defa araç kullanıyordum ve yolu bilmiyordum. Sarıyerde ormanlık yolda süratli ve sert kullanımla gitmeye başladı ve neyapıyorsun yavaş demeye kalmadı sağa viraja gelirken öndeki aracı sollamaya çıktı karşıdan gelen araçla kafa kafaya gelmemek için solladığımız araca bi makas attı ve sağ tekerler yoldan çıktı langur lungur takır tukur ormana uçacakken toparladı ama aracın ön tarafını da gaaarçç diye sürttü herşey bi anda oldu oysa acemi de değil benden en az 15 sene tecrübeli birisiydi. Çok kızdım derdin ne ne yapıyorsun falan o da şaşkın ben ne yaptım yaa falan filan. Benim o güne kadar ön düzeninden tık ses gelmeyen 150 km hızda bile titremeyen aracımın Dieksiyon kutusu o günden sonra boşluk yapmaya, çukurlarda lakırtı yapmaya, Sola dönüşte tak tak tak ses yapmaya başladı o güne kadar bunlar hiç yoktu. Bunları niye anlattım;

Bu olaydan sonra direksiyon sola dönüşlerde çok rahat hatta aşırı rahat sanki bi kademe yerine iki kademe dönüyor gibi ama sağa dönüşte de sanki bişey direksiyonu çekiyor sağa dönme der gibiydi. Yeni direksiyon kutusu takıldıktan sonra da bu sorun değişmedi ve sola aşırı rahat çevrilirken tak tak sesi yine var Aks başı da değişti ama tak tak sesi yine yapıyor.. Direksiyon kutusundaki boşluk ve çukurlardaki lakırtılarla park ederken çıkan taklamalar kesildi zaten eski kutu iyice dağılmıştı ama yukarıda saydıklarım aynen devam ediyor. Ben salıncaklardan ve rotillerden şüpheleniyorum o darbede salıncaklar eğilip yamulmuş olabilirmi diyorum. Birde şu var Bu olaydan 2 hafta sonra aracım lastikçideyken o an orada bulunan bir kamyoncu aracımın sol ön tekerinin sola daha fazla dönük durduğunu söylemişti hakikaten baktığımda öyle olduğunu farkettim. Kaç sefer rot ayarına girdim kaç yere gösterdim başımdan geçen olayı anlattım bu olaydan ötürü bi sorun olmuşmudur diye ama kimse bişey bulamadı. sonuç hala aynı sola dönüşte tak tak tak ve aşırı rahatlık var aracımı park ediyorum bakıyorum so lteker sola biraz dönük duruyor gibi.
Bilgisi olan varsa yardım etsin lütfen salıncakları sağ sol değişsem mi diyorum Gerçi Aks başını ve direksiyon kutusunu değişen ustam ön düzende başka bişey yok dedi ama bu sıkıntı hala niye var artık kime göstersem diyorum.

Direksiyon çevirdiğinizde gelen takırtı sesi benimde başıma geldi.
Amortisör takozları bilyaları ve amortisörleri değiştirildi ve sorun çözüldü
Amortisörlar sağlam ise sadece takoz ve bilya değişimi ile sorun çözülecektir.
saygılar.
yolcu72
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kemal
Nereden: Ankara
Arabanız: skoda favorit

İleti fatih usta » 05 Haz 2012, 19:46

kardeşim bu ses direksiyonu olduğun yerde çevirivce mi yapıyor yoksa çevirip hereket ettiğindemi yapıyor. anlat bana çözelim sorunu inşallah . ve direksiyon sola rahat sağa sert mi dönüyor
Kullanıcı avatarı
fatih usta
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Arabanız: favorit 135 l

İleti phenomx3 » 05 Haz 2012, 22:12

İlginize teşekkür ederim arkadaşlar.
Sola dönüşlerde hareket halindeyken, doksan derecelik dönüşlerde desem daha doğru olur. Aynen dediğin gibi Fatih usta, sola rahat sağa sert sanki bişey zorluyor. Aracımın eski halinden eser kalmadı. Direksiyonu olduğu yerde çevirirken tak tuk sesler geliyordu ama kutuyu değişince bu sesler gitti çukurlardaki lakırtı da gitti. Ama eski kutu varken de olan bu sola rahat dönme ve tak tak tak aks kafasından gelir gibi olan ses ve sağa sert durum devam ediyor. Kutu ile alakalı değil bence.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti fatih usta » 06 Haz 2012, 00:16

ewet kutu ile alakalı değil bu anlamanın bir yolu var rot başlarını nı aks taşıyıcısından attırıp tekerleri sağa sola çevirmek bir sıkma zor dönme varsa belli olur maksat direksiyonu tekerlerden iptal etmek . böylece amortisör üst bilyasından mı aks kafası mı sıkıyor belli olur . sorun salıncakta olsa rot balanscı usta görürdü . tekerin yan durmasına gelince direksiyon düz iken eline bir su terazisi al lastiğin kenarına tut eğikmi kamber açısına bak yani. çamurluk hatası da tekeri eğik veya dışta göstere bilir . aks kafası hangi taraf değişti acaba
Kullanıcı avatarı
fatih usta
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti MadloveR » 06 Haz 2012, 10:13

fatih ustam benimde sağ arka tekerden araba sallanınca küt küt ses geliyor. Geçenlerde bir çukuru kurtaramamış girmiştim. Bugün de kontrol ettim arka amortisörlerde çatlaklar oluşmuş tabi yeni değil onlar, sanırım uzun süre olmuş. Amortisörleri değiştirsem seste kesilirmi yoksa değişmesi gereken başka birşey var mı?
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti fatih usta » 06 Haz 2012, 20:03

MadloveR yazdı:fatih ustam benimde sağ arka tekerden araba sallanınca küt küt ses geliyor. Geçenlerde bir çukuru kurtaramamış girmiştim. Bugün de kontrol ettim arka amortisörlerde çatlaklar oluşmuş tabi yeni değil onlar, sanırım uzun süre olmuş. Amortisörleri değiştirsem seste kesilirmi yoksa değişmesi gereken başka birşey var mı?
arka takımda fazla bir teferruat yok amortisör olabilir amortisör üst takozu olabilir ve dingilin bağlantı fişekleri de bozulmuş olabilir . dingil fişekleri zamanla bozuluyor acayip ses yapar küt diye girer çukura tamirciye dediklerimi söyle sorun çözülür Allahın izni ile
Kullanıcı avatarı
fatih usta
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti phenomx3 » 07 Haz 2012, 22:22

fatih usta yazdı:ewet kutu ile alakalı değil bu anlamanın bir yolu var rot başlarını nı aks taşıyıcısından attırıp tekerleri sağa sola çevirmek bir sıkma zor dönme varsa belli olur maksat direksiyonu tekerlerden iptal etmek . böylece amortisör üst bilyasından mı aks kafası mı sıkıyor belli olur . sorun salıncakta olsa rot balanscı usta görürdü . tekerin yan durmasına gelince direksiyon düz iken eline bir su terazisi al lastiğin kenarına tut eğikmi kamber açısına bak yani. çamurluk hatası da tekeri eğik veya dışta göstere bilir . aks kafası hangi taraf değişti acaba

<aks kafası sol değişti. dediğklerini yaptırıcam ama önce su terazisiyle bi bakayım. teşekkürler Fatih ustam
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti phenomx3 » 02 Oca 2013, 00:47

Aracımın sağ amortisör mili yamukmuş. usta kontrol ederken bariz şekilde görülüyordu. Bu yaşadığımız olayda yamulmuş takozu biraz deformeydi değiştik ama amortisörleri değişeceğim ilk fırsatta.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti isnilgiz » 02 Oca 2013, 17:59

fatih usta yazdı:ewet kutu ile alakalı değil bu anlamanın bir yolu var rot başlarını nı aks taşıyıcısından attırıp tekerleri sağa sola çevirmek bir sıkma zor dönme varsa belli olur maksat direksiyonu tekerlerden iptal etmek . böylece amortisör üst bilyasından mı aks kafası mı sıkıyor belli olur . sorun salıncakta olsa rot balanscı usta görürdü . tekerin yan durmasına gelince direksiyon düz iken eline bir su terazisi al lastiğin kenarına tut eğikmi kamber açısına bak yani. çamurluk hatası da tekeri eğik veya dışta göstere bilir . aks kafası hangi taraf değişti acaba

Fatih Usta favoritim yok ama su yukarda yazdigin metin cok kisa ama buram buram bilgi deposu gibi kokuyor. Eline saglik okumaktan zevk aldim. Bu alanda bilmem gereken cok sey oldugunu farkettim.
tekrar sagol.
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir