PRATİK ÇÖZÜMLER

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

PRATİK ÇÖZÜMLER

İleti muzomuzikus » 04 Ekm 2012, 21:44

Favorit kullanıcısı olarak bazı aksaklıklara bilen arkadaşların pratik çözümler tavsiye etmesini rica ederim.Mesela şöför koltuğu ileri geri çok oynuyor laçkalaşmış,usta bunun düzeltilmesi zor dedi doğrumudur?Arka silecek motoru piyasada bulunmuyor dedi, ne yapılabilir.
Direksiyon turu zor,gerçi aracı üstündeki lastikler biraz enli orjinal ölçülerde takılsa faydası olurmu?
cevaplar için teşekkürler.....

Kullanıcı avatarı
muzomuzikus
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Muzaffer
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda favorit l 93 mod

İleti jawacı » 04 Ekm 2012, 22:37

arka silecek motoru var ama pahalı. sanırım 170 tl civarıydı. benim arka silecek motoruda arızalıydı, ben lada samara arka silecek motorunu taktım. çok güzel oldu. yaklaşık 3 yıl oldu sorun yok. fiyatı 55 tl idi.

direksiyonu eski lastikler zorlar, kaynamış hale gelen rotiller zorlar. bunlara bakmak lazım.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Arabanız: 94 favorit lx

İleti FTS » 04 Ekm 2012, 22:50

Direksiyon için ben ön takımı revize ettim. normaldede tek elle dönüş yapabiliryorum avcumun içiyle fakat park ederken biraz zorluk çekiyorum. düzenlemeden önce biraz daha zorluk çekiyordum. lastik ebatlarını orjinal yaparsan tabiki biraz daha rahatlayabilirsin.

16 CBA 96

# Sen bizim suretimize değil, siretimize bak. #
Kullanıcı avatarı
FTS
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Furkan Surer
Nereden: Bursa
Arabanız: 1994 GLX

İleti mumtazsar » 04 Ekm 2012, 23:27

direksiyon sertliğine en ratik çözüm petrole gidip lastiklerinin havasına 35 40 basmak kuş gibi oluyor ama en ufak taşın üstünden geçtiğinde belli oluyor
mumtazsar
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mümtaz şar
Nereden: Konya
Arabanız: skoda favorit

İleti mfd1907 » 05 Ekm 2012, 08:14

dostum sılecek motorunda sorun yoktur dişli kırılmıstır bak ben bır elektrıkcıye gıttım aynı sekılde dedı 180 liraya degisir dedi motor bozuk dedı megersem degılmıs dişli kırıkmış arka silecek dişlisi desen alırsın ben 10 liraya aldım goturdum 20 de işçilik aldılar bence ole yapmanda fayda var aynı seye bende dustum ön arka butun lastikleri 35 yaparsan rahatlarsın aynı durum bendede oldu o zaman sıkıntı olmaz koltuk ısı masraflı olur bence hıc oynama derım 8-)
mfd1907
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet dinçer
Arabanız: skoda felicia

İleti muzomuzikus » 05 Ekm 2012, 09:47

cevaplar icin tesekkurler.
lastikleri orj olculerde taktiracam orj jant ve kapagi bulabilirmiyim.
bugun bir disli alacam ancak motordan bir ses gelmiyor belkide bozuk pazar gunu sokmeyi dusunuyorum,sokmeden evvel kablolarda voltaj varmi ona bakacam.
Koltuklarin oynamamasi icin raylarin icine celik cubuk cakip oyle denicem.frene bastigimda iler dogru sadme,kalkarkende arkaya dogru,gicik bir durum.kolay gelsin..
Kullanıcı avatarı
muzomuzikus
CLASSIC
CLASSIC

İleti MadloveR » 05 Ekm 2012, 10:25

muzomuzikus yazdı:cevaplar icin tesekkurler.
lastikleri orj olculerde taktiracam orj jant ve kapagi bulabilirmiyim.
bugun bir disli alacam ancak motordan bir ses gelmiyor belkide bozuk pazar gunu sokmeyi dusunuyorum,sokmeden evvel kablolarda voltaj varmi ona bakacam.
Koltuklarin oynamamasi icin raylarin icine celik cubuk cakip oyle denicem.frene bastigimda iler dogru sadme,kalkarkende arkaya dogru,gicik bir durum.kolay gelsin..

Benim de aracı ilk aldığımda arka silecek çalışmıyordu. Elektrikçiye değiştirelim diye götürdüm. Motorun bozuk değil kol bozuk dedi hakkaten kolu değiştirince çalışmaya başladı. Fakat kış aylarında camda buz varken yanlışlıkla elip değişip çalışınca motoru yaktım şu an gene çalışmıyor. Motor yanıksa lada samara motoru taktır. Favoritin kendi motoru hem zor bulunuyor hem de pahalı. Dişli almadan önce elektrikçiye bir göster o sana sorunun nerden olduğunu söyler ona göre yönlendirir.
Koltuğu da iyi bir ustaya gösterirsen ayarlanabilir. Direksiyona gelince lastikleri orijinal ebatlarında takarsan bir parça düzelir. Ön düzeni de kontrol ettir rotiller rot başları eskidiyse onlar da direksiyonu etkiler.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti muzomuzikus » 09 Ekm 2012, 10:01

Ankaraya gidiş dönüş 300 tl benzin yaktı 100 den yukarı çıkmadım,toplam 900 km normalmidir?
Gösterge ışıkları çok sönük, daha canlı bir hale gelebilirmi,reosto(ışık parlatma) gibi bir düzenek varmıdır panelde(bulamadım).selamlar..
Kullanıcı avatarı
muzomuzikus
CLASSIC
CLASSIC

İleti MadloveR » 09 Ekm 2012, 10:25

Söylediğinize göre ortalama 33 kuruşa geliyor ki benzinde gayet iyi bir rakam. Gazda 26-27 kuruş yakan favolar biliyorum. Gösterge ışıklarına gelince patlak ampuller vardır onları değiştirirsen ışıklandırma biraz daha artar. Reosto özelliği bizim araçlarda yok. Yok gene yetmiyor dersen, led ışık çekeceksin gösterge paneline. forumda aratırsan gösterge aydınlatma diye bulabilirsin.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti muzomuzikus » 09 Ekm 2012, 10:42

Bu rakama dönüşte tuzladan itibaren tam 2 saat akşam trafiğinde dur kalk yapmak dahil.
galiba ışıkları ld yapmak daha iyi olacak,rizeli arkadaşın yaptığı panel nefis olmuş(sadebey)
Kullanıcı avatarı
muzomuzikus
CLASSIC
CLASSIC

İleti efekentli » 15 Ekm 2012, 00:15

slmlar,arka silecek benimkide çalşımıyordu aldığımda,önce elektirik geliyormu baktım,geliyor(sizinkinde gelmiyorsa sigortalara ve silecek koluna bakın).motoru yanıkmış,söktüm ve kollektörü bobinajcıya 20 tl ye sardırdım,5 tl kömür aldım,yuvalarını alıştırdım içini kontak spreyle temizleyip yeniden beyaz gres koyarak taktım hem orjinal hemde ucuza kapattım.bu arada;arka bagaj içine araç içinden şasi kablosunu çekmeyide kesinlikle unutma.gösterge konusunda ise;2 yılda 3 kere sökerek ledleri artırdımşu anda 40 adte led var.iyi oldu ama en sonunda ise ibreler pek belli olmadı,malum 94 modellerde kadran siyah,bunun çaresini kilometreci arkadaşıma giderek hallettik,sadece ibreleri boyamakla olmuyor,bence km göstergesini sökünce yukarda beyaz bir plastik var,oraya da beyaz led ekle ve ledlerin üstüne ibre renginde fosfor yapıştır,yani beyaz yere yaptığın ledlere sadece,km içine değil.ibreler şimdi çok belli hatta bende resim eklemiştim foruma.koltuk işi bence çok masraflı olmaz,siz söküp kızaklarına bakın.gevşeyen kısımlardan kaynaklanan bir durumdur.kolay gelsin.
efekentli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Akduman
Nereden: Aydın
Arabanız: forman

İleti furunotr » 15 Ekm 2012, 00:36

Biz geçtiğimiz yıl aynı problemden Brodway koltuğunu tamir etmiştik (muayeneden geçmemişlerdi)... Bir-iki ustaya göstermiş arkadaş ve kızakların değişmesi gerektiğini söylemişler; biz birlikte söktük ve aşınan bir-iki zamazingo vardı onları birşeyler uydurarak değiştirdik ve oldu; yalnız bilya v.s. var içinde söküp takarken biraz dikkat etmek gerekiyor; ilk defa yaptığımız için sökmek ve takmak bayağı bir zaman aldı...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: anterior ve 18 misafir