marş sıkıntısı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

marş sıkıntısı

İleti favorit55 » 28 Eyl 2013, 08:47

Merhaba
93 favoritim marşa basınca tık diye bir ses geliyo bırakıyo kontagı kapatıp acınca bazen iki bazen 3. seferde direk çalışıyor sebebi ne olabilir veya yolda bırakırmı

favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit

İleti Favocu » 28 Eyl 2013, 09:34

Eğer hiç çalışmamazlık ederde marş motoruna çekiçle tıklatınca çalışırsa büyük ihtimalle kömürlerindendir. Marş motorunun kömürleri bitmeye başlamış olabilir veya kömürler hareket ettikleri yerde zamanla toz, kir gibi sebeplerle sıkışmış olabilir. Söküp temizlemekte fayda var. Başıma gelmişti daha önce sanayide yaptırmıştım pek özenmeden temizleyip yerine takmışlardı 5-6 ay sonra tekrar başıma gelince kendim yaptım, kömürlerini de değiştirdim. Eliniz yatkınsa zor değil. Marş, şarj dinamosu vs. tamircisinden veya elektrikçiden 4 adet favorit marş motoru kömürü edinin. Akü kutup başlarını sökün her ihtimale karşı. Marş motoruna gelen elektrik bağlantılarını da çıkartın. sonra marş motorunu motora bağlayan 2 vidayı sökün marş motoru hemen çıkacaktır. Sonra marş motorunun içini açıp temizleyebilir veya kömürlerini değiştirebilirsiniz. Ben baya temizleyip sıfır gibi yapmıştım, sonra güzelce yağlayıp takmıştım. Aradan 1 yıldan fazla zaman geçti dokunur dokunmaz marş başar hiç sıkıntı yaratmadı. Tabi bu anlattıklarım eski tip büyük marş motorlarına sahipseniz. Eğer eski tip marş motorunuz varsa atıp yenisini almak yerine kesinlikle eskisini tamir edin. Yeni tip çin malı olanlardan ise pek uğraşmaya değeceğini sanmıyorum. Değiştirmek en güzeli. Eliniz yatkın değilse bir marş motoru tamircisine gitmenizde fayda var. Yolda bırakmaz en fazla itekleyerek çalıştırırsınız.
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit 135 L

İleti favorit55 » 28 Eyl 2013, 10:12

kömürlerden olduğunu düşünmüyorum çünkü tık yapıyo kalıyo sanki akü bitmiş gibi sonra kontağı kapatıp acınca çalışıyor her zamn yapmıyor her halükarda temzlemekte fayda vardır ama
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Favocu » 28 Eyl 2013, 10:45

Kömürlerde problem olduğunda da bahsettiğiniz şekilde belirti veriyor. Marş selenoidi marş dişlisini ileriye iteklediğinde tık sesini duyuyorsunuz fakat marş motoru dönmüyor. Bir kaç deneme yaptığınızda titreşimden vs. kömür bobine değip elektriği ileterek dönmeye başlıyor. İçini açarsanız kömürlerin bobin üzerinde temas ettiği bölgeyi de iyice temizlemenizi tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit 135 L

İleti favorit55 » 28 Eyl 2013, 12:46

İlginizden ötürü teşekkür ederim pazar günü sökücem sonucu yazarım
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti yuksel53 » 15 Kas 2013, 22:48

arkadaşım merhaba aynısı dün bende oldu forum da gezerken dikkatimi çekti. tık sesi büyük bir ihtimalle otomatiktendir. Ben 35 liraya aldım elektrikçide 40 lira aldı bilseydim okadar basit değişeceğini kendim bile değiştirirdim. Gerçi sökünce kömürlerede baktı onlar gayet iyi dedi sonuç problem yok
yuksel53
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: skoda favorit

İleti Bülent Elibol » 17 Kas 2013, 19:43

Anlattıgına gore marş otomatiğinden.Bir oto elektrikçiye baktır.
Tekirdağ/Çorlu Skoda'cı Bülent Elibol Zafer Mah.Yeni Sanayi Sit.Şehit Yüzbaşı Yücel Kenter Cad.No:2 A8-11 Blok
GSM:05355216500
www.skodacorluservis.com
ototeknikcorlu@hotmail.com
Bülent Elibol
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Bülent Elibol
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Skoda Felicia Combi 1.3 Mpi

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir