Favorit Bagaj Kapağına Silecek ve Otomatik Kilit Montajı ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favorit Bagaj Kapağına Silecek ve Otomatik Kilit Montajı ?

İleti mksar77 » 25 Arl 2013, 21:41

DSCN0729 (Small).JPG

Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yeşil şimşek
Nereden: Kocaeli
Arabanız: skoda favorit 135 L

İleti mksar77 » 25 Arl 2013, 21:51

ŞİMDİKİ MOTOR SABİTLEME VE AÇISININ OLDUĞU GÖRÜNTÜ GAYET AÇI İDEALL 2. ÇUBUKLA DESTEKLEDİMMTELİ KARGA BURUN İLE ÇEVİREREK DAİRE ŞEKLİNDE PİME TAKTIM PİMİN OYNAMAMASI İÇİN PLASTİK CONTA YADA BİR PARÇA İLE SABİTLEDİMM ANLAŞILIYOR SANIRIIMM..
Eklentiler
DSCN0770 (Small).JPG
DSCN0771 (Small).JPG
DSCN0773 (Small).JPG
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

İleti mksar77 » 25 Arl 2013, 22:02

DERKEN 2. ÇUBUK AŞAĞI ESNEYİP DURUYOR KAPI TAM OTURUYOR ABUK SUBUK Bİ SÜRTÜYOR Bİ DURUYOR DERKEN MOTOR BAĞLANTOI YERİ KIRILDII FİYASSKKOOO.. YANİİ ŞU ŞAFTI KAYMIŞŞ MOTORA Bİ BAKINN ELEKCİ İŞİNE DÖNDÜRDÜMMM KELEP ÇE ÜSTÜNE KELEPÇE.. İŞTE BUUUU.. NEYSE ZATEN MOTOR ARIZALIYMIŞ DEDİİMM ESNEK KÖSTEK KIVIRMASINDAN BELLİYDİİ DİDİMM SONUÇ BU.. FAKAT SAĞLAM Bİ MOTORR YANİ GÜÇLÜ DEMEK İSTEDİMM YAN YATIRILIP DAHA SAĞLAM SABİTLENİRSE ÇOK İDEAL OLACAĞI KANAATİNDE OLMAKLA BİRLİKTE KARDEŞLERİMİN GÖRÜŞ VE TAVSİYELERİNE SUNARUMM. UMARIM FAYDALI OLABİLMİŞİMDİRR.. ŞUAN İÇİN ERTELİYORUM BİRAZ DAHA SONRA HALLEDECEĞİZ İNŞALLAHH.. SON RESİMLER HAVA KARARMIŞTII MAT GÖZÜKEBİLİRR.. SAYGILARR..
Eklentiler
DSCN0774 (Small).JPG
DSCN0775 (Small).JPG
DSCN0776 (Small).JPG
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

İleti Onur » 26 Arl 2013, 00:24

Abim Kusura bakma Bence olmamış çok acemice olmuş aracın her yerini delmişsin motor dışarıda duruyor yani ne bilim içeriden açmaksa maksat bir ip bağlasan bundan güzl dururdu şimdi şöle sölim ben bu işe girişmedim tam girişecektimki iş başı yapıyorum ben yapsam bi şekilde motoru içeri koymanın yolunu bulurdum ve asıl kilidi açan tel varya son resimde gözüküyor motor bu tele montaj olucak öle kıvır çevir dışarı tak olmaz yapıcaksan aracın orj bozmadan yapmalısınki kıymeti olsun biraz gevezelik yapıyorum ama aracının değerini düşündüğüm için tekrar kusura bakma :????
Eklentiler
DSCN0776 %28Small%29.JPG
DSCN0776 %28Small%29.JPG (71.37 KiB) 1785 defa görüntülendi
Onur
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ONUR SERGÜL
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia

İleti mksar77 » 26 Arl 2013, 21:04

onur kardeşim iyi hoşda o gösterdiğin demir mekanizmayı kitleyen, aanahtarla kitlediğinde sabit tutan kısım. Yani mekanizma pimini ittirme işini anahtar açınca pimi itiyorr.. o yüzdenm içerdeki pime tel takmaya onu soltarafa yarım cm lik bir boşlukta bağımsız çektiği için kapı anaghtarla kitli olduğunda bile açtığı için takıyoruzz.. öyle olduktan ssonra niye kafa patlatıyorlarki telle çekmeye, pime açı yı verip takacağımız motoru zorlamadan verim alınmasını sağlamak için uğraşılıyorr..Tabikidee .. Ben şunu özellikle paylaştımkii. elimizde böyle olabilirr eksik yada fazlasıyla resim ve yapılış projeleri ve yanlış doğruları paylaşmak için nacizane ilk denemem oldu.. zatenn motor ön ayaklarını komple kırdığım içinn tutmuyorr.. hava karardığı içinn çıkarmadan fotoğraflayım diye çekip paylaştımm.. Olmadı haklısınn.. içerden deneme yapıp motorun sığmadığını oradaki pimi ne şekilde ve açıda çekeceğine dair baya bir fikir cimnastiği yapmak lazımm.. .. onurumm ben sadece küçük bir vida yeri açtım oda döşemenin ucunda diğer çubukda arabanın döşemesine önceden takılmış vidayı söküp koydumm.. Çok bişey farketmedii. fakat kırılmasaydı, acemilikten yan yatırıp canavar gibi olacağı düşüncesindeyimm , ama motor gerçekten küçük kaldı ve güçsüz sanırım çalışsa idi anlayacaktımm... oda arızalıymışş.. senin kilitler ne durumda güzel mi çalışmasıı. yeterli gelecekmii.? birde tavsiye ve görüşlerini merkezi kilit forumunda özellikle istirham ederimm.. yüzüme gözüme bulştırmak istemiyorumm. sen den aldı gazıı cesaretle girişcem ama bu motorların ölçümü nasıl yapılır bilen varmıı ? takmadan biline bilirmi.. Hevesimiz kursağımızda kalmasınn .. çok oldu saygılarr.. bagajla ilgili yapılabilecek hertürlü proje ve fotoğrafların paylaşılmasını gülünecekse bile beraber gülmeyi kırılacaksada canın sağolsun tekrar denerrsin denmeyi hakedecek işler yapmayı istirham ederimm ;) ... Ben gırdım, :D ben gırdıımm :D olucak.. inşaallah..
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

İleti mksar77 » 26 Arl 2013, 21:13

Bir deyim varya adam küçük bi elma ağacına çıkmışş düşmüş aşağıı. :? . sonra kalkmışş toz içerisinde yanından geçen adamm bizim ceviz ler çırpılacak çırparmıyız,z birine baksakk , yardım istesemmmm :oops: .. adam hemen atılmışş.... ben çıkaarımm çırparıımm. :? . .. Yani benimde oo hesapp bagajı yapamadım arızalar acemilik yüzünden teknik hatalar şuan erteleliyorumm..(malzeme alayım).... şimdide merkezi kilitleri taktıktan sonra halledicemmm :lol: demek ne kadar doğru olurr :idea: .. yaniiii...evet ertelediimm, 8-) , :?
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

İleti sscoretr » 17 Oca 2014, 17:44

Selam ustalar...Hazır arkayı vurmuşken , bende bir defa otomatik bagaj kilidi deneyeyim dedim.
Bagaj kilidini hem motorlu hemde elle açmak için araya bir mekanik gerekliydi.Bir adet kilit motoru, 2mm kesitli cr-ni tel ve pul - somun vs ile hazırladım.Kilit için gerekli kızağıda motorun sabitleme parçasıyla yaptım.böylece motor ve anahtar birbirlerini fazla etkilemeden çalıştılar.Fazla yazmadan fotolar ve video gerekli açıklamayı yapar.
Eklentiler
1   Hasarlı.jpg
Kazadan sonraki arka tarafın hali buydu..
2 Onarılmış.jpg
Buda onarımdan sonraki hali...Serdar usta (gündeş kaporta alanya) elle bagaj kapağını düzeltti...
3   Hazırlanmış kilit mekaniği.jpg
Çift bağlantı uyumlu kızaklı kilit mekaniği.Motorun sabitleme parçasından pulla boşluk verilerek yapıldı...
4  Uydurma kızak.jpg
Tel ve motor mili uzun somun ve pulla serbestçe kızak içinde .
5   uydurma kızak serbestliği.jpg
Kızağın motor ucu ve tel serbestçe hareketli.
6  Uydurma kızak yandan.jpg
Farklı açıdan kızağın görünümü.
7   Hazırlanmış kilit mekaniği farklı açıdan.jpg
Mekanik komple görünüm.
7 Hazırlanmış kilit mekaniği farklı açıdan.jpg (29.09 KiB) 1731 defa görüntülendi
8   motor yerine takılmış.jpg
Motorun kapak içine itici olarak çalışacak şekilde montajı.
9  kilit ve kızak bağlanmış.jpg
Kızağın sol kanalında sola çekilmiş anahtar teli.Kızağın sağ kanalında sola itilmiş motor mili bağlantısı ve sağa dayanmış kilit kolunun mili.
10 anahtar telle bağlanmış.jpg
Anahtar telinin bağlanmış hali.
sscoretr
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Antalya
Arabanız: Favorit (1989)

İleti sscoretr » 17 Oca 2014, 18:10

Devamı var...Kızak üzerine takılan somun ve vidalar pulla desteklenir.Kızağın serbest kalması sağlanır .
Kilit kolundaki zemberek yay motorun milini motora itecek ve sona dayanacak şekilde ayarlanır.Böylece motora azami itme mesafesi verilir.Bagaj kapağı amortisörler ve kapak contası tarafında gerildiği için kilit açılınca
kapak 1cm kadar kalkar.Buda şoför bagaja ulaşmadan kapağın tekrar kilitlenmesini önler.Aksi durumlar için
zaman rölesi vb kullanılabilir. Bulduğum en basit ve en etkili çözüm budur.

Eklentiler
11  motorun sabitleme şekli.jpg
Motorun iterek açacak şekilde bagaj kapağı içine yerleştirilmesi .
12 kilit pimi 3 te 1 açık ayar sabitlenmiş.jpg
Motor ve anahtarın uyumlu çalışması için kilit 3te1 açılmış halde, motor mili basılmış halde yapılan ayar.
Kilit anahtarla açılınca motor mili kızakta bir miktar kilit koluna doğru kayar sonrada motor gerilir.Anahtarı bırakıp bagaj kapanınca kilit kolu çeker ve motor mili motora itilir.
13 açılmış kilit pimi.jpg
Kilit açılınca kilit piminin pozisyonu.
14 motor itme konumu.jpg
Motor itince yada anahtar çekince kilit kolunun pozisyonu.
15 kızak montaj şekli.jpg
Kızağın sol kanalına anahtar teli az boşlukla sola dayanacak şekilde takılır.Kilit koluda kızağın sağ kanalına
sola dayanacak şekilde takılır.Kilit kolunun milide kızağın sağ kanalına sağa dayanacak şekilde takılır.
16 solda tel ortada motor sağda kilitkolu uçları.jpg
Yakın çekim de kızağın montaj şekli bu resimdeki gibidir.
17 kilit anahtarla açık.jpg
Anahtarla kilidi açınca anahtar teli kızağı sola çeker ve kilit kolunu sola çekerek kilidi açar.Motor milide sağ kanalda serbest kalır.
18 kilit motorla açık.jpg
Motor kızağı sola itince kilit kolunu sola çeker ver kilidi açar.Anahtar teli sol kanalda serbest kalır
sscoretr
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sscoretr » 17 Oca 2014, 18:51

Buda videosu

link=https://www.youtube.com/watch?v=ieQ9GtwqOIY
sscoretr
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sdelican » 01 Eyl 2015, 10:37

kutlay006 yazdı:forumda arkadaşın birisi yapmıştı..resimli olarak paylaşımını görmüştüm..bagajı içerden 1 düğmeye basarak açtıgını belirtmişti (örnek olarak focus lardaki gibi)..biraz kurcala forumu istersen..tekrar denk gelirsem linkini paylaşırım

geçen pazar gün ben de yaptım, çok da şık oldu. sadece 15 TL ye mal oldu.
bir adet merkezi kilit motoru ve buton ve kablo.

normal anahtarlı açma yerine bağlı teli çıkartıp motora bağladım . ön taraftan aküden gelen kablom vardı ona bağladım +'yı butonu da boş düğmelerden birine yerleştirdim. vakit alan sadece kabloyu döşemesi oldu. oda 1 saate takın sürdü.
orjinal açma yerini de kilitleyip o şekilde bıraktım. olası bir sorun olduğu zaman orjinale donüş sadece 1 dk sürecek..
imkanı olan yapsın bence.
sdelican
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serdar Delican
Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit GLX

İleti umut » 06 Ekm 2015, 09:16

Banada yardim edin lutfen bu akuden nasil kablo cekecegim (+) (-) ayari falan varmi nasil baglayacam birbirine
umut
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: umut ulaş
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: favorit

İleti umut » 08 Ekm 2015, 12:46

Yardim edecek yokmu degerli uyeler
umut
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: umut ulaş