DEPRAJA BASINCA GELEN SES

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

DEPRAJA BASINCA GELEN SES

İleti ramazanünlü » 03 Kas 2012, 20:48

Arkadaşlar debraşa basınca cıkı cıkı diye ses yapıyor debrajdan ayagı cekince sesde kesiliyor birde kalkışlarda çok sallamaya başladı sallama dedigim titreme ne oldu buna daha 3 gün önce bişey yoktu bu neden olabilir.

ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ramazan ünlü
Nereden: Uşak
Arabanız: skoda favorit

İleti AhmetH » 03 Kas 2012, 21:59

Debriyaj belli ki cok eski.

Degistirin derdiniz biter.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti ramazanünlü » 03 Kas 2012, 23:43

AhmetH yazdı:Debriyaj belli ki cok eski.

arabayı aldıgımda aldıgım kişi baskı balatayı yeni degiştirdigini söylemişti ama iki yıl oldu bitmişmidir yani
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti fencolic » 04 Kas 2012, 13:50

ramazanünlü yazdı:
AhmetH yazdı:Debriyaj belli ki cok eski.

arabayı aldıgımda aldıgım kişi baskı balatayı yeni degiştirdigini söylemişti ama iki yıl oldu bitmişmidir yani

Eğer iki yıl önce değişti ise biteceğini sanmam. Bitip bitmediğini kendiniz test edin yine de. El freni çekip 3.viteste yavaş yavaş ayağınızı debrijaydan kaldırın. Eğer ayağınız fazla kalkmadan istop ediyorsa sorun yok. Ayağınız çok yukarıdayken istop ediyorsa debriyaj bitmeye yakın-bitmiştir.

Bana kalırsa o ses debriyaj bilyasından geliyor. Benzer ses bende de var. Usta bana debriyajın bitmeye yakın ama bitmemiş dedi. Değiştirirken ikisini birlikte hallederiz, böyle kullan sorun olmaz dedi.

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti forman37 » 04 Kas 2012, 14:34

debrıaj balatasının yıl ve gunle alakası yok abı tamamen kullanıcı ıle alakalı musterımde 2004 model vectra C var ve suan arac 240,000 kmde hıc degısmedı hala kavraması super.
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti ramazanünlü » 04 Kas 2012, 19:49

forman37 yazdı:debrıaj balatasının yıl ve gunle alakası yok abı tamamen kullanıcı ıle alakalı musterımde 2004 model vectra C var ve suan arac 240,000 kmde hıc degısmedı hala kavraması super.

aslında arabaya fazla binen bir kişi degilim ama bana kalırsa aldıgım kişi çıkma falanmı taktı acaba
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti forman37 » 05 Kas 2012, 00:04

çıkma takılıcak kadar pahalı bı parca degıl be abı. yerlısı var MAPA marka 70 lıra orjınal LUK var 150 lıra sanmıyorum cıkma olucagını
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti bekocan » 05 Kas 2012, 21:21

ramazanünlü yazdı:Arkadaşlar debraşa basınca cıkı cıkı diye ses yapıyor debrajdan ayagı cekince sesde kesiliyor birde kalkışlarda çok sallamaya başladı sallama dedigim titreme ne oldu buna daha 3 gün önce bişey yoktu bu neden olabilir.

devriyaj ayarını sonunakadar getir eğer hala aynı ise
değiştircen
debriyaja bastığında bilya devreye ğirer debriyaj bilyası o ses bozuksa ses yapar zaten değirtirirken bilya ile bereber değişir.
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

İleti MadloveR » 06 Kas 2012, 10:47

Aynı ses bende de var. İki gündür titreme de başladı. Fakat kavramada bir sıkıntı yok. En alt seviyede kavrıyor. Ayağımı debriyajdan 1-2 cm kaldırıyorum araba hareket ediyor hemen. Sanki debriyaj bilyası yağlanacak gibi geliyor bana ama vakit blup tamirciye de götüremedim.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti ramazanünlü » 11 Kas 2012, 21:19

arkadaşlar ben bu depraj balatasını kendim degiştirecegim kafaya koydum şimdi bana bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olun neler yaptıgımı tek tek fotografını çekip sizlerle paylaşacagım
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ramazanünlü » 12 Kas 2012, 01:56

lütfen arkadaşlar bildiklerinizi paylaşın
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AhmetH » 12 Kas 2012, 02:10

valla bir düşündümde :shock:

tek başınıza şanzımanı debriyaj değiştirmek için motordan ayırmak varya üfff
büyük karın ağrısı :mrgreen:
akslar tutuyor .. aksları tekerlek göbeğinden indirip şanzımanı sökemek abovv :mrgreen:
herşeyi boşversek tekerlek göbek somunu sökmek marifet zaten.

kısaca zor iş.

yinede yapacaksanız elim alet tutar derseniz şanzımanı motordan ayırmanız lazım nasıl yapacağınızı madem cesaret ettiniz siz planlayın. aksı(ları) şanzımandan çıkaracak olursanız şanzıman yağı dökülür aklınızda olsun..
motor şanzıman tarafından boşa düşecek ya üstten bir kalasa asmak yada alttan karterden takoza oturmak lazım.
haydi baskıyı söktünüz, ortalama aletiniz yoksa yeni balatayı nasıl hizalayıp baskıyı volana takacaksınız tam muallak..
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti ramazanünlü » 12 Kas 2012, 10:20

AhmetH yazdı:valla bir düşündümde :shock:

tek başınıza şanzımanı debriyaj değiştirmek için motordan ayırmak varya üfff
büyük karın ağrısı :mrgreen:
akslar tutuyor .. aksları tekerlek göbeğinden indirip şanzımanı sökemek abovv :mrgreen:
herşeyi boşversek tekerlek göbek somunu sökmek marifet zaten.

kısaca zor iş.

yinede yapacaksanız elim alet tutar derseniz şanzımanı motordan ayırmanız lazım nasıl yapacağınızı madem cesaret ettiniz siz planlayın. aksı(ları) şanzımandan çıkaracak olursanız şanzıman yağı dökülür aklınızda olsun..
motor şanzıman tarafından boşa düşecek ya üstten bir kalasa asmak yada alttan karterden takoza oturmak lazım.
haydi baskıyı söktünüz, ortalama aletiniz yoksa yeni balatayı nasıl hizalayıp baskıyı volana takacaksınız tam muallak..

daha önce ben tekerlek göbek somununu söktüm o falan kolay benim icin zor olan veya şöyle deyeyim şanzımanı sökmek de degil asıl ondan sonraki işlemler
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti MadloveR » 12 Kas 2012, 11:16

Bence hiç uğraşmaya değmez. Ben bir kaç ay önce ön düzeni değiştirdim, tam 4 saat sürdü. Ki ön düzen baskı balatadan kolay bir iş. En güzeli verin bir ustaya kafanızı hiç ağrıtmayın. Aksları söküp takmak başlı başına bir iş zaten. Benim araçta da vardı aynı ses, aynı zamanda çok aşağıda kavrıyordu, debriyaj ayarını biraz yukarı aldım şu anda kesildi ses. Yalnız o sesin nedeni debriyaj bilyası ya yağsız kaldı ya da dağıldı. Benim araç bir müddet daha devam eder fakat ilerde baskı balatanın değişmesi lazım.
Dediğim gibi hiç uğraşmayın pişman olursunuz. İlla değiştirecekseniz verin ustaya kafanız ağrımasın.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti ramazanünlü » 13 Kas 2012, 08:54

şimdi yaptırmak kolay iş olur ben oysa bunu kendim yapmak istiyorum bişeyler ögreneyim ama bunu tabi yaparken sizlerlede baylaşacagım tek tek fotograflarını cekekcegim şimdi bana lazım olan bu depraj konusunda yardımcı olacak bilgi lazım tabi bu benim işimi kolaylaştırır
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Bülent Elibol » 13 Kas 2012, 19:32

Arkadaşım.Debriyaj setinde sorun var.
Tekirdağ/Çorlu Skoda'cı Bülent Elibol Zafer Mah.Yeni Sanayi Sit.Şehit Yüzbaşı Yücel Kenter Cad.No:2 A8-11 Blok
GSM:05355216500
www.skodacorluservis.com
ototeknikcorlu@hotmail.com
Bülent Elibol
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Bülent Elibol
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Skoda Felicia Combi 1.3 Mpi

İleti phenomx3 » 13 Kas 2012, 22:20

forman37 yazdı:çıkma takılıcak kadar pahalı bı parca degıl be abı. yerlısı var MAPA marka 70 lıra orjınal LUK var 150 lıra sanmıyorum cıkma olucagını

Mustafa kardeş bu MAPA nasıldır bilginvarmı
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti skodaizm » 13 Kas 2012, 22:46

Mapa dan uzak dur derim. Zira ben ve çevremdeki favo ve felicia cılar ne zaman taktırsak sorun yaşadık.

Yerli olması ve uçuzluğundan dolayı avantajlı gözükse de, dayanıksız ve değişim için ekstra işçilik verildiğinden diğerlerinden pahalıya gelir.

LUK veya Valeo tavsiye ederim.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir