Amortisör nasıl sökülür

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Amortisör nasıl sökülür

İleti elvis » 02 Kas 2012, 13:08

Selamlar arkadaşlar
Direksiyonu çevirirken sol taraftan amortisörün üst bölgesinde biryerde sanki lastik sürtme sesi gibi bişey gırç-gırç yapıyor.Baktım amortisörü söküp aşınan biryer mi var acaba dedim,ama amortisörün üstünde siyah kapak var bir türlü sökmeyi başaramadım.Bu ses neden yapar bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse lütfen,şimdiden teşekkür ediyorum...

elvis
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gürsel
Nereden: Bursa
Arabanız: 93 Bordo Favorit LX

İleti bekocan » 02 Kas 2012, 16:31

amartisörden değil
direksiyon dişli mekanizmasındandır ses
direksiyon milinin tam bağlantı yerinde ki yani sağa ve sola cevirme mekanızmasının olduğu yer
bağlantı yerindeki körüğü az yana kaydırıp sağ ve sola doğru uzanan dişli kısmına gres yağ basman lazım
direksiyonu birisi cevirsin sende bak zaten mekanızmanın açılıp kapandığını ğörürsün
oradaki körüklü lastiği yana kayıdır ağzını ve dişli bölümlerini ğörürsün hem sağ hemde sola kayan dişli bölümlerini komple gresle
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

İleti Safariali » 02 Kas 2012, 16:36

aracı kriko ile kaldır 3 ayakla askıya al arabayı amörtisörün alt ve üst bağlantıları sök amasörü çıkar lakin ama welakin helezonu sökebilmen için ayrı bir alet var o yoksa niç ellleme amörtisör bilyanın yağlanması gerek sanki yada değişimi dediğim gibi helezon yayını kurmak için ayrı bir alet oluyor sen önce onu hesapla
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali desidero
Nereden: Aydın
Arabanız: Seat cordoba vario

İleti AhmetH » 02 Kas 2012, 17:00

Kalin insaat telini helezonun 1-2 baklasindan gecirip buke buke helezonu sikistirabilir amortisorden ayirabilirsiniz gibi ama parmaginiz falan en ufak hatada kopabilir. Bu amortisor isleri alet edevat ister kendinize yok yere karin agrisi yaratmayin. Amortisor kule takozlari olur onlar asinmis olabilir bunun degisimide alet ister hic yoktan kriko ile indir kaldir isleri. Buda parmak kopartabilecek kadar tehlikeli olabilir.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti elvis » 05 Kas 2012, 17:48

bekocan yazdı:amartisörden değil
direksiyon dişli mekanizmasındandır ses
direksiyon milinin tam bağlantı yerinde ki yani sağa ve sola cevirme mekanızmasının olduğu yer
bağlantı yerindeki körüğü az yana kaydırıp sağ ve sola doğru uzanan dişli kısmına gres yağ basman lazım
direksiyonu birisi cevirsin sende bak zaten mekanızmanın açılıp kapandığını ğörürsün
oradaki körüklü lastiği yana kayıdır ağzını ve dişli bölümlerini ğörürsün hem sağ hemde sola kayan dişli bölümlerini komple gresle
Oradan olduğunu pek düşünmüyorum,ama yine de aklıma getirdiğin için teşekkür ederim,en azından gres basarım...
elvis
CLASSIC
CLASSIC

İleti elvis » 05 Kas 2012, 17:53

kizilcalihoca yazdı: amörtisör bilyanın yağlanması gerek sanki yada değişimi

AhmetH yazdı:Amortisor kule takozlari olur onlar asinmis olabilir

Muhtemelen ikisinden birinde problemin kaynağı ...

Fakat amortisörün üstündeki hani kaputu açınca amortisör tepesinde plastik şapka gibi bişey var onu da helezonu sökünce mi çıkarabileceğiz bilmiyorum.
Tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim.
elvis
CLASSIC
CLASSIC

İleti alwaysloser » 05 Kas 2012, 19:54

amörtisör sökmek basit bişe değildir kanca gibi bişe ile amörtisörü önce sekmemesi için kıstırıyolar bence ustasına gidin
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti elvis » 06 Kas 2012, 07:54

Teşekkür ederim.
elvis
CLASSIC
CLASSIC

İleti MadloveR » 06 Kas 2012, 09:48

Muhtemelen ikisinden birinde problemin kaynağı ...

Fakat amortisörün üstündeki hani kaputu açınca amortisör tepesinde plastik şapka gibi bişey var onu da helezonu sökünce mi çıkarabileceğiz bilmiyorum.
Tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim.[/quote]

Dediğiniz parça amortisör üst takozlarının üstündeki plastik şapka sanırım onu asılarak çıkarabilirsiniz. Fakat altındaki üst takozları(latik olanları) sökmek için amortisörün tamamen sökülmesi gerekir ki onu da kendi başınıza yapmanız imkansız. Bir tamirciye götürürseniz, amortisörü söktükten sonra tornacıya götürür orada presle helezonları basarak sökerler ve üst takozları değiştirirler. Sakın kendiniz sökmeye çalışmayın. Arkadaşların dediği gibi kendinize zarar verebilirsiniz. Sesin kaynağıda yüksek htimal bu üst takozlar. Aşınmışsa dönüşlerde veya hafif çukurlarda ses yapar.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti ramazanünlü » 11 Kas 2012, 21:25

arka amösörleri ben kendim degiştirmiştim hicde zorlanmadım ama ön amösörleri bilmiyorum ama degiştirmek istesem onuda yaparım gibime geliyor ama ön amörle ilgili bilgim yok
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ramazan ünlü
Nereden: Uşak
Arabanız: skoda favorit

İleti fatih usta » 11 Kas 2012, 22:39

arka amortisör helezon uzun ve yumuşak elle sökülür ön aparatsız çok zor
Kullanıcı avatarı
fatih usta
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Ankara
Arabanız: favorit 135 l

İleti elvis » 10 Arl 2012, 18:06

Arkadaşlar sorun halledildi.Amortisör üst takozları yarı yarıya aşınmış,usta askıya alınca gördük.Amortisör bir parmak aşağı-yukarı boşluk yapıyor bundan dolayı da ses yapıyormuş.2 adet takoz,sağ dış aks körük çatlamış değişti,2 saat civarında uğraştı usta.işçilik dahil 50 tl verdim.Şimdi ses falan yok.Ön takımda şuana kadar bir direksiyon kutusu kaldı değişmeyen.Onu da imkanım olduğunda değiştirmeyi düşünüyorum.
elvis
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir