Favorit 135 lx olan ve km de 20 25 kuruş yakan arkadaşlar

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favorit 135 lx olan ve km de 20 25 kuruş yakan arkadaşlar

İleti Onur » 27 Kas 2013, 02:24

Favorit 135 lx olan ve km de 20 25 kuruş yakan arkadaşlar aracınızda hangi marka tüp var ve nereye takdırdınız araca takarken farklı bir uygulama yaptılarmı örnek hava filtresinin ordaki contayı alta almak yada kapağı taşlamak gibi benim araç 35 kuruştan aşağı inmiyor sizce neler yapılmalı benim gibi çok insan var yardımcı olurmusunuz

Bende 94 Model favoritimi 13 gün oldu alalı ne yaptım ne ettim 35 kuruşun altına düşüremedim bu araçlarda kronik bi sorun var adam gibi ustasını buldunmu yapıyolar (nette araştırdım) ve araç normalde 20 ila 25 kuruş arası yakması gerekiyor hadi ben onuda geçtim 30 kuruşada razıyım bu gün bi lpg ustasına götürdüm şansa adam daha önce skoda kullanıcısıymış ve olayı anlattı hava filtresini söküp mikserin altındaki contaya baktı yanlış montaj dedi bu kapağın altına takılıcak ve üst kapağıda sipralla kesti mikser daha rahat nefes alsın diye genişletmeler yaptı yani tırnakları aldı birde filtreden tampona doğru uzanan hortumu söktü orda bi kapak var onu kapalı konuma getirip bir vida attı gaz ayarı yaptı bakalım aracı deneme fırsatım olmadı denemekten cepte gaz parası kalmadı çünkü ama araç nefes aldı onu hissettim aracımın çekişinde bir sıkıntı yoktu bayılma ayılma ama bi boğulma vardı o gitti sanki birşeyler düzelek gibi yakıtın pek düşmesini bekleme dedi usta 30 kuruşun altına inmez şehir içi deneyip görücez nette ki araştırmalarımda adamlar icat yapmış olay arabanım gaz ve hava karışımının tam ayarlanamamasından kaynaklanıyo buji buji kabloları vs bunlar sonraki işler .... Yakıtı ölçüp en kısa zamanda yapılan işlemin faydalı olup olmadığını yazarım eğer gerçekten büyük bir fark olursa bunu her kullanıcı kendi başına yapabilir ve resimli anlatım yaparım ben 20 tl ye yaptırdım (ilk defa gittim ve ayağım alışsın fiyatı normal ücret 40 tl fln ) gaz ayarı ve uygulama .... birde Gaz ayarı aslında çok zor olan birşey değil netten araştırıp kendi başınıza yapabilirsiniz ama tavsiyem yetkili bir yere yaptırın ztn 10 tl alıyorlar ve sistemi kontrol ediyorlar kaçak varmı yokmu vs benim mesela egzoz boğazından ve manifoltdan kaçırdığını söledi buda yakıt artışına sebep olan etkenlerden biri gitmesem anlamıyacaktım...

Sizinde fikriniz nedir..

Onur
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ONUR SERGÜL
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia

İleti ozback » 27 Kas 2013, 08:52

320 den aşağı inmiyor maalesef. 20-25 kuruş Şehir efsanesi zaten :)
Kullanıcı avatarı
ozback
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan ÖZBEK
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Favorit 135 LX

İleti Onur » 27 Kas 2013, 13:33

Hocam bu aracın teknik verilerine bakılırsa adamlar yalan söylemiyor 7,1 litre benzin uzun yol die hesapla şehir içi hadi 10 litre olsun maxxxx tabi araç benzin ve tüpte aynı litreyi yakıyorsa tek yanıldığım yer burası olabilir 10 litre tüp 2,65 den 26,5 lira yapar 100 km yolda şehir içi 26,5 kuruş yapar hadi abarta abarta yaksın diyorum motorun yıpranma payı falan fln 30 kuruş de ztn hep kendimizi kandırıyoruz ama 35 kuruş 40 kuruş bu araç için çok uykularım kaçıyor ben önce motorumdan şüpelendim dedim heralde motor bitik aracı yeni almıştım 110 binde götürdüm bi kaç ustaya gösterdim sen şaşırdınmı bu aracın üst kapağı bile açılmamış daha gram yağ yakmıyor ve motorunda sıkıntı yok güle güle kullan dediler peki neden kareşim bu araç neden bukadar yakıyor abimde golf var 2003 model araç 1100 kilo otomatik araba benzinde şehir içi 45 kuruş yakıyor bizim arabanın ağırlığı ne 875 kilo kasası yani deli olucam arabayı yakıcam sonunda yanda komşuda şahin var 22 25 kuruş diyo bence bizim araçların montajından kaynaklanan bir sıkıntısı var bilen adamlarda bunu söylemiyor çünkü kendi icat yapmış hava filtresinin orayı vs inş. sitede yardımı dokunan arkadaşlar olur bi el atın bu konuya özellikle aracı 20 25 30 kuruş arası yakan arkadaşlardan hava filtresinin orayı bi resim koyabilirlermi yada montajı yaptırdıktan sonra direk bu şekildemi yaktı araç bilgilendirirseniz sevinirim... Bu arada ozback hocam sen nie hiç araştırmadın bence şehir efsaneside değil http://www.auto-data.net/tr/?f=showCar&car_id=14288 aracın teknik verilerini inceleyebilirsin...
Onur
CLASSIC
CLASSIC

İleti blauzahn » 27 Kas 2013, 14:43

Aynı motoru olan felicia sahibiyim ve kısa mesafe gidersem 30 krş altına inmiyor. Geçen 270 km yol yaptım 120-130 km.si ş.arasıydı 23 krş'a düştü rakam. Ben şuna bağlıyorum artık motor güzel ısınırsa bu aracın hem performansı artıyor, hem yakıtı çok fazla düşüyor. Tamamen ş.dışı yol yapmıştım ağustos ayında 560 km yol yaptım 38.lt. yakıt tükettim. Aygaz ve shell karışık olarak.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti ozback » 27 Kas 2013, 15:24

kardesim araştırdım tabiki ustada baktı. bende senin gibi çok kafa patlattım şehir içi 320-350 den aşağı inmezsin bunu boyle bil dedi ki öylede zaten.şahincilere takılma sen arabadiye kullanıyorlar onlarda bilyior ama yediremiyor tabi kendine ondan bir hafta iste bak ş.içi ist. trafiginde ne kadar yakacak. , benim arkdstada şahin var simdi dio seninki az yakıo die :) adamlar hesap kitap yapmıyorlar dogru duzgun. birde bunun el kitabı dahil araç ile iligli butun bilgilieri araştırdım teknik olarak yapması mumkun gorunuyor ancak bu araçlar bilindiği üzere soguk arabası çek-slovak arabası ısınmasıda zaman alıyor ş.içi biraz zor o dediğin rakamlarda diye dusunuyorum. ama bilen bir usta çıkarsa neden denemeyelim dimi
Kullanıcı avatarı
ozback
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan ÖZBEK
Arabanız: Favorit 135 LX

İleti Onur » 27 Kas 2013, 15:31

Senin araç uzun yolda 18 ila 20 kuruş yakıyor hesap belli şehir içide ortalama 23 sayma 25 ila 30 kuruş yakıyor çünkü yarısı uzun yol ama maşallah çok iyi blauzhn bizde bu değerlere bi düşebilsek .... aslında ben şehir içi 30 za razıyım ya dediğim gibi 35 çok anormal bir rakam
Onur
CLASSIC
CLASSIC

İleti yagmurunoglu » 27 Kas 2013, 16:35

Arkadaşlar 94 formenim var.bir senedir bende, şu an ş.içi 35krs yakiyor ve ben cok mutluyum halimden. Araci aldigimda 30 kr yakiyordu ve gitgide daha cok yakmaya basladi en son inanmazsiniz lpg de 70 kurusa kadar cikti. Tabi bu sure zarfinda aracima acaba suradanmi acaba buradanmi diyerek 1.500 tl gibi bir para harcadim yine dusuremedik.en son bir baktikki lpg ye giren sicak suyu cikle cikisindan beslemisler.bu cikisin basincida miktarida az oldugundan ve zamanla burasi tikandigindan lpg nin beyni ısınmazmış ve fazla yakarmis.gittim bir metre su hortumu aldim ve bloktan besledik beyni kurtuldum.bilginiz olsun diye yazdim.
Kullanıcı avatarı
yagmurunoglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: vedat yağmuroğlu
Arabanız: formen

İleti favorit55 » 27 Kas 2013, 17:26

parasal hesap yanılta bilir çünkü gaz fiyatı her ilde cok farklı o yuzden litre olarak paylaşalım ben ş.içi 100 km 10lt ş.arası 7/8 lt arası değişiyor. Neden olduğunu anlamadığım gibi anlayanınıda bulamadım aygaz alırsam bu rakamlar 100 km 2lt fark ediyor.
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit

İleti Onur » 27 Kas 2013, 18:12

favorit 55 senin değerler normal yani şehir içi aygaz litre fiyatı 2,65 lira 26 kuruşa denk geliyor yani ben şehir içi 25 ila 30 kuruş derken litre fiyatlarındaki farklılık motor yıpranma payı vs gibi konuları göz önünde bulundurarak hesaplama yaptım uzun yol 20 kuruş şehir içi 25 30 kuruş arabanın normal değerleri bunlar... Bizim yakıtımız yeri geliyor 37 kuruşa 40 kuruşa çıkıyor bu farklılıklar yüzünden olabilir dediğim gibi ben en azından ideal olan şehir içi 30 kuruşu yakalamaya çalışıyorum buda tamamen arabanın ayarları gaz beyin ayarı temizlik oranı beyin temiz olmayınca ısınmıyor fazla yakıyor hava karışımı sağlanamıyor fazla yakıyor sebepleri buldum ama en doğru sonucu bulamadım çünkü deneme fırsatım yok gaz al yak tekrar dene olmuyo yani en doğru çözüm kullanıcılardan gelicek sen şimdi filtrenin orda her hangi bir işlem yaptılarmı tüpün marka ne bende aldesa var 1sene olmuş takılalı tüpte yeni araç 111 binde ....
Onur
CLASSIC
CLASSIC

İleti blauzahn » 27 Kas 2013, 18:42

Arkadaşlar ben ş.içinde en yüksek 11,5 lt, ş.dışında ise en düşük 6,8 lt yaktım. Karışık ise 8,8 lt civarı yaktım.

Size şunu tavsiye edebilirim; kesinlikle 20 tl 30 tl lik gibi gaz almayın. Hep aynı istasyon hatta aynı pompadan tam depo gaz alın. Gazı depodaki gösterge kırmızıya düşünce tekrar tam depo yapın. En fazla km yapan gazı hiç bulamadım hemen hemen aynıydı değerler, bende çekiş olarak çok iyi ve sabah çalışması çok iyi olduğu için ShellGas kullanıyorum. Çok deneme yaptım bu şekilde orta yolunu buldum. Hatta gaz ayarından sonra rolanti ayarı ve diğer ayar ile arabanın çekişine göre biraz oynadım. Bu arada bendeki sistem BRC Karbüratörlü.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti serhatyildirim » 27 Kas 2013, 19:19

valla benim favo lpg de yaklaşık 50 kuruş gibi yakıyor ne ettiysem olmadı lpg beyni yeni (mimgaz) kaç kere ayar yapıldı, rölanti, gaz ayarı vs, subap ayarı yapıldı, bana mısın demiyor bana da bir çözüm önerirseniz sevinirim
serhatyildirim
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Serhat Yıldırım
Arabanız: Skoda FAvorit 135 LX

İleti Onur » 27 Kas 2013, 19:48

Hocam sen benzine dönsen daha ii edersin 50 kuruş diyosun benzinde ne yakıyoki bu araç
Onur
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 28 Kas 2013, 09:23

freeboyonur yazdı:Hocam sen benzine dönsen daha ii edersin 50 kuruş diyosun benzinde ne yakıyoki bu araç

Benim Favorit' i benzinde kullanıyorum. Gaz hiç taktırmadım. Şehiriçi bol dur-kalklı trafikte 10lt/100km yakıyor. Açık trafikte ve sabit hızlarda ise 7lt/100km civarı tüketimi oluyor.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti favorit55 » 28 Kas 2013, 10:27

freeboyonur yazdı:favorit 55 senin değerler normal yani şehir içi aygaz litre fiyatı 2,65 lira 26 kuruşa denk geliyor yani ben şehir içi 25 ila 30 kuruş derken litre fiyatlarındaki farklılık motor yıpranma payı vs gibi konuları göz önünde bulundurarak hesaplama yaptım uzun yol 20 kuruş şehir içi 25 30 kuruş arabanın normal değerleri bunlar... Bizim yakıtımız yeri geliyor 37 kuruşa 40 kuruşa çıkıyor bu farklılıklar yüzünden olabilir dediğim gibi ben en azından ideal olan şehir içi 30 kuruşu yakalamaya çalışıyorum buda tamamen arabanın ayarları gaz beyin ayarı temizlik oranı beyin temiz olmayınca ısınmıyor fazla yakıyor hava karışımı sağlanamıyor fazla yakıyor sebepleri buldum ama en doğru sonucu bulamadım çünkü deneme fırsatım yok gaz al yak tekrar dene olmuyo yani en doğru çözüm kullanıcılardan gelicek sen şimdi filtrenin orda her hangi bir işlem yaptılarmı tüpün marka ne bende aldesa var 1sene olmuş takılalı tüpte yeni araç 111 binde ....

Benim lpg zavoli marka filtrenin orada filanda hiçbir değişiklik yok tek yapılan sıcak hava girişi tıkalı ayrıca soguk hava girişi tamamiyle acık bantlı filan değil aracı aldığımda bantlıydı yakıtım biraz fazlaydı bantı sokup oyle ayarlattım daha memnunum.
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit

İleti Onur » 28 Kas 2013, 16:50

Tamam işte hocam olay sıcak hava girişinde yani orda bi termostat var bendede usta oraya vida attı sıcak hava girişini kesti şu anda benim araç 1 depoda 15 20 km farketti ....
Onur
CLASSIC
CLASSIC

İleti kutlay006 » 28 Kas 2013, 23:24

11.8 litre gaz ile 82 km gidebildim..gaz litre fiyatı: 2,57
yer ankara
gaz totalden alınır sürekli aynı istasyon ve aynı pompadan
hesaplamama göre 37 kuruş yakıyor..kanımı emecek bu araba
1992 Skoda Favorit
06 FJV 53 - BEJ
Kullanıcı avatarı
kutlay006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kutlay Yıldız
Arabanız: Küheylan 135L

İleti volg » 29 Kas 2013, 00:35

Benim araç 23-25 km arası yakıyor.Ankara'da sabah akşam elvankent-etimesgut-bağlıca-ümitköy güzergahım :)
volg
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: skoda favorit 135 LX

İleti muhsintekin » 29 Kas 2013, 07:19

Arkadaşlar 5 aydır forman Lx kullanicisiyim aracın artık adan zye herşeyini biliyorum ve elim yatkın olduğu için kendim yapıyorum şimdi çok yakanlara gelince karbürTör kapağının iç kısmındaki tırnakları torpuleyip mikserin rahat hava almasını sağlayın sonra hava filtresine gelen termostat klapesini tamamen kapatın tam ağzına yarım bant yapistirin sonra on tampona uzanan borunun ağzına çamaşır makinası giderine makina hortumunu tutsun diye pimas boruya conta takarlar o conta bizim arabaların on hava deliğine tam oturuyor onu takin sonra gaz beyninin üzerinde siyah büyük ayar düğmesi var ordan arabanın sesine göre beyinden gazi azaltın sonra beyinden karburatore giden hortumun üzerinden ayar yapın rolanti 0700. 0800 de olsun ve aracinizi sevin az yakacaktır eğer conta yanigi yoksa birde hava filtresi kapağının tam kapalı olduğundan emin olun gerekirse tırnakları biraz eğip sıkı durmasını sağlayın teşekkürler
Kullanıcı avatarı
muhsintekin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: muhsin tekin
Arabanız: SKODA FORMAN LX 1.3

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir