favonun bitmez sorunları

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

favonun bitmez sorunları

İleti cerrahoğluv » 21 Şub 2013, 15:32

slm arkadaşlar ben bugünlerde kafanızı çok şişirdim ama ne olursunuz kusura bakmayın benim arabanın hergün bir şeyi çıkıyor asıl sorun şimdi heralde
Dün arabanın sağına, soluna bakınırken elimi ön tekere vurdum araba çalışmadığı halde el fireni çekik tekere az zorlayınca yerinde dönüyor direksiyonla beraber.Bu sorun ne ya hem de araba yolda sürerken sol tarafa tam dönüyor ama dönerkende küt küt ses geliyor aksine sağa da yarım dönüyor allahını severseniz yardımcı olun

cerrahoğluv
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: volkan
Nereden: Kars
Arabanız: skoda favorid

İleti hetepe » 21 Şub 2013, 15:43

Küt küt gelen ses direksiyon kutusu, rot ve/veya rotil gibi ön düzen elemanlarında geliyor olabilir, rot balanscıda tespit yaptırmanız iyi olabilir.
Yerinde dönmesi ise direksiyonun hafif olduğuna işaret gibime geldi ki kötü birşey olmasa gerek, ağır olması daha kötü...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti cerrahoğluv » 21 Şub 2013, 15:47

ama ustam çok acayip dönüyor ya şimdi tekrar baktım dönerken direksiyonda dönüyor peki ustam yarım dönüşler ne olabilir arabayı sürerken sola tam dönüyor dönerken ses geliyor ama sağa yarım dönüyor
cerrahoğluv
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: volkan
Nereden: Kars
Arabanız: skoda favorid

İleti MadloveR » 21 Şub 2013, 16:04

Engin abinin söylediği gibi bir rot balançıya gidip sorunları tespit ettirin. Söylediğiniz sıkıntılar ön düzenle alakalı en iyi rot balasçıda belli olur.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti sainz » 21 Şub 2013, 16:22

cerrahoğluv yazdı:...Dün arabanın sağına, soluna bakınırken elimi ön tekere vurdum araba çalışmadığı halde el fireni çekik tekere az zorlayınca yerinde dönüyor direksiyonla beraber...

Kuvvetiniz yetiyorsa ön tekerlekleri sağa veya sola çevirebilirseniz tabii ki direksiyon da içeride dönecektir. Direksiyon sistemi mekanik neticede. "Tekere vurunca direksiyon da dönüyor" ifadenizden bunu çıkarttım ben.
cerrahoğluv yazdı:...araba yolda sürerken sol tarafa tam dönüyor ama dönerkende küt küt ses geliyor aksine sağa da yarım dönüyor...

Direksiyon sıfır konumundan tam sağ ve tam sol konumlarına aynı turda gelmeli. Yani sıfırdan tam sol için 2 tam tur döndürüyorsanız, tam sağ için de aynı şart geçerli olmalı. Aksi halde direksiyon kutusunda hata aramalı.
Dönüşte küt küt diye gelen ses arkadaşların belirttiği aksamlardan olabileceği gibi, aksların dışta kalan kısımlarında da olabilir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti yagmurunoglu » 05 Mar 2013, 19:52

volkan kardeşim; kontak kapalıyken tekeri dönderebiliyorsanız direksiyon kilidiniz bozuk ve dönmesi bu sorun haricinde anormal değil,problem değil yani.dönerken gelen kütürtü ise direksiyon kutusundan. Ya yağsız kalmıştır ya da ömrünü yitirmiştir artık. saygılar...
Kullanıcı avatarı
yagmurunoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: vedat yağmuroğlu
Nereden: Ankara
Arabanız: formen

İleti amaninmb » 06 Nis 2013, 07:36

Bendede sağa dönerken küt küt vardı. 1.5 yıl falan devam etti enson kendimi sağ şarampolde buldum. Rot Rotil ve Aks başları kırıldı kilitledi tekeri.Acil Değiştirin...
Kullanıcı avatarı
amaninmb
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet
Nereden: Konya
Arabanız: 93 Favo Prima - 94 Favo GLX - 98 Felicia glxi

İleti erol_54 » 08 Nis 2013, 19:41

SELAM ARKDASLAR BENDEDE BIR FAVO VAR 6 AYDIR KULLANIYORUM INAN ARTIK BIKTIM HER GUN SORUN CIKARIYO YILLARDIR ARABAYA BINERIM RENO TOYOTA TOFAS LADA KULLANDIM AMA BUNUN GIGI SORUNLU ARABA HIC RASLAMADIM NEDIR BU FAVODAN CEKTIGIM
erol_54
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erol aygun
Nereden: Sakarya
Arabanız: favorıt

İleti tarık » 08 Nis 2013, 20:00

ikinci el arabaların hepsi öyle sıfır km almıyoruzki tabi sorun arıza cıkarcak benim dördüncü aracım hepside ikinci el hepsisinin kendine göre sorunları oldu birinin sanzumanı arızalı birinin kaportası yürür aksamı favoritiminde motoru sorunlu her aldığım araca en az 1000tl para harcıyorum onemli olan aracını iyi tanımak kabüllenmek satıp tekrar ikinci ek arac alıp yeni dertler acma basına ya üst model al yada sıfır ondada imkanımız yok alsakda vergisi servisine paramız yetmez aslında arac lüx bana ama ihtiyacdan mecbur kullanıyoruz.
tarık
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: koymatlı
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: favorid 135 lx

İleti yagmurunoglu » 14 Nis 2013, 20:43

çok güzel yazmışsın tarık kardeşim...
Kullanıcı avatarı
yagmurunoglu
CLASSIC
CLASSIC