MOTOR YAG KAPAGINDA TAHIN PEKMEZ... SUR EKMEGE YE...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

MOTOR YAG KAPAGINDA TAHIN PEKMEZ... SUR EKMEGE YE...

İleti bkatomant » 03 Şub 2013, 21:17

Arkadaslar Merhaba,

Motor yag kapagını acıp icine yag eklemek istedigimde, motor kapagi ic kisminda yahin pekmez kivaminda yag gordum. Bir abimiz motorun yagına su karismis olabilecegini soyledi. Bir arkadasimizda alakasi yok dedi. Bu hali ile ben Istanbul' dan mersine (yaklasik 1000 km...) hic durmadan yol yaptim. Motor yagina su karismis olsa motorun o kadar yol nasil geldigini aklim almiyor...

Bir tecrubesi olan arkadasimizin yorumunu rica ediyorum... Saygilar adam boyu.

Kullanıcı avatarı
bkatomant
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Mersin
Arabanız: SKODA FAVORIT 1994 GLX

İleti elegance » 03 Şub 2013, 21:31

problem ya yağ soğutucusunda yada aracı çok kısa mesafelerde kullanıyorsunuz.Büyük ihtimal ikisinden biri.
elegance
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Octavia TDI

İleti myege35 » 03 Şub 2013, 21:46

1. olasılık motor yağı cok fazla değişik markaların birbirine karışması ile yağ bozulmuş.
2. olasılık su karışması sonucu yağ bozulmuş.
motor yağınızı komple boşatınız. yeni yağ ekleğiniz mümkün oldukça ince yağ ekleyiniz. ki temizlik amaclı kullanıcaksınız. gerekirse karter kapağını komple acınız ki temizlik daha kolay olsun. iyice temizlendiğini gördüğünüzde normal olması gereken motor yağı koyunuz. yaklaşık 1000 km sonra tekrar yağınızı değiştiriniz. böylelikle kesin olarak motor yağınızın bozulma sebebi daha iyi ortaya cıkmış olur.
myege35
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: gökhan erdogmus
Nereden: İzmir
Arabanız: 1997 skoda felicia 1.6 glxi

İleti AhmetH » 03 Şub 2013, 22:19

Yağ çubuğunda aynı renk varsa su karışıyor demek.
Muhtemelen yoktur.

Kapağın içini temizleyip denemeye devam edin. Muhtemelen keser. Havalar soğuk giderken birde kısa mesafe kullanımlar varsa bu olabilir. Kapakta bi kere o şekile geldiyse silmeden pek düzelmiyor.
Ondan temizleyip denemeye devam edin.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti fencolic » 03 Şub 2013, 23:06

Arabayı ilk aldığımda yağ kontrolü yaparken bende farkettim o kemsi maddeyi. Sonra iyice temizledim, baktım kapak yuvaya çok kolay girip çıkıyor; kapak iyi sıksın diye etrafına elektrik bandı doladım birkaç tur. Kapağı sıkıca yerine oturttum. 3-4 aydır kullanıyorum. Geçenlerde kontrol ettiğimde yoktu.

Tahminim kapak iyi sıkışmayıp hava alıyorsa, motor ısınınca o soğuk hava ısınıp bir miktar da yağ ile beraber buharlaşınca kapağın iç kısmında yoğuşuyor ve zamanla o kremsi maddeyi oluşturuyor. Tabi bunlar benim tahminim. Başka sebepler de bu soruna yol açabilir ama ben kapağı hava almayacak şekilde sarıp yerine oturtunca bir daha olmadı.

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti AhmetH » 03 Şub 2013, 23:31

Orası çok ısınır bant ile riske atmayın kapağın etrafındaki o-ring satılıyor pahalı bişey değil. :)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti mfb23 » 04 Şub 2013, 00:16

ARKADAŞIM BU SORUNDAN DOLAYI ARABAMI SERVİSE GÖTÜRDÜM,2 SEBEPTEN BAHSETTİLER
1-KISA MESAFE
2-MOTOR TAM SOGUMADAN YAG EKLEME

YAGI YENİLETTİM,KAPAGI TEMİZLETTİM,BİDAHADA OLMADI.
mfb23
CLASSIC
CLASSIC

İleti bkatomant » 04 Şub 2013, 13:34

Arkadaslar, cokca yorum katmissiniz. Oncelikle hepinize cok tesekkur ederim, eksik olmayin.

Haftanin 5 gunu is yerine git gel yapiyorum. Sabah soguk motor git 10-15km. / aksam soguk motor gel 10-15 km seklinde.
Genel yorumlari okuduktan sonra "Kisa mesafe yol yapilirsa olur" yorumunuza odaklanmis durumdayim. Ayrica "fencolic" kullanici isimli arkadasimizin 2.paragrafinda yaptigi aciklamalarla ayni fikir icindeyim .

Konu acmadan 5 gun once, motorda az yag vardi. Biz benzinciye gidip acik yag ekletmistim. Biraz kullanayim, kapaga tekrar bakacagim.

Eger hala o kivami goruyorsam yapacaklarim;

- Komple yagi bosaltip temizlettirerek yeni yag ekletmek.
- Motor yag ekleme kapaginin yorumlarda bahsedilen kelepce lastiginden almak, kapagi sikica oturtmak.
- Ardindan 100 km yol yapip motor yag ekleme kapagini tekrar kontrol etmek.

Gelismeleri haberdar ederim. Tekrar tskler...
Kullanıcı avatarı
bkatomant
CLASSIC
CLASSIC

İleti bkatomant » 04 Şub 2013, 13:36

AhmetH yazdı:Yağ çubuğunda aynı renk varsa su karışıyor demek.
Muhtemelen yoktur.

Kapağın içini temizleyip denemeye devam edin. Muhtemelen keser. Havalar soğuk giderken birde kısa mesafe kullanımlar varsa bu olabilir. Kapakta bi kere o şekile geldiyse silmeden pek düzelmiyor.
Ondan temizleyip denemeye devam edin.

Merhaba ustadim,

Yag cubugunda ayni maddeyi gormedik. Normal bildigimiz kivamda yag vardi. Yorumun sonrasi bu durum hosuma gitti diyebilirim. O zaman motor yagina su karisiyor dusuncesi ortadan kalkmistir.
Kullanıcı avatarı
bkatomant
CLASSIC
CLASSIC

İleti elvis » 04 Şub 2013, 15:34

fencolic yazdı:Arabayı ilk aldığımda yağ kontrolü yaparken bende farkettim o kemsi maddeyi. Sonra iyice temizledim, baktım kapak yuvaya çok kolay girip çıkıyor; kapak iyi sıksın diye etrafına elektrik bandı doladım birkaç tur. Kapağı sıkıca yerine oturttum. 3-4 aydır kullanıyorum. Geçenlerde kontrol ettiğimde yoktu.

Motor soğukken kapak kolay çıkar,fakat motor ısındıkça kapağın etrafındaki oring genleşmeye başlar ve kapağı sıkar.Sıcak motorda da kapağı çıkarmak nerdeyse imkansız olur ki bu da sıcak motorun kapağını açıp birşey ilave edilmesin diye tedbir olarak düşünülmüş.
elvis
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gürsel
Nereden: Bursa
Arabanız: 93 Bordo Favorit LX

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir