takozlar

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

takozlar

İleti darkram » 28 Eyl 2012, 23:40

arkadaslar hepinize kolay gelsin benim sorunum 1 viteste kalkarken devirdayım motorununun kulağı kaportaya çaypıyor takozlarda sorunummuş herhalde sorum o takozları kaç liradan alabilirim iyisi hangisidir ve kaç paraya değiştitrebilirim şu sıralar mali durumum sıkısık uygun birşey olursa yaptıracağım pahalı kaçarsa boyle devam edeceğim herkese teşekkürler.............

darkram
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: skoda favorit 135 l 93

İleti djisis » 29 Eyl 2012, 08:08

Devirdaim orjinal değil sanırım, orjinal olmayan devirdaimler de takarken bile kulak kırılıyor, orjinal kulak 20-25 tl civarında 30-40 tl civarında da değişimi yapıyorlar, rahat değiştirmek için motor askıya alınıyor, askıya almadan çok uğraştırıyor ve zarar verebiliyorlar...
djisis
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Bahadır AYDOĞDU
Arabanız: Forman 135 GLX

İleti judgeof_06 » 29 Eyl 2012, 10:17

hocam takozun orjinalını 20 tl ye aldım tanıdık usta vardı o krikoyla kaldırıp takmıştı on tl de para vermiştim. Sen bir an önce yaptır çünkü bu böyle giderse devirdaimi patlatır masraf dahada fazla olur. Ben takozu takmadan önce devirdaimin arkasına sert bir plastik koyup plastik kelepçeyle bağlamıştım ama bu geçici çözüm bir an önce yaptır yoksa daha büyük sıkıntılar çıkarabilir
judgeof_06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan
Arabanız: skoda favorit 135 kx

İleti phenomx3 » 30 Eyl 2012, 11:36

Benimde başıma gelmişti ve usta devirdaimi değişelim daha iyi olur demişti yan sanayi devirdaimin takozu 1,5 sene gitmedi yine devirdaim değişsin dediler ama ben değişmedim. Parçacım Felicia takozu verdi bu daha iyidir dedi. Yanlız takarken üzerindeki işaretle devirdaimdeki işaretler aynı hizada olmalı bunu yapmıyorlar sonra çabucak takoz gidiyor dedi.. İyi bir ustaya gittim takozu devirdaime yan dükkanda presle oturttu Elle takarken devirdaim zarar gördüğü için pek çok usta devirdaimi değiştirmekten yana fikir veriyor. 2011 mayıstan beri sıkıntı yok.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti orhantüfek » 30 Eyl 2012, 11:44

arkadaşlar devirdaim takozlarıda orjinal diye satlan larda gumakov diyorlar fakat onlarında sahtesi çok orjinal diye satıyorlar.bence tek çözüm hepu marka alman malı devirdaim alıp olayı kökten çözeceksiniz.
orhantüfek
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: orhan
Nereden: Samsun
Arabanız: skoda

İleti bkatomant » 30 Eyl 2012, 12:21

Bu devir daim diye adlandirdiginiz parca nedir, nasildir, resmi var midir, ne gorev yapar merak ettim...
Kullanıcı avatarı
bkatomant
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Mersin
Arabanız: SKODA FAVORIT 1994 GLX

İleti phenomx3 » 30 Eyl 2012, 16:43

Devirdaim'in resmi budur arkadaşım.
Eklentiler
images[2].jpg
images[2].jpg (6.56 KiB) 3065 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti jawacı » 30 Eyl 2012, 16:51

bkatomant yazdı:Bu devir daim diye adlandirdiginiz parca nedir, nasildir, resmi var midir, ne gorev yapar merak ettim...

motor soğutma sistemine su pompalar
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 94 favorit lx

İleti bkatomant » 01 Ekm 2012, 01:02

phenomx3
jawacı

tesekkurler :)
Kullanıcı avatarı
bkatomant
CLASSIC
CLASSIC

İleti darkram » 02 Ekm 2012, 11:28

arkadaslar en sonunda değiştirdim özel yapım takoz varm ış ondan aldım 20 tl 5 tl sıvı contaya verdim 10 tl tornaya 20 tl de tanıdık ustaya versim toplam 55 tl ye hallettim....
darkram
CLASSIC
CLASSIC

İleti bkatomant » 02 Ekm 2012, 12:51

Merhabalar,

Bende kalkista, ozellikle yokusta kalkista, kisacasi motoru zorlayarak kalkisim on sag taraftan hiriltili ses duyuyordum. Bazilari bana takozlardandir dedi. Ama dun tanidik bir ustaya goturdum. Sag teker aksa giden kolu gosterdi. tuttu lak lak sallaniyor. Aks gitmis senin dedi.

Daha fiyat alip yaptirmadim. Ayni sorunu yasana var mi? Yasayipta yaptiranda varsa fiyati ile bana yazarsa cok sevinirim...
Kullanıcı avatarı
bkatomant
CLASSIC
CLASSIC

İleti MadloveR » 02 Ekm 2012, 12:55

Aksın fiyatı, kalitesine göre 100-150 TL arasında. Tabi birde işçilik var ona ne kadar isterler bilemiyorum.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti bkatomant » 02 Ekm 2012, 15:34

Simdi ustayi aradim. Aksam gel yeniden kaldirip bakalim. Motor kulagi kirilmis olabiliri gibi birseyler dedi.
Aksam gidecegim, bakalim ne diyecek... Detaylari yazarim...
Kullanıcı avatarı
bkatomant
CLASSIC
CLASSIC

İleti darkram » 02 Ekm 2012, 17:43

arkadasım motor kulagı dediği devirdayım motorunun içindeki lastik parça ama yukarıda wlirttiğim gibi bende değiştirdim aks olayına gelince komple aks sorunu olmaya bilir içindeki bilyeler dağılmış olabilir daha ucuza patlar bunlara dikkat et tabi bunlar ustana ne kadar güvendiğine bağlı
darkram
CLASSIC
CLASSIC

İleti efekentli » 03 Ekm 2012, 01:54

slm,sanırım sadece iç kısım 75 tl vivarı bir rakam.aksların iç kısmını sakın ama sakın çin malını almayın,en geç 5-6 ay içinde aynı boşluğu gene yapıyor.en güzeli,bulunduğunuz şehirdeki sanayi sitelerinde sadece aks yapan torna atelyeleri varsa,onlarla konuşun,sağlam bir kaynakla doldurulursa daha uzun zaman dayanıyor...
efekentli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Akduman
Nereden: Aydın
Arabanız: forman

İleti bkatomant » 03 Ekm 2012, 09:31

darkram yazdı:arkadasım motor kulagı dediği devirdayım motorunun içindeki lastik parça ama yukarıda wlirttiğim gibi bende değiştirdim aks olayına gelince komple aks sorunu olmaya bilir içindeki bilyeler dağılmış olabilir daha ucuza patlar bunlara dikkat et tabi bunlar ustana ne kadar güvendiğine bağlı

Usta tanidik ama isciligini bilmiyorum. Dun aksam gittim. Aracin kaputunu acti ,araci calistirdik, ben aracin icinde kendisi motorun basinda durduk. El freni cekili ahle 1. vitesde kalkis yapip birakmamis istedi. Bakti inceledi...
Evye ile motor kulaklarina bakti. Motora baktiginizda sag tarafta bulunan motor kulaginin artik deforme oldugunu gordu. Sag teker aks korugunun yarildigini, kis gelmeden degistirmem gerektigini soyledi. Bildiginiz gibi 3 tane motor kulagi (bazi kisiler takoz diyor) sag kulak deforme olmus dedi. Bununla baglantili alt kulaga yuk bindigi icin, alt kulaginda deforme olma ihtimalinin oldugunu, ama yuk ona bindigi icin sokmeden anlasilmadigini soyledi. Istersen alt kulak icinde takoz al takariz saglam olur dedi.

Devir daimde daha once yan sanayi takilmis. Icindeki zincir sesli calisiyor, ona sinir oldum takildim.
Kullanıcı avatarı
bkatomant
CLASSIC
CLASSIC

İleti bkatomant » 03 Ekm 2012, 09:32

efekentli yazdı:slm,sanırım sadece iç kısım 75 tl vivarı bir rakam.aksların iç kısmını sakın ama sakın çin malını almayın,en geç 5-6 ay içinde aynı boşluğu gene yapıyor.en güzeli,bulunduğunuz şehirdeki sanayi sitelerinde sadece aks yapan torna atelyeleri varsa,onlarla konuşun,sağlam bir kaynakla doldurulursa daha uzun zaman dayanıyor...

Bilgi ve uyari icin tesekkur ederim. Su kulaklari bir alip taktiralim. Sonra aksa baktiracagim. Bir baksin usta ak mi kara mi?
Kullanıcı avatarı
bkatomant
CLASSIC
CLASSIC

İleti bkatomant » 12 Ekm 2012, 14:34

CAhillik cebimizi yakti.

3 gun once ustaya gittim. Alt ve sag takozu degistirelim dedi. Bende de ayni sorun varmis, sonran ogrendim.
En son ses kesilmeyince tekrar baktilar. Heeeea dediler senin devirdaimin kenarı saseye vuruyor dediler. Orayada bir parca plastik soktu gonderdiler beni. Ayni zamanda sol tekear aks korugu ve direksiyon mil korugu degisti. sol direksiyon milide degisti. Hersey birri, bir ses ortaya cikti. Rolantide ve devir yukseltirkende bir uguldu var. Devirdaimin devresinden geliyor gibi ama tam analiz edemedim. Lutfen bana engin bilgili kisiler yorum yapsin. Gece yola cikacagim 980 km yol yapacagim. Tskler...
Kullanıcı avatarı
bkatomant
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir