bukadar hava nerden geliyor.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

bukadar hava nerden geliyor.

İleti neko » 14 Eyl 2007, 19:47

Merhaba arkadaşlar.
94 model favom var. üç hafta önce memlekette triger zinciri, ditrübitör dişlisi, hava filtresi ve bujileri değiştirttim ve sübap ayarı yaptırdım. ancak geçen gün motor yağ kapağından (motor yağı doldurulan kapak) tıkırtı şeklinde ses geldiğini farkettim. kapağı açtığımda kuvvetli bir üfleme olduğunu farkettim. hemde öyle böyle değil avucumu kapaktan 30 cm yukarıda tutuyorum ve hava avcumun içine çapıyor. ancak yağ buharı gelmiyor.egsoz çıkışındada yağlanma yok ama borunun içi siyah, sanki kurum gibi.

aracın çalışması normal gibi. zinciri değiştirdikten sonra motor çalışırken sübap sesi gibi bir ses geliyordu.tamirci kadehlerden geldiğini söyledi.

şu anda foçadayım. burada iki tane tamirci var. tüm arabalara onlar bakıyo. ben hep birine gidiyorum. arabamı götürdüm kalfası vardı ve bana net bir cevap veremedi. orda başka bir adam vardı ve üstten eksantrikli motorlarda bunun olabildiğini söyledi.

acaba bu durum normal mi? sizdede bu miktarda hava üflemesi oluyormu? bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. ayrıca aliağa, menemen, izmir de gidebileceğim gerçek bir usta tavsiye ederseniz sevinirim.
hepinize kolaylıklar.

neko
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 14 Eyl 2007, 19:50

O üfleme hepsinde var tabii ama abartı üflediğinde sekmanların değişim zamanının geldiğini haber veriyor.
Favorit' in motoru "üstten eksantrikli" değildir. Blokta tek eksantrik düzeneğine sahiptir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti neko » 14 Eyl 2007, 19:56

aracım 107000 km de aldığım zaman test yaptırmıştım ve durumunun gayet iyi olduğunu söylemişlerdi. ben aracı 14000 km kullandım. hem aracın kalkışı ve hızlanmasıda normal. bence başka bir anormallik var ama ne?
neko
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti firarim19 » 14 Eyl 2007, 23:13

kardeş ordan hava üfler, benim kapağımda fırlıyordu , ilk marştafalan, onun kenarında contası oluyormuş, servis değişmnişti para da almamıştı.
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti elemsi » 16 Eyl 2007, 12:56

neko :   o karter içi havalandırmadır.bütün araçlarda olur   hava hafif su buharlı geliyorsa da problem yok o havanın azlıgı çoklugu devırle ilgili motorun hızlı çalısırken hava daha çok gelir.
elemsi
CLASSIC
CLASSIC

İleti iris_mavi » 16 Eyl 2007, 18:32

hehehe bi deneyim bakalım merak ettim benimkinde de oluyo mu :D
iris_mavi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti neko » 23 Eyl 2007, 17:09

arkadaşlar ilginize teşekkür ederim.

geçengün tamirciye gittim.adam kontrol etti ve hava çıkışının gayet normal olduğunu söyledi. ancak hava ile birlikte mavi duman ve yağ buharı çıkıyorsa tehlike varmış. yani motor segman istermiş.

birde motor çalışırken yağ kapağını yavaşça deliğine bıraktı ve kapak motorun yaptığı vakumla içeri çekildi. yani aslında hava üflerken aynı zamanda vakum yapıyormuş. işte bu kapak motor tarafından içeri çekilmiyorsa yada dışarı itiliyorsa durum tehlikeli olabilirmiş.

sonuç olarak hiç bir sorunum olmadığını öğrendim ve rahatladım.

hepinize keyifli sürüşler.
neko
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yalandunya_78 » 19 Tem 2010, 14:24

kafagın kenarında yuvarlak plastik bişey var onu çıkar yenisini daha kalın olanı tak şap diye oturuyor
yalandunya_78
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ferhat
Nereden: Karabük
Arabanız: skoda Favorit

İleti y.emre » 19 Tem 2010, 14:29

3 sene önceki konuyu hortlatıyorsunuz. bravoo
Kullanıcı avatarı
y.emre
AMBIENTE
AMBIENTE