Ön düzenden gelen sesin sebebi...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Ön düzenden gelen sesin sebebi...

İleti forman42 » 12 May 2013, 11:21

Arkadaşlar birkaç gün önce de forumda konu açmıştım ön düzenden ses geliyor diye dün ustaya götürdüm.Yıllardır tanıdığım dürüst bir insan ve deneme yanılma yoluyla iş yapan biri değil.Lifte kaldırdılar aracı her yerini inceledi ve:Hocam,ön düzen sağlam,direksiyon kutusu,akslar,salıncaklar,rot,rotil hepsi sağlam dedi ve bir levye getirdi.Salıncağı kasınca acı gerçeği öğrendik.Salıncağın şaseyle birleşen aksamında,şasede çatlak oluşmuş.Sert bir yere girince sesi orası yapıyormuş.Ön düzenin sağlam olmasına sevindim ancak bu çatlak işi baya canımı sıktı.Pazartesi günü döşeme sökülüp kaynak yapılacak araca.

"SİMPLY CLEVER"
forman42
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ali yılmaz
Nereden: Bilecik
Arabanız: 1992 SKODA FORMAN 135 L,2005 Toyota Corolla 1.6 HB

İleti skodaizm » 12 May 2013, 19:43

Geçmiş olsun. Oradaki çatlama ve traversdeki deformasyonun sebebi maalesef oto lastikçileri. Aracın salıncak takoz bağlantısını görünce kolaylarına geldiğinden krikoyu oraya koyup aracı kaldırmaları sonucu malzeme esniyor ve zamanla çatlıyor. O bölüm aslında salıncağın taşıyıcı noktası olmayıp sadece mafsal görevini yapar. Aracı askıya veya krikoya aldırırken asla o bölümden değil kitapçıkta yazan, kapı altı etek çıkıntılı krıko yerinden dayama-kaldırma yapılmalıdır.

Tamiratına gelince; ön taraf iç döşemesinin ayak basılan yerlerini dikkatlice kaldırıp, o bölümü önce hem attan hem de içeriden düzelttirip çatlağın kaynaklanması ve üzerine destek olarak bir saç koyulması gereklidir. Sonrasında hem alttan hem de içten pütür denilen koruyucu lastik kaplama boya atılırsa eskisinden sağlam olur ve pas yapmasının da önüne geçilmiş olur.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti forman42 » 12 May 2013, 20:03

Evet,aynen dediğiniz gibi.Kazadan,ya da pastan olmamış.Akılm almadı nasıl çatlamış bu diye.Tamirata gelince aynen dediğiniz gibi tarif etti usta.Yarın yapılacak Allah nasip ederse.İlk görünce baya canım sıkıldı ama usta içimi rahatlattı.Dediğiniz gibi eskisinden sağlam olur dedi.
"SİMPLY CLEVER"
forman42
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ali yılmaz
Nereden: Bilecik
Arabanız: 1992 SKODA FORMAN 135 L,2005 Toyota Corolla 1.6 HB

İleti IREGUR » 12 May 2013, 21:40

bende de 2009 fabia var. aynı ses benim arabadan da geldi. ustaya gidip kontrol ettirdim. benim usta da sesin ön disk ve balata takımından kaynaklandığını söyledi. ön disklerin üstünde çıkıntı meydana geldiğini ve balata ile o kısım birbirine değdiğinden dolayı ses geldiğini belirtti. ama detaylı bir inceleme için yetkili servisine bırakacağım. çukurlara girince yada araba düşük hız ve yüksek viteste giderken titrediğinde bu ses meydana geliyor. acaba aynı sesten mi bahsediyoruz ?
IREGUR
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: EMRE İREGÜR
Nereden: Bursa
Arabanız: Fabia

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir