arkadaşlar yardım giderken gaz verince gelen ses

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

arkadaşlar yardım giderken gaz verince gelen ses

İleti bahira83 » 14 Haz 2013, 01:16

selamalar aranıza yeni katılmış bulunuyorum sorunum şu aracımla giderken 2000 devirin üzerinde şöyle dınk dınk dınk diye bir ses geliyor gaz dan ayağımı çekince ve boşa atınca ses kesiliyor alt takozu değiştik yine ses geliyor gaza basınca sağ taraftan sankı kasıslı yolda gıdıyomuşum gıbı ses yapıyo ama herzaman yapmıyo kafasına göre yapıyo. acaba kayış kasaya sürtünce böyle ses ve sarsma yaparmı başına gelen arkadaşlar varsa yardım bekliyorum

bahira83
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Elazığ
Arabanız: 94 135LX Favorit

İleti Favocu » 14 Haz 2013, 06:13

Çok farklı sebepleri olabilir. Örneğin benim favoritte düşük hızda yüksek vitese atıp gaz verdiğimde gelen zırıldama sesi ortaya çıkmıştı, ses her geçen gün arttı çekilmez hale geldi. En sonunda sesin kaynağının emniyet kemerinin bağlantı yerleri olduğunu buldum. Emniyet kemerini tutan tüm bağlantı vidaları (sanırım 12 tane bağlantı noktası ve vida var) artık tam olarak bağlantı parçalarını kavrayamadığı için bağlantı parçalarının fazla titreşim yapıp ses çıkartmasına sebep olmaktaydı. Tüm emniyet kemeri bağlantılarının vidalarını söküp bağlantı yerlerine üstübü dolayarak çok oynak hale gelen bağlantı yerlerini titreşim yapamayacak sertlikte tekrar sıktım. Sonuçta sesten eser kalmadı. Eğer ses içeriden ve özellikle arka taraftan geliyorsa arka koltuğun altındaki emniyet kemeri bağlantılarını kontrol edin sizinkide gevşemiş ve titreyerek ses çıkartıyor olabilir. Bu arada gevşemekten kastım vidanın gevşemesi değil bağlantı yerlerinin oynaması, çünkü vida emniyet kemeri bağlantısını tam olarak sıkmayacak şekilde tasarlanmış yani vidayı sıkarak sesi kesmeniz mümkün değil altına conta, lastik parçası vs. gibi şeyler koyarak oynaması engellenebilir. Hatta vidalar yıllardır sökülmediyse sökebilmek için vd40 gibi pas sökücü bile gerekebilir.

Eğer ses motor tarafından geliyorsa özellikle hava girişinden çıkıp eksoz manifoltuna giden metal boruyu kontrol edin. Bu metal borunun özellikle manifolta giren ucu eğer yerinden çıkmışsa veya gevşemişse zırıltı sesi gelmesine sebep olabilir.

Ses arabanın altından geliyorsa eksoz bağlantılarını kontrol edin. Özellikle eksozu tutan lastiklerde kopma vs. olup olmadığına bakın.
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit 135 L

İleti bahira83 » 14 Haz 2013, 15:06

hocam cevap ıcın tesekürler ama benım sorunummotor kaputunun altın da belliki bir parça dönerken bir yerlere çarpıyor ustayla baktık takozdandır dedi takozu değiştik sankı ses yıne var daha uzun yolda kullanamadım bide araç ısındıktan sonra geliyo sonuçta usta çok araştırdı artık ses yapmaz dedi ama ben baktım devirdayım kayısı ıcerde kasaya sürtmüş ız yapmış ınşallah ondandır kayış gevşek sanırsam. ama anlamadığım yolda gıdıyorum devır 2000 i geçtıkten sonra ses gelıyo ayagımı gazdan çekince yada boşa atınca ses kesiliyo ön düzenden olsa boştada yapar anlamadık gitti. ınsallah yapmaz yaparsa bi şekilde bulacaz bulunca ınşallah burdn sorunu yazarım. aynı sorun başına gelen arkadaşlar varsa bilgi verirlerse sevinirim kolay gelsin
bahira83
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti MadloveR » 14 Haz 2013, 15:49

bahira83 yazdı:hocam cevap ıcın tesekürler ama benım sorunummotor kaputunun altın da belliki bir parça dönerken bir yerlere çarpıyor ustayla baktık takozdandır dedi takozu değiştik sankı ses yıne var daha uzun yolda kullanamadım bide araç ısındıktan sonra geliyo sonuçta usta çok araştırdı artık ses yapmaz dedi ama ben baktım devirdayım kayısı ıcerde kasaya sürtmüş ız yapmış ınşallah ondandır kayış gevşek sanırsam. ama anlamadığım yolda gıdıyorum devır 2000 i geçtıkten sonra ses gelıyo ayagımı gazdan çekince yada boşa atınca ses kesiliyo ön düzenden olsa boştada yapar anlamadık gitti. ınsallah yapmaz yaparsa bi şekilde bulacaz bulunca ınşallah burdn sorunu yazarım. aynı sorun başına gelen arkadaşlar varsa bilgi verirlerse sevinirim kolay gelsin

Eğer dediğiniz gibiyse devir daim kasnağının bilyası dağılmış ya da dağılmak üzere. Devir yükseldikçe balans yapıp, kayış kaportaya sürtüyor.
Bence kayış gevşek olsa düşük devirde de yapar aynısını.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti bahira83 » 14 Haz 2013, 20:07

hocam bakın bu dediğiniz cok mantıklı yarınustamın yanındayım baktıracam sıze bılgı veririm
bahira83
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti bahira83 » 15 Haz 2013, 18:31

evet arkadaşlar sorun çözüldü çok şükür elazığda arabanın bişeyi yok denildi malatya ya geldim tabi araba zangır zangır titreyerek ustaya sorunu söyledim araca binmeden akıslarda sorun var dedi konple akıs (280tl 3taksit :)) aldık taktık maşallah arabam sanki yeniden doğdu aracı yeni almıştım çok pişman olmuştum o gelen sesten ötürü ama şimdi yavaş yavaş sevmeye başladım aracımı. Arkadaşlar araç yolda giderken gaz verdinizmi zangır zangır titriyorsa gazdan ayağınızı çekince bişey yoksa bılınkı akslarınız gitmiş bu arada el emeği 30 tl 20tl yede silecek aldım bugün ettiğimiz masraf toplam 330 tl inşallah dahda böyle büyük masraf çıkarmaz ALLAH kımseyı sanaiye düşürmesin :)
bahira83
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti MadloveR » 17 Haz 2013, 08:25

Geçmiş olsun kurtulmuşsunuz çok şükür.
İşten anlayan ustanın gözünü seveyim. Tek seferde sorunu çözmüş işte.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti bahira83 » 18 Haz 2013, 22:09

teşekür ederim hocam valla aynen öyle usta bi baktı akslar gitmiş dedi komple değişmezssen titreme ye devem dedi adam yarım saatte halletti ALLAH razı olsun hemde 30 tl işçiliğe gerçi 40 tlydi ama ilkkez gittiğim için 10 tl ındirim yaptı :) malatyada ikamet edenlere tavsiyem oktay usta yanlış hatırlamıyosam güven oto tamir
bahira83
Yeni Üye
Yeni Üye

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir