Favorit Merkezi Kilit

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favorit Merkezi Kilit

İleti Onur » 27 Arl 2013, 00:29

Anladım hocam bu soruyu ne zaman sorucan die bekliodum ztn :)))) şimdi ön kapılar bizim ztn kapı kapalı olmadan kapanmıyor ama dilini bi tornavida yardımıyla kapatırzan mandalları hareket ettirebilirsin buda gerekecek ztn olay şöle kapı mandalları kapalıyken motor basık olucak açık ken motor açık olucak motor montajını yaptıktan sonra buna ince ayar yapıcan ztn ön kapılarda ayar yapabilmen için kapı kilit dilini dediğim gibi tornavida ile kapat mandaldaki vidayı sıktın sonra motordaki teli eğer kapı kilitliyse motoru sonuna kadar basıp öle sık ayar olayı o ztn çok basit eğer mandal açık konumdaysa sonuna kadar çekip motoru açıp öle sıkıcan önemli olan tellerin hareket alanında bı yere takılı kalmasın ona göre biraz öne biraz arkaya alailirisin yada aşığı yukarı fln ama çok takılma paralel olsun biraz kasabilir önemli değil montajı bitirdiğinde elinle deneme yap eğer açıp kapayabiliyorsan sorun yok elektirik ver bide öle dene sonra diğer kapıya geç :) kolay gelsin...

Onur
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ONUR SERGÜL
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia

İleti mksar77 » 27 Arl 2013, 00:56

tamam kardeşim bu iyi oldu ..kaçılın beni engellemeyinn.. merekezz ..merkezzz.. kapılar açılın ben geliyorumm yoksa ben sizi kumandamla iyi açıcamm inşaallahh.. işim çıkmazsa yarınn.. olayın derinine ineyim boğulmadann.. sağol onur kardeşimm .. başka cevap yazan sohbete iştirak eden kardeşlerimiz yok galibaa.. herkez merkezli bi ben eksiğimm :( ..Yaa Allahh bismillahh :D hayırlı geceler kardeşlerimm. takıldığımda mesaj atarım .. akşama müsait olur paylaşmaya çalışırım çeke bilirsemm ..
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yeşil şimşek
Nereden: Kocaeli
Arabanız: skoda favorit 135 L

İleti mksar77 » 27 Arl 2013, 18:16

:( :( Bugün vaktim olmadı işlerim çıktı. Misafirim var :) .. yarında gebze dışında olacağımm .. yani bi pazar kaldııı .. bi halletseydim şu işide kurtulsamm.. :roll:
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

İleti mksar77 » 27 Arl 2013, 18:33

Onur kardeş bugün inceledimde senin kapı körük birleşim yerleri karşılıklı ben bi ara baktımda bendeki sol ön kapı deliğyle kapı pervazı yaklaşık 7 cm yukarıda kalıyorr.. iki delik de biri anyada biri konyada .. kafam karıştıı... yukarı doğru bantlayıp içeri salsamda kapı açma kapamada çok kasıp kabloları ezecek gibi olur diye düşünmeye başladımm..
*** birde sen arka kapı kablo girişleri nereden içeri aldın orada sadece emniyet kemeri bağlantı yeri var .. fakat direkten dışarı körük vs çıkış yokk kapıya nasıl giriş yaptın açma kapama işinde yine ön kapılar gibi karşılıklı delikler mi varr.. okadar aradımm bende arka kapının açıldığında stopladığı pim varya bir orası biraz süngerli aradan mı geçirdinn. yoksa karşılıklı giriş için deldinmi. Delmediğine eminimde . kafama takılanbunlar oldu. napıyım bari fikir cimnastiği yapayım dedim. Birde siyah küçük bi şase kablosu var. biraz kısa değilmi.. onu içerde nereye sabitledinn. yoksa ucuna ilave ederek uzatıp kapı içine mi sabitledinn.. . fikir ve tavsiyelerinizi beklerimm..
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

İleti Onur » 27 Arl 2013, 21:03

Hocam öncelikle şunu sölim kapı delikleri karşılıklı olması gerekiyor eğer kapıdaki üstde olan varsa muhtemelen benim düşüncem tabi o kapın değişmiştir bu kötü haber aslında değil bi yana ii çürüme fln daha geç oluyor o kapı daha canlıdır ztn 20 yaş üstü araçlar ne olucak şasede sıkıntı yoksa problem yok arka kapılarda emniyet kemerinin oralarda belki biraz altta kalıyor bi delik var kabloları ordan sokup üst taraftan alıcan biraz orantısız duruyor olmamasına mümkün yok şase kablosunu kısa tutmuşlar dediğin doğru ben teypden aldım ikisinide o yüzden uzatmadım direk oraya bağladım kendisindede sigorta var sadece biraz yüklenme oluyo başka bi sıkıntısı yok sende öle yapabilirsin birde deliklerin yukarıda fln olması bişe değiştirmiyo kablolar kırılmıyo yada ezilmiyo sen güzelcene bantla sar kapıdaki tapalar var onların ortasını yankeskile kes del sert kısımları al bi delik aç komple çıkarma bendeki gibi yak sakın arabanın sacına delik açım deme delik var sen bulamadın akşam üstüne kalmıştır gündüz gözüyle incele görüceksin benim sol arka kapıda dediğin gibi delikler uymuyo benim kanaatim o kapım değişmiş :D ordan biliom yani
Onur
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ONUR SERGÜL
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia

İleti mksar77 » 30 Arl 2013, 19:42

Arkadaşlar pazar günü yetiştirmeye çalıştım ama sadece 3 kapıyı bitirebildimm. bazı sorunlar yaşadımm biarz uğraştırdı. arka kapı ya gidenkabloda kopukluk varmış denedim monte ettim kapattım ardından içerden kopmuş tekrardan sök kablo arızasını bul orda burda diyene kadar 3. kapıda kaldımm. yetiştirebildiğim kadarıyla paylaşıyorum fotoğraf makinemin şarzı bitti o buderkenn olduğu kadarıyla faydanıza sunarımm..
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

İleti mksar77 » 30 Arl 2013, 19:47

kilit beyin ve geçeceği güzergahh sigorta panosu boşluğundan yan kapı çıtalarından devamm.. kablolar daha sonra toplandı beyin yapıştırılıp monte edildi dışardan gözüken birşey kalmadıı pilim bittiği için çekemedimm.. ilk hali başlayışş.
Eklentiler
DSCN0811 (Small).JPG
DSCN0784 (Small).JPG
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

İleti mksar77 » 30 Arl 2013, 19:51

kapı kolu ve korunalıkları çıkarılmasıı..
Eklentiler
DSCN0785 (Small).JPG
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

İleti mksar77 » 30 Arl 2013, 19:54

............
Eklentiler
DSCN0786 (Small).JPG
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

İleti mksar77 » 30 Arl 2013, 19:59

şase bağlantı yerii bulduğum bir civata yerine vidaladım.. kablo kapı geçişleri içinn orantısız bi açı oldu ama işliyorr.. çok kalın bant sarılırsa kasılıyor. sıkışıp kablo ezilmesi olabilirr.. kapı içi körük tapası ile yaptım sürekli takılıp dengesizlik yaptı ,, delikler orantısız olunca hafif bıraktım sorunsuz ca işliyorr..
Eklentiler
DSCN0796 (Small).JPG
DSCN0794 (Small).JPG
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

İleti mksar77 » 30 Arl 2013, 20:10

burada ki anlatılan resimler sağ ön kapı için, motorun bağlantı ve içerden gözüktüğü kadarıyla çekmeye çalıştımm rahat gözüke bilmesi açısından...
Eklentiler
DSCN0793 (Small).JPG
DSCN0792 (Small).JPG
DSCN0788 (Small).JPG
DSCN0787 (Small).JPG
DSCN0797 (Small).JPG
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

İleti mksar77 » 30 Arl 2013, 20:22

............
Eklentiler
DSCN0805 (Small).JPG
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

İleti mksar77 » 30 Arl 2013, 20:25

sırasıyla uçlarla delik deldim çünkü direk kısmı çok kalın zorlanmadan temiz bir delik açtıkk.
Eklentiler
DSCN0819 (Small).JPG
DSCN0816 (Small).JPG
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

İleti mksar77 » 30 Arl 2013, 20:33

sırasıyle arka kapı motor bağlntısı yapıldı.
Eklentiler
DSCN0823 (Small).JPG
DSCN0820 (Small).JPG
DSCN0817 (Small).JPG
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

İleti mksar77 » 30 Arl 2013, 20:48

ARKADAŞLAR İŞTE BU KADAR BU 3. KAPIDA KALDI FOTOĞRAF MAKİNEMİN PİLİ BİTİNCE DAHA BAŞKA RESİM ALAMADIMM. UMARIM FAYDALI OLMUŞTURR .. SELAM VE SEVGİLERLE.. ÖZELLİKLE ONUR KARDEŞİME YARDIMLARI VE İLGİSİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİMMM.. CESARETLE BAŞARIRSIN DEDİİ. SON KAPIM KALDI AMA OLMUŞTUR GALİBAA..
Eklentiler
DSCN0820 (Small).JPG
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

İleti kutlay006 » 30 Arl 2013, 21:29

teşekkürler mksar77 faydalı bir paylaşım olmuş..bende niyetlenmiştim 1 zamanlar ama kapıda delik olmayışı, delsemde deliklerin açık kalması benim canımı sıkacak 1 durum oldugundan bu işten vazgeçtim..kapı geçişlerine körüklü bişey bulabilirsem yapmaya başlarım.
1992 Skoda Favorit
06 FJV 53 - BEJ
Kullanıcı avatarı
kutlay006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kutlay Yıldız
Nereden: Ankara
Arabanız: Küheylan 135L

İleti mksar77 » 30 Arl 2013, 22:56

mksar77 yazdı:sırasıyle arka kapı motor bağlntısı yapıldı.

Ben teşekkür ederim.. kutlay kardeşim bu resimdeki gibi bir delikle arkalar çok hoş oluyor çokda açık değil arası kapı tapalarını biraz kesince ince ve kaliteli bir kablo ile kullanışlı olacağına inanıyorum körük olarak önce ön kapılara delikleri kapamak için çamaşır makinesi hortumları varya tırtıklı onu maket bıçağı ile keserek kordonn gibi soktum açılma kapama açısı yaklaşık 90 derece gibi bir pozisyona geliyor kapanırken kordon halinde kıvrılıyor ve kapı içine doğru ezilerek kapıya baskı yapıp açma kapama menteşe ayarını kastırıyor tekrar kaldırıp attım olmadı yani körük gibi kabloyu tutarsa kasılıp eziliyor.. kapama açılma açısı uzun.. birde delikler ön kapılda orantısız olunca ön kapılara giden kablo sayıları 4-5 tane olunca her halükarda kasılacaktı şuanki ekteki gibi önkapılara delik açıpbiraz genişletilip tapayla görsellik katılırsa sabitlenmedenn çünkü kablo içeride girip çıkması lazım. tutulduğunda takılıp herseferinde biraz daha çıkıyor.. her açıldığında tekrar derken kablolar uzuyor eziliyorr. olmadı ilerde bu ön kapılarıda karşılıklı delip bu örnekteki gibi rahat ve düzgünlüğü sağlanırsa gayet kullanışlı olur diye düşünmekteyim.ileride bu kötü görüntüyü aynı şekilde düzeltmek istiyorumm.. sadece sol arka kapım kaldı.. onuda müsait olduğumda bitireceğim inşallah..

** şunu söyleyebilirim bu tesisat kabloları çok ince ve kolay eziliyor başta dediğim gibi kapı girişlerine yakın yerlerden fişlerle sağlam ve sert kaliteli bir kablo ile girişler yapılırsa daha iyi olur.. yapmadan önce bunu hazırlarsanız benim gibi sorun yaşamazsınızz. bu üçüncü kapı için mavi kablo içten kopmuşş gözükmüyor herşey normalken montajtan sonraki 2. denememde kopmuş bulana kadar tekrar kapıları sök ordaamı burdamı diye beyindenmi ,motordanmı vs derken tüm hattı didik didik ettim meğer arka mavi kablo kopacakmışş herşey bitince kopuverdii. yeni kablo hattı çektim bu örnek giriş kablosu tam ideal ve taş gibi keski ile bile uçlarını zor açıyorum .. öyle yapılırsa diye tavsiye ederimm .. çok oldu k. bakmayınn. anlaşılabilmesi açısında..
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

İleti mksar77 » 30 Arl 2013, 23:18

Birde sol ön kapı motorunu aynı şekilde montajladığımda nereye telin çekeceğini nasıl yapacağıma baya bi duraladım içeriyide zor gördüğümden telin itme çekme yerini görmekte ve kilit plastik korumasının kapattığından baya zorlandımm. acemide olunca uzun bi ara elimle yoklayarak nerde nasıl derken motor telini kapı mandalını aşağı çeken telin orda bir yuvarlak boş yer var parmağımla yoklayınca hissediyorum ama net göremiyorum oraya teli perçinli kısmından sokmadan önce dışarden ölçüp kırdım ucunu büküp denedim uzun gelince kesip ,aşama ,aşama tam denk gelince ucından yetişebildiğim yerden haff hafif büktüm sol şöför tarafım öyle. onun haricinde diğerleri ikinci kapıda yerini buldum ama baya bi senaryo ve tiyatrolar oynadım oldu oda sonuçta.. resimde işaretlediğim kısma taktım yeterki işinizi görsün tabiki olması gereken açı ikincisi.. taktıkça düzelttim hatalarımı.. 4. kapıya bişey kalmadı evirme kıvırma yapamıyacak kanaatindeyimm. hazırlıklıyımm..
Eklentiler
DSCN0793 (Small).JPG
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

ÖncekiSonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi