Araç LPG&BENZİNDE ÇALIŞMIYOR

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Araç LPG&BENZİNDE ÇALIŞMIYOR

İleti eks3ntirik » 28 May 2013, 17:46

Arkadaşlar merhaba. Aranıza yeni katılmış bulunmaktayım.
Skoda favorit 94 model bi araca sahibim. Atiker marka lpg sistemi takılı. Araç 2-3 ay şehir dışında olduğum için bakımsız kaldı ve hiç çalıştırılmadı. Haliyle akü bitti, geldiğimde ise şarja verip şarj ettirdim. 2-3 ay oncesinde arada bir yolda giderken motor stop ediyordu. Tekrar marş bastığım da boş marş basıyordu ve çalışmıyordu. Öyle şansına deneye deneye idare ediyordum çalışıyordu bi şekilde. Şimdi ise Marşa basıyorum hiç bir şekilde çalışmıyor. Lpg göstergesinde kontağı açtığım zaman sarı ışık yanıyor tık diye ses geliyor. Sonra tekrar bi tık diye ses geliyor sarı ışık sönüyor. Yeşil ışık yanıyor gaz seviyesi. Marş bastığım zaman araç çalışmıyor. Fakat o bobin uçlarındaki elektrik aksamını kurcaladğmda bi şekilde marş basarken sarı ışık yandığı zaman araç tek marşta çalışıyor. Bir türlü anlam veremedim. Fazla da bir bilgim yok motor&lpg konusunda. ÖYle şansına deneye deneye bi şekilde çalıştırabiliyorum. İşin garip yanı benzindede hiç bi şekilde çalıştıramadım. Fazlada bi benzin yoktu depoda. Kendim takviye ettim ama benzinde de çalıştıramadım .Sanayiye vaktim olmadğndan ve araçı rahat çalıştıramadığmdan götüremedim. Önerilerinizi&yardımlarını bekliyorum Şimdiden teşekkürler.

eks3ntirik
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Yavuz-
Nereden: Eskişehir
Arabanız: Skoda Favorit GLX 94

İleti konevi1 » 29 May 2013, 08:04

Merhaba kolay gelsin, arabanın bakıma ihtiyacı var, ustalarda para sıkışan yeri gösterir kurtulursunuz. Aynı sıkıntıları bende 5-6 ay içinde yaşadım. Lpg ile giderken yolda kalır, sabah evde çalışmaz, 5-10 dk.da marşa basarsınız ne benzinde çalışır ne tüpte, vurdurursunuz çalışır ya da gönlü tutar tüpte çalışır. :)
---ateşleme sistemini kontrol ettirin, buji-kablolar-distribütor kapağı-tevzi makarasını ihtiyaç varsa değiştirin.Marş dişlisine bakım yaptırın,
---lpg beyin 5-6 yıl geçmiş 3o-40 bin km geçtiyse, beyni değiştirin,(ben öyle yaptım). Röle attırıp beyne gelen elektrik devresini güçlendirmeye uğraşmayın bende işe yaramadı, 20 tl boşuna harcadım.halen takılı duruyor...Beyni söker parçalarım temizlerim, diyafram değiştiririm maharetim var diyorsanız başka tabii...
--- Epeydir benzin kullanılmadıysa benzin pompası, yakıt otomatiği, hortumlar, karbüratör diyafram vs. pert olmuştur, değiştirin, ondan sonrada her depo dolumunda veya aklınıza geldiğinde bir 5-10 km benzinle yol alın...
2007 Octavia MPİ
Kullanıcı avatarı
konevi1
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia 2007 A5 kasa MPİ

İleti eks3ntirik » 29 May 2013, 15:17

Hmm. Bu sabah bi şekilde çalıştırmayı başardım lpg 'de.Sanayiye götürdüm gazcıya baktırdım. Gaz anahtarı sorunlu dedi. Soketini söktü iki kabloyu kısa devre yaptı öyle yolda kalmazsın taktıracağın zaman gelirsin takarız dedi anahtarı. Üzerimde para yoktu taktıramadım. İşin garibi benzindede hiç çalışmıyor. uzun zamandır benzinde çalıştırmamıştım. sürekli lpg 'de kullanıldı. Hortumlarını vs. değiştirmeyi planlıyorum zaten. güzel bir bakım istiyor. yorumların için teşekkür ederim. :)
eks3ntirik
CLASSIC
CLASSIC

İleti PİCK-UP » 29 May 2013, 20:41

yeni değiştim lpg anahtarını + full elektrik tesisatına 30 tl verdim (SIFIR ATİKER) montajı resimlere bakarak kendim yaptım.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti eks3ntirik » 29 May 2013, 21:09

Anahtarı adam iki kabloyu kısa devre etmişti bugun denedim akşam. Gene çalıştıramadım boşa marş bastı. Anahtarı benzine geçirdim öyle marş bastım çalıştı gaza geçirdim çalışmaya devam etti, kırmızı yanıyordu. Gaz aldım geldim istasyondan.Benzinde aldım. Biraz benzinde çalıştırdım. Sorunsuz çalıştı. anlam veremiyorum. Kafası estikçe çalışıyor. Anahtarı değiştirince çözülmeyecek gibi görünüyor. Gazda boşa marş vurmasının sebebini bir türlü çözemedim. araçtan soğuyorum. Şans eseri bi şekilde çalışıyor.
eks3ntirik
CLASSIC
CLASSIC

İleti murat öner » 30 May 2013, 07:30

bu şekilde devam edersen basit birşeyy için hem marş motorunu hem de aküyü yersin...
murat öner
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: murat0644
Nereden: Zonguldak
Arabanız: felicia lx 96

İleti eks3ntirik » 31 May 2013, 20:25

Ustaya bir türlü götüremedim maddi sıkıntılardan dolayı. Benzinde arada bir çalışıyordu. Biraz önce çalıştrmaya indim çalıştırdım gazda stop etti. tekrar bastım çalışmadı. boşa marş basıyor araç..
eks3ntirik
CLASSIC
CLASSIC

İleti eks3ntirik » 01 Haz 2013, 15:23

Bugün KArbüratörü söktüm babamla, İlk benzinde çalıştırmayı denediğim için boğulmuş. Boşalttım içinide temizledim güzelce. Gazda çalıştırdım 15 dakika kadar çalıştı stop ettirdim. Eve çıktım indim. tekrar öyle çalıştırayım dedim gene boşa marş basıyor bi türlü çalışmıyor. gazın sarı ışığı yanmıyor marş basarken. normalde yanması gerkiyor sanırım. Bütün bu sorun acaba gaz anahtarından mı kaynaklanıyordur. Bir türlü çözemedim. Ustaya götüremedim. Hiç önerisi & tavsiyesi olan yokmu arkadaşlar.
eks3ntirik
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 02 Haz 2013, 14:42

LPGde çslıştırmak istediğinde lpg valf sesi geliyormu.Tık diye.LPG benzin seçici kurusundan gelen röle sesini kastetmiyorum.

Bir adet ölçü aleti buluyorsun.Dc voltaj bölümündeki 20 volt ibaresine getiriyorun.
ölçü aletinin + probunu regülatör üzerindeki valfin + kablosuna takıyorsun.
ölçü aletinin - probunu regülatör üzerindeki valfin + kablosuna takıyorsun.

ölçü aletinin gösterge ksımını önce dama doğru yerleştiriyorun.Araca bindiğinde görmen için.Kontak açtığında tık sesi duymalı ve ölçü aletinde 12 volt değerini görmelisin.0 volt görüyorsan valfe 12 volt gelmiyor.

Bunun sebebi lpg seçici kutuda olabilir.

Aynı işlemi benzin kesici valfine uygula.onda 12 volt değerini okuyabilecekmisin.

LPG kutusu içindeki röle ile lpg ve benzin valfini kontrol eder.

Şunuda deneyebilrsin.LPGde çalışmadı diyelim kontağı kapat.Kuvvetli bir mıknatıs bul(bilgisayar harddisklerinin içinde 2 adet çok kuvvetli neodium mıknatıs vardır.Elel ayıramazsın birbirlerinden) .Mıknatısın bir ini lpg valfinin üstüne koy ve çek.Bir iki defa sonra valfin üstünde (tepesinde) bırak.Marşa bas.Çoğu kez bu şekilde çalıştırmıştım aracımı.O yüzden mıkantıs kaput altında herdaim bulunur.Valfin çekmiyor olabilir.

Kutu içi röleler arızalı ise aynı değerdekilerle değiştirebilirsin.Elektronik tamircileri yaparlar.Röle 12 volt olmalı , bacak sayısı aynı olmalı ve üzerinde yazan amperden düşük olmamalı.

Yakın zamanda içerideki rölelerin yerlerini değiştirmiştim.Benzininkini lpgye ,lpg'nin olanı benzine.

post366820.html?hilit=lpg%20se%C3%A7ici#p366820
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti eks3ntirik » 02 Haz 2013, 16:03

önceden felan böyle sorunları yoktu bi ara yolda yavaş giderken stop etti . marş basarken boşa marş bastı aynı bu şekilde. o valf üzerindeki kabloları oynattı bi arkadaş bende marş bastım çalıştı devam ettik. sonra böyle birşey söz konusu olmamıştı. 2-3 ay kadarda bakımsız kalınca hepten çalışmamaya başladı. Hatanın büyüğü zaten bende. Benzindede çok nadir çalıştırıyordum sürekli lpg de kullandım.

kontağı açtığımda çıt sesi geliyor sonra tık diye bi ses daha geliyor. 2. ses sanırım valfin sesi. kaput açıkken babam kontağı açtığnda 2. ses geldğnde gaz sesi kesiliyor. haliyle sarı ışık yanmadıgı içinde araç çalışmıyor. söylediklerini uygulayacağım. inşallah düzeltebilirim. maddi sıkntılardan dolayı gaz anahtarınıda değiştiremedim. o bahsettiğin röle kutunun içerisindeki sanırım. en son çare yenisiyle değiştiremezsem yaptığını deneyeceğim.
eks3ntirik
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir