favom 50 kuruş yakıyor . . .

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

favom 50 kuruş yakıyor . . .

İleti serkan1488 » 11 Arl 2013, 13:37

arkadaşlar konyada yaşıyorum . hava eksi derecelerde bu sıralar. ve gaz fiyatlarıda malum 1 lt = 3,12 krş

30 liralık gaz ile 70 km yol yapıyor . normalmi anormalmi ? ? ?

bu soğuk havalarda sizin favo ne kadar yakıyor ?

serkan1488
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: serkan kandır
Nereden: Konya
Arabanız: felicia

İleti old » 11 Arl 2013, 13:44

SLM KISA MEAFEDE YAKAR BENİMKİ 1LR YAKTI AYAR YAPTIRDIM SONUÇ BELLİ DEGİL
old
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasankılınç
Nereden: İzmir
Arabanız: skoda felıcaLX 96

İleti serkan1488 » 11 Arl 2013, 13:46

benimkide kısa mesafede 75 80 krş a kadar çıkıyor . ayar yaptıktan sonra ölçüp kaç para yaktığını paylaşırsan sevinirim kardeşim .
serkan1488
CLASSIC
CLASSIC

İleti MadloveR » 11 Arl 2013, 14:27

Arkadaşların dediği gibi kısa mesafede yakabillir. Normalde 9-10 LT/100 KM arası yakıtı vardır favonun gazda. Kışın bu biraz daha artar. 35-40 kuruş arası şu anki hava şartlarına ve gaz fiyatına göre normal.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti kutlay006 » 11 Arl 2013, 23:14

her muhabbet ettiğimiz kişi bu araçların oldukça az yaktığını söyler...neresi az bunun anlamadım..ya az yakar diyenlerin parası çok, yada birileri bizi fena halde kandırıyor..ben anlam veremedim bu araçların yakıt durumuna..acaba benim arabamı sorunlu diyordum..demek ki benim araçtan başka bu şekilde yakan araçlarda varmış..

öncelikle lpg beyni atikerse derhal ondan kurtulmaya bak...aldığım her araç atiker kitli çıktı..bu kadar şanssızlık gelip beni buluyor işte..bu kit kurtlar vadisi dizisi adıyla ünlenmiş, hiç bir ürün kalitesi olmayan, heleki ayarını yapacak veya arızasını giderebilecek 1 tane bile işini bilen ustası olmayan dandikten 1 kit..

yorumu başlatan arkadaşa kendi aracımı örnek vereyim de birazda olsa yakıt durumundan rahatlasın ;)

aracımda atiker karbüratörlü kit var..1 sene anca olmuştur takılalı..komple sıfır olarak takıldı..kiti ben taktırmadım arabayı arkadaşımdan aldım o taktırmıştı..aldığım günden beri ayarıydı, filitresiydi, şamandırasıydı derken 1 kit parası daha vermişimdir..en son ankara-batıkentteki bölge müdürlüğüne gidip durumu anlattım..en iyi ustasını göndererek ayar yapıldı..gazı tamamen bitirip benzinle gittim gazcıya.. 20 tl lik gaz aldım denemek için...27 km anca gitti..bari 30 km git diye fazla ısrar ettim ama olmadı..

şimdi diyeceksiniz ki aracında sorun vardır..ben yapılanları belirteyim
* kit 1 sene olmadı sıfır takıldı (faturasını bulamadığım için montaj yapılan yer haklı olarak garanti dışı sayıyor..buna 1 diyeceğim yok)
* subab ayarı yeni yapıldı
* hava filitresi termostat iptali yapıldı
* gaz filitresi değişti
* gaz kesici değişti
* ateşleme sistemi komple yenilendi
* buji, buji kabloları, tevzi makarası değişti, distribütör komple sökülüp yağlandı bakımı yapıldı
* avans ayarı tabancası ile yapıldı
* araçta yağ yakma, su eksiltme, hararet yapma durumu yok
* gaz kaçak kontrolü yapıldı..hiç bir şey bulunamadı
daha ne yapayım bende anlamadım

20 tl lik gazla 27 km gidebildi
gaz 2,89 total - ankara
yakıt tüketimi şehiriçi: 74 kuruş
1992 Skoda Favorit
06 FJV 53 - BEJ
Kullanıcı avatarı
kutlay006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kutlay Yıldız
Nereden: Ankara
Arabanız: Küheylan 135L

İleti serkan1488 » 11 Arl 2013, 23:22

aynen kardeşim . ben bu aracı alırken hesaplı bir araç olsun ve az yaksın diye sağa sola haber saldım . en az yakan araç olarak bunu önerdiler. hesabımada uydu gittim aldım aracı. henüz 1 ay felan oldu . ama keşke lada samara alsaydım veya brodway alsaydım . aynı senin dediğin gibi 50 usataya götürdüm. hepsi birbirine çamur attı . gaz ayarını kim yaptıysa yapamamış diyor bi ayar yapıyor ama sonuç yine hüsran. kendimi 2200 cc bir araca biniyor gibi hissediyorum . . . artık hava koşullarına bağlıyorum olan durumu. havaların ısınmasını beklicem . yine bu şekilde yakarsa satacam gitsin . . . kime sorsamda bundan az yakan araç yok diyorlar . tempram bile bundan az yakıyordu :S
serkan1488
CLASSIC
CLASSIC

İleti kutlay006 » 11 Arl 2013, 23:27

kesinlikle haklısın..bu araçtan önce 98 model tipo aracım vardı şehiriçi 26 kuruş yakıyordu..mübarek 1300 motor değil sanki 6000 motor..arkadaşlar ne yakıyor diye sordugunda 74 kuruş yakıyor diyorum da bana gülüyolar..bi git işine bu arabanın yakacağı 20 krş, en fazla 25 kuruş ki onuda yakmaz diyolar..bu insanları kim kandırmış böyle anlamıyorum..
1992 Skoda Favorit
06 FJV 53 - BEJ
Kullanıcı avatarı
kutlay006
CLASSIC
CLASSIC

İleti serkan1488 » 11 Arl 2013, 23:34

1.3 cc olunca herkes az yakacağını düşünüyor kardeşim . bende zamanında felicia vardı. o merette bunun gibiydi. neden ben tekrar skoda aldım ki . . . kendime kızıyorum .
serkan1488
CLASSIC
CLASSIC

İleti SilverLine » 11 Arl 2013, 23:49

Selamun aleyküm cümleten arkadaşlar.Bende yıldır skoda silverline kullanıcısıyım..Ankarada..Günlük 50-55 km şehir içi yol kat ediyorum ve araba full dolu..5 kişi gidip geliyoruz..2,62 den shelden aldıgım gazla 0,250-0,272 arası değişiyodu..bu hafta 2,92 den aldım şimdide 0,280-0,320 arası yaksın..bende gayet normal bi ışıkda bazen 15-20dakika beklediğimiz oluyo ve dur kalk çok..Bende Atiker Beyin Var Gayet memnunum arkadaşlar..inşallah yakıtınız düzelir bu şekil bu arabalara binilmez valla allah yardımcınız olsun...

buda arabamın videosu: iyi seyirler..:https://www.youtube.com/watch?v=MbXYhbjdWyU&list=LL1fRCe92AJJA_CDLYwtsNYw&feature=mh_lolz

2 gün önce NOKIAN W+PLUS kışlık lastik aldım şimdi lastik ve zamdan sonra ne yakacak ölceceğim..
Eklentiler
P1090238.jpg
SilverLine
Kullanıcı avatarı
SilverLine
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: MUSTAFA
Arabanız: Skoda GLX Silver Lİne 94

İleti kutlay006 » 12 Arl 2013, 00:00

maşallah araban çok güzel..gidişide süper..Allah güle güle binmeyi nasip etsin..

yakıt durumun oldukça güzel..demek ki bizlere ayar yapmayı bilen usta denk gelmiyor..lakin ben bilgisayarda bile ayarlattım değişen bişey olmamıştı
1992 Skoda Favorit
06 FJV 53 - BEJ
Kullanıcı avatarı
kutlay006
CLASSIC
CLASSIC

İleti old » 12 Arl 2013, 01:09

ARKADAŞLAR eylül ekim gibi 28kuruş yakan arabam 1lr nasıl yapar anlamıyrum 10lr ayar 40lr bujilerve temizlik hava giriş hortumu iptal etti hava kelebegi iptal kısa hortumdan hava verdi lpg beynini spreyle temizledi inşallah yakıtı düşer
old
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasankılınç
Nereden: İzmir
Arabanız: skoda felıcaLX 96

İleti kamyoncutanzer » 12 Arl 2013, 01:24

merhaba arkadaşlar edirne keşandayım ve inanılmaz ama benim arabamda 500 krş yakıyordu 2 gün önceye kadar bundan 1 ay önce...bir ustaya yaptırdım gaz ayarını 10 tl ile 50 km yaptım..ve sonun da oldu dedim ama aynı araç 2 gün sonra şehir içi 480 krş yaktı...ve bu ayarı yaptırdığım da havalar şu anki gibide soğuk değildi tabii bunun üzerine 2-3 kere daha gaz ayarı yaptırdım farklı kişilere...en son dün yaptırdım ve sonuç......10 tl gaz uzun yolda 300 krş gibi yaktı.....bence halen fazla...şahir içini düşünmek istemiyorum......fakat havalar soğuk ve rüzgarda var bu etkenide hesaba katmak lazım ayrıca aracımda sübap ayarı yapıldı ve hava filtresindeki sıcak hava girişini tamamen kapattım...yani içerdiki kapak dik durumda değil....sıcak hava girişini tamamen kapatacak durumda üstünden vidalandı....bilemiyorum herkes bu arabaların az yaktığını söyleyip duruyor ben anlıyamadım bu işi sanırım kullandığım araçların içinde en stabil yakıt tüketeni brodway di....fakat bir süre daha araç alamıyacağım için ve işim icabı bagaj gerekli olduğu için ısrarla skodayı kullanmaya devam ediyorum.......herkese sevgiler saygıar...ALLAHA EMANET OLUN....
kamyoncutanzer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: tanzer
Nereden: Edirne
Arabanız: skoda forman

İleti baranf » 12 Arl 2013, 08:59

Arkadaşlar bende 93 Forman var yaklaşık 14senedir kullanıyorum.Yakıt konusunu açmışsınız bende dün hesapladım 100km de 8,2lt benzin tükettim(hesaplamam şöyleydi önce benzin deposunu taşana kadar sonra 1.gün 3km 2.gün 2defa motor soğudu tekrar yola devam ettim ve 100km tamamladım ve depoyu tekrar taşana kadar doldurdum 8,2lt benzinde benzin dışarı taştı.Şunu da ilave edeyim ben radyatörün önüne içten karton koydum fanın diğer tarafına yani önden bakıldığında sol tarafına tek taraflı koydum ısı olarak istenilen düzeyde kaldı.Çünkü ankara dün -3derecelerdeydi).Gazı da hesapladım,Geçen senelerde radyatöre karton koymamıştım sıcaklık -10larda idi direk gazda başladım 11lt-12ltlerde sonuçlar aldım.Sıcak havalarda ise 9,8lt lpg tüketiyorum.Bu ölçümler tam ve doğru sonucu veriyor artık kuruş hesaplamayı bırakalım,herkese iyi günler dilerim.
baranf
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: baran fırat
Arabanız: skoda

İleti INFERNO » 12 Arl 2013, 13:56

FAVORİT 90 YILLARIN YAKITI KOKLAYAN EN CİMRİ ARAÇLARIYDI AMA ARTIK HER GEÇEN GÜN GELİŞEN TEKNOLOJİYE HALİYLE YENİK DÜŞTÜ. MOTORLAR GELİŞİYOR DAHA AZ YAKITLA ÇOK DAHA FAZLA BEYGİR VE TORK GÜCÜ ÜRETİLİYOR. ZAMANA AYAK UYDURMAZSAK YÜKSEK YAKIT TÜKETİMİ VE DÜŞÜK GÜÇLER KAÇINILMAZ OLUR.. SON ZAMLARDAN SONRA O MOTORUN SOĞUK HAVADA 50 KRŞ YAKMASI BENCE NORMAL..
INFERNO
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: YAVUZ
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: OCTAVİA AMB. 1.4 TSI

İleti MadloveR » 12 Arl 2013, 16:24

Konya merkezde iseniz özelden ulaşırsanız, gaz ayarı için bir usta tavsiye edebilirim. Ben iki yıl favo kullandım o adamdan başka doğru düzgün gaz ayarı yapanı görmedim. Hem performansını hem yakıtını etkileyecek şekilde ayar yapıyor.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti serkan1488 » 12 Arl 2013, 17:14

konya merkezdeyim kardeşim. size özelden mesaj attım .
serkan1488
CLASSIC
CLASSIC

İleti ercanduzce » 12 Arl 2013, 21:39

ARKADAŞLAR BEN DİSTRÜBÜTÖR KAPAĞINI, BUJİ KABLOLARINI VE BUJİLERİ YENİLEDİM. ÇEKİŞ VE TÜKETİM ARTTI. BUJİ OLARAK BOSCH F8DC YADA BRİSK MARKA(SKODANIN ORJİNAL BUJİSİ)BUJİSİ FAVORİT VE FORMAN İÇİN ÇOK UYGUN. BUJİ TIRNAK ARALIPI 0,7 MM OLUP, YAKIT TÜKETİMİMİ ORTALAMA 25KRŞ OLARAK HESAPLADIM. BEN ERZİNCAN'DA OTURUYORUM, MALATYA'YA YOLUM DÜŞTÜĞÜNDE SANAYİDEN NGK MARKA BUJİ ALDIM. BKR5ES MODEL BİZİM ARABAYA UGUN OLDUĞUNU SÖYLEDİLER AMA YAKITIMIN 50KURUŞA YÜKSELDİĞİNİ GÖRDÜM HEMEN SÖKEREK BRİSK BUJİLERE GERİ DÖNÜŞ YAPTIM. DENEMELERİMDEN ALDIĞIM SONUCA GÖRE MUHAKKAK BUJİ YA DA ATEŞLEME HATANIZ VAR. BUJİLERDEN BİRİ ÇALIŞMAZ İSE YİNE İKİ MİSLİ YAKIT YAKARSINIZ.VAKTİNİZ OLURSA GENELDE BİZİM BUJİLER 16MM BUJİ ANAHTARI İLE SÖKÜLÜYOR, BUJİLERİNİZİ SÖKEREK KONTROL EDİN BU BUJİ KODLARININ DIŞINDA BUJİ VARSA ACİLEN DEĞİŞİN.
ercanduzce
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ercan düzce
Nereden: Erzincan
Arabanız: forman 135L

İleti serkan1488 » 13 Arl 2013, 11:16

peki bujilerin çalışmadığını nasıl anlicam ?
serkan1488
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir