Debriyaj sorunu ....

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Debriyaj sorunu ....

İleti muhsintekin » 19 Ekm 2013, 18:54

Arkadaşlar merhablar...Forman 93 lx aracımda bugün şu sorunla karşılaştım debraj sertleşti,.... sertleşti derken biraz sağa sola baktım sanki telden yapıyormuş gibi geldi çünkü kaputu açtığımda sol tarafta debriyaj telini elimle oynayacak kadar dönüyor.sağaa sola sonra araç içinde debraj pedalının arkasına baktığımda tel sanki saja sürtüyor gibi bir hal var vites geçişleri tıkır tıkır ama pedal tel sürter gibi bir tavır aldı bana :D napmalıyım bilgi verin şimdi motor bölümüdenki telin somunun sıksam bu kezde fazla sıkarım hep pedal basılı gibi gider baskı balatayı yer diye fazla dokunmuyorum ama içerdekn baktığımda sanki aracın kasasına saja sürtüyormuş gibi bir görüntü var....Bilgilendirirseniz sevinirim...Teşekkürler...

Kullanıcı avatarı
muhsintekin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: muhsin tekin
Nereden: Ankara
Arabanız: SKODA FORMAN LX 1.3

İleti kutlay006 » 20 Ekm 2013, 00:27

şanzumanın üstündeki telin koruma kılıfı zamanla yırtılıyor..bu boşluktan telin içine su gidebiliyor ve debreyaj teli sertleşip basınca sanki kopacakmış gibi gırç diye ses çıkartabiliyor..ben genelde wd 40 sıkarak kısa süreliğinede olsa bu sesi kesiyorum..pedalda da yumuşama az bişey oluyor..belki senin sorununda böyle birşey olabilir dediklerimi deneyebilirsin
1992 Skoda Favorit
06 FJV 53 - BEJ
Kullanıcı avatarı
kutlay006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kutlay Yıldız
Arabanız: Küheylan 135L

İleti muhsintekin » 20 Ekm 2013, 08:50

kardeş sorunda aynen böyle bişey yağmurluydu dünde zaten değmiş olabilir o lastikte aşınmamış ma sona doğru çok az birşey tel görünüyor ordan sızmış olabilir bedalın ordan yağ dmalattım biraz yumşadı ama nafile birde lastiğin ordan sıkayım.
Kullanıcı avatarı
muhsintekin
CLASSIC
CLASSIC

İleti muhsintekin » 20 Ekm 2013, 13:53

Teli biraz yağların ama değişen bişey olmadı yine sürtünme sesi var
Kullanıcı avatarı
muhsintekin
CLASSIC
CLASSIC

İleti Ahmet BALKANCI » 20 Ekm 2013, 21:15

HOCAM AYNI DEBRİYAJ OLAYI BENDE DE VARDI. USTAYA GÖSTERDİM, TEL DEN YAPTIĞINI SÖYLEDİ. İSTANBUL'A TEL SİPARİŞİ VERDİM, TEL GELDİ FAKAT VİKA MARKA. YÜCE OTO YA TELEFON ETTİM, ORİJİNALİ YOK DEDİLER. ORİJİNAL TELİNİ KENDİM SÖKTÜM, TELİN ÜZERİNDE PLASTİK KORUYUCU VAR, O ŞANZUMANIN ÜZERİNDEKİ METAL ÇATALA SÜRTÜYORMUŞ. SÖKTÜĞÜM TELİN İÇİNE ENJEKTÖRLE HİDROLİK ENJEKTE ETTİM. TELİN ALTINDAN KÜF AKIYODU. TEMİZLENDİKTEN SONRA YAĞDANLIKLA MOTOR YAĞI SIKTIM VE TAKTIM. DEBRİYAJ AYARINIDA YAPTIM. SES KESİLDİ. ŞU AN PROBLEM YOK. BİR DENE BAKALIM. SAYGILARIMLA. AHMET BALKANCI/KEŞAN EDİRNE
Ahmet BALKANCI
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet BALKANCI
Nereden: Edirne
Arabanız: SKODA FELİCİA 2000

İleti muhsintekin » 20 Ekm 2013, 21:43

Ahmet bey merhaba teşekkürler yardımınız için en kısa zamanda deniycem...
Kullanıcı avatarı
muhsintekin
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir