Tevzi Makarası

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Tevzi Makarası

İleti MadloveR » 26 Arl 2012, 13:13

Herkese Selamlar Arkadaşlar.

Bu tevzi makarasının altında bir sünger varmış galiba onun arasıra yağlanması gerekiyormuş. Benim araçta makaranın altında birşey göremedim. Makarayı söktüm direk distribitörün metal kısımları görünüyor. Bunun bir zararı var mıdır? O süngerin görevi tam olarak nedir?
Bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirse memnun olurum.

Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti MadloveR » 26 Arl 2012, 15:40

Arkadaşlar bir sorum daha olacak. Araba 100-105 arası giderken devir saati 1900 ü gösteriyor. Hızı GPS le onayladım devir saatinde sorun olabilir mi sizce.
Eklentiler
IMG0157A.jpg
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 26 Arl 2012, 22:40

Devir saati sapmalarını anlayabilmek için aynı viteste, örneğin 2. vites, tam 2000 d/d iken hızınızı GPS'den değil de hız saatinden gözleyin, sonra 4000 d/d ye çıkın ve hız saatinde gözüken hız iki katı olarak çıkacak mı çıkmayacak mı bakın.

Zira GPS'de hız değişimleri gecikmeli olabilir, hele telefon ise iyice saçmalar ve hız arttıkça sapma artacağından devir saati ve hız saati arasındaki korelasyonu net vermez.

(5. viteste 2000 d/d iken hızınız 102 km civarı gözüküyor, 4000 çok ütopik olur takonun 200+ bir hız yazması lazım ama 2000 d/d'den 2500 d/d'ye çıktığınızda da (102).(1,2)=122-123 km/s civarı bir hız yazmalı.

Hani ben tam bilemiyorum da tabi, görünüm bana biraz enteresan geldi, buradan gözüken acayip bir vites oranı olmalı, araç 3000 devir civarlarında son hızına dayanıyor sanırsam
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Ömer Fatin » 26 Arl 2012, 23:03

Ali kardeşim merhabalar,

Öncelikle tevzi makarasının altındaki keçenin yağlanması aslında keçenin değil keçenin altındaki milin yağlanmasıdır. Belli süreler ile (ben her 10.000km de yağlıyorum) bu mil ve distrübütörün altındaki kapağı açıp dönen mekanizma yağlanmalı. Bu şekilde parçaların ömrü kısalmamış olacaktır. Hatta kitapçığında distrübütörde bi kaç parçanın daha yağlanması gerektiği yazmaktaydı.

Devir saatiniz için ise distrübütörden ateşleme bobinine ve ateşleme beynine giden kabloları ve uçlarındaki soketleri temizlemenizi hatta hafif gresleyerek sıkı bir şekilde oturmasını sağlamanızı tavsiye ediyorum.

Önceki Favorit aracımda benzer bir sorun vardı. Ateşleme beynine giden kablolar o kadar laşka olmuş ki bir süre sonra aracım çalışmaz hale gelmiş ve beyin arıza yapmıştı. Beyni değiştirdikten ve kabloların soketlerini düzelttikten sonra devir saatimde düzelmiş ve göstergelerim 5. vites 2500-3000 devir arasında 100km gösteriyordu.

Kablo ve soketleri bi kontrol edin. Parçaları küçük bi bakımdan geçirin.
1998 Skoda Felicia 1.3 GLX Combi
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Fatin
Nereden: Bolu
Arabanız: 98 Felicia GLX Combi

İleti forman37 » 26 Arl 2012, 23:21

ben 10,000 km ye kalmadan her hafta yaglıyorum acıyorum dıstrıbutor kapagını yagdanlıkla 5 damla yag bırakırım kapatırım onemlı olan milin yagsız kalmaması .
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti MadloveR » 27 Arl 2012, 09:24

Arkadaşlar cevaplarını için tşk ederim. Sorun avans ayarındanmış. Avans ayarı yaptırınca devir saati düzeldi. Normal konuma geldi.
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir