favorit motor çok iyi ama beyaz duman atıyor yardım

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

favorit motor çok iyi ama beyaz duman atıyor yardım

İleti turhalli » 03 Oca 2013, 22:54

motorcu ustam arabanın beyaz duman attıgını görünce senin motor gidik ya hemen yapalım yada sat kurtul dedi birde fiyat çıkardı.bende rampalarda 5 kişiyle keçi gibi tırmanıyor ustam nasıl olur dedim ama iki üç gün gözüme uyku girmedi çok moralim bozuldu.motorun conta problemide yok.egzozdan su damlaları geliyor motor sogukken.degişmeyen hiç bir yeri kalmadı,çok masraf ettim birde bu çıkınca anlarsınız ruh halimi.neyse dün ustama tekrar gittim,şu direksiyona birde sen geç dedim.üç kişiyle yaklaşık 10km.yol yapttık.motorun sagır oldugunu söyledi zira 110km.üstüne çıkmıyor.yolda giderken [şimdi adını hatırlayamadım]motrun ne durumda oldugunu anlamak için bujilerin takıldıgı yerden ucunda saat olan bir hortum sokuyorlrmış dedim. kendisinin yapmadıgını söyledi ama sonra başka bir motorcu arkadaşına gittik.onda bu saatten varmış sag olsun bizi kırmadı,kendisi bujileri söktü,tabi ben hemen ustam ölçüm degerlerinin kaç olması gerekiyor dedim,oda 5 barın altı kötü 6-7-8 bar idare eder 9-10 barsa çok iyi zaten 1.3 motor araçların en iyisi 10barı geçemez çünki motor gücü ve bg.olarak maksimum 10bar çıkar 11dersen çıkmaz dedi.testi yapmaya başladı 1.piston 10bar 2. piston 10bar 3.piston 10bar ve 4.piston 10bar olarak çıktı ve işlemi saati bana dogru tutarak gösterdi.tabi ben havalara uçtum.hemen ustama dönerek hani motor gidikti dedim.şimdi arkadaşlar motor neden beyaz duman atıyor alabilir,bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

turhalli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mustafa gün
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: skoda favorit 135L

İleti tarık » 03 Oca 2013, 23:14

:) Benim favoritimdende beyaz duman atıyor bende ilk başda korktum contadan su kaçırıyor diye ama suda ekşiltme yoktu uzun yola çıktım duman atma kesildi kısa mesafelerde hala beyaz duman atma var ama suyumda eksilme yok o yüzden içim rahat havaların soğumasından diyorum.
tarık
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: koymatlı
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: favorid 135 lx

İleti ozantavsan » 04 Oca 2013, 00:22

Merhaba , aracın beyaz duman atması bir sorun değildir.

Mavi duman atan aracın motorunda sorun vardır.Yağ yakma vardır.

Beyaz duman ise genelde soğuk havalarda , kış günlerinde görülen bir olaydır.
Soğuk motorda çalışma sonrası egzostan beyaz duman çıkar.Yarın diğer araçların egzoslarını gözlemleyin.
Yeni nesil araçlarda göremeyebilirsiniz veya daha az görülebilir.Dizel araçlardada göremezsiniz , genelde kara dumana yakın çıkabilir.

Diğer araçlarda da beyaz duman göreceksiniz.
Eyvah onların motorudamı gidik diyeceksiniz.Cevap hayır .....
Soğuk havada ağzınızdan nedesinizi verdiğinizde beyaz duman oluşacaktır.Sıcak nefes soğuk hava ile buluşacak.
Su buharı meydana gelecek. ( Eyvah bizim ciğerlermi bitik :) dememek lazım)........

Velhasıl uzun yolda aracın motoru tam ısınacak ve beyaz duman azalacaktır..
Beyaz duman sorun değildir.Korkmayın motorunuz canavar gibi ,sapasağlam.......

Bakım benim favoritin sabah soğuğundaki egzos çıkışı.Gayet normal ve sizin veyaz dumandan daha yoğun.
Bunun sebebi ise yaptığım hidrojen sisteminin aracımda çalışıyor olması.Hidrojen + lpg ile çalışıyor.
Hidrojen sayesinde daha verimli yanan lpg ,egzostan H2O yani su olarak çıkıyor.Bu sebeple daha yoğun beyaz duman oluşuyor sizin araca göre....

Sorun yok.... Motor sağlam ... Her ustanın dediğine inanmamalı...........

İşte vidyom : http://www.youtube.com/watch?v=bh5F3mq6h1E

Bu da Yurt dışı başka bir vidyo : http://www.youtube.com/watch?v=_1Bv99YOGlY (EGzos beyaz duman)
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti hetepe » 04 Oca 2013, 08:07

''sat kurtul'' diyen usta(?) , senden para kazanmak istemiş; satıp, kurtulacaksan neden masraf edesin? Masraf edilecekse neden satasın?
beyaz duman yağ yakma belirtisidir ve çekişle test edilmez, yağ yakan araba ferrari gibi gider zaten...
Bun unla beraber komresyon testinde silindirlerin kaçaksız çıkması da bence şüpheli...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti elvis » 04 Oca 2013, 08:15

Maaşallah Ozan Hocam,araban Karaşimşeğin kırmızı versiyonu gibi.Kaputu açmaya gör,altı teknoloji kaynıyor. :o
Geçtiğimiz yaz Balıkesirden geçerken kulaklarını çınlattım,uğramak isterdim açıkçası fakat zamanım kısıtlıydı.O yüzden çevreyolundan devam ettim.
elvis
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gürsel
Nereden: Bursa
Arabanız: 93 Bordo Favorit LX

İleti ozantavsan » 04 Oca 2013, 14:14

Yolu Balıkesir'e düşen herkesi beklerim.

Yağ yakma sonucu mavi duman çıkışı olur.
Beyaz duman normal bir durumdur.
Yaz aylarında , sıcak havalarda görülmez.
Siyah veya gri duman aracın zengin karışım yaktığını gösterir.
Fakat beyaz dumanın bunlarla bir ilgisi yoktur.
Yağ yakan aracın yağ çubuğu çekildiğinde yağ çubuğu deliğinden duman çıkartabilir.

Yağ yakan aracın egzos dumanı maviye yakın çıkar.(Gri olarakta algılanabilir)

Açıklayıcı bilgi : Beyaz dumanı yanlış algılayıp arkadaşları korkutmayalım.Beyaz duman masum bir egzos dumanıdır.. EGZOS DUMANININ DİLİ kısmını Dikkatlice Okuyun...

EGZOS DUMANININ DİLİ

KARADUMAN : İs ve yanmamış karbon nedeniyle meydana gelen zengin karışımların sonucunda oluşur. Yakıt yanarken yeterli derecede hava bulunmayışı ve diğer nedenlerden oluşur. Bu nedenler :

Motorun fazla yüklenmesine bağlı olarak fazla yakıt gelmesi.
Kısıtlı hava akımı veya tıkanmış hava filtresi.
Düzensiz yakıt püskürtülmesi veya patlama hücresine düzensiz yakıt girmesi.
Enjeksiyonun gecikmesi,yani güç püskürtme.
Enjeksiyonun başlamasıyla yakıtın ateşlemesi arasındaki sürenin kısa oluşu. Bunun neticesinde havayla yakıt iyice karışmadan ateşleme meydana gelir.
Düşük kompresyon basıncı .
Fazla yakıt püskürtme veya atomize olmadan damlama.

MOTORUN FAZLA YÜKLENMESİ : Kara duman motorun fazla yüklenmesinin tipik bir sonucudur.Gönderilen ilave yakıt havayla karışıp yanacak vakit bulamamaktadır. Egzost sübapları açıldığı zaman fazladan gelmiş olan yakıtın yanması tamamlanmadığı için duman teşekkül eder. Bu tamamen yakıt hacmiyle ilgili olup hangi yakıt kullanılırsa kullanılsın meydana gelir.

KISITLI HAVA AKIMI : Yetersiz hava, hava filtrelerinin tıkanması,iki zamanlı motorların deliklerinin tıkanması veya egzost susturucularının tıkanması sonucunda görülür. Yanma için gerekli hava az olunca daha fazla yanar ve bir motorun duman çıkarmadan taşıyabileceği yük miktarı azalır.

YAKIT PÜSKÜRTÜLMESİ : Enjektör meme deliklerinin tıkanması veya bozulması yakıtın silindirde düzensiz olarak dağılmasına neden olur. Bu da duman yapan zengin karışımları meydana getirir. Çok yüksek enjektör basınçları veya çok düşük yakıt yoğunluğu o kadar ince bir sprey oluşturur ki bunun havanın içine yeterince karışması mümkün olmaz . Memeden uzakta bulunan hava yanma işlemine katılmaz, yakıt az havayla yanar ve duman ( siyah ) teşekkül eder. Kısmen tutuk bir enjektör iğnesi enjeksiyon zamanını değiştirir ve duman meydana getirerek çalışmayı bozar, buda yakıtla havanın kötü karışmasının bir sonucudur.

GEÇ ENJEKSİYON : Yakıtın geç enjeksiyonu geç ateşlemeye sebep olabilir, bu durumda yakıt tam olarak yanmaz ve kara duman oluşur. Ateşleme çok geç olup eksik yanma olduğu takdirde “ beyaz duman” (Buharlaşmış yanmamış yakıt ) meydana gelir. Motor iyi durumdaysa enjeksiyon vaktini ileri almak, beyaz dumanı yok edebilir.

MAVİ DUMAN : Mavi duman yakıtla ilgili değildir. Bu fazla miktarda motor yağının ateşleme hücresine gelerek yanması sonucu oluşur. Bunun sebebi de, yağ segmanlarının aşınması, supap kayıtlarının aşınması veya turboşarj şaft keçesinin eskimesidir. Yağ seviyesinin çok yükseldiği yağ banyolu hava filtreleri de motor yağ sızdırabilir. Duman oluşturan bu sebeplerin yakıt kalitesiyle ilgisi yoktur.

BEYAZ DUMAN : Dumanda beyaz rengi,egzosta bulunan yakıt parçacıkları verir. Genel olarak beyaz duman soğuk çalışma sonucunda oluşur. Soğuk bir motor ısınana kadar beyaz egzost gazı; başlangıçta içindeki su buharının yoğunlaşması sonucu beyaz duman gözükür. Beyaz duman aşağıdaki durumlarda görünür ;

1. Motorun fazla ısınması.

2. Eksik yanma ( Genellikle geç enjeksiyona bağlı ).

3. Silindir duvarlarına yakıt spreyi çarpması,soğuması ve birikim yapması.

4. Düşük kompresyon .

5. Az uçucu yakıt.

6. Düşük seton numarası ( ateşlenmenin çok gecikmesi ).

Yağ yakan bir araç......
http://www.youtube.com/watch?v=4pv08_ueBv0
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti turhalli » 04 Oca 2013, 23:26

ya ozan kardeş benim arabanın subap ayarı yeni yapıldı.distrübütör yeni sıfır degişti.karbüratör ayarı ve temizligi yeni yapıldı.bütün filitreler ve yag yeni degişti.bujiler bosh marka yeni degişti.termostat yeni.kompresyon testinde testi yapan usta motorun 10numara oldugunu söyledi ve aynı motor sıfır arabayada baksak bundan fazla deger gösteremez dedi,ama kapalı yerde motor sıcaklıgı biraz düşüktü,dumandan göz gözü görmüyordu.trafikte hareket halindeyken arka tarafı devamlı gözlüyorum fakat duman felan göremiyorum.
turhalli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mustafa gün
Arabanız: skoda favorit 135L

İleti ozantavsan » 05 Oca 2013, 01:11

Soğuk bir motor ısınana kadar beyaz egzost gazı; başlangıçta içindeki su buharının yoğunlaşması sonucu beyaz duman gözükür.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozceyhan » 05 Oca 2013, 09:27

silindir kapak problemidir...subap lastiginde-yada silindir kapagın kendisinde sorun olabilir..bu sorunla 2-3 kez karsılastik silindir kapak sorunu cıktı..
ozceyhan
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: hüseyin özel
Nereden: Mersin
Arabanız: SKODA

İleti Ömer Fatin » 05 Oca 2013, 22:48

Güzel bilgiler, Ozan bey teşekkürler..
1998 Skoda Felicia 1.3 GLX Combi
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Fatin
Nereden: Bolu
Arabanız: 98 Felicia GLX Combi

İleti lestat » 06 Oca 2013, 14:42

bizim fabia (1.4 16v aub kodlu benzinli lpg yok ve 174000de) da ilk çalıştığında beyaz duman ve su atıyor ne yapalım yani motor mu yaptırcaz
en son bakıma gösterdiğimde ustam motora 10 üzerinden 9 vermişti. o bir puanı da buji kablolarından kırdı zaten
Aracın beyaz duman atması normal kafaya takıcak bişi yok bence bir de havaların soğuk olmasını düşünürseniz gayet sıradan bir durum bence
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Hakan ÖZLER
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia Elegance

İleti oguzhanuc » 01 Ekm 2014, 07:57

Merhaba arkadaşlar,
Konuyu tekrar hortlatmak istedim. Henüz 1 ay önce 96 felicia 1.3 lx aldım. Araca broadwayden geçtim ve bana inanılmaz konforlu ve hoş geldi. Şehir içi günlük 300 km ve üzeri yaptığım için aracı alır almaz lpg takdırdım. Sorunum şu ki araç lpg de giderken ciddi yağ eksiltiyor ve özellikle düşük devirde giderken beyaz duman atıyor ancak bu durum benzinle giderken yok. Bir kaç ustaya gösterdiğimde bana astronomik fiyatlar çıkarttılar. Evet arabada bir yağ yakma var ve belki motor da yapılmalı ama benim paragöz olmayan gerçekten arabadan anlayan bir ustaya feliciayı göstermem gerek ve maalesef skoda camiasını bilmiyorum. İstanbul'da bana kimi tavsiye edersiniz.
oguzhanuc
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Oğuzhan Uç
Arabanız: Felicia 96 1.3 lx

İleti favorit55 » 02 Ekm 2014, 07:39

oguzhanuc yazdı:Merhaba arkadaşlar,
Konuyu tekrar hortlatmak istedim. Henüz 1 ay önce 96 felicia 1.3 lx aldım. Araca broadwayden geçtim ve bana inanılmaz konforlu ve hoş geldi. Şehir içi günlük 300 km ve üzeri yaptığım için aracı alır almaz lpg takdırdım. Sorunum şu ki araç lpg de giderken ciddi yağ eksiltiyor ve özellikle düşük devirde giderken beyaz duman atıyor ancak bu durum benzinle giderken yok. Bir kaç ustaya gösterdiğimde bana astronomik fiyatlar çıkarttılar. Evet arabada bir yağ yakma var ve belki motor da yapılmalı ama benim paragöz olmayan gerçekten arabadan anlayan bir ustaya feliciayı göstermem gerek ve maalesef skoda camiasını bilmiyorum. İstanbul'da bana kimi tavsiye edersiniz.

Ben motoru yaptıralı 10000 km oldu daha yeni yani ama değişime kadar yarım litreden fazla yağ ekliyorum. Normal olduğunu düşünüyorum ben lpg. Benzinde hiç denemedim zaten.
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir