hararet sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

hararet sorunu

İleti hayaletbey » 09 Oca 2013, 23:25

slm arkadaşlar aranıza yeni katıldım 93 model favoritim var yeni aldım daha ama bi türlü bu hararet sorununu ayarlayamadım şimdi size baştan anlatıyım sorunumu :) konyada hangi ustaya gittiysem sorunu çözemediler acil yardım donuyom favonun içinde şimdi fan müşürü hararet müşürü termostatt komple orjınalıyle değişti hararetim o ilk çentik varya orayı geçmio kim ne yaptıysa yapsın orayı geçmedi antifiriz normal termostatlar müşürler hepsi açıyor kapatıyor fakat haraet bi türlü o çentiği geçmio acilll yardım bekliyorum herkes hararetten korkar benim arabada hararet yapmaz birde şu var arac motor soğukken yakıtı etkiler dimi ha bu arada konyanın en iyi ustası kilometreci yaşarda aracın göğsünü açtı baktı ölçtü biçti göstergemin normal çalıştığınıda söyledi almadık hararet müşürü kalmadı yada başkla bi aracın hararet müşürünü alsam olurmu bı sıkıntı yaşarmıyım ilginize tşkler şimdiden :))

hayaletbey
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: serkan alkış
Nereden: Konya
Arabanız: favorit

İleti fencolic » 09 Oca 2013, 23:38

Termostatınız kaç derecelik? 88'lik olması lazım. Benimde araba ısınmıyordu termostatı 88'lik taktım şimdi yanıyor araba. Fan da 92'de açıyor. Eğer hararet müşürü arızalı ya da uyumlu değilse hararet göstergeniz doğru göstermez. Bana göre araç ısınmıyorsa sorun termostattadır. Termostat erken açıyordur, bu yüzden ısınmaz. Yazları termostatı bu sebepten söküyorlar hararet yapmasın diye.

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti forman37 » 09 Oca 2013, 23:40

kardesım foruma hosgeldın yenı aracında hayırlı olsun taktıgınız fan müşürü kaç derecelık termostadın kac derecelık onları bı ogren ustandan kaçlık takıldı dıye sor arac havada yapmıs olabılır .
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti AhmetH » 09 Oca 2013, 23:42

saf antifriz mi dolanıyor içerde ?

komple antifriz neden bilinmez ısınmıyor.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti forman37 » 09 Oca 2013, 23:44

arabaya komple antıfırız konulmus olsa tamamı 5 lıtre alıyo :D sanımıyorum antıfırızle doldurucaklarını.
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti Ömer Fatin » 09 Oca 2013, 23:48

Merhabalar,
Termostatınız, fan müşürünüz, hararet müşürünüz ve göstergenizi de test edip sağlamlığından eminseniz tek bir alternatif kalıyor.
Bir arkadaşımın favoritinde benzer bir sorun gaz beyninden (regülatör) kaynaklanmıştı. Gaz beyni arızalanmış ve sızdırıyorsa suya gaz veriyor ve suyu hızlı bir şekilde soğutuyor. Bu şekilde de araç ısınmıyor. Genleşme kabının kapağını açıp bi koklayın bakalım gaz kokuyormu.

Termostad, Hararet müşürü, fan müşürü, gösterge ve gaz beyni. Sonuçta başka alternatif kalmıyor.
1998 Skoda Felicia 1.3 GLX Combi
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Fatin
Nereden: Bolu
Arabanız: 98 Felicia GLX Combi

İleti furunotr » 09 Oca 2013, 23:49

Benim anlayabildiğim kadarıyla aracın içinde kaloriferi ile ısınamıyorsunuz; kalorifer radyadötürün ve ona bağlı elemanları bir kontrol ettirmenizi öneririm...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

İleti ramazanünlü » 10 Oca 2013, 09:57

AhmetH yazdı:saf antifriz mi dolanıyor içerde ?

ahmet bey ben antifirizi koyarken yeni almış oldugum antifirizi katıyor ve su yerine cıkmış olan antifiriz ile eksikligi tamamlıyorum benimki ısıtıyor ama gec ısınıyor bende buna şaştım kaldım acaba bundanmı ki benim şu konuya bi acıklık getirseniz
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ramazan ünlü
Nereden: Uşak
Arabanız: skoda favorit

İleti PİCK-UP » 10 Oca 2013, 09:59

bencede termostat kaynaklı, düşük takılmıştır. fan müşurunu da kontrol edin sökün bakın yazar üstünde kaçlık.

sökmeden sol alttaki tahliye vidasından tüm antifrizi bir kaba almayı unutmayın aksi taktirde hepsi yere dökülüp ziyan

olacaktır..
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti sainz » 10 Oca 2013, 11:04

ramazanünlü yazdı:
AhmetH yazdı:saf antifriz mi dolanıyor içerde ?

ahmet bey ben antifirizi koyarken yeni almış oldugum antifirizi katıyor ve su yerine cıkmış olan antifiriz ile eksikligi tamamlıyorum benimki ısıtıyor ama gec ısınıyor bende buna şaştım kaldım acaba bundanmı ki benim şu konuya bi acıklık getirseniz

Çok basit yahu! İki tane tencereyi aynı derecede sıcaklık veren iki ayrı ocağa koyun. Tencerelerde eşit hacimde su olsun ancak birisine tuz katın. Tuz kattığınız tenceredeki su daha geç kaynayacaktır. Tabii ki kaynamadan önceki belli ısılara geliş süreleri de farklı olacaktır.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti AhmetH » 10 Oca 2013, 14:17

Valla zamanında lpg dönüşümünden sonra eksilen suyu antifriz ile tamamlanmış bir opel vectra duydum bir türlü ısınıp lpg ye geçmiyordu. Neden sonra antifriZi seyreltip sorun çözülmüştü.
Motorda ısıyı en iyi emen sıvı saf su dur. Antifriz ihtiyacınızı minimum seviyede karşılayın. Hiç koymayın demiyorum ama ihtiyacınız yoksa -30 ve daha düşük sıcaklıklar için bir koruma gayet gereksiz olacaktır.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti osti01 » 12 Oca 2013, 02:57

arkadaşlar olması muhtemel şeyleri söylemiş zaten. ben de hararet göstergesinin doğru göstermediğini düşünmekle beraber kalorifer tertibatının sağlıklı olmadığını tahmin ediyorum. ayrıca müşürü değiştirmenize gerek yok en erken açan müşür bile 70 e kadar çıkarır. müşürün hiç olmadığını varsayarsak bile aracın belli bir süre çalıştırılmasıyla yine 70 e çıkarılabilir. (Kışın felicia da kendi tecrübemle sabittir.)

Ayrıca bir arkadaş regülatörün suya lpg kaçırmasından bahsetmiş. ben hiç karşılaşmadım ama gayet mantıklı geldi bana.
Kullanıcı avatarı
osti01
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: osman
Nereden: Gaziantep
Arabanız: 99 mondeo ghia

İleti meteorra » 01 May 2013, 21:11

Kolay gelsin arkadaslar benim forman da hararet sorununu birturlu cozemedim .nsimdi sirasiyla yaziyorum sorunklari ve yaptigim islemleri .
Yolda giderken fan acmiyor ama dururken arac isindiginda fan aciyor (yolda giderken normalde acmamasi gerek zatenama asil sorun burada zaten su kaytiyor ve hararet seviyesi yukseldigi halde acmiyor )
Fanmursirini degistirdim 86 lik taktim yok olmadi kaloriferim zaten tikanikti onunda vanasini kapadim dolasim da sorun yok ama gaz var aracta altinda ki ekten devam ediyor su dolanmaya . butun borulari soktum iclerini temizledim ama sorun hala ayni bir aciyor bi acmiyor gozum surekli hararet gostergesinde fwni direk bagladigim halde uzun yolda100 km sabit hiz ile gitsem bile hararet yapiyor . bi cozumunuz oneriniz vasr ise ve paylasabilirseniz cok sevinirim . bu arada radyator e su bastim diger taraftan su cikiyordu ama yinede tikali olabilirmi .
meteorra
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: atakan karagöz
Nereden: Kırklareli
Arabanız: skoda forman

İleti Abdulkadir OĞUZ » 04 May 2013, 12:10

Bence senin aracının hararet nedeni su sirkilasyonunun az olmasından kaynaklanıyor. Radyatörün yarısı tıkalı olabilir? Radyatörü değiştirip deneyeceksin. Birde su devirdaim pompasının içindeki su türbün kanatları çürüyerek
ufalmış olabilir? Bu da suyun daha az dolaşmasına neden olur. Yani devirdayım pompası iyi seviyede su basamıyor demektir. Bu durum da motorun istenilen seviyede soğumasını engeller.
Abdulkadir OĞUZ
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdulkadir OĞUZ
Nereden: Hatay
Arabanız: 1990 Mod.Skoda Favorit

İleti meteorra » 06 May 2013, 07:58

Cok tesekkur erderim abdul kadir bey . bu radyatoru soksem porcoz veya herhangi bir madde ile icin temizleye bilirmiyim . birde fakettim ki bayuir asagida olsa bosa attigimda hararet yukseliyor biraz snrasinda tekrar gaza bastigimda yine eski seviyesine dusuyor cok mantiksiz geldi bana .
meteorra
CLASSIC
CLASSIC

İleti meteorra » 25 Haz 2013, 16:30

Uzun bi aradan sonra radyatoru degistirdim fam mursiri de degisti ama hala arada fan aciyor arada acmiyior gostermedgim kimse kalmadi eger basina boyle bir olay gelen varsa ,yada bilgi verebilecek kimse varsa yardimlarinizi bekliyorum
meteorra
CLASSIC
CLASSIC

İleti volg » 25 Haz 2013, 22:17

araç boşta iken devirdaim pompası çalışmaz,hararet bu yüzden yükselir.vitese geçince devirdaim çalışır :)
volg
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: skoda favorit 135 LX

İleti skodaizm » 25 Haz 2013, 22:33

volg yazdı:araç boşta iken devirdaim pompası çalışmaz,hararet bu yüzden yükselir.vitese geçince devirdaim çalışır :)

Bunu başka yerlere yazmayın; zira bilmeyenler doğru bilgi zannederler.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir