favorit alırken dikkat edimesi gereken hususlar..

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

favorit alırken dikkat edimesi gereken hususlar..

İleti sesel » 22 Ağu 2012, 20:38

merhabalar adım ediz.. forumda yeniyim istanbul da yaşıyorum yaşım 28

maddi sıkışıklığımdan dolayı kullandığım aracı sattım. (2001 vw bora)

şu anda araç ihtiyacımı karşılamak amaçlı araba bakıyorum. skoda favorit sanırım bana uygun bir araç (1990-1993)

gecmıste hıc skoda kullanmadıgım için sızden bılgı ve yardım talep ediyorum

aracın kronik bir sorunu var mı?

ne kadar yakıt tüketir.. LPG de performans ve yakıt ne olur. araca zararları nelerdir kısa vadede hissedilir mi.??

konforu nasıldır iç donanım özellikleri nedir bu araçların hidrolik dıreksıyon otomatık cam-ayna??

vites geçişleri nasıldır kısa-uzun sanzıman??

sürat yapıldıgında (160 km/h) savurma fren zayıflaması gibi

paylaştıgınız bilgiler için şimdiden tesekkurler...

sesel
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: sesel iletisim
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: favorit

İleti sesel » 22 Ağu 2012, 20:44

ön takımı sorunlu bir araç buldum öntakım yaptırmak ne kadar sürer ve kaç tl tutar ortalama
sesel
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Favocu » 22 Ağu 2012, 21:12

Merhabalar, hoşgeldiniz.

"aracın kronik bir sorunu var mı?"

Aracın genel bir kronik sorunu yoktur. Ancak hatalı kullanım ve bakımsızlıktan silindir kapağında çürüme ile birlikte silindir kapak contasının yanması sanırsam en tipik problemidir. Uygun şekilde tamiri yapıldığında bir daha kolay kolay problem çıkartmaz. Alacağınız araçta silindir kapak contasının yanmamış olmasına dikkat edin.

"ne kadar yakıt tüketir.. LPG de performans ve yakıt ne olur. araca zararları nelerdir kısa vadede hissedilir mi.??"

Yakıt tüketimi lpg ile ş.içi 18-20 krş., ş.arası 15-16 krş. kadardır. Arabanın durumuna göre ve mevsimlere göre yakıt tüketimi değişir. LPG de performansı benzine göre düşüktür, ancak benzin fiyatlarını düşününce bu sadece küçük bir ayrıntıdır. Araca lpg'nin bir zararı yoktur. Benzinde kullanmadığınız için zamanla benzin pompası kuruyarak arızalanabilir. Şahsen 1 yılı aşkın zamandır hiç benzinde kullanmadım hiç bir problemim olmadı.

"konforu nasıldır iç donanım özellikleri nedir bu araçların hidrolik dıreksıyon otomatık cam-ayna??"

Konfordan ne beklediğinize göre değişir. Biraz abartayım bence dünyanın en konforlu arabası. En son model otomobillere kadar birçok otomobil kullandım nedense favorunun direksiyonundayken kendimi hep daha konforlu hissettim, alışkanlık olsa gerek. Hidrolik direksiyon Türkiye'ye gelen orjinallerinde yoktur. Sanırsam silverline ve blacklie modellerinde elektrikli cam var orjinalinde o modelleri de bulmak zordur. Diğer favoritlerde sonradan takılmamışsa elektrikli cam, ayna vs. gibi otomatik şeyler yoktur. Hatta bana sorarsanız arabanın en otomatik yeri neresi diye jiklesidir. Nasıl akıl etmişler otomatik jikle koymayı bilinmez. Hoş lpg'de pek bir görevi yoktur, orası ayrı bir mesele.

"vites geçişleri nasıldır kısa-uzun sanzıman?? "

Vites geçişleri genelde biraz serttir. Hareket halindeyken 1. vitese takmaya kalkışmak ölümdür. Şahsen paraya kıydım gittim mobil 1 tam sentetik şanzıman yağı koydum baya farketti geçişler rahatladı.

"sürat yapıldıgında (160 km/h) savurma fren zayıflaması gibi"

Yokuş inmiyorsanız ve arabanız lpgli ise zaten 130-140 ın üzerini biraz zor görürsünüz. Pek hız yapılacak otomobiller değil. Rüzgardan bolca etkilenir. Sakin kullanımlarda gayet keyifle sürülebilen otomobillerdir. Birgün arabanın içi ve bagajını su şişeleriyle doluyken ağırlığına güvenerek yokuş aşağı biraz hız yapayın dedim 135km hız yaparken kendimi uçuyorum sandım. Kesinlikle 100 ü geçmenizi tavsiye etmem. Frenleri normalde zaten pek yumuşak değildir.

"ön takımı sorunlu bir araç buldum öntakım yaptırmak ne kadar sürer ve kaç tl tutar ortalama"

Ön takımı sorunlu araçlara bulaşmanızı tavsiye etmem. Özellikle önden kazası varsa bir daha düzen tutması oldukça zordur.

Aşağıdaki linkteki yazıları ben yazdım. Favorit hakkında bilgi edinmeniz için faydası olabilir.
http://tr.wikipedia.org/wiki/%C5%A0koda_Favorit
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit 135 L

İleti sesel » 22 Ağu 2012, 22:10

Favocu kullanıcısına tesekkurler eklemek ısteyen arkadasların yorumlarını da okumak ısterım
sesel
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 23 Ağu 2012, 08:07

Favocu hemen her şeyi yazmış zaten.

sesel yazdı:...sürat yapıldıgında (160 km/h) savurma fren zayıflaması gibi...

Fabrikasının azamî sürat olarak 150km/s verdiği bir otomobille 160km/s ile gitmek hayattan beklentileri sıfırlamakla eşdeğerdir. Ben Favorit aracım ile yakuş aşağının da etkisi ile 170km/s görebildim. Sırf meraktan frene dokundum o süratte. Frenin o süratte hiç bir işlevi olmuyor maalesef. Sürekli olarak gidilebilecek sürati 120km/s' dir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti mumtazsar » 23 Ağu 2012, 08:10

bu sizin iş attan inip eşeğe binmek ibi bişi oldu sanırım.bütçeniz ne kadar blmiyorum ama 4-7 bin tl arasında alacağın en güzel araba.çok kibar çok rahat ve sürmeside bir o kadar zevkli. temiz bir araç istiyorsanız benimle irtibata geçin :D aile ile bincekseniz size benim araç uygun olmaz.modifiye tutgunu biri olduğum için sizi rahatsız edecek yerleri var çünkü
mumtazsar
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mümtaz şar
Nereden: Konya
Arabanız: skoda favorit

İleti PİCK-UP » 23 Ağu 2012, 18:00

sesel yazdı:ön takımı sorunlu bir araç buldum öntakım yaptırmak ne kadar sürer ve kaç tl tutar ortalama

ön tablalar adet olarak;;; 40-65-90 tl 3 kalitesi var.

rot kolları adet;;; 25tl

Rot başı adet;; 10-15tl

direksiyon toz körükleri ;;; 5-10-15 tl 3 kalite

direksiyon kutusu ;;; yan sanayi ; 60tl

direksiyon kut. nova;; 100-110 tl

direksiyon kut. orjinal;; 320 tl

ön düzen ayarı;; 30 tl

işçilik ne değişeceğine baglı;;
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti alwaysloser » 23 Ağu 2012, 19:05

ben 7 yıldır severek bindim kendimce de güzelleştirdim parçaları ve işçilik yönünden üzmeyecek bir araçtır favorit alacaksanız lx alın kapı kartonları daha hoştur

şu anda bende satıyorum klima şart adanada

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 382/detay/
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti sesel » 23 Ağu 2012, 20:22

yorumlar guzel de şunu merak edıyorum aracı alıp yaptırmak mı yapılı almak mı mantıklı 20li yaşlarda hıc arabam olmadı da
bu araba kullanıcısını sanayıye kilitler mi ??
sesel
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sesel » 23 Ağu 2012, 20:27

aracın conta yakması durumunda tamiri ne kadar tutar
sesel
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sesel » 23 Ağu 2012, 21:12

135 L
135 LX
136 L
GLX
LX

arasında ne fark var????
sesel
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 24 Ağu 2012, 08:46

sesel yazdı:135 L
135 LX
136 L
GLX
LX

arasında ne fark var????

136L ilk gelen seri. Arka camda silecek olmamacasına bomboştur ancak 5HP bile olsa diğerlerinden daha güçlü ve uzun diferansiyeli ile biraz daha farklıdır. Koltuk döşemeleri naylon esaslı, kapı iç kısımları vinil kaplı kontrplak.

135L bir sonraki gelen seri. Arka camda silecek ve su fıskiyesi. Türkiye' deki kalitesiz benzin nedeniyle yaşanan sorunların önüne geçebilmek için sıkıştırma oranı 8,8:1' e, gücü de 58,5HP' ye düşürülmüştür. Koltuk döşemeleri kadife, kapı iç kısımları vinil kaplı kontrplak. VW ile birliktelikle beraber elektrik kabloları biraz daha iyileştirilmiştir.

LX diye bir model yok. 135LX vardır. VW' nin kapsamlı bir makyajla kendini belli ettiği seridir. İç kısımda siyah plastik kullanıldı. koltuk döşemeleri kot kumaşına benzer bir kumaş oldu. Kapı iç kısımları döneminin modern otomobillerininkine benzer şekle büründü ve üzerine kumaş yapıştırılmış kontrplaktan imâl edildi. Motor gene aynı 58,5HP.

135GLX' te merkezî kilit, deseni farklı koltuk döşemeleri, kapı çerçevelerinde siyah plastik kaplamalarla farklılaşıyordu. Motor gene 58,5HP.

Blackline serisi 135GLX ile aynı, sunroof, alüminyum alaşımlı jantlar, parlak siyah boya farklılıklarıydı.

Silverline serisi 135GLX ile aynı, sunroof, alüminyum alaşımlı jantlar, metalik gri boya farklılıklarıydı.

135L' nin bir türevi olan Sportline, 136L' nin bir türevi olan 136LS gibi ara modeller de mevcuttur Favorit' te.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti sesel » 24 Ağu 2012, 21:15

1994 model glx buldum bır tane muayene bitmiş araba derli toplu muayene masrafı ne kadar çıkar 4250 ye alacagım kısmet olursa yorumlarınız nedir?? sainz nick li arkadaşa verdıgı bılgıler için tesekkur ederim
sesel
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sesel » 24 Ağu 2012, 21:25

lx vw çatısı altında yapılmıs demissiniz glx içinde aynı şey geçerli midir?
sesel
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti MadloveR » 24 Ağu 2012, 22:59

Valla 94 glx 4250 ye çok iyi. Bence almadan önce iyice bir baktırın iyi bir ustaya bana çok ucuz geldi.
Vize harcı 149 lira, Egzoz muayenesi 28 lira(süresi dolmuşsa), sızdırmazlık 25 lira(sanırım artık istemiyorlar).
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir