ŞARJ DİNAMO

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ŞARJ DİNAMO

İleti kaisers » 08 Tem 2012, 20:26

Merhaba arkadaşlar.Ben bugün bayağa yol yaptım ve ewe 2km kala akü lambası yanmaya başladı ama net yanmıyor. hafif hafif ama gaza yüklenince çok aydınlık yanıyor röletide söner gibi oluyor. kayışa bakdım bişey yok kablolarda yerinde acaba nedir bi fikriniz varmı arkadaşlar...

kaisers
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: tayfun yilmaz
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: skoda favorit

İleti forman37 » 08 Tem 2012, 20:35

sarj dınamosunun arkasındakı konjektorun arızalı ıkı tane cıvatası var zaten gorunuyo komurlerıyle beraber tek parca . vıka marka olanı 15 lıra falan konjektor arızalı oldugu ıcın gaz verdıgınde sarj voltajını yukseltıyo parcayı değiştırırsen % 90 duzelır .
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti kaisers » 08 Tem 2012, 21:07

sağol mustafa yani şarj dinamosu sökülecek demek
kaisers
CLASSIC
CLASSIC

İleti forman37 » 08 Tem 2012, 21:24

dınamoyu sokmeye gerek kalmıcak hemen arkasında ıkı tane vıdası var sokun teklı beyaz kalblosunu cıkarın gelsın :)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti kaisers » 08 Tem 2012, 21:40

eywallah sağol yarın uğraşırım bakalım.
kaisers
CLASSIC
CLASSIC

İleti djisis » 09 Tem 2012, 11:34

kaisers yazdı:eywallah sağol yarın uğraşırım bakalım.

Dinamo bilyaları değiştirilirken ben onuda değiştirmiştim ama düzelmemişti, elektrikçi ancak orjinal çek malı bulursan söner demişti...
djisis
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Bahadır AYDOĞDU
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman 135 GLX

İleti forman37 » 09 Tem 2012, 20:19

çek malıyla alakası yok ben kendı aracıma vıka marka konjektor taktım hıc bı sıkıntı olmadı .
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti kaisers » 10 Tem 2012, 22:27

konjektörü sökdüm dediğin gibi ama yinede değişiklik yok. aynı sorun dewam ediyor şimdide elektrikçi şarj dinamosu sökülüp içinde diyot tablasımı ne varmış o değişecekmiş şimdi sıra ona geldi bakalım daha ne çıkıcak bakalım...
kaisers
CLASSIC
CLASSIC

İleti phenomx3 » 10 Tem 2012, 23:37

Aynı sorun bende de olmuştu.. Diyot tablası ve bilyeler değişti sorun çözüldü. Elektrikçi parçaları kendi almış kesin çin malıydı ve 1 senedir sıkıntı yok. geçmiş olsun. Bu arada elektrikçim ; bu arabalarda bu sıkıntı sık olabilir normal demişti.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti djisis » 16 Tem 2012, 10:30

forman37 yazdı:çek malıyla alakası yok ben kendı aracıma vıka marka konjektor taktım hıc bı sıkıntı olmadı .

Bende ki de vika ama bende sönmüyor,
Gaza basınca daha güçlü yanıyor,
Başka bir sorun var sanırım ama şarj kesmediği sürece sorun yok benim için :)
djisis
CLASSIC
CLASSIC

İleti jawacı » 16 Tem 2012, 11:45

Bende ki de vika ama bende sönmüyor,
Başka bir sorun var sanırım ama şarj kesmediği sürece sorun yok benim için :)[/quote]

şarj lambası zayifta olsa yanıyorsa yeterli şarj yapmaz. gece yolculuklarında yada gündüz farlar açıkken akü çabuk boşalır. bu şekilde fazla kullanmadan tamirini yaptır. sorun kuvvetli ihtimalle diyot tablası .
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Arabanız: 94 favorit lx

İleti djisis » 16 Tem 2012, 12:23

jawacı yazdı:Bende ki de vika ama bende sönmüyor,
Başka bir sorun var sanırım ama şarj kesmediği sürece sorun yok benim için :)

şarj lambası zayifta olsa yanıyorsa yeterli şarj yapmaz. gece yolculuklarında yada gündüz farlar açıkken akü çabuk boşalır. bu şekilde fazla kullanmadan tamirini yaptır. sorun kuvvetli ihtimalle diyot tablası .

Hocam bilyalar değişti, diyotlara iyi durumda demişti elektrikçi,
Sadece gece uzun yola çıkıyorum farlarım sürekli açık o nedenle,
Ama sisleri yakınca sapıtma oluyordu, tesisatta yormuştum durumu,
Masrafı tahminen ne kadar tutar?
djisis
CLASSIC
CLASSIC

İleti mumtazsar » 25 Tem 2012, 21:29

o sorun bndede başladı bugün rolantide hafif yanıyor gaz verdim mi kömür gibi kızarıyor iftar öncesi elektrikçime gittim.diyot tablan değişecek tahmini 80 tl dedi ikinci el sıfırıda 170 tl konjektördense fotoğraf paylaşırmısınız bizim yapcağımız bişeyse boşna masraf etmeyelim.elimizden gelir tamir felan
mumtazsar
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mümtaz şar
Nereden: Konya

İleti djisis » 19 Ağu 2012, 11:46

mumtazsar yazdı:o sorun bndede başladı bugün rolantide hafif yanıyor gaz verdim mi kömür gibi kızarıyor iftar öncesi elektrikçime gittim.diyot tablan değişecek tahmini 80 tl dedi ikinci el sıfırıda 170 tl konjektördense fotoğraf paylaşırmısınız bizim yapcağımız bişeyse boşna masraf etmeyelim.elimizden gelir tamir felan

Hocam geçen ölçüm yaptık bendeki de aynı gaz verince kızarıyor değerler normal çıktı, tam aklımda değil ama 13-14 arasındaydı sürekli gerilim, akım ise bizdekiler 55A vermesi gerekiyor saatte,
Akü şarj durumunda değişiklik olmadığı sürece yapma gereği yok bence,
18 yaşındaki araçlar içinde daha iyisini beklemek araçlarımıza haksızlık etmek demektir bence,
Bir arkadaşım şarj dinamosunu sıfır almış güven otodan 120 tl'ye,
Markasını öğrenince yazarım ama 170tl gibi rakamlar 55A dinamo için abartılı...
djisis
CLASSIC
CLASSIC

İleti Laz28 » 06 Kas 2012, 10:21

Arkadaşlar bendede aynı sorun var şarz göstergesinini ışıgı yanıyor. konjektörü değiştirdim düzelmedi net bir şekilde yanıyaor..gaza basıyorum fark etmiyor sabit yanıyor..aküyü ölçtüm 12 volt sabit önceden şarz ederken yüksekgazda 14 yakın oluyordu...Akşam dinamoyu söktüm bobinleri filan kontrol ettim sorun görünmüyor.. diyot tabyasındaki diyotları söktüm akşam parçacıya gidicem (tabyanın yenisi 30 tl ) diyotların tanesi en fazla en fazla 1 tl diyotların numarası belli by 251 alıp yerine tekrar takıcam çalışırsa sansa çalışmassa oto elektrikçi getir bakalım diyor Öpecek yani...elimden geldiğimce kendim yapmaya çalışıyorum..sonuçları yazarım size....Diyotlardada düzelmezse nerden olabilir acaba onuda bilmiyorum ya hayırlısı..
Laz28
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hilmi keskin
Arabanız: favorit

İleti MadloveR » 07 Kas 2012, 14:09

Eğer düzelmezse bir de şase kablosunu kontrol edin.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti Laz28 » 09 Kas 2012, 10:02

Sonuç Hüsran..yukarıda yazdıgım yazımın sonucunu yazıyorum Hüsran..diyot tablasındaki kara diyotları aldım taktım ama orda ince ince başka diyotlarda varmış onu sonra gördüm sökmeye çalıştım cıkmadı adam perçin atmış sanki daha sonra baktım olmayacak gittim aksaraydan diyot tablası aldım çin malı yuki marka taktım konjektörde yeni oda yuki marka sonuç hüsran şarz lambası hala yanıyor..dinamonun cıkısını ölçtüm 00,6 ,tık yok yani sabah oto elektrikçiye bıraktım akşam iş dönüşü bakıcam ..hayırlı artık..
Laz28
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hilmi keskin
Arabanız: favorit

İleti MadloveR » 09 Kas 2012, 12:27

Aküden gelen bağlantı ve şase kablosunu kontrol etseydiniz. Bir kopukluk vardır belki. Neyse akşama öğrenirsiniz sıkıntıyı artık.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir