MOTOR İLK ÇALIŞTIRMADA ZOR ALIYOR

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

MOTOR İLK ÇALIŞTIRMADA ZOR ALIYOR

İleti balistic » 30 Tem 2013, 22:38

AhmetH yazdı:faydasını görürsünüz. Bu sorunların başı karbüratördür.
elden geliyorsa kendiz temizleyin. yok gelmiyorsa yaptırıp benzinde saat gibi çalıştığından emin olun.

Benzinde sıcak/soğuk kusursuz çalışan arabanın LPG de ayar tutması çok daha temiz olur.

Teşekkürler ilginiz ve alakanız için ... Önerilerinizi dikkate alacağım. Benim için çok faydalı oldu.

Skoda Forman GLX SİLVERLİNE
Kullanıcı avatarı
balistic
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emir
Nereden: Antalya
Arabanız: Skoda Forman GLX Silverline

İleti asii » 19 Ağu 2013, 00:25

kardeşim aynı sorun benim favo da vardı MARŞ DİNAMOSU na baktırmanı şiddetle tavsiye ederim.biliyomusun bimiyorum ama marş dinamosu içindede tıpkı şarj dinamosuna benzer kömür var hemde 4 adet.takım halinde satılıyor 10 tl.bunlara baktır ve mars dinomonu ehli bir ustaya söktür ve temizlet.ben yazdıklarımın aynısın yaptım sonuç süper gece gündüz tek marş.:)
asii
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: isp bb
Nereden: Eskişehir
Arabanız: skodası yok

İleti kurtoğlu11 » 02 Ekm 2013, 13:03

balistic kardaş silindir kapak contasını kaça değişttirdin
kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bilecik
Arabanız: favorit lx

İleti meczup » 07 Ekm 2013, 11:42

selamunaleyküm bende favo 94 var aynı sorunla bende karşı karşıyayım lpg ciye gittim gaz ayarı yaptırmaya orada ustaya sogukken gec alıyor dedim oda ayarladı gene olursa bir gece burada kalsın sabah çalıştırıp görelim dedi hava ayarı yaparız düzelir dedi bu hava ayarını nereye nasıl yapacak bilmiyorum
meczup
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: firat karakelle
Nereden: Bursa
Arabanız: favorit glx

İleti balistic » 10 Ekm 2013, 16:05

kurtoğlu11 yazdı:balistic kardaş silindir kapak contasını kaça değişttirdin

Ben contayı; silindir kapağını değitirdiğim için mecburen değiştirdim. Net rakam hatırlamıyorum ama kapak + işçilik + conta hepsi 400 tl gibi bir fiyata mâl oldu. Tabi silindir kapağı çıkma...

Kullanıcı avatarı
balistic
CLASSIC
CLASSIC

İleti balistic » 10 Ekm 2013, 16:12

meczup yazdı:selamunaleyküm bende favo 94 var aynı sorunla bende karşı karşıyayım lpg ciye gittim gaz ayarı yaptırmaya orada ustaya sogukken gec alıyor dedim oda ayarladı gene olursa bir gece burada kalsın sabah çalıştırıp görelim dedi hava ayarı yaparız düzelir dedi bu hava ayarını nereye nasıl yapacak bilmiyorum

Benim bildiğim sente ayarı (sübap ayarı) motor soğuk iken yapılması gereken bir ayardır. Ama belki de sabah çalışmamasının sebebini çözmek için bırakmanı istemiş olabilir. Hava ayarı LPG beyninden karbüratöre giden boruların üstündeki vanadan yapılıyor.

Kullanıcı avatarı
balistic
CLASSIC
CLASSIC

İleti balistic » 10 Ekm 2013, 16:19

isap yazdı:kardeşim aynı sorun benim favo da vardı MARŞ DİNAMOSU na baktırmanı şiddetle tavsiye ederim.biliyomusun bimiyorum ama marş dinamosu içindede tıpkı şarj dinamosuna benzer kömür var hemde 4 adet.takım halinde satılıyor 10 tl.bunlara baktır ve mars dinomonu ehli bir ustaya söktür ve temizlet.ben yazdıklarımın aynısın yaptım sonuç süper gece gündüz tek marş.:)

Yanıtım geç oldu ama öneriniz için teşekkür ederim. Sorunu kökten olmasa da geçici olarak çözdüm. Aracımı 2,5 hafta gibi bir süre yalnızca benzinde kullandım. Daha ilk gün aracı benzine alıp gece bıraktığımda; ertesi sabah arabanın daha çabuk aldığını fark ettim. Böylece çözümün Ahmet kardeşimin söylediği gibi olduğunu anladım.
AhmetH yazdı:faydasını görürsünüz. Bu sorunların başı karbüratördür.
elden geliyorsa kendiz temizleyin. yok gelmiyorsa yaptırıp benzinde saat gibi çalıştığından emin olun.

Benzinde sıcak/soğuk kusursuz çalışan arabanın LPG de ayar tutması çok daha temiz olur.

İlk fırsatta karbüratörü temizleteceğim... :)

Kullanıcı avatarı
balistic
CLASSIC
CLASSIC

İleti blauzahn » 10 Ekm 2013, 18:35

Benden de bir öneri, arabayı yaklaşık 2 ay önce aldım. Tıkır tıkır çalışıyordu fakat bir süre sonra sabahları çalışmamaya başladı. Aslında hiç bir şey de yaptırmamıştım. Bir tek sübap ayarına girdi çıktı ama ondan önce de sıkıntı vardı. Sonra aklıma gazı aldığım yeri değiştirdiğim geldi :D Benzinde tıkır tıkır her şeyim. Shell den alıyordum ilk sonra başka bir markaya geçtiydim ve tekrar shell den almaya başlayınca araç eski haline döndü. Geçen 2 gece çok soğuktu Ankara. -4 leri buldu sıcaklık ve bunun üzerine bile sabah yarım marşta çalıştı aracım. Göz önünde bulundurun derim...
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti favosam » 10 Ekm 2013, 22:37

Arkadaşımız hem benzin hem lpg de geç çalışıyor demiş ilk çalıştırmanın sorunlu olduğunu yazmış.Büyük ihtimal karburatör gibi düşünüyorum.Eğer çözerseniz bilgi verin sonucu bende merak ediyorum.
favosam
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Balıkesir
Arabanız: Favorit

İleti balistic » 12 Ekm 2013, 11:18

blauzahn yazdı:Benden de bir öneri, arabayı yaklaşık 2 ay önce aldım. Tıkır tıkır çalışıyordu fakat bir süre sonra sabahları çalışmamaya başladı. Aslında hiç bir şey de yaptırmamıştım. Bir tek sübap ayarına girdi çıktı ama ondan önce de sıkıntı vardı. Sonra aklıma gazı aldığım yeri değiştirdiğim geldi :D Benzinde tıkır tıkır her şeyim. Shell den alıyordum ilk sonra başka bir markaya geçtiydim ve tekrar shell den almaya başlayınca araç eski haline döndü. Geçen 2 gece çok soğuktu Ankara. -4 leri buldu sıcaklık ve bunun üzerine bile sabah yarım marşta çalıştı aracım. Göz önünde bulundurun derim...

Önerinizi dikkate alacağım. İlginiz için teşekkürler.

favosam yazdı:Arkadaşımız hem benzin hem lpg de geç çalışıyor demiş ilk çalıştırmanın sorunlu olduğunu yazmış.Büyük ihtimal karburatör gibi düşünüyorum.Eğer çözerseniz bilgi verin sonucu bende merak ediyorum.

Şu temizlik işini halledebilirsem sonuçları yazar; sizleri de aydınlatırım...

Kullanıcı avatarı
balistic
CLASSIC
CLASSIC

İleti meczup » 21 Ekm 2013, 09:57

arkadaşlar ben aracı yeni almıştım lpg de sabahları bazen 4 marşı buluyordu çalışması dün gece benzinde bıraktım sabah yarım marşta çalıştı sorun ne olabilir birde gaz bazen takılıyor 2000 devirde kalıyor gaz telini değiştirdim ama çözüm olmadı şimdiden herkese teşekkürler skoda favorit
meczup
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: firat karakelle
Nereden: Bursa
Arabanız: favorit glx

İleti Ömer Fatin » 04 Arl 2013, 23:53

Benzer bir sorunda bende var. Bunun için contalarını da değiştirmek kaydıyla komple karbüratör temizliği yaptığım halde yine aynı. Aracı stop ettikten 1 saat sonra bile ilk marşta almıyor. Yarım marş yapıp 2. yarım marşta direk alıyor. Yada benzin ilede sorunsuz tek marşta alıyor.

Hasılı benzer bir sorunda bende var ve halen çözebilmiş değilim.. Çözen olursa çözümün ne olduğunu paylaşırsa minnettar olurum.
1998 Skoda Felicia 1.3 GLX Combi
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Fatin
Nereden: Bolu
Arabanız: 98 Felicia GLX Combi

İleti yuksel53 » 05 Arl 2013, 11:37

Daha çok gazda kulanılıyorsa bellli bir km de siboplar kendiliğinde sıkılaşıyor. Bu yüzden sibob ayarı na baktırın. aynı problemi ben yaşadım ama herşeyi değiştirdikten sonra en son sibop ayarı yaptırdım düzeldi. şimdi yarım marşta alıyor. Değiştirdiğim parçalar yanıma kar kaldı ama 400 lirama mal oldu. Akü,kablolar,bujiler aldesa beyin,karbüratör kapış contası vs...
yuksel53
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: skoda favorit

İleti Onur » 05 Arl 2013, 20:09

Arkadaşlar sorunun çözümü bence rolanti ve gaz ayarıyla alakalı benim aracım sıcak hava soğuk havalarda fln farketmez tek marşta alıyordu fakat araç çok yakıyordu bende ayar yaptırim diye göürdüm yapılan ayarlar sıcak hava girişi kapatıldı rolanti yüksekti düşürüldü ve gaz çok açıktı oda düşürüldü tamamen bu ayarlarla rolantiyi yükselt gazıda yükselt biraz tek marşta alsın benim araç tekte alıyordu ama ertesi gün sabah bastım marşa vır vır vır ediyo tek seferde kükreyen motor sanki akşamdan kalma gibi kapadım tekrar bastım yine kükredi bende dedimki olay tamamen dünkü yapılan gaz ayarı ve rolanti ayarıyla alakalı bölekalsın farketmez yarım marş sonra tam marş kükremeye devam ... çözümü fazla kurcalamaya gerek yok sorunlu olan motorda gün içersinde de aynı sıkıntı olur ... bastınmı alıyo eğer almıyosa yine gıy vır tır yapıosa ozaman sorun başka yerde dir tabi bu büyük ihtimalle ateşleme sisteminde
Onur
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ONUR SERGÜL
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia

İleti muhsintekin » 08 Arl 2013, 12:33

arkadaşlar yaz kış tek marşta alıyor benim 93 forman lx çalışıyor ama nasıl .....şimdi ....arkadaşlar sabahları kontağı açın beyinden gelen tık sesini duyun biraz bekleyin sonra kontağı kapatıp tekrar açın tık sesini duyun basın tek marşta alacaktır....
Kullanıcı avatarı
muhsintekin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: muhsin tekin
Nereden: Ankara
Arabanız: SKODA FORMAN LX 1.3

İleti aspendos10 » 08 Arl 2013, 18:58

Arkadaslar kisin arac ilk calismada gec aliyorsa kontagi acin bir kac saniye bekleyin tekrar acin tik sesi gelene kadar tekrar bekleyin sonra marsa basin.bu yaptigimiz islemin aciklamasi gaz kafasini doldurmak.araciniz cabuk calisacaktir.
aspendos10
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: volkan eren
Nereden: Balıkesir
Arabanız: forman

Önceki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir