geri vites

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

geri vites

İleti favo41 » 01 Ekm 2012, 07:25

merhaba arkadaşlar
benim favonun problemi geri vitese atınca arka cam ısıtıcılarının ışıkları yanıyor gösterge panelinde ve geri vites lambası yanmıyor önceden arada yapardı bu aralar hep aynı sebep ne olabilir acaba
birde dönüşlerde her iki tarafa da dönerken ses geliyor küt küt küt diye arabayı durduğu yerde lastiklerden itince de ses geliyor sanki bir yerde boşluk varmış gibi acaba salıncaklarda mıdır sorun yoksa aks lerde midir

favo41
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: fatih bey
Nereden: Kocaeli
Arabanız: favorit

İleti sainz » 01 Ekm 2012, 08:44

favo41 yazdı:merhaba arkadaşlar
benim favonun problemi geri vitese atınca arka cam ısıtıcılarının ışıkları yanıyor gösterge panelinde ve geri vites lambası yanmıyor önceden arada yapardı bu aralar hep aynı sebep ne olabilir acaba

Bagaj kapağında yer alan silecek motoru, lambalar, ...vs. gibi elektrikli şeyler şase alamıyorlar. İyi bir elektrikçi kolayca çözer.
favo41 yazdı:birde dönüşlerde her iki tarafa da dönerken ses geliyor küt küt küt diye arabayı durduğu yerde lastiklerden itince de ses geliyor sanki bir yerde boşluk varmış gibi acaba salıncaklarda mıdır sorun yoksa aks lerde midir

Rotiller ve aks laleleri ilk kontrol edilecek yerlerdir. Kuvvetle muhtemel rotillerdendir ses.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti favo41 » 01 Ekm 2012, 10:11

sainz yazdı:
favo41 yazdı:merhaba arkadaşlar

Bagaj kapağında yer alan silecek motoru, lambalar, ...vs. gibi elektrikli şeyler şase alamıyorlar. İyi bir elektrikçi kolayca çözer.
favo41 yazdı:birde dönüşlerde her iki tarafa da dönerken ses geliyor küt küt küt diye arabayı durduğu yerde lastiklerden itince de ses geliyor sanki bir yerde boşluk varmış gibi acaba salıncaklarda mıdır sorun yoksa aks lerde midir

Rotiller ve aks laleleri ilk kontrol edilecek yerlerdir. Kuvvetle muhtemel rotillerdendir ses.

evet arka silecek de çalışmıyor

rotil meselesi de dün arabaya birisi baktı alıcı gözüyle aks başlarında sorun var dedi salıncak değişcek dedi
favo41
CLASSIC
CLASSIC

İleti jawacı » 01 Ekm 2012, 18:10

salıncakta darbe görme,yamukluk gibi sıkıntılar yoksa salıncağı değiştirme. sadece rotilleri değiştir.

geri vites lambasının yanmaması müşürdendir. müşür de debriyajın altında. debriyaj mandalının olduğu yerin tam altında. ama yukarıdan göremezsin, tamponun altından tekerleğin kenarından bak.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Arabanız: 94 favorit lx

İleti MadloveR » 02 Ekm 2012, 13:05

geri vites lambasının yanmaması müşürdendir. müşür de debriyajın altında. debriyaj mandalının olduğu yerin tam altında. ama yukarıdan göremezsin, tamponun altından tekerleğin kenarından bak.[/quote]

Abi ben müşiri üstten kaputu açarak değiştirdim. Arabayı kaldırma şansım yoktu o gün için. Biraz zorlandım ama sonuç aldım. Eğer kendiniz değiştirecekseniz, müşiri sökünce şanzıman yağının boşalacağını unutmayın. O hataya ben düştüm siz düşmeyin :)
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti mfd1907 » 02 Ekm 2012, 16:53

ARKA SİLCEK DİŞLİDEN BENDE YAPTIRDIM 10 LİRA DİŞLİ 20 DE İŞÇİLİK
mfd1907
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet dinçer
Arabanız: skoda felicia

İleti muzomuzikus » 02 Ekm 2012, 17:15

mfd1907 yazdı:ARKA SİLCEK DİŞLİDEN BENDE YAPTIRDIM 10 LİRA DİŞLİ 20 DE İŞÇİLİK
motor bozuksa piyasada varmıdır,benim silecek her tarafa kolayca dönüyor dişli sıyırmış.bu akşamda motoru deniyeceğim çalışıp calışmadığını,rezistans çalışmıyorsa camla birlikte mi takmak gerekir,,selamlar
Bide arka silecek nereden çalışır.tskkrler...
Kullanıcı avatarı
muzomuzikus
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Muzaffer
Arabanız: Skoda favorit l 93 mod

İleti MadloveR » 02 Ekm 2012, 21:38

Silecek kolunu kendine doğru sellektör yapar gibi çekersen, arka cama su fışkırtır ve arka silecek çalışır. Motor bozuksa favorit arka silecek motorunu zor bulursun ama sormakta fayda var. Bulamazsan lada samara arka silecek motoru bizimkilere oluyor. Rezistans konusunda bir bilgim yok.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti kaisers » 02 Ekm 2012, 21:59

arkadaşım aynı sorun bendede vardı bagaj kapağın kaldırdığın zaman menteşe kısmında şase kablosu vardır. O temasıslık yapıyordur. ben öyle çözdüm.
kaisers
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: tayfun yilmaz
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: skoda favorit

İleti efekentli » 03 Ekm 2012, 02:02

slm,silecek motorunun dişlisini bulabilirsen olur.geri vites lambalarının arızası ise bu araçlarda bagaj kapağı menteşelerden şasiyi tamamlıyor.hareket halindeykende menteşeler oynadığı için lambalar normal yanmaz.sadece geri viteste değil diğer lambalar yandığında da yapabilir.bunun için arka stopların oralardan 2 mm kablo ile bagaj kapağının içine kablo çekerek şasi vermen gerekiyor.klavuz bir tel yardımı ile bunu yapabilirsin.
efekentli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Akduman
Nereden: Aydın
Arabanız: forman

İleti sainz » 03 Ekm 2012, 08:24

muzomuzikus yazdı:
mfd1907 yazdı:...arka silecek nereden çalışır.tskkrler...

Silecek kolunu selektör yapar gibi bir kademe çekersen silecek çalışır; biraz daha çekersen su püskürtmeye başlar.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti favo41 » 03 Ekm 2012, 09:13

arkadaşlar hepiniz sağolun ama mekanik problem yok bana göre elektriksel bir problem var gibi geliyor bana
geri vitese taktığımda cam ısıtıcılarının ışıkları yanıyor gösterge panelinde geri vites lambası yanmıyor
arka silecek kolunu çektiğimdede ses geliyor ama görüntü yok

bence bunlar bağlantılı sigortalar ile ilgili diye düşünüyorum bi bakmam lazım yada elektrikçiye göstermem lazım
akşam geç oluyor diye bakamıyorum hava kararıyor ancak hafta sonu
favo41
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 03 Ekm 2012, 14:20

favo41 yazdı:arkadaşlar hepiniz sağolun ama mekanik problem yok bana göre elektriksel bir problem var gibi geliyor bana
geri vitese taktığımda cam ısıtıcılarının ışıkları yanıyor gösterge panelinde geri vites lambası yanmıyor...

Bagajdaki aparatların şase bağlantıları bagaj kapağına bağlıdır; bagaj kapağı da şaseyi menteşeler vasıtasıyla alır. Eğer menteşeler paslanmışsa, elektriği geçiremiyorsa, bahsettiğiniz şeyler oluyor. ;)
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Bülent Elibol » 13 Kas 2012, 19:57

Arabanız bagajdan şase almıyor.Kliper fren merkezlerine bir baktır.
Tekirdağ/Çorlu Skoda'cı Bülent Elibol Zafer Mah.Yeni Sanayi Sit.Şehit Yüzbaşı Yücel Kenter Cad.No:2 A8-11 Blok
GSM:05355216500
www.skodacorluservis.com
ototeknikcorlu@hotmail.com
Bülent Elibol
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Bülent Elibol
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Skoda Felicia Combi 1.3 Mpi

İleti kurtoğlu11 » 27 Kas 2013, 15:09

arkadaşlar benim geri vites lambası sol arka sürekli yanıyor fikri olan varmı
kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bilecik
Arabanız: favorit lx

İleti Onur » 27 Kas 2013, 15:46

Aracın kalkışta küt diye ses geliyorsa salıncak takozların gevşemiş olabilir benim araçdada vardı 10 liraya değiştirdim bi tekini araç tam sağ yada tam sol pozisyonda kaldırırken küt diye geliyorsa ön takım rot başları aks bunları kontrol ettir
Onur
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ONUR SERGÜL
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir