Tevzi Makarası Nasıl Takılır?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Tevzi Makarası Nasıl Takılır?

İleti Robin » 09 Şub 2013, 18:26

Merhabalar değerli skoda üstadları. :)

Uzun süredir Favoritimde önemli bir sorun yaşamadan kullanıyordum taaki düne kadar. Bazılarınız biliyorsunuz Edirne'de öğrenciyim. Sınavlar bitti memleketimize döndük ama araç Edirne'de kaldı. 20 gün kadar. Memlekete gitmeden önce aracın bujilerini, tevzi makarasını(hesapta aracı her gün ancak 7-8 marşla ancak çalıştırmamın nedeni buymuş. İçindeki plastik çıkıntı kırılmış.) değiştim ve bir saat kullandıktan sonra 20 gün hareketsiz ve çalışmadan kalacağı istirahatgahına çekip gittim. Döndüğümde tahmin edersiniz ki akünün de eski olmasından dolayı aküm bitmişti. Arkadaşla yokuştan aşağı iteledik bir kere çalıştı. Yaklaşık beş dakika sonra durdu ve bir daha çalışmadı. Yoldan geçen bir araç akü dolsun diye kablo bağlayarak yardım etti ama ateşleme sesi gelmesine rağmen araç çalışmıyordu, denemiyordu bile sadece marş sesi dinliyordum. İki usta çağırdım ne olduğunu ancak 2.si anlayabildi.

Artık bilmem kaçıncı takviyeyi yiyen araç halen çalışmıyor elektrik olduğu halde marş basıyor ama çalışmıyordu. Tevzi makarası denilen parça(değiştirdiğim parça) onun demesine göre yanlış takılmış mı, parçanın yönümü değişmiş (buranın aksanını anlamak biraz zor tam anlamadım açıkçası) bir sorun varmış. Onu düzeltti ve araba 2. marşta direk çalıştı. Hemen eski yerine götürüp çektim zira bir yandan sınav oluyorum arabaya bakacak vakit yok. Bu gün sınav dönüşü döndüm çalıştırmayı denedim. Dün park ederken 10dk falan çalışmıştı ona rağmen 7-8kere marş basmama yetecek kadar akü birikmiş (demekki akü bitik değil, lakin zayıf). 4 denemede falan hafifte gaz vermemle zorla çalıştı. Ama 3dakikada sonra bir anda güçten düştü ve stop etti.(hatırlayın ilk ittiğimizdede çalışıp aynısı olmuştu) 7-8 kere marş bastım akü bitmek üzere hale gelince zorlamadım bıraktım yerinde. Muhtemelen o tevzi makarasının ya yine ayarı geçti, yada tevzi makarasında birşey var. Boşu boşuna, çalıştırmayı denerken aküyüde bitirdik.

Değerli ustalarım, tecrübeli skodacılar tavsiyeniz nedir? Bu tevzi makarasını düzgün takmak kolay birşeyse anlatınız ben takmayı deniyim. Yok parça sıkıntılı diye düşünüyorsanız yeni parça alıyım bana bir akıl verin. Gene ustaya makarayı ayarlayacak diye 20lira bayılıp, sorunun ertesi gün gene olmasını istemiyorum. Şimdiden Allah razı olsun. Tavsiyelerinizi beklemedeyim...

Kullanıcı avatarı
Robin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Berk
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Favorit Black Line

İleti AhmetH » 09 Şub 2013, 19:17

10 saniyedir. Distribütörün kapağı sök orda karşınızda tevzi makarası. Asıl çıkar. Yenisinide taksrken deliğin içindeki plastik kısım milin üzerindeki çentiğe denk gelecek şekilde takarsanız olay bitmiştit. Distribütör kapağını oturtup iki klipsinide geri oturtun bu kadar.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti sainz » 09 Şub 2013, 21:27

Tevzi makarasının ayarı diye bir şey yok.
Ahmet' in anlattığı gibi çıkıntı ve çentik birbirine denk gelecek şekilde takılmalı. Denk gelmeden kapağı kapatırsanız kapanmaz zaten kapanmışsa da bir tarafından kırılmıştır.

Bunun bir benzerini şöyle yaşadım:
Araç durduk yere stop etti. Ettik etmedik bulamadık sebebini. En son elektrikçi distribütörü söktü. Tam "bunda bir şey yok, her şey normal" diyecekken fark etti ki distribütör orta kısmından boşa dönerek senteyi falan komple atlatmıştı. Yeni distribütörle sorunlar da kalmamıştı.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti szhehh » 11 Şub 2013, 01:49

tevzi makarası tek taraflı girer yanlış takılamaz distribitöre bakılsa iyi olur dağılmış olabilir
szhehh
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: irfan
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: yeti

İleti Robin » 12 Şub 2013, 00:54

***SORUN ÇÖZÜLDÜ***
Arkadaşlar problemi çözdüm. Aynı sorunu yaşayabilecek arkadaşlar olursa diye anlatıyorum.

"Distribitör", "tevzi makarası" nedir bilmeyen bir insan olarak sainz açıklamaları sayesinde "tevzi makarasını" aynen anlatıldığı gibi taktım. Aküyü bitirdiğimizden arkaşımla aracı vurdurarak (iterek) çalıştırdık. Tevzi makarasının ayarının 3-4dakika gibi bir sürede tekrar bozulacağını tahmin ettiğim için hızla sanayiye yol aldım. Yolda 2 defa araç yol ortasında stop ettiysede ne yapacağımı ve nasıl çözeceğimi bildiğimden (sainz'in üstte anlattığı yöntem) bir profesyonel gibi 30-40saniyede kendiliğinden konumu bozulmuş tevzi makaramı yol ortasında tekrar doğru konuma getirip distribitörü kapatıp tekrar yola koyularak ustamın yanına vardım. Makarayı çıkarıp yuvasına dolgunluk oluşturacak yapıştırıcı kökenli bir beyaz malzeme sıktı. Üstünede makarayı yerleştirdi. Onun üstünede bir çeşit sprey sıktı ve distribitörü kapattı. Parada almadı. Gün boyuncu aracı kullandım ve bir daha sorun yaşamadım.

Daha basit bir anlatımla: Zaman geçtikçe (3-4dakikada) olması gelen konumu kaybeden ve senkronizasyonu bozulan tevzi makaramı, yerine yapıştırıcı kökenli bir dolgu malzemesiyle sabitledik ve artık olması gerektiği yerde yuvasına oturmuş olarak duruyor. Doğal olarak ateşlemem düzgün çalışmaya başladı ve sorunum çözülmüş oldu.

Bu sorunumda da büyük nezaket göstererek, vaktini ayırıp sorunuma yardımcı olan ve bana hızla cevap yazan tüm değerli forum üyelerine teşekkür ederim. İyi forumlar. :)
Kullanıcı avatarı
Robin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Berk
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Favorit Black Line

İleti sainz » 12 Şub 2013, 13:55

Güle güle kullanın.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir