çeşitli konular

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

çeşitli konular

İleti favo41 » 09 Tem 2013, 13:30

arkadaşlar merhabalar hayırlı ramazanlar

1- araç sabah ilk çalışmada sorunlu çalışıyor lpg de ilk marşta çalışıp stop ediyor ikinci marşta alıyor ve devir çok düşük oluyor yani yaz olmasına rağmen jikle istiyor gibi vede jikle çalışmıyor zannedersem bir iki dakika 1500 devirde gaz veriyorum ama benzinde de bazen ilk marşta alıyor ve rölanti problemi yaşamıyorum normal bir vaziyette çalışıyor sanki sıralı lpg var :)

2- karbüratör emme yapmıyor distiribütöre hiç vakum yok sanki delik kapalı gibi açabilirmiyim acaba

3- amortisörleri ve rot başlarını aldım değişimini kendim yapmak istiyorum çok zor mudur yada işin içinden çıkabilirmiyim elim yatkındır motor krosunu filan kendim değiştirdim

4-distiribütörde ki yayın olduğu vidayı çıkaramadım önceki konularda vardı bu proje o yayı bende değişticem ama vida çıkmıyor bir yolu varmıdır

5- ön sisleri kendim bağladım ama arka sis lambalarına yaktığım zaman çok cansız yanıyor ne yapabilirim

favo41
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: fatih bey
Nereden: Kocaeli
Arabanız: favorit

İleti Formancı3450 » 10 Tem 2013, 03:22

Merhaba.Forman'ımda bazı yaşadıklarımı paylaşamak isterim.Araç ilk çalıştırmada gaz ile beslemediğiniz taktirde direk stop ediyodu.Lpg beyni üzerindeki pirinç vidayı hafifçe sola doğru kıvırarak gaz ayarını biraz açtım.Bunu araç ısınıp çalışır vaziyetteyken yapmanızı öneririm.çünkü motor soğukken yaptığınız ayar motor ısındığında randuman vermeyecektir.Jiklenin çalışıp çalışmadığını test etmek isterseniz arabayı çalıştırmadan önce debriyaja 1 defa basıp çekmeniz yeterlidir.Amortisörleri de bi bilene değiştirtmenizi tavsiye ederim.İlerleyen zamanlarda problem çıkmaması için.Karbüratörde emme yapmama durumu aracın hava yapmış olması olabilir.Bir kişi marşa basarken bir kişide de Lpg mikserinin ordaki deliğe elini koyup pompaşayarak benzinin gelip gelmediği kontrol edilmelidier.Yine gelmezse muhtemelen distribitör arızalıdır.Arka sis lambalarının sönük yanmasının nedeni ya ampullerdir ya da ampul duylarında zamanla oluşan oksitlenmedir.Bi söküp içini kontrol etmenizi tavsiye ederim.Eğer oksit yaptıysa ampule temas eden yerleri bir tornavida yardımıyla kazıyınız ve ampulü tekrar takınız.Eğer hala düzelmezse aynı ampullerden alıp değiştiriniz.Benim söylebileceklerim bunlar.Kazasız belasız sürüşler dilerim
_-_34 FCU 71_-_
SKODA FORMAN ''GREEN HULK''
Kullanıcı avatarı
Formancı3450
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: EMRE KIRMIZI
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SKODA FORMAN 135 L

İleti sainz » 10 Tem 2013, 10:15

Formancı3450 yazdı:...Jiklenin çalışıp çalışmadığını test etmek isterseniz arabayı çalıştırmadan önce debriyaja 1 defa basıp çekmeniz yeterlidir...

Jikle ile debriyajın alakasını çözemedim.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti Formancı3450 » 10 Tem 2013, 16:20

sainz yazdı:
Formancı3450 yazdı:...Jiklenin çalışıp çalışmadığını test etmek isterseniz arabayı çalıştırmadan önce debriyaja 1 defa basıp çekmeniz yeterlidir...

Bu araçlarda çalıştırmadan önce debriyaja basıp çektiğiniz taktirde jikle telini yukarıya kaldırır ve arac 1500-2000 devir arasında çalışır.Bir müddet araba çalıştıktan sonra 1 defa gaza basıp çektiğinizde tekrar normal rölanti seviyesine düşer.
_-_34 FCU 71_-_
Kullanıcı avatarı
Formancı3450
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 10 Tem 2013, 16:25

Formancı3450 yazdı:
sainz yazdı:

Bu araçlarda çalıştırmadan önce debriyaja basıp çektiğiniz taktirde jikle telini yukarıya kaldırır ve arac 1500-2000 devir arasında çalışır.Bir müddet araba çalıştıktan sonra 1 defa gaza basıp çektiğinizde tekrar normal rölanti seviyesine düşer.

Bir defa basılıp çeklien debriyaj mı yoksa gaz pedalı mı? 23 senedir Favorit' e biniyorum jikle için debriyaja basıldığını ilk defa duyuyorum.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti AhmetH » 10 Tem 2013, 16:44

debriyajın hiçbir bağlantısı yok :) gaz o
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti Formancı3450 » 10 Tem 2013, 17:40

sainz yazdı:
Formancı3450 yazdı:
sainz yazdı:

Bir defa basılıp çeklien debriyaj mı yoksa gaz pedalı mı? 23 senedir Favorit' e biniyorum jikle için debriyaja basıldığını ilk defa duyuyorum.

Özür Oruç başa vurdu sanırım.Tabikide gaz pedalı debriyaj değil yanlışımı düzeltiyorum.
_-_34 FCU 71_-_
Kullanıcı avatarı
Formancı3450
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir