Elektrik gücü neden yükselip alçalır

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Elektrik gücü neden yükselip alçalır

İleti elvis » 25 Şub 2013, 13:45

Merhaba arkadaşlar
Haftasonu akşam biryere gitmem gerekti.Aracı çalıştırdım ve biraz ısınması için bekledim.Bu arada aydınlatma için parkları açtım ve bir ara bütün çalışan ışıkların (buna radyonun göstergesi de dahil) daha fazla parlamaya,yani gücünün fazlalaştığını gördüm.Kısaları açtım,aynı çoğalma daha net görünüyordu.Gaza basınca bütün ışıklar en az %25 daha fazla artıyordu.Bir ara normale döndü güçleri ve hareket ettim.Yolda giderken de ara sıra yine aynı şekilde oldu.Gaza basınca farlardaki ışık çoğalıyor,ama dikkatimi çeken başka birşey daha vardı.Işık fazlalaştığında araba tam gaz yemiyor,sanki hafiften birileri arkadan tutuyor,boşta rölantisi nerdeyse stop edecek kadar düşüyordu.Işık normale döndüğünde de gaz versem de oynama olmuyor araç normal olarak hızlanıyordu.Aklıma akü geldi,miadını mı doldurdu acaba diye.Belki şase yapıyor biryerlerde diye de aklıma geldi ama öyle olsa sürekli aynı şekilde olurdu,o daha az bir ihtimal.Zaten ekstra bir tesisatım yok,normal radyo ve hoparlörler var.Farklı birşey de yaptırmadım.Arabam gazlı olduğu için de açıkçası tedirgin oluyorum.Sorunum hakkında bilgisi olan ve yorumlarını esirgemeyen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

elvis
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gürsel
Nereden: Bursa
Arabanız: 93 Bordo Favorit LX

İleti isnilgiz » 25 Şub 2013, 13:50

Akünüz kaç yıllık?
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti MadloveR » 25 Şub 2013, 14:15

1. Seçenek akünüz miadını doldurmuş.
2. Seçenek farlarda röle varsa bozulmuş.
3. Seçenek şarj dinamonuzda sıkıntı var. Her hallükarda bir elektrikçiye göstermeniz lazım.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti elvis » 25 Şub 2013, 16:25

isnilgiz yazdı:Akünüz kaç yıllık?

Tahminimce 4 yılı geçti,emin değilim,akşam bakarım aldığım tarihe.
MadloveR yazdı:
1. Seçenek akünüz miadını doldurmuş.
2. Seçenek farlarda röle varsa bozulmuş.
3. Seçenek şarj dinamonuzda sıkıntı var. Her hallükarda bir elektrikçiye göstermeniz lazım.

Aslında akü aklıma geldi,fakat sorun olsa soğuk havalarda baya sıkıntı verirdi,öyle bir sıkıntı şu ana kadar olmadı (Tudor marka idi,herhalde en az 4 yıllık).İçindeki kurşun plakalar birbirine temas ederse yapar mı acaba onu bilemiyorum.
Farlarda röle derken tam olarak nerden bahsettiniz.Sigorta kutusunun içinde kendi rölesi var kısa-uzun için,onun haricinde başka biryerde yok.Şarj dinamosundan yapabilir belki sizin dediğiniz gibi.Gerçi bozuk dinamo arızası nasıl olur ve fark edilir onu da bilmiyorum ya..:)
Sonunda muhakkak elektrikçiye yolum görünüyor,fakat en azından arıza nerden kaynaklı bilsem,çünkü tamirci eline düştünmü bilirsiniz para için sağlam olanı da değiştirmeye kalkıyorlar.
elvis
CLASSIC
CLASSIC

İleti MadloveR » 25 Şub 2013, 17:02

Farların aydınlatma gücünün yükselmesi için sonradan bir röle takıyorlar. Ondan bahsetmiştim. Kaputun altında farlara yakın bir yerdedir herhalde. Benimkinde olmadığı için tam yerini bilemiyorum. Belki sizin araçta da yoktur.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti elvis » 25 Şub 2013, 17:45

Benim araçta da yok röle.Zaten sorun sadece farlarla alakalı değil,komple elektrik sisteminde amperin yükselmesi ve tekrar normale dönmesi.Farlar açıkken dalgalanma daha çok farkediliyor sadece.
elvis
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 25 Şub 2013, 23:01

Tek sorun konjektör, başka yerde aramayın...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti elvis » 26 Şub 2013, 07:56

Aküye baktım daha 2,5 yıl olmuş alalı,öysa sanki bana yaklaşık 4 yıllık gibi gelmişti.
Yardımlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.Hafta sonu gene bir işim daha çıktı anlaşılan...
elvis
CLASSIC
CLASSIC

İleti Ahmet BALKANCI » 26 Şub 2013, 14:04

KONJEKTÖR PROBLEM. ANLAYAN BİR ELEKTRİKÇİYE BAKTIRINIZ.
Ahmet BALKANCI
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet BALKANCI
Nereden: Edirne
Arabanız: SKODA FELİCİA 2000

İleti alwaysloser » 26 Şub 2013, 21:55

ben sıfır vika taktım bende de göstergeler o şekilde oluyor ama led yeçtim gösterge içne ledler denmi kaynaklanıyor bilmiyorum
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti forman37 » 26 Şub 2013, 22:32

led aracın voltajında aksılık çıkarıcak kadar watt çekmez maxımum 1 watt çeker ondan korkunuz olmasın
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti efekentli » 02 Mar 2013, 23:01

slm,araçdaki arıza büyük ihtimalle alternatörden kaynaklanıyor.akünün ölmüş olması ihtimalide vartabi amasiz yinde yılına aldanmayın.sıfır takılıpta 2-3-4-5 ay sonra arıza yapan aküleride gördüm.ama bence arkadaşların dediği gibi konjektör arızası gibi.(diğer adı regülatör).eğer orjinal alternatör konjektörü varsa üzerinde bulmak zor olabilir,hatta pahalıda olabilir.tabi siz yinede arızaya iyice baktırın.farların azalıp çoğalması ise aynı durumdan çünkü bütün aydınlatma aynı şekilde diye belirtmişsiniz.skodalara genelde kaporta içine röle takılmaz çünkü sigorta tablasında var zaten.ama 90 model altı bir araç olursa kablolarda oksitlenme olursa o zaman takılır.neyse,konjektör çözümü için elektirikçinize dışardan konjektörlü yapmasını söyleyin.10 tl satılan konjektörden kaporta içine alternatöre yakın bir yere takın.bu kadar..kolay gelsin...
efekentli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Akduman
Nereden: Aydın
Arabanız: forman

İleti Tanser » 03 Mar 2013, 00:48

Selamlar,
Işıklar normalden fazla parlak yanıyorsa sorun kesinlikle konjektördedir (Konjektör alternatörün üzerinde de olabilir). Bu şekilde kullanmaya devam ederseniz akü de elden gider. Biran önce konjektörü değiştirmenizi tavsiye ederim.
Tanser
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Tanser Özbağ
Nereden: İzmir
Arabanız: Skoda Formen

İleti Abdulkadir OĞUZ » 03 Mar 2013, 11:54

Bence de konjektör arızası. Böyle kullanmaya devam edersen akünün plakalarını sertleşir ve akün şarj tutmaz. Bu olmadan daha ucuz olan konjektörü değiştir. Kafan rahat olur.
Abdulkadir OĞUZ
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdulkadir OĞUZ
Nereden: Hatay
Arabanız: 1990 Mod.Skoda Favorit

İleti elvis » 04 Mar 2013, 12:48

Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.Haftasonu üstündekine baktım, RTL diye bir marka idi,şarj dinamosunun üzerindeki şey yanlış yere bakmadıysam eğer.Parçacıya sorup marka ve fiyatlarını öğreneceğim.
elvis
CLASSIC
CLASSIC

İleti elvis » 25 Mar 2013, 08:21

Selamlar arkadaşlar
Haftasonu aracıma bahsettiğim arıza için konjektör aldım,vika marka.Onun yanında oldu olacak birkaç şey daha aldım:
-buji kablosu - worg -silikonlu kablo -üzerinde made in usa yazılı patentli imiş patent no falan yazılı
-buji brisk marka 4 adet
-tevzi makarası doduco marka
-alt tabla burçları - 4 adet vika marka
-benzin dinlendirme kabı - markası yabancı idi hatırlamıyorum
Hepsine toplamda 80 tl verdim.Montajlarını burçlar hariç yaptım.Önümüzdeki hafta sonu burçları da değiştireceğim,çünkü civatalar bayağı zorlayacak gibi duruyor.Bir iki denedim hiç kımıldamadılar bile ben de haftaya bıraktım.
elvis
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir