Favorit Bagaj Kapağına Silecek ve Otomatik Kilit Montajı ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favorit Bagaj Kapağına Silecek ve Otomatik Kilit Montajı ?

İleti ahmetgs17 » 23 Kas 2013, 22:46

Sayın arkadaşlarım.
1991 model favoritimin bagaj kapağının kilidini otomatik motor ekleyerek otomatik açılsın istiyorum.
Ayrıca silecek motoruda planımda var. Ancak kapağa kablo çekmek biraz kullanışsız duruyor.
Başka yöntemi yoksa mecburen çekeceğim kablo.
Kendim Elektrik Teknisyeniyim. Elimden geliyor ufak tefek bu tip işler.

Kapakta bulunan yaylı kontaklar yardımıyla yapmayı düşündüm. Ama sizlere danışmak istedim.
Bunu yapmamın daha kolay ve kullanışlı yöntemleri varmı.
Plaka lambalarının hattını ( ayrı geliyorsa) kullanabilirmiyim bu iş için.

Elimde 1 adet kapı otomatiği motoru var. 2 kablolusundan. Henüz silecek motoru almadım.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

ahmetgs17
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet Kolkoparan
Nereden: Çanakkale
Arabanız: Skoda Favorit 136 L

İleti sainz » 23 Kas 2013, 23:16

Kapakta yer alan geri vites lambaları, sis lambaları ve plaka aydınlatma lambaları elektriği o yaylı kontaklardan alır. O kısımda boşta bir-iki tane boş kısım hatırlıyorum ancak kapaktaki karşılığı olan yaylı kontakları bulmak mesele olur bana kalırsa.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti ahmetgs17 » 23 Kas 2013, 23:31

sainz yazdı:Kapakta yer alan geri vites lambaları, sis lambaları ve plaka aydınlatma lambaları elektriği o yaylı kontaklardan alır. O kısımda boşta bir-iki tane boş kısım hatırlıyorum ancak kapaktaki karşılığı olan yaylı kontakları bulmak mesele olur bana kalırsa.

Eyvallah sağolasın. Yarın sabah işe başlayacağım. Bende en kötü ihtimalle plaka lambalarını kullanmayı düşünüyorum. Ayrıca silecek şart. Olmuyor. Özellikle sabahları eline çeksil alıp silmeden olmuyor. Çiğ kırağı kapatıyor camı. 2 yer bulursam ikisinide yaparım. Yoksa en azından kilidi. Bakalım hayırlısı.

Ayrıca bence yaylı yerden ziyade onu konsoldan buılup yapmak daha zor :)

Tekrar çok teşekkür ederim.
ahmetgs17
CLASSIC
CLASSIC

İleti kutlay006 » 24 Kas 2013, 22:43

forumda arkadaşın birisi yapmıştı..resimli olarak paylaşımını görmüştüm..bagajı içerden 1 düğmeye basarak açtıgını belirtmişti (örnek olarak focus lardaki gibi)..biraz kurcala forumu istersen..tekrar denk gelirsem linkini paylaşırım
1992 Skoda Favorit
06 FJV 53 - BEJ
Kullanıcı avatarı
kutlay006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kutlay Yıldız
Nereden: Ankara
Arabanız: Küheylan 135L

İleti ahmetgs17 » 25 Kas 2013, 01:17

kutlay006 yazdı:forumda arkadaşın birisi yapmıştı..resimli olarak paylaşımını görmüştüm..bagajı içerden 1 düğmeye basarak açtıgını belirtmişti (örnek olarak focus lardaki gibi)..biraz kurcala forumu istersen..tekrar denk gelirsem linkini paylaşırım

Eyvallah sağolasın. Bakayım bulmaya çalışayım. Benim aracımda eski sahibi far anahtarını korna yapmış buton takarak. Malum korna sorunu yüzünden herhalde. Ancak ben tekrar kola aldırdım kornayı. O boşta kaldı.
O butonu kullanmayı düşünüyorum. Muhtemelen merkezi kilitten bağımsız olacak.

Şimdi tek sorun kilit motorunu monte etmek. Sağlam olmalı. Birde bir oto elektrikçisi belki kapı kilit motoru bagaj kilidini açmayabilir.Çünki kapıdan daha sert demişti. O da kafama takılıyor. Bugün yapacaktım ancak yağmur nedeniyle ilgilenemdim.
ahmetgs17
CLASSIC
CLASSIC

İleti kutlay006 » 25 Kas 2013, 22:12

arkadaşın bağaj kapagına taktığı motor bildiğimiz 2 kablolu 5tl ye satılan kapı açma motoru..sadece kilidi açıyor bagajı havaya kaldırmıyor..malum bagaj kapağı oldukça ağır otomatik kalkmasını istiyorsan onun için de ayrıca bir kaldırma sistemi uygulaman lazım ki bence değmez maliyet fazla olur..sadece kilidi açması işimi görür diyosan işine yarar..

merkezi kilit sistemlerinde de bagaj açma özellikli olursa kumanda üzerinden bagaj simgesine tıklayarak bagaj kapağının kilidini açabilirsin..veya içerden düğme sistemi ilede açabilirsin

olmayacak bişey değil
1992 Skoda Favorit
06 FJV 53 - BEJ
Kullanıcı avatarı
kutlay006
CLASSIC
CLASSIC

İleti ahmetgs17 » 25 Kas 2013, 23:55

kutlay006 yazdı:arkadaşın bağaj kapagına taktığı motor bildiğimiz 2 kablolu 5tl ye satılan kapı açma motoru..sadece kilidi açıyor bagajı havaya kaldırmıyor..malum bagaj kapağı oldukça ağır otomatik kalkmasını istiyorsan onun için de ayrıca bir kaldırma sistemi uygulaman lazım ki bence değmez maliyet fazla olur..sadece kilidi açması işimi görür diyosan işine yarar..

merkezi kilit sistemlerinde de bagaj açma özellikli olursa kumanda üzerinden bagaj simgesine tıklayarak bagaj kapağının kilidini açabilirsin..veya içerden düğme sistemi ilede açabilirsin

olmayacak bişey değil

Benimde aracım 135L . Yarın yapacağım. ayrıca buldum nasıl yapıldığını. Yay koymak gerekiyor onun için. Bakalım yarın işe başlayınca göreceğiz. Herşey için teşekkürler.
Bu arada unutmazsam iş esansında resimler çekip bilgi veririm.
ahmetgs17
CLASSIC
CLASSIC

İleti kutlay006 » 26 Kas 2013, 00:14

arkadaşın paylaşımını uzun süren aramalar sonucu buldum..aşağıdaki linkten bakabilirsin..kendi çalışmanda mümkün oldugunca aşama aşama resim çek ve sıralı olarak forumda faydalı bir paylaşımda bulunmanı isterim...benim araçta 135L merkezi kilit sistemi yok..kablo tesisatıda yok..komple sıfırdan çekilmesi gerekiyor..belki bende senden esinlenerek montaj uygulamasına başlayabilirim..kolay gelsin

konu linki
http://www.skodam.com/viewtopic.php?f=4&t=14656&start=0
1992 Skoda Favorit
06 FJV 53 - BEJ
Kullanıcı avatarı
kutlay006
CLASSIC
CLASSIC

İleti kutlay006 » 26 Kas 2013, 00:18

bu linkteki anlatımda merkezi kilit bağlama ile ilgili hsynaslan0010 adlı kişiye ait

konu linki
http://www.skodam.com/ne-nedir-nasil-calisir/merkezi-kilitleme-sistemi-t26805.html
1992 Skoda Favorit
06 FJV 53 - BEJ
Kullanıcı avatarı
kutlay006
CLASSIC
CLASSIC

İleti ahmetgs17 » 26 Kas 2013, 18:01

Öncelikle teşekkür ederim yardımlardan dolayı. Bugün işe koyuldum ancak ne yazıkki motor kilidi açmadı.
Çok uğraştım. ama olmadı. Yağmur başladı o yüzden çok fazla uğraşamadım. Müsait olursam hafta sonu motorun yerini değiştirip yeniden deneyeceğim.
ahmetgs17
CLASSIC
CLASSIC

İleti kutlay006 » 26 Kas 2013, 23:50

hayırlısı olsun..bu hafta yapamadıysan bahara kadar kaldı desene..çünkü havalar gittikce soguyacak..yapacağın zaman yinede paylaşımını bekliyorum...kolay gelsin
1992 Skoda Favorit
06 FJV 53 - BEJ
Kullanıcı avatarı
kutlay006
CLASSIC
CLASSIC

İleti ahmetgs17 » 27 Kas 2013, 02:40

kutlay006 yazdı:hayırlısı olsun..bu hafta yapamadıysan bahara kadar kaldı desene..çünkü havalar gittikce soguyacak..yapacağın zaman yinede paylaşımını bekliyorum...kolay gelsin

İnşallah hallederim. Çok mu lazım diyen olabilir. Benim arabaya lazım.
Çünki; Normal anahtar kilidi kilitlemiyor. Kilidi açık olarak evin önüne koymak çokta güvenli değil elbette.
Bağlantı çubuğunu çıkarsam o zamanda pondizotun arasından elimi her seferinde sokup bagajı açmak tuhaf oluyor.
İlk aldığım kilidi takarken bozdum. O yüzden kilitlemiyor. Yenisini almak istedim , Aldığım yerde kalmamış.
Çkale de 2 yer var satan. Diğerine giim; 15 TL lik kilide 30 TL isteyince kızdım almadım.
Ama herhalde netten bulup alacağım bu gidişle.
ahmetgs17
CLASSIC
CLASSIC

İleti mksar77 » 25 Arl 2013, 21:08

Bayadır konu açılmamış. bugün bagaj için uğraştım ön hazırlıklar hatçekimi motor sabitledim fakat çubuk demirleri öyle cacıkki sarkıyor esneme yapıp kayıyor tekrar düzeltiyorum 2. çubuk la sabitledim herşey normalaçı güzel teli ayarladım birde baktımmki motor bağlantı vida yerinden kırmışım artık güzellikten vazgeçip çingene usulü cırt kelepçelerle ora bura yok arkadaşş kayıyor tam ayarlıyorum tekrar esniyorr.. bugünüm bagaja tıkılmakla geçti hevesim söndüü. fakat güzel fotolar yakaladım umarım siz değerli kardeşlerime yardımcı olması açısından faydalı olacaktır diye düşünüyorumm.. şuan için biraz erteledimm .. sonuçç biraz daha sağlam bir motor,, motoru çubuksuz direk yan çevirip gövdeye montajlamak, fikir beyin cimnastiği,, :( soğukta fizik tedavi kol bacak ekzersizleri :? şimdide akşamın derin sessizliğinde masamda çayımm yorgunumm ne deyimm dostlarr :( sonra tekrar denerimm merkezi kilit olayından sonraya kadar ara vericemm uzatmadann buyrun kardeşlerimm..
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yeşil şimşek
Nereden: Kocaeli
Arabanız: skoda favorit 135 L

İleti mksar77 » 25 Arl 2013, 21:14

öncelikle aküye ve anahtara gidecek olan hattımızı düzgünce çekiyoruzz. burada tavan boğazından geçirmekte çok zorlandımm bu işi en iyi bisiklet teli işimi gördüü
Eklentiler
DSCN0765 (Small).JPG
DSCN0764 (Small).JPG
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

İleti mksar77 » 25 Arl 2013, 21:20

Bisiklet teli ile sabitleyip yukarı doğru çekiliyorr..
Eklentiler
DSCN0767 (Small).JPG
DSCN0768 (Small).JPG
DSCN0769 (Small).JPG
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

İleti mksar77 » 25 Arl 2013, 21:31

sol tavan iç raptiyeleri çekince çıkıyor altından kabloları aşağı arka kapı fitili çıtası altından direk şoför tarafına doğru çıtaları takip ederek güzelce arabanın göğsüne kadar getiriyoruzz..
Eklentiler
DSCN0728 (Medium).JPG
DSCN0727 (Small).JPG
DSCN0729 (Small).JPG
DSCN0734 (Small).JPG
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

İleti mksar77 » 25 Arl 2013, 21:35

onur kardeşimin öğretmiş olduğu basçek butonumuzla buluşma zamanı geldii.. aküden tekrar motor bölümünden km saati kısmının girdiği yerden sol torpido altına denk geliyor yine bisiklet teli ile kolayca sağı solu sökmeden aşağı çekin hafif elinizi alttan sokunca elinize geliyor rahattlıkla akü den gelen kablyla sigortayı buluşturup bas çek butonumuzla buluşuyorr.. buraya kadar hat tamam gelelim motor kısmının genel görüntülerineee..
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

İleti kutlay006 » 25 Arl 2013, 21:40

o kadar ugraştın ve yapmaktan vazgeçtin
1992 Skoda Favorit
06 FJV 53 - BEJ
Kullanıcı avatarı